• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בנחל זוהר

דף הבית » מסלול טיול בנחל זוהר

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

 שפך נחל זוהר.  צילם:ד”ר אבישי טייכר. פיקיוויקי

כללי: נחל זוהר הוא מסלול קצר ונוח יחסית מבין נחלי מדבר יהודה. מלבד נופיו של ים המלח וסלעיו האיתנים של מדבר יהודה אותם נוכל לראות תך כדי הליכה, בנחל זה ישנה אטרקציה ייחודית שפחות אופיינית למדבר יהודה (מלבד מצדה) והיא מצד זוהר. סביב ערוץ הנחל ניתן לראות נקיקי סלע בהירים העשויים מסלע חוואר הלשון. ניתן לראות סביב הערוץ סימנים נוספים המעידים על התיישבות קדומה במקום כמו בורות מים עתיקים או סכר מתקופה קדומה. יתכן שסימני ההתיישבות באזור ספציפי זה נובעים מכך שהנחל נמצא ממש בסמוך לדרך קדומה אשר הגיעה מהים התיכון אל ים המלח לכיוון עבר הירדן. מצד זוהר עצמו שימש כנראה כתחנת מכס. המשאב המרכזי אותו העבירו הסוחרים על גבי תוואי דרך זה הוא, כמה מפתיע, המלח אשר נחשב באותם ימים למצרך חיוני מאוד לא רק לתיבול אלא גם לשימור מזון. במצד זוהר שילמו הסוחרים מכס ומיסים אחרים בטרם יכלו לעבור לכיוון הים התיכון. המצד שימש גם כמקום לינה נוח עבור השיירות העוברות בדרך.

חבל ארץ: ים המלח, דרום מדבר יהודה

נקודת התחלה: סמוך למצד זוהר, בקרבת הישוב נווה זוהר

נקודת סיום: נקודת ההתחלה- מסלול מעגלי

מפת סימון שבילים: מפה מספר 11- דרום מדבר יהודה

שילוט והכוונה במסלול: המסלול מסומן בצבע כחול וירוק.

נקודות ציון: (1062200, 182960)

גישה לאזור המסלול: ברגל

עונות מומלצות: בכל השנה אך לא בימים חמים במיוחד ולא בימים גשומים מחשש לשטפונות.

משך המסלול: כשלוש שעות

מאפייני המסלול: מסלול נחל זוהר הוא מסלול קליל ונוח יחסית לנחלי מדבר יהודה. ישנה אפשרות לקיצור המסלול או לעשותו בדרך הארוכה והמאתגרת יותר. המסלול מגוון וכולל הליכה בערוץ הנחל, לעיתים לצידם של מצוקים אנכיים כאשר נופי ים המלח ומדבר יהודה מבצבצים מדי פעם. כמובן שאחת האטרקציות המרכזיות במסלול היא מצד זוהר שהוא מבנה עתיק ומרשים הבנוי על גבי המצוק הלבן של חוואר הלשון. לכל השוהה בנופש בים המלח מומלץ לגוון את הנופש עם מסלול טיול זה ולחוות את הטבע המיוחד שמציעה הסביבה.

רמת קושי: קלה

אורך המסלול בק”מ: כארבעה ק”מ

איך להגיע: מגיעים לכביש 90, כביש בקעת ים המלח ונוסעים אל עבר הפניה לכיוון נווה זוהר. ממש מעט לפניה פונים ימינה (מערבה) בעקבות שלט חום המסמן את נחל זוהר לדרך המסומנת בכחול. את המכונית מחנים לצד הדרך.

נגישות לנכים: המסלול אינו נגיש לכסאות גלגלים או עגלות ילדים.

מקום לפיקניק: במהלך המסלול אין מקום לפיקניק מסודר הכולל שולחנות וכסאות. עם זאת, ניתן לערוך פיקניקים מאולתרים באזור המצד שם ישנם מספר עצי שיטה שנותנים צל. ניתן לערוך פיקניקים גם במורד הנחל תחת עצי השיטה או השיזף.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: חינם

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: אין נקודות למילוי מים במהלך המסלול. הגיעו מצוידים.

אזהרות למפגעים במסלול: לא לטייל במקום בימי גשם ולוודא בחורף את מזג האויר הצפוי מחשש לשטפונות והחלקות. בקיץ צפוי במקום עומס חום כבד ויש להשמר מפני התייבשות.

מקומות להפסקה במסלול: ניתן לערוך הפסקה במצד שבו ניתן לשוטט באופן חופשי או לנוח תחת עצי השיטה. גם באזור מורד הנחל בו ישנם עצים בכמות רבה יחסית וניתן לעצור למנוחה. אזור המצד הוא גם אזור גבוה מסביבתו ולכן משמש כנקודת תצפית טובה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: אם אזור ים המלח מצטיין בנופים מרהיבים ומיוחדים, הרי זה לאו דווקא בזכות הצמחיה שבו… במהלך הטיול תתקלו בתופעות גיאולוגיות מעניינות, וצוקים וסלעים מרשימים. מדי פעם ניתן לראות צמחיה האופיינית לאזורי המדבר כמו צמחי יחנוק המדבר. ניתן למצוא עצי שיטה סלילנית באזור מצד זוהר ובמורד הנחל, עצי שיזף בעיקר במורד ערוץ הנחל, רותם ושיחי אוג המדבר.

לינה מומלצת: ממש בסמוך למסלול הטיול נמצא מלון המאפשר לכם לשלב טיול יחד עם חופשה מפנקת. מלון הרודס ים המלח הוא מלון ספא השייך לרשת מלונות פתאל. הוא מציע מתחם ספא מקסים אשר תוכלו לקבל בו מגוון רחב של טיפולים. כך, לאחר שתשובו מן המסלול תוכלו “לצלול” ישר לתוך אחד המתקנים שמציע המלון. הוא כולל חמאם טורקי, מספר סוגים של בריכות, כאשר בכל הטיפולים נעשה כמובן שימוש באוצרות הטבע הגלומים במקום ייחודי זה. במלון חדרים מפנקים, החל מחדרים זוגיים דרך חדרים למשפחה בת ארבע נפשות וכלה בסוויטות מפוארות. החדרים מעוצבים כך שהצבעים הדומיננטיים בהם הם חום בהיר ותכלת- טורקיז אשר מתמזגים נפלא עם הנוף של הים והמדבר. שילוב של חופשה במלון יחד עם מסלול טיול אחד לפחות  יתן לכם חופשה מגוונת בה תמצו את סגולות ים המלח וסביבתו.

מסלול: נתחיל את המסלול בדרך המסומנת בכחול. המסלול יתחיל במעט עליה שתהפוך לאחר מספר דקות למישורית ותהיה מקבילה לערוץ הנחל. לאחר כמה דקות של הליכה בדרך זו שהיא רחבה וחשופה לשמש נרד אל עבר ערוץ הנחל ונפנה ימינה לשביל המסומן בירוק. שביל זה, בניגוד לדרך שבה הלכנו קודם, הוא שביל צר. לאחר הליכה של מספר דקות נוכל לראות מולנו במלוא הדרו את מצד זוהר. לא סתם הוא נקרא כך- הסלע הבהיר והמבהיק אכן נותן מראה זוהר, אך שמו בעצם נגזר משמו הבדואי קסר א- זווירה.  הוא ניצב בודד על גבעה לבנה ומבהיקה העשויה מסלע חוואר הלשון- סלע רך ובהיר. סלע זה נוצר בתוך ימת הלשון שכללה את ים המלח כפי שהוא היום יחד עם חלק דרומי יותר שהתייבש. המבצר מרשים ובולט על רקע הסלע הלבן כמעט עליו הוא בנוי. מצד זוהר נבנה, כאחד מתוך סדרה של ביצורים במקום. כפי שהזכרנו קודם הוא שימש את השיירות הרבות שעברו בדרך זו כשהם מעבירים סחורה רבה שבראשה עומד המלח. מצד אחד, המצד שימש לטובת הסוחרים כמקום לינה והגנה מפני שודדים בדרך. מצד שני, הוא גם שימש במידה מסויימת “לרעתם” כי היה מקום גביה של מיסים ותשלומי מעבר. ניתן ואף כדאי לטפס אל המצודה, להסתובב בין שרידיה ואף להשקיף ממנה על הנוף המרשים של הים והמדבר. ניתן לעשות גם הפסקה ולנוח תחת העצים, בעיקר עצי שיטה, הפזורים במקום. לאחר ההפסקה או השיטוט במצד נרד חזרה ונפנה מזרחה שוב אל הדרך המסומנת בכחול. נלך מספר דקות כשחדי השמיעה שבינינו יוכלו להבחין כבר ממרחק מסויים בקולות של זרימת מים- קול די נדיר באזור זה. לאחר כמה דקות אכן נוכל לראות מים זורמים. אלה מי גופרית שזורמים ומגיעים לערוץ הנחל. הגופרית גורמת לכך שהסלעים הנמצאים תחת המים הזורמים נצבעים באדום. הזרימה יוצרת מפלים קטנים והמראה בהחלט מרענן ויפה. נלך לצד פלג המים החביב הזה עוד מספר דקות עד שנפנה ימינה אל השביל הירוק. כעת הגענו לחלקו של הנחל שהוא מוצל וקניוני יותר. אנו הולכים עם פיתול הנחל כאשר תחתנו נמצאים חלוקי נחל בצורות וגדלים שונים ועצי השיטה נותנים צל. ככל שנעמיק בערוץ הנחל הוא נהיה צר ועמוק יותר. אז נגיע אל מפל בו ישנה זרימה דקה של מים. גם כאן מדובר על מים עם כמות נכבדה של גופרית ולכן כל הסלע שאחורי המפל צבוע אדום ונותן את הצבע האדום למפל. נמשיך ללכת במורד הנחל כשלצידנו קירות סלע זקופים העשויים קונגלומרט- סחף נחלים שהתגבש לסלע מוצק. הסלעים משולבים ביניהם ויוצרים צורות מעניינות ומרשימות. לאחר מספר דקות הליכה בתוך ערוץ הנחל הצר, כשאנו מקפצים מסלע אחד לאחר בירידה מתונה, הדרך מתחילה להתרחב. שם נראה מעלינו את גשר זוהר. הוא נבנה על מנת למנוע מי השיטפונות הפוקדים את הנחל בימים גשומים להציף את הכביש הסמוך. הגשר הוא מרשים וגדול מאוד. נמשיך ללכת בדרך המתרחבת עד שנראה כי הסתיימו המצוקים שליוו אותנו בחלק הקניוני של הנחל והנוף נהיה פתוח יותר. נוכל גם לראות מרחוק את בתיו של הישוב נווה זוהר. שם נפנה שמאלה. זוהי דרך שאינה מסומנת ועולה במתינות אל הכביש ואל דרך העפר המסומנת כחול שם החנינו את הרכב.

אטרקציות בסביבה: באזור ים המלח האטרקציה המרכזית היא כמובן הים עצמו, על כל סגולות המרפא והתחושה הייחודית שהוא נותן.

עם זאת, מצאנו כמה אטרקציות מעניינות נוספות בסביבה:

הגן הבוטני בעין גדי: כן, קראתם נכון. בלב המדבר הדליל כל כך בצמחיה ישנה עין גדי. אזור עין גדי הוא אזור ייחודי ביחס לסביבתו, זהו אזור של נווה מדבר וכאשר מגיעים אליו מיד בולט לעין הירוק שבו. בעין גדי ישנו גן בוטני המכיל זנים רבים של צמחים- מעל 600 זנים שונים של צמחים, במיוחד קקטוסים מפוארים. הצמחים הרבים יוצרים במקום מראה פאי סגנון המערב הפרוע. במקום ישנו גם גן חיות ופינת ליטוף בהם תוכלו לבלות.

Fantasty island: אם ים המלח הפיח בכם שלווה ונירוונה ברמה שאינכם רגילים אליה, Fantasty island יוכל לשבור קצת את האידיליה. מדובר על מרכז בילוי ופנטזיה חדיש. אחת האטרקציות המרכזיות בו היא קולנוע שבעה ממדים בו מוקרנים סרטי תלת מימד יחד עם אפקטים שונים של רוח, עשן, מים, ריחות ועוד. מוקרנים בו סרטים לילדים וגם סרטי אימה למבוגרים. כאן אתם מרגישים שאתם חלק בלתי נפרד מהסרט, כך שגם תוך כדי ישיבה אתם חווים הרפתקאות או נתקלים בחוויות מצמררות (תלוי לאיזה ספרט הלכתם…) האטרקציה המרכזית השנייה במקום היא מבוך הפחד. זהו מבוך שאינו מיועד לבעלי לב חלש… הוא נעשה בחשכה כאשר בדרך תפגשו כל מיני דמויות בלתי צפויות. הכל תוך הקרנת אפקטים חזותיים וקוליים מתקדמים. המרכז נמצא במלון לאונרדו קלאב במתחם המלונות עין בוקק, קרוב מאוד למקום המסלול.

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם