• תַפרִיט
  • תַפרִיט

נחל חרוד: מסלול טיול מקסים ברכב או באופניים

דף הבית » נחל חרוד: מסלול טיול מקסים ברכב או באופניים

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

נחל חרוד הוא נחל מקסים המתחיל במזרח עמק יזרעאל ומנקז את מימיו של עמק חרוד. מקורותיו נובעים למרגלות גבעת המורה בגובה כ-180 מטרים מעל פני הים. הנחל ממשיך את זרימתו דרך עמק חרוד עד השפך שלו בנהר הירדן. בשנת 1992, קק”ל וגופים נוספים חברו יחד כדי לשקם את הנחל ולהקים סביבו פארק נעים לטיול ולנופש. לאורך הנחל נסללו גם שבילי אופניים, מה שהפך אותו למוקד משיכה עבור רוכבים על שני גלגלים. מסלול הטיול הזה ייקח אתכם לאורך נחל חרוד ברכב או באופניים ויפגיש אתכם עם הנופים היפים של האזור.

בתחילת דרכו, הזרימה של נחל חרוד תלולה. הוא מתחתר בנוף סלעי ויוצר מפלים. בהמשך, בעמק חרוד ועמק בית שאן, זרימתו הופכת למתונה ואיטית יותר עד שמגיעה לקניון הבזלת, שם נוצרים מפלים נוספים.

מבחינה היסטורית, תוואי הנחל הוא אזור מעבר בין מזרח הארץ לאזור הים. בתקופות עתיקות, דרך הים עברה במקום. בתחילת המאה ה-20, עברה בסמוך גם רכבת העמק, שהייתה חלק מהרכבת החיג’אזית לדמשק ומכה. רכבת העמק הגיעה גם לחיפה.

קרדיט צילום תמונה ראשית: שאולה הייטנר, מתוך אתר פיקיויקי. קראו כאן את פרטי הרישיון.

הסרטונים שבכתבה נלקחו מיוטיוב וכל הזכויות שמורות לבעלי הסרטונים.

תאריך עדכון אחרון: 24 בינואר 2022.

*גילוי נאות: עמוד זה כולל מספר קישורים של תכניות שותפים שלנו. אם תלחצו על הקישור ותרכשו דרכו את אחד מהשירותים, אנחנו נקבל על זה עמלה, שתעזור לנו לתפעל את האתר. הדבר נעשה ללא תוספת עלות עבורכם. תודה על העזרה!

פרטים טכניים על מסלול נחל חרוד:

חבל ארץ: העמקים.

מפת סימון שבילים: 3- גליל תחתון, עמקים וגלבוע.

נקודת התחלה: תחילת דרך נוף נחל חרוד.

נקודת סיום: שפך נחל חרוד, צפונית לקיבוץ מעוז חיים.

סוג המסלול: קווי.  

עונות מומלצות: ניתן לטייל בכל השנה, אך מומלץ במיוחד בחורף בשל הזרימה המוגברת של המים.

אורך המסלול: כ-12 קילומטרים. 

משך הטיול: כשלוש שעות.  

רמת קושי: קלה.

נגישות לאנשים עם קשיי ניידות: הדרך נגישה.  

קליטה: יש קליטה.

דמי כניסה: חינם.

אזהרות והערות מיוחדות:

  • המסלול הזה נעשה בעיקר ברכב או באופניים. אך, אתם יכולים לעצור במספר נקודות לאורך הדרך, לרדת וללכת קצת ברגל מהרכב וחזרה.
  • יש לאורך הדרך מספר רב של מקומות שבהם אפשר לעצור לפיקניק.
  • בחורף, ניתן לראות במקום פריחה של רקפת וכלנית. באביב – חרציות וחרדלים ומיני עשבוניים כמו תלתנים וצמחי שדה אחרים.

כדאי לקרוא גם – הנחיות בטיחות והגנה על הסביבה בעת ביצוע מסלול טיול בישראל.

איך להגיע לתחילת המסלול?

כדי להגיע, נוסעים בכביש 65 ובצומת התענכים פונים ימינה לכביש 675. ממשיכים עד צומת נבות ושם פונים ימינה לכביש 71. ממשיכים עד צומת בית השיטה ושם פונים ימינה לכביש 669. נוסעים בו, ממשיכים מעט אחרי הכניסה לגן השלושה ואז פונים שמאלה לדרך עפר עם שילוט חום המפנה לכיוון דרך נוף נחל חרוד.

תיאור המסלול לאורך נחל חרוד:

המסלול בדרך נוף נחל חרוד עובר בין שדות העמק, ביניהם שדות החיטה, ובריכות הדגים. לאורך הדרך, תוכלו לראות את הצמחייה היפה הצומחת לצד הנחל, בין היתר קנה מצוי, אשל, פטל, אקליפטוסים, שיזף ועוד. בעונת הנדידה, השדות ובריכות הדגים מהווים מוקד משיכה עבור הציפורים הנודדות, ביניהן חסידות, עגורים, שקנאים וקורמורנים. לאורך כל השנה, תוכלו לזהות לאורך הדרך גם אנפות וסיקסקים שחורים.

ברגע שתיכנסו אל דרך נוף נחל חרוד, תוכלו ליהנות מהמראה הנהדר של שדות החיטה הפרושים לצדה. אם מגיעים לאחר פסח, אפשר כבר לראות את השיבולים שמתחילים להזהיב.

נקודה ראשונה – תל זהרה:

כ-600 מטרים מתחילת המסלול, תגיעו אל תל זהרה. זוהי גבעה קטנה, שנוצרה עקב התיישבויות חוזרות ונשנות לאורך ההיסטוריה. כנראה שהייתה כאן התיישבות בתקופת הברונזה התיכונה ובתקופות הפרסית, ההלניסטית והרומית. ניתן לעלות על התל וליהנות מתצפית טובה על הסביבה של נחל חרוד. רואים ממנה את אזור עמק חרוד ועמק בית שאן, כולל היישובים בית אלפא, ניר דוד וחפציבה, מסילות ושדה נחום. ניתן גם לראות את הרכסים שתוחמים את העמק: רמות יששכר מכיוון צפון, רכס הרי הגלבוע מדרום והרי הגלעד ממזרח.

נקודה שנייה – גשר קנטרה:

תמשיכו מזרחה במורד נחל חרוד. המשיכו ישר, חצו את נחל חרוד ולאחר מכן פנו ימינה. כ-3 קילומטרים מתל זהרה, תגיעו לגשר קנטרה.

גשר קנטרה הוא גשר עתיק בעל שלוש קשתות, משוחזר בחלקו. הגשר בנוי מאבן בזלת ובעבר, היה מחובר לתעלה שהעבירה מים מדרום לצפון לצורך חקלאות. מומלץ לרדת מהרכב ולרדת במדרגות שנמצאות במקום ומובילות אל ערוץ הנחל עצמו.

נקודה שלישית – קניון הבזלת:

ממשיכים מזרחה בדרך נוף נחל חרוד עד שמתחברים לכביש 7078, שמוביל לבית שאן. אם תרצו, תוכלו לעצור בנקודה זו כדי לבקר בגשרים הרומים העתיקים ושרידים של טחנות קמח, הנמצאים לצד הכביש. כאן למעשה מסתיימת דרך נוף נחל חרוד. אך, אנו ממליצים להמשיך מכאן לחלק היפה והמרשים של נחל חרוד – קניון הבזלת. פונים שמאלה בכביש 7078 ולאחר מכן ימינה לכביש 71. ממשיכים בכביש ובכיכר פונים ימינה. לאחר מכן, פונים מיד שמאלה ושוב שמאלה. ממשיכים לפי השילוט לכיוון גני חוגה וקניון הבזלת ומגיעים תוך זמן קצר לקניון הבזלת.

במקום הזה – בעיקר בחורף – אפשר לראות את שפכו של נחל חרוד. כאן הוא זורם דרך סלעי בזלת קשים ויוצר מפלים מרשימים. יש במקום גשר שעליו ניתן לעמוד ולתצפת על זרימת הנחל. במקום יש חניון נעים שבו אפשר לעשות הפסקת פיקניק.

נקודה רביעית – גני חוגה:

מקניון הבזלת ממשיכים כ-3.5 קילומטרים על הדרך שמובילה לגני חוגה.

גני חוגה זה פארק גדול ממדים עם בריכות טבעיות ומדשאות רבות מסביבן. מעיינות גני חוגה נקראו בעבר עין סודה או המעיין השחור ולאחר מכן עינות חסידה. זהו מקום מומלץ במיוחד למשפחות עם ילדים, שכן יש בריכות רבות שמתאימות לילדים. ניתן גם להקים במקום אוהלים בתשלום.

הכניסה לגני חוגה בתשלום. למידע נוסף, בקרו באתר האינטרנט הרשמי של גני חוגה. שעות הפעילות משתנות בהתאם לעונה ולכן מומלץ להתעדכן באתר לגבי השעות המדויקות.

לינה מומלצת באזור:

נחל חרוד נמצא בקרבתם של מספר כפרי נופש ומתמחי אירוח קיבוציים, צימרים ומלונות קטנים, שבהם אפשר לנוח לאחר הטיול באזור. הנה כמה ממקומות האירוח המומלצים ביותר באזור:

כפר הנופש עין חרוד איחוד: כפר הנופש המקסים הזה נמצא בקיבות עין חרוד איחוד, ממש בסמוך לנחל חרוד. בכפר הנופש יש סוגים שונים של חדרים, ביניהם חדרים מפנקים לזוגות וחדרים משפחתיים. החדרים הם בבקתות עץ הצופות לעבר העמק. הלינה בכפר הנופש כולל כניסה לבריכת הקיבוץ ללא תשלום.

ניר דוד אירוח כפרי: האירוח הכפרי של ניר דוד נמצא ממש בקרבת תחילת המסלול שלנו. גם כאן תוכלו ליהנות מאירוח בבקתות עץ נעימות ויפות, שמתאימות הן לזוגות והן למשפחות. המקום נמצא ממש בסמוך לפארק המעיינות ולגן השלושה, כך שתוכלו לשלב ביקור גם במקומות האלה.

מסלולי טיול נוספים באזור:

מסלול טיול בהר ברקן, בעקבות אירוס הגלבוע

מסלול טיול ממתלול אבינדב ונחל צביה

מסלול טיול מנחל הקיבוצים לעין שוקק


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם