• תַפרִיט
  • תַפרִיט
שלט הכוונה למסלול טיול נחל התבור. צילם: אורן פלס. מתוך אתר פיקיוויקי

מסלול טיול מומלץ בנחל התבור בגליל התחתון

דף הבית » מסלול טיול מומלץ בנחל התבור בגליל התחתון

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

רקע כללי: מקורו של נחל תבור הוא באזור נצרת עילית והוא נשפך לירדן בסמוך לקיבוץ גשר שבעמק בית שאן. אורכו בסך הכל הוא 33 ק”מ, כאשר14 ק”מ מתוכם נחשבים כשמורת טבע. זוהי שמורת הטבע מהגדולות ביותר באזור הגליל התחתון. בנחל זורמים מים כל השנה ואגן הניקוז שלו משתרע על שטח של כ-230 קמ”ר ונמצא בין הר תבור ממערב, בקעת יבנאל ממזרח ורמות יששכר מדרום. בסמוך לאפיק הנחל נמצא תל רכש, שהוא שריד לישוב עתיק בכמה תקופות החל מתקופת הברונזה ועד לתקופה הפרסית. הדבר מעיד על היותו במיקום אסטרטגי ועל הדרך שבין אזור הירדן ומזרחה ממנו לבין הגליל התחתון לכיוון מערב.

קניון הבזלת שמהווה חלק מאפיק הנחל הוא למעשה שריד להר געש קדום ומעיד על פעילות געשית שהיתה באזור.  

חבל ארץ: גליל תחתון/ עמקים

נקודת התחלה: ליד קיבוץ גזית

נקודת סיום: ליד קיבוץ גזית (מסלול מעגלי)

מפת סימון שבילים: מפה מספר 3: גליל תחתון, עמקים וגלבוע

נקודות ציון: 1932/12282  35.44939508349082/32.63524531649736

שילוט והכוונה במסלול: המסלול מסומן בסימון כחול 3327

איך להגיע: גם לבאים מהמרכז וגם לבאים מהצפון הנסיעה היא על כביש 65 לכיוון כפר תבור. דרומית לכפר תבור פונים מזרחה בצומת גזית לכיוון קיבוץ גזית על כביש 7276. נכנסים לקיבוץ גזית. לאחר היציאה מהשער האחורי של הקיבוץ ממשיכים עוד 750 מטר בדרך עפר ופונים ימינה לדרך עפר אחרת שם ישנו סימון שבילים אדום. זהו המקום בו נחנה את הרכב. כדי להגיע לתחילת המסלול יש להמשיך עוד 300 מ’ עד לסימון שבילים שחור. נמשיך עם דרך זו עוד 150 מ’ עד לפניה ימינה לסימון שבילים כחול ושם מתחיל המסלול.

עונות מומלצות: כל השנה

משך המסלול: כחצי יום

מאפייני המסלול: החלק בנחל תבור בו עובר מסלולנו מכונה גם “קניון הבזלת”. זרימת המים בערוץ בזלתי יוצרת בריכות ומפלים קטנים. בעונת האביב נוכל לראות סביב אפיק הנחל פריחה של התורמוסים שיוצרים מרבדים כחולים ויפים. המסלול כולל הליכה באזור קניוני באופיו לכן הוא צר וסלעי. זהו מסלול מקסים בו ניתן לראות הרבה סוגים של צמחים ובעלי חיים, כשגולת הכותרת היא הצבי הארצישראלי, שהאוכלוסייה שלו בנחל תבור הא מהגדולות בארץ. יש לקחת בחשבון שזהו מסלול הליכה הדורש מאמץ מסויים מצד ההולכים בו ולא מסלול קליל, אך אם לא ממהרים לשום מקום ומקדישים למסלול יום שלם, אפשר לעבור אותו בכיף והמאמץ בהחלט משתלם- זהו מסלול מהיפים ביותר באזור העמקים והגליל התחתון ושמורת נחל תבור היא מהשמורות הגדולות  ביותר באזור הגליל התחתון ומתחברת למעשה גם עם גן לאומי כוכב הירדן ושמורות נוספות- שמורת נווה אור ושמורת עין אור.

רמת קושי: בינוני, מתאים למשפחות חובבות הליכה

אורך המסלול בק”מ: כ-6 ק”מ

כניסה: חינם

חניה: ליד קיבוץ גזית

קליטה בקשר: מגבלות קליטה באפיק נחל תבור

נקודת מילוי מים: אין. להגיע מצויידים

אזהרות למפגעים במסלול: לא ידוע על מפגע ספציפי. בגלל אופי המסלול הקניוני יש להזהר מהחלקה במיוחד בעונת הגשמים.

מקומות להפסקה במסלול: לאורך כל המסלול ישנן פינת מוצלות בהן ניתן לעשות הפסקה

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: אזור הנחל עשיר בכמה סוגי צמחיות. הצמחיה משתנה לפי מידת הקירבה לנחל. ככל שנתרחק הצמחיה תהפוך מצמחיה האופיינית לאזורי נחלים לצמחיה האופיינית לאזורים יבשים יותר הכוללת סוגי עצים שונים וגם בתה עשבונית המאפיינת אזרים ערבתיים. צמחיית הנחלים כוללת שיחים של הרדוף הנחלים, עבקנה שכיח, שיח אברהם מצוי או ערבה מחודדת. בקרבת הנחל נוכל לראות עצים רבים עצים כמו שיזף מצוי ושיטה מלבינה, אלון התבור, אלה אטלנטית. האזור העשבוני מאופיין בסוגים שונים של דגנים כמו שעורת התבור שיוצרים נוף פתוח בצבעי ירוק או צהוב לפי העונה. הפריחה העונתית סביב הנחל היא מקסימה ובאביב כוללת את תורמוס ההרים שיוצר שטחים כחולים ומרשימים, נורית אסיה ופרג אדומים, עירית גדולה המקשטת את האזור בצבע לבן, כלניות ורקפות בעונת החורף. כמו כל אזור שיש בו מים זורמים ושפע צמחיה, האזור מלא גם בבעלי חיים. מינים שונים של ציפורים ויונקים חיים בסביבה. אם יתמזל מזלכם תוכלו אפילו לראות את הצבי הארצישראלי המקסים. בכל מקרה, שימו לב לא לדרוך על מה שהוא מותיר אחריו…

לינה מומלצת: ניתן למצוא מקומות לינה רבים באזור הנחל. רק בכפר תבור ישנם צימרים רבים בהם תוכלו להעביר את הלילה. ישנם גם מקומות נוספים בהם תמצאו צימרים או קיבוצים שבהם ניתן למצוא אירוח כפרי. הבאנו לכם כמה אפשרויות ללינה בסביבה:

בית הארחה תבור: בית הארחה תבור ממוקם בכפר קיש שנמצא ממש בקרבת המסלול. במקום יש ארבע יחידות אירוח. תוכלו להנות מכל האבזור במטבח, פינת ישיבה נעימה, גן וטרסה בהם תוכלו לשהות לאחר שתחזרו ממסלול ההליכה. הנוף הנשקף הוא של רמת סירין והרי הגלעד הירדניים.

בית הארחה תבור והמחיר הזול ביותר 

מסלול: כאשר מגיעים לסימון השבילים הכחול מתחילה הדרך לעבר אפיקו של נחל תבור. לאחר הליכה של קילומטר אחד מגיעים לתחילתה של ירידה תלולה. במקום זה ניתן לעשות תצפית על כל האזור. לאחר מכן מתחילים לרדת. כאשר מגיעים לאפיק הנחל אנו הולכים במסלול מעגלי שמתחיל בהליכה במעלה הנחל, נגד כיוון הזרימה בקניון הבזלת ולאחר מכן ממשיך לכיוון תל רכש עד להגעה אל דרך העפר בה ישנו סימון שבילים אדום ולצידה השארנו את הרכב. ההליכה במסלול היא מאתגרת וגם מהנה. חלק גדול מההליכה הוא בקניון הבזלתי העמוק, כשסבבנו סלעים מסוגים שונים כמו סלעי חוואר וסלעי קירטון. במהלך המסלול נעבור על פני בריכות ומפלונים קטנים שיצרה זרימת המים והתחתרות הנחל בסלע הבזלת הקשה. אפשר מדי פעם לטבול את הרגליים במים וגם ללכת בתוכם למי שרוצה. אם תביטו סביבכם תוכלו לראות שהצמחייה משתנה עם ההתרחקות מאפיק הנחל. למרות שהשטח הוא לא מאוד גדול, בולט השינוי בצמחיה מצמחיית נחלים דרך עצים ושיחים המאפיינים צמחיה ים תיכונית ועד לכל מיני סוגים של דגנים ועשבים שיוצרים משטחים פתוחים. באביב, כשבין כרי העשב משובצים שלהם בכל מיני צבעים כל מיני פרחים עונתיים כמו התורמוסים והנוריות או הפרגים המראה הוא עוד יותר יפה. בכלל ההליכה בנחל בסביבות סוף החורף ותחילת האביב היא המומלצת ביותר. אז יש שילוב של זרימת מים חזקה יותר יחד עם הפריחה העונתית שעדיין נמצאת באפיק אך צפויה להעלם תוך זמן קצר.  לאורך כל הנחל נוכל למצוא מקומות לשבת ולנוח מההליכה והדילוג בין הסלעים. העצים הרבים מספקים מקומות לנוח ולשבת בהם. לקראת סוף המסלול נגיע לתל העתיק תל רכש אשר לצידו נובע מעיין עין רכש, אחד ממעיינות רבים הנובעים לאורך נחל תבור (הם נובעים בהמשך אפיק הנחל לאחר אזור קניון הבזלת שהוא המסלול שלנו). התל נמצא בגובה34 מ’ מעל סביבתו ולכן היה נקודה טובה להתיישב בה ולבנות בה כל פעם מחדש ישוב מספר פעמים במהלך תקופה ארוכה מאוד. לאחר שנעבור את תל רכש שממנו נוכל לעשות תצפית על הנחל וסביבתו, ולראות את עין רכש ושרידי טחנת קמח שהייתה במקום. נטפס בדרך העפר שתוביל אותנו לאזור חניית הרכב. אם קצב ההליכה שלכם מהיר במיוחד תוכלו לטייל באפיק הנחל גם מעבר לאזור קניון הבזלת. שם אפיק הנחל הוא מתון ורחב יותר וניתן לראות בו לאורך הדרך את המעיינות הנובעים בו וטחנות קמח שמי הנחל הזינו אותן, אך שימו לב לא להרחיק מדי כדי שלא תכנסו לחושך. אם אתם נמצאים במקום יותר מיום אחד תוכלו ביום אחד לעשות את המסלול בקניון הבזלת וביום השני לטייל באזורים אחרים של אפיק הנחל המקסימים לא פחות. 

מקומות נוספים לביקור ופעילות בסביבה: אם אתם נמצאים בסביבה מעל יום אחד, יש בה דברים נוספים לעשות. גם פעילויות לילדים וגם מקומות יפים לבקר בהם.

גן לאומי כוכב הירדן: מבצר כוכב הירדן נמצא בנקודה גבוהה לסביבתה וניתן לצפות ממנה על שטח רחב מאוד. בימים עם ראות טובה במיוחד ניתן לראות את החרמון מצפון ועד צפון השומרון בדרום. רואים ממנה גם את הרי נצרת, הר תבור והרי הגלעד. סביב המבצר העתיק נסלל שביל טבעתי המקיף אותו. דרומית למבצר הוקם גן פסלים על ידי הפסל יגאל תומרקין אשר נכלל בתוך הגן הלאומי. המקום פתוח עד 16:00 כמו גנים לאומיים אחרים.

דרך העץ: במושב שדמות דבורה בתוך יער של עצי פאולוניה מתחדש הוקם המקום דרך העץ. במקום ישנו שפע של פעילויות הקשורות לעץ ולאקולוגיה בכלל, כמו נגריה בה אפשר לעבור סדנאות של הכנת דברים מעץ, מקום המכיל כל מיני משחקים מעץ, מעגל מתופפים, סרטי קולנוע ועוד. במקום ניתן גם ללון בלינת קמפינג אם אתם רוצים טבע עד הסוף. במושב שדמות דבורה ניתן גם לבקר בכוורות ולצפות בהכנת הדבש והדונג. גם שם ישנן פעילויות רבות לילדים.

מסע אל נבכי ההיסטוריה בראי האומנות במוזיאון אדם ותכשיט – בסיור של שעה האנשים יכולים להבין מה הן 12.000 שנות תרבות אדם. זהו שיעור היסטוריה צבעוני מלא חיים. במוזיאון אדם ותכשיט מוצגים פסליה של האמנית אורה טננבאום לצד ציורים ותכשיטים יפהפיים המתארים תקופות שונות בהתפתחות האדם. הביקור כולל: סרט על חקר התקופות, סיור מודרך בין המוצגים וסדנת פיסול בהזמנה מראש. 050-8484940 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם