מסלול טיול בנחל ובקניון ברק

ערוץ נחל ברק מתחתר כאן בנקיק עמוק וצר שקירותיו כמו גולפו על ידי המים הזורמים דרכו בעוצמה.

צילום ועריכה: אייל ברטוב

כללי:  קניון צר במיוחד וגבוה מאוד. מסלול טיול לא קשה במיוחד, אך במהלכו יש צורך לטפס בסולמות ובחבלים.

המסלול מתאים מאוד למשפחות עם ילדים מעל גיל 6. מסלולי הליכה יחסית קצרים, שלא דורשים מאמץ רב. יש להגיע עם כמה שפחות ציוד, מאחר ויתכן ותיתקלו בגבים מלאים במים (תלוי בעונה), בנוסף יש להצטייד בבגדי החלפה יבשים.

 

חבל ארץ:  אילת, הערבה

נקודות ציון : (1552, 9767)  (35.151650, 30.42282)

נקודת התחלה: חניון נחל ברק

35.151650: חניון נחל ברק

מפת סימון שבילים: 17, הערבה התיכונה ומזרח הנגב

עונות מומלצות: סתיו, אביב, חורף.  יש להימנע מביקור בעונות הגשומות, כאשר יש סכנה מפני הצפות

משך המסלול: 4-6 שעות

מאפייני המסלול: מסלול מגוון מלא בנופים, מומלץ למטיילים מעל גיל  6

רמת קושי: קל- בינוני

אורך המסלול בק"מ: 5  קילומטרים

סוג המסלול: מעגלי

כניסה: חינם

חניה: יש, בחינם

שעות פתיחה: אין הגבלת שעות, אך מומלץ להתחיל בשעות הבוקר המוקדמות

קליטה בקשר: יש קליטה לכל אורך המסלול

נקודת מילוי מים: אין כאלו בדרך, מומלץ להגיע מוכנים מראש

אזהרות למפגעים במסלול: יש להיזהר בעת הירידה בסולמות

מקומות להפסקה במסלול: יש נקודות עצירה והתרעננות רבות 

הערות: מומלץ להצטייד בכובע ובנעלי הליכה נוחות, לא ניתן לבצע את המסלולים בקפקפים.

אין גישה לנכים. 

הוראות בטיחות בטיול

 

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:  אזור זה עשיר בצמחיה, כגון סהרון משתלשל ועצי שיטה, אשר הסתגלו לחום וליובש. ניתן להבחין בחומעה ורודה, ברותם המדבר, קזוח עקום, שיטה סלילנית, מלוח קיפח ועוד. בדרךלנחל ניתן לראות צבאים.

הצעות לטיול ליד קניון ברק עדה: ניתן לטייל בנחל פארן המצוי באזור. מסלול טיול בקניון עדה הסמוך

לינה מומלצת באזור קניון ברק: ניתן ללון בחניון הלילה של בארות עדה, ליד קניון עדה. הלינה ללא תשלום והאתר לא מציע שירותים מיוחדים כמו חשמל ושירותים. למשפחות עם ילדים המקום פחות מומלץ.

 

איך להגיע:

 מגיעים דרך כביש הערבה כביש מספר 90, בין הקילומטר ה 115, לקילומטר ה 116 (יש סימון על הכביש), יש לפנות ימינה לכיוון מערב, אל דרך עפר. במקום יש שילוט שמכווין לקניון ברק. לאחר שפונים ימינה מכביש 90, יש להמשיך בנסיעה (ניתן לנסוע גם ברכב פרטי) של בערך שמונה קילומטרים בדרך שהינה מעט משובשת. אחרי כקילומטר נראה פניה ימינה המיועדת לרכבי ארבע על ארבע, יש להמשיך ישר. בהמשך הנסיעה כ  300  קילומטרים בהמשך, נראה שילוט  נוסף לדרך עם סימון שבילים אדום, גם דרך זו מיועדת לרכבי שטח בלבד. יש להמשיך בנסיעה עד שנגיע לשלט ירוק, המכריז כי הגענו אל מגרש החנייה.

 

רקע כללי על האזור:

נחל ברק יורד מרמת ברק ואל הערבה, כך יוצר בדרכו קניון עמוק וצר, הוא קניון ברק. בעת ההליכה בקניון נחוש בקרירות שלא אופיינית לאזור הגיאוגרפי בו אני מצויים.

קניון ברק נקרא בשעתו ואדי אֶל-אַבֵּירַק – בעברית נשמע כמו "מבריק", ולכן תרגמו את שמו לברק, למרות שהמשמעות האמיתית היא "הקומקום הקטן".  הסבר נוסף לשמו של הקניון, יכול להימצא בקירותיו הורודים של הנקיק שבתחילת המסלול. אחרים טוענים שהשם נובע מתדירות ביקוריה של ורדית הסיני, ציפור המגיעה למקום לצורכי שתייה.

מסלול:

יוצאים מן הרכב ומתחילים ללכת, הולכים בעקבות סימון השבילים הכחול בערך 45 דקות, תלוי בקצב ההליכה. בהמשך ההליכה נבחין כי השביל מתחיל להתעקל לכיוון ימין, נמשיך ללכת עד שנגיע אל תחילתו של קניון ברק. מרגע זה יש ללכת בעקבות סימון השבילים הירוק, פונים שמאלה ומתחילים בעליה. בסוף העלייה שנמשכת כעשרים דקות, נגיע אל ערוץ נחל ברק. מרגע זה שביל ההליכה שלנו פונה ימינה, מתקרב לשפת הקניון ומתחבר בחזרה אל שביל מסומן בכחול שבו נמשיך ללכת. לאחר מספר דקות נוספות נגיע אל ראש הקניון. זהו החלק שאליו חיכינו, כדי להיכנס את הקניון יש להיעזר ביתדות החצובות בסלע, תוך כדי ירידה נעבור דרך מפל קטן, מיד אחריו נגיע אל מפל גדול יותר. בצמוד לקיר של המפל מוצב סולם אשר עשוי מתכת ובתחתיתו נוכל להבחין במכתש סלע עמוק ורחב שעשוי להתמלא לאחר שיטפונות, אשר פוקדים את המקום בעונות הגשומות. יש להיעזר בסולם ולרדת למטה אל מכתש הסלע שבתחתיתו. מכאן יש להמשיך ולרדת עם הסולמות והמפלים שבהמשך. שימו לב כי בעונות החגים ובזמנים בהם אתרי הטיול עמוסים במבקרים, עלול להיווצר עומס רב בהמתנה לסולמות ולמפלים, יש להתאזר בסבלנות. מהמפל האחרון נמשיך ללכת מספר דקות בשביל מפותל, בכל פינה נוכל לעצור ולנוח, יש להמשיך ללכת עד שנצא מהקניון ונגיע אל המפגש עם השביל המסומן בירוק שבו התחלנו. מכאן נחזור בשביל המסומן בכחול באותה הדרך שבה הגענו, אל החניון ואל המכונית.  

אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים הרים, גבעות ועמקים בישראל מסלול טיול לחצי יום מסלול מ 3 עד 5 קמ מסלולי טיול בדרגת קושי בינונית מסלולי טיול ביום מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול לילדים מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לנוער מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בחורף מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מעגלי מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל מעיינות, נחלים ונהרות בישראל תופעות טבע בישראל מסלול טיול, נחל ברק, קניון ברק

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים