• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בנחל חרמון (בניאס)

דף הבית » מסלול טיול בנחל חרמון (בניאס)

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

מרכז להבה טירת כרמל, מאלבומה של משפחת מלמד. מתוך אתר פיקיוויקי

כללי: נחל חרמון הוא אחד מיובליו המרכזיים של הירדן יחד עם נחל שניר (החצבאני) ונחל דן. הנחל מקבל את מימיו ממעיינות הבניאס וכן מיובליו עימם נמנה נחל סער ונחלים נוספים המגיעים מאזור החרמון. כיוון שהנחל מוזן מהמעיינות אשר נמצאים בין החרמון לעמק החולה, עוצמת זרימתו תלויה בכמות המים שמפיקים המעיינות. בחורף, עם ירידת הגשמים ובאביב עם הפשרת השלג הזרימה חזקה במיוחד. בקיץ היא מתונה אך בהחלט קיימת. התחתרותו של הנחל בקרקע  באזור המעיינות יוצרת קניון מרשים, צר ותלול. הקניון ממוקם תחת מפל. ולאורכו של הקניון שנוצר הוקם גשר תלוי עליו יכולים המטיילים ללכת ולהנות תוך כדי צפיה בנופו של הנחל, הסלעים והצמחיה הרבה שמסביב. אזור הנחל עשיר בצמחיה. עצים רבים מסוגים שונים כמו דולב, אלון מצוי ואלון התבור יוצרים חורש צפוף הכולל בתוכו גם שיחים ופרחים עונתיים הפורחים בעונתם בשלל צבעים.

חבל ארץ: גליל עליון- אצבע הגליל

נקודת התחלה: חניון המעיינות שמורת נחל חרמון

נקודת סיום: חניון המעיינות שמורת נחל חרמון

מפת סימון שבילים: מפה מספר 1- החרמון, הגולן ואצבע הגליל

שילוט והכוונה במסלול: השילוט בשמורה מסומן באדום ושחור

נקודות ציון: (33.24, 35.69)

גישה לאזור המסלול: ברגל

עונות מומלצות: כל השנה, מומלץ לא להגיע מיד לאחר גשמים מחשש להחלקה ושטפונות.

משך המסלול: כשעתיים

מאפייני המסלול: המסלול בנחל חרמון הוא מסלול נעים וניתן לראות בו את הטבע- צמחיה ומים במלוא הדרם. ההליכה בו היא נפלאה וכוללת הליכה בין צוקים, אזורים מלאי צמחיה, כולל עצים גבוהי ורחבי צמרת מסוגים שונים, פריחה יפהפיה בחורף ובאביב בעיקר וכמובן זרימה יפה עד שופעת מאוד של מים- תלוי בעונה בה בחרתם לבקר. בתחילת המסלול נוכל לראות גם עתיקות ופסלים. המסלול הוא מגוון ועשיר. גם ההליכה על הגשר התלוי מעל הנחל הזורם היא מהנה. כאשר אתם שוהים בצפון במהלך סוף השבוע או במהלכו שמורת נחל חרמון היא אחד מהמקומות שכיף תמיד לבקר בהם.

רמת קושי: קל- בינוני

אורך המסלול בק”מ: כ- 2 ק”מ

איך להגיע: מגעים לצומת המצודות שבסמוך לקרית שמונה ופונים ימינה אל כביש 99. הנסיעה היא ממערב למזרח. עוברים על פני הפניה לקיבוץ שניר. לאחר כה דקות פונים ימינה על פי השילוט לשמורת הבניאס.

נגישות לנכים: המסלול אינו נגיש לכסאות גלגלים או עגלות ילדים.

מקום לפיקניק: פיקניק ניתן לעשות בתחילת המסלול או בסופו בחניון המעיינות. שם ישנם שולחנות מסודרים וגם שירותים וחנות. ניתן לערוך פיקניק מחוץ לשמורת הבניאס. חורשת טל למשל, שהיא חורשה של אלונים עתיקים היא מקום נהדר לערוך בו פיקניק.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: בתשלום, זוהי שמורת טבע. השמורה פתוחה בקיץ בשעות 7:00-17:00 ובחורף 8:00-16:00. הכניסה ניתנת עד שעה לפני הסגירה. בימי שישי וערבי חג הסגירה היא שעה לפני השעה הרגילה.

חניה: במסגרת תשלום הכניסה.

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: לפני הכניסה למסלול ישנם שירותים בהם ניתן למלא מים

אזהרות למפגעים במסלול: לא להגיע מיד לאחר גשמים מחשש להחלקה. ללכת בשבילים המסומנים.

מקומות להפסקה במסלול: לאורך השביל בו נלך ליד המים בדרכנו אל המפל ניתן לעשות הפסקות ולשבת בצל העצים. גם מערת פאן היא מקום מוצל ונחמד לעשות בו הפסקה קלה. בריכות הקצינים גם הן מקום חביב ונעים לעשות בו הפסקה לפני שאנו יורדים לכיוון המפל או לאחר שעלינו ממנו.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: נחל חרמון וסביבתו עשירים במינים שונים של פרחים ועצים.  לאורך חלקו של הנחל היורד מן המעיינות ומתחתר דרך הקניון הצר ישנם עצי דולב רחבי צמרת בעלי מראה אירופאי אשר עומדים בשלכת בעונת החורף ומשירים את עליהם. ניתן לראות עץ דולב עומד וניצב לו זקוף ממש בליבו של המפל. ניתן לראות גם עצי מילה סורית, עצים נדרים יחסית באזורנו אשר הגליל העליון הוא הגבול הדרומי שלהם. עצים נוספים הם עצי אלון התבור ותיקים ועבי גזע ועצי ער אציל (דפנה) שעליהם מפיצים ריח נעים. גם הפריחה מגוונת מאוד לאורך כל השנה. במדרונות הורדים לכיוון הקניון ניתן לראות שפע של צמחי בתה עשבוניים. בחורף ישנן כלניות, מרגניות, דגניות. מאוחר יותר ניתן לראות במקום נוריות מסוגים שונים, ומאוחר יותר פרגים וסביונים. תחת המפל ישנו ריכוז גדול של פריחתו הסגולה של בן חצב יקינטוני.

לינה מומלצת: לאורך כל השנה ניתן למצוא לא מעט דילים בצפון לכל רוחבו ואורכו. אזור הגליל ממערב ועד למזרח משובץ במלונות גדולים יותר כמו באזור טבריה, שם ניתן למצוא מלונת מצויינים של רשתות גדולות. מלונות קטנים יותר ניתן למצוא במקומות מבודדים או בישובים קטנים. להלן דוגמה למלון בו ניתן למצוא מחירים נוחים לאורך כל השנה ונמצא כעת במבצע:

מלון לאונרדו טבריה: מלון לאונרדו מרשת מלונות פתאל ידוע באווירה המשפחתית, החמימה והנעימה שבו. הוא נמצא ממש על קו המים כך שבימות הקיץ החמים תוכלו לעבור בצעד אחד מהמלון אל המים. במלון ארוחות טעימות וגם משחקיה כיפית לילדים. לפרטים נוספים על לאונרדו טבריה באתר השוואת מלונות בארץ ובעולם.

מסלול: נתחיל את המסלול בחניון המעיינות בחלקה התחתון של השמורה. אם נביט מעלה, נראה במצוק שלידינו מערה. מערה זו היתה מוקדשת לאל הרועים פאן. במראהו היה אל הרועים פאן חצי אדם וחצי תיש והא ניגן בחליל העשוי מקני סוף ומוכר בשם חליל פאן. במקום בנה גם הורדוס מקדש העשוי אבן לבנה. פיליפוס, בנו של הורדוס הקים במקום עיר דומה במהותה לקיסריה. עיר זו היתה פעילה והחיים בה היו שוקקים. הוקמו בה בתי מרחץ, תיאטרון ואף מקדשים כפי שניתן לצפות מעיר בתקופה הרומית. לאר שנהרסה העיר נבנה במקום הכפר בניאס ששמו הוא שיבוש בערבית של השם פניאס על שמו של פאן. המסלול יתחיל כאמור באזור המעיינות בו ניתן לראות שלוש בריכות. נקיף את הבריכות ונעלה במדרגות לכיון מערת פאן. גומחות החצובות במערה הן שרידים של אתר פולחן לאל פאן. בזמן פעילותו של המקדש בגומחות היו פסלים של האל פאן, הרמס אביו וזאוס. תושבי העיר היו עולים למערה ומתפללים. מקדש שהקים הורדוס נמצא ליד המערה ומקדש נוסף מעליו. לאחר שנראה את העיר העתיקה נחזור אל עבר הבריכות. הליכה בשביל רחב תוביל אותנו אל מסעדת הבניאס. ימינה למסעדה ישנו שביל כחול אליו נפנה. נלך על גשר עץ קטן החוצה את הנחל. נוכל לראות מולנו בגדה הצפונית של הנחל את מורדותיו של החרמון המיוערים ולאחר מכן נעבור במנהרה שעוברת מתחת לכביש. נעבור גם תחת גשר עתיק התלוי מעל המים. תחת הגשר הנחל שוצף במיוחד כי זהו מקום מפגשו עם נחל סער. במקום ישנו מגדל צלבני, מתקן שסיפק חשמל לכפר בניאס אשר ננטש במלחמת העצמאות. לאחר הליכה קצרה נראה גם טחנת קמח המופעלת מכוחם של המים עד היום. הטחנה משמשת את הכפרים עין קיניה ומסעדה. לאחר חציית הנחל פעם נוספת נפנה ימינה. נמשיך בשביל המוצל מהעצים הרבים שאורך הדרך. לאחר מספר דקות נגיע אל בריכת הקצינים. באזור זה המים חמימים מעט יותר ולכן הקצינים הסורים בחרו להתרחץ בו בעת ששלטו בכפר בניאס וסביבתו. מבריכת הקצינים נפנה ימינה. נלך בשביל צר ומוצל כשלצידנו זורם הנחל בעוצמה רבה יותר או פחות- תלוי בעונה. בכל מקרה זהו טיול מהנה והנוף פסטורלי. לאחר הליכה בשביל המוצל נפנה לדרך חשופה לשמש. בדרך הזו נגיע אל מרפסת התצפית דרכה ניתן לצפות במפל הבניאס. מבעד לצמרות העצים נוכל לראות את רסס המים שיוצר המפל כשמימיו נופלים בשצף מטה. נוכל כמובן להתרשם גם מהרעש העצום שיוצרים מי המפל. ניתן בשלב זה להסתובב על עקבותינו ולחזור חזרה לבריכות הקצינים משם נעשה דרכנו חזרה. ניתן גם לפנות עם השביל הכחול ולרדת במדרגות עד לתחתית המפל. גם כאן ניתן לעמוד על מרפסת העץ ולהביט ולהאזין למים ממש מקרוב. כך או כך, לאחר התרשמותנו מהבניאס נחזור אל בריכת הקצינים. נבחר בשביל השמאלי המחזיר אותנו אל חניון המעיינות. שביל זה הוא חשוף לשמש. בהליכה דרכו נעבור דרך עתיקות של ארמון המלך אגריפס, רחבת סולטאן איברהים- מקום הקדוש למוסלמים ולדרוזים וגם נעבור ליד טחנת קמח נוספת שהיתה באזור. לאחר מספר דקות מגיעים אל חניון המעיינות

אטרקציות בסביבה:

גלריית שירת העץ: בכניסה לראש פינה ישנה גלריה מיוחדת בה מוצגים כלי נגינה מיוחדים כמו סוגי נבלים שונים, דיג’, קלימבות ועוד. בתיאום מראש ניתן גם להזמין קונצרט בו נעשה שימוש בכלים האלה. בראש פינה באופן כללי ניתן למצוא שפע של גלריות, מבנים עתיקים ומעניינים, מסעדות ובתי קפה.

מרכז קנדה: מרכז קנדה במטולה כולל מתקני ספורט ונופש רבים, כולל החלקה על הקרח, בריכות, ג’קוזי וספא, באולינג, מטווחים ועוד. במרכז קנדה ניתן למצוא פעילויות רבות כשלכל עונה ישנן הפעילויות המתאימות לה. בחורף למשל תוכלו להנות מההחלקה על הקרח ולהתחמם לאחר מכן בספא שבמקום. בקיץ תתקררו מעט בבריכה. בהחלט ניתן לבלות במקום כמה שעות אם לא יום שלם.

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם