• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בנחל הזאכי

דף הבית » מסלול טיול בנחל הזאכי

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 6 דקות

תודה לאתר המסלולים “נלך” על הוידיאו

כללי: נחל הזאכי הוא המשכו של נחל המשושים. הלגונות הפרוסות לאורכו של הנחל נוצרו משקיעת הסחף. משמעותו של השם זאכי הוא צלול. יש הטוענים שמקורו של השם הוא בשל צלילותם ומתיקותם של המים. לעומת זאת יש הטוענים שמקורו של השם הוא הנצחתו של יצחק עבאדי שנודע בכינוי זאכי. אדם זה רכש את אדמות האזור במאה ה-20 לפני הספירה.

חבל ארץ: רמת הגולן.

מפת סימון שבילים: מפת סימון שבילים מספר 1 – החרמון הגולן ואצבע הגליל

נקודת התחלה: שמורת נחל הזאכי

נקודת סיום: שמורת נחל הזאכי או גשר אריק הממוקם סמוך לחורבת בק.

סימון השבילים: ירוק.

שילוט והכוונה במסלול: תלכו בשביל המסומן בירוק עד שתגיעו לצומת שבילים שבו תמשיכו ללכת בשביל המסומן בירוק הממשיך לכל אורכו של המסלול הרטוב עד חורשת האיקליפטוסים. אם תעשו את המסלול המעגלי תיפנו שמאלה בשביל המסומן בכחול שבו תלכו עד שתגיעו לרכבכם. אם תעשו את המסלול הקווי תמשיכו בשביל המסומן בירוק עד גשר אריק. אם תחליטו לחזור לרכבכם תסיימו את המסלול בחניה או אם תחליטו לסיים את המסלול בחניה תבקשו מאחד הנהגים שיקפיץ אתכם לתחילת המסלול. עם זאת אם תהיו מעוניינים לבקר בבית בק תלכו בשביל המסומן באדום ולאחר שתסיימו את סיורכם במקום תחזרו בשביל האדום בחזרה לרכבכם או בחזרה לחניה כדי שאחד הנהגים יקפיץ אתכם לתחילת המסלול.

נקודות ציון: Lng:35.637496948488774 Lat:32.893728007954486

עונות מומלצות: אביב, קיץ וסתיו.

משך המסלול: כחצי יום.

מאפייני המסלול: מסלול הליכה אתגרי המיועד למיטיבי לכת היודעים לשחות!

רמת קושי: בינוני – קשה.

אורך המסלול: חמישה קילומטרים.

ציוד למסלול: כובע, מים, קרם שיזוף, בגד ים, משקפי שמש, שקיות אטומות לחדירת מים, נעליים סגורות הטובות להליכה במים, בגדים להליכה במים ובגדים להחלפה.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: לא.

 מקום לפיקניק: במטעים שבצדו השמאלי של הנחל ובחורשת האיקליפטוסים.

כניסה: חינם.

חניה: החניה של שמורת הזאכי או החניה בגשר אריק.

קליטה בקשר: תקין.

נקודת מילוי מים: אין.

אזהרות למפגעים במסלול: אנשים שאינם יודעים לשחות לא יוכלו לטייל בשמורה. יש להיזהר מהחלקה מהאבנים הפרוסות בשבילים הצרים שבנחל. אסור לפגוע בחי ובצומח שבשמורה. אין להבעיר אש. אין להיכנס לשמורה בשעות החשיכה.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: במטעים שבצדו השמאלי של הנחל ובחורשת האיקליפטוסים.

איך להגיע: תיסעו עד לצומת בית צידה ותיפנו לכיוון צומת יהודיה. כשתגיעו לצומת יהודיה תיפנו ימינה לכביש 92 ותמשיכו עד שתגיעו לצומת מעלה גמלא. תמשיכו עד שתראו את השילוט למג’רסה ותיפנו שם. מייד אחרי כן תיפנו ימינה בשביל המסומן בכחול ותמשיכו עד שתגיעו לצומת שבילים: שביל המסומן בכחול ושביל המסומן בשחור. תבחרו בשביל המסומן בשחור ותיסעו  כחמש מאות מטרים עד שתגיעו לשער המונע את כניסתו של הצאן והבקר. משם תמשיכו כמאתיים מטרים נוספים עד שתגיעו לעוד שער המונע את כניסתו של הצאן והבקר. שם תעלו על השביל המסומן בירוק ותיסעו בו כארבע מאות מטרים עד שתגיעו לפיצול שבילים: שביל המסומן בירוק ושביל המסומן בכחול. תמשיכו בשביל המסומן בירוק ותמשיכו כשלוש מאות וחמישים מטרים עד שתגיעו לחניה.

מסלול

מהחניה תמשיכו בשביל הירוק שבו תלכו בסבך של צמחיית פטל ועצי תות, ותעברו פלג מים עד שתגיעו לצומת שבילים שבו תיפנו שמאלה ותלכו כשלוש מאות מטרים עד שתגיעו לתחילת המסלול בזאכי. תמשיכו בשביל המסומן בירוק כמאה וחמישים מטרים עד שתגיעו למים. תלכו כחמש מאות מטרים בנחל, בשביל צר שבו תצטרכו לעבור בין אבן אחת לבין אבן אחרת ובין סלע אחד לבין משנהו, ושעומק המים בו רדוד, עד שתגיעו לבריכה הגדולה הראשונה שעומקה כשלושה מטרים שתצטרכו לצלוח אותה בשחייה. מסביבה תוכלו לראות צמחיית נחלים, ולכן בריכה זו מוצלת. בנוסף בתוך המים ישחו אתכם ולצדכם הרבה דגים. בצדה של הבריכה יעמוד לרשותכם חבל ארוך המכסה את כל שטח הבריכה, שבו תוכלו להיעזר אם תתעייפו בדרך ואינכם מעוניינים לצאת מהמים. בנוסף בכמה מקומות לאורכה של הבריכה תראו שילוט ליציאה לשביל עפר המוביל בחזרה לרכבים.

בסופה תיפנו שמאלה בשביל צר שבו תצטרכו לעבור בין אבן אחת לבין אבן אחרת ובין סלע אחד לבין משנהו, ושעומק המים בו מגיע עד לברכיים. במהלך ההליכה בשביל תראו סבך צמחייה משני צדדיו של הנחל שיתרום לעשיית צל מסביבכם. הפעם השביל יותר ארוך ויותר מעייף, ושתגיעו לסף עייפות תגיעו לבריכה הגדולה השנייה, שאף עומקה כשלושה מטרים, שתצטרכו לצלוח בשחייה. אף מסביבתה של בריכה זו תוכלו לראות צמחיית נחלים, ולכן אף היא מוצלת. בנוסף גם בבריכה זו ישחו אתכם ולצדכם הרבה דגים. זאת ועוד גם לאורכה של בריכה זו יעמוד לרשותכם חבל ארוך המכסה את כל שטח הבריכה, שבו תוכלו להיעזר אם תתעייפו בדרך ואינכם מעוניינים לצאת מהמים. בנוסף בכמה מקומות לאורכה של הבריכה תראו שילוט ליציאה לשביל עפר שיוביל אתכם בחזרה לרכבים.

תמשיכו ללכת בשביל ותעברו כעשר בריכות קטנות ועמוקות שאותן תצטרכו לצלוח בשחייה. בין בריכה אחת לבין הבריכה שאחריה תלכו מקטע קצר בשביל רדוד. במהלך השחייה בהן תחושו את מגעם של הדגים השוחים בהן להנאתם. אף בצדה השמאלי של בריכה זו תעמודנה לרשותכם שתי אפשרויות: להיעזר בחבל הארוך המכסה את כל שטח הבריכה ולנוח שם או לצאת לעבר המטעים שתוכלו לשבת בהם כדי לנוח. לאחר שיחודש כוחכם תמשיכו את המסלול בשחייה.

לאחר כל עשר הבריכות תלכו מקטע בשביל צר שבו תצטרכו לעבור בין אבן אחת לבין אבן אחרת ובין סלע אחד לבין משנהו, ושעומק המים שבו מגיע עד לברכיים, עד שתגיעו לבריכה הגדולה השלישית והאחרונה שלאורכה עובר צינור מים גדול. אף מסביבתה של בריכה זו תוכלו לראות צמחיית נחלים, ולכן אף היא מוצלת. בנוסף גם בבריכה זו ישחו אתכם ולצדכם הרבה דגים. אף בצדה השמאלי של בריכה זו תעמודנה לרשותכם שתי אפשרויות: להיעזר בחבל הארוך המכסה את כל שטח הבריכה ולנוח שם או לצאת לעבר המטעים שתוכלו לשבת בהם כדי לנוח. לאחר שיחודש כוחכם תמשיכו את המסלול בשחייה.

תמשיכו כעשרים דקות בשביל צר ורדוד שבו תצטרכו לעבור בין אבן אחת לבין אבן אחרת ובין סלע אחד לבין משנהו עד שתגיעו לסוף המסלול שיהיה מסומן בבהירות, אתם תראו חבלים המסמנים את נקודת הסיום. לאחר נקודה זו לא תוכלו עוד ללכת במים מכיוון ששאר השמורה משמשת לרבייתם של דגי האמנון. בנוסף תראו במקום שלטים שידריכו אתכם ביציאה מהנחל.

לכל אורך ההליכה בנחל תוכלו לראות מסביבכם צמחיית נחלים רבה כגון הרדוף הנחלים שפריחתו ורודה, ערבה מחודדת, שיח אברהם מצוי, שנית גדולה עבת-קנה, נענה משובלת, פטל קדוש, ברוניקת המים, ליסימכיה מסופקת, ורבנה רפואית, דבשה לבנה, אליעב מדקרן, משין גלילי, לוביה מצרית, חנק מחודד, שבטבת ענף, פרעושית משלשלת, שנית מתפתלת וגפנים. בנוסף תוכלו לראות ציפורים כגון אנפות, שלדגים ופרפורים. אף תוכלו לראות צבים.

אם תגיעו ברכב אחד תמשיכו במסלול עד שתגיעו לחורשת האיקליפטוסים הממוקמת בסמוך למשאבות שבה תוכלו לנוח, להתייבש ואף להחליף בגדים. לאחר שהייה במקום תיפנו שמאלה בשביל עפר המסומן בכחול שבו תלכו כשלושה קילומטרים, שבמהלכם תראו מטעי מנגו, מטעי ליצ’י, מטעי אשכוליות ופרדסים, עד שתגיעו לשביל עפר נוסף המסומן בירוק ותיפנו שמאלה. משם תלכו כקילומטר שבמהלכו תראו כמה יובלים עד שתגיעו למקום שבו התחלתם את המסלול. משם תמשיכו עד למקום שבו השארתם את רכבכם.

אם תגיעו בשני רכבים תלכו בשביל המסומן בירוק עד שתגיעו לצדו הימני של הנחל. משם תלכו בשביל שאורכו כקילומטר וחצי עד שתגיעו לגשר אריק, גשר שהוקם לזכרו של אריק שמיר שנהרג בשנת 1969 בתאונת אימונים.

כאן תהיינה לכם שתי אפשרויות:

האחת לעלות לרכבכם השני שהשארתם בנקודה זו או לבקש מאחד הנהגים שיקפיץ אחד מכם לתחילת המסלול.

השנייה להמשיך בשביל המסומן באדום שבמהלכו תוכלו לראות את מקום השרצתם של דגי הכנרת, עד שתגיעו לבית בק, בית המשמש למקום מגורה של משפחת שניידר העוסקת בחקלאות וברעיית צאן. בחצר ביתה תוכלו לראות את הצריפים ששמשו למגורים את תושבי המקום בעבר.  מסביבו יש חורשות וצמחיית חורש טבעי ומתחתיו יש מקטע של נהר הירדן. יש במקום גדרות שיש איסור מוחלט לעבור אותן, מכיוון שאחריהן יש שדה מוקשים.

בית הבק, נלקח מויקיפדיה צילם:דב קרייזל

היסטוריה בקצרה על בית בק

בסוף התקופה העות’מאנית התגורר במקום בעליהן של אדמות בית צידה. בנוסף הגיעה לאזור קבוצה של יהודים המשתייכים לשבט יהודה במטרה להתיישב בו. לצערם, לא היה ברשותם די כסף כדי לקנות את האדמה. בצעד נואש,הם הציעו לבעליהן של האדמות להיות האיכרים שלו בתמורה לקבלת קורת גג ומזון. מקצת מהאנשים גרו בביתו ומקצת מהאנשים גרו בצריפים. המצב הכלכלי הקשה, הבדידות והתפרצות מחלת המלריה שגרמה למותם של כמה מהם, הובילה לעזיבתם את האזור.

במלחמת העצמאות הוחלט שהגבול הסורי יעבור בבית בק. במלחמת השחרור מקום זה היה בשליטתם של הסורים שנהגו להטריד את הדייגים שדגו דגים בכנרת. בשנת 1955 לוחמי הצנחנים כבשו את המקום.

הערה חשובה:יש אפשרות להגיע ישירות לבית בק ולחנות בגשר אריק. 

אטרקציות בסביבה

בוסתן לבונה

משך הסיור: כשעה וחצי.

כניסה: בתשלום.

הסיור: מדובר בסיור מודרך המתחיל בבוסתן עצמו. במהלך הסיור בבוסתן תיהנו ממאה עצי פרי מיוחדים ומסוגים שונים של עצי נוי מכל רחבי העולם. אף תוכלו לטעום מהפירות ולהריח את ריחם הטוב של פרחיהם של עצי הנוי. משם תמשיכו לתצפית המשקיפה על הכנרת ורמת הגולן. במהלך הסיור תשמעו הסברים על העצים שתראו, תשמעו סיפורים על העמים השונים ותישמעו סיפורים על משפחת לישנסקי. יוסף לישנסקי היה בתנועת השומר, המגן ונילי.

טלפון ליצירת קשר: 052-5385757

אבו-קיאק

שיט בנהר הירדן בקיאקים, בסירות ובאבובים שאורכו שלושה קילומטרים. אתם תוכלו לבחור בין מסלול שקט לבין מסלול סוער. במהלך השיט תראו צמחיית נחלים ובעלי חיים האופייניים למים. המסלולים מותאמים ליחידים, לזוגות, למשפחות ולקבוצות.

משפחות וקבוצות יוכלו ליהנות גם מהפעלות: האחת משחק קיץ הכולל טיפוס ברשת הטיפוס הממוקמת במקום. אחרי כן תמשיכו לשיט במסלול הסוער שבמהלכו תעברו ארבע תחנות: שיט בקיאק נגד הזרם, מסלול מכשולים ברפסודות, עשיית מאכלים קיציים ובניית מוביל מים. השנייה משחק ספורט אקסטרים הכולל תכנון פלטפורמת שיט, בניית כלי השיט, מרוץ שליחים שמהלכו כל אחד בתורו ישיט את כלי השיט וריגול אחרי הקבוצה השנייה כדי שתוכלו להעלות את הסיכויים לניצחון.

טלפון ליצירת קשר: 04-6921078 או 04-6922245

לונה גל

 פארק מים שבו תוכלו ליהנות ממתקני מים שונים כגון מגלשות מים, מסלולי אבובים ומבריכות המותאמות לכל הגילאים.

טלפון ליצירת קשר: 04-6678017 או 04-6678009 

 

מסעדות בסביבה

מושבוצ ברמות

בר מסעדה באווירה כפרית המציעה ארוחות מכל העולם בשילוב אלכוהול מובחר.

שעות פתיחה: מאחת בצהרים עד הלקוח האחרון.

טלפון ליצירת קשר: 04-6795095

מרינדו בעין גב

מסעדה המציעה ארוחות בשרים.

שעות פתיחה: משתים-עשרה בצהריים עד הלקוח האחרון.

טלפון ליצירת קשר: 04-6658555

מסעדת הדגים בעין גב

 מסעדת דגים איכותית המגישה דגים מטוגנים ודגים אפויים.

שעות פתיחה: בשעון חורף משתים-עשרה בצהריים עד עשר בלילה.  בשעון קיץ מאחת-עשרה וחצי בבוקר עד תשע בלילה.

טלפון ליצירת קשר:04-6658136

מקומות לינה

השוואת מחירים של מקומות לינה בסביבת נחל זאכי

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם