מסלול טיול בנחל יתלה וכפירה

נחל יתלה וכפירה
באיזור פחות מוכר אך יפה של הרי ירושלים, שעדיין נותר כמעט ללא פגיעת יד אדם, אפשר למצוא טבע נטו, קצת היסטוריה והרבה מחאה. המחאה היא על רכבת ישראל, המתכננת את המסילה בין מודיעין לירושלים דווקא על חשבון שמורת הטבע נחל יתלה.

 

בית הקשתות בפארק קנדה
את הטיול אפשר להתחיל בבית הקשתות בשולי פארק קנדה בירושלים. זהו מבנה הבנוי מאבני גזית ותקרתו מונחת על שלוש קשתות. המבנה מסתיר מעיין ובריכה המתמלאים בחורף ובאביב במים רבים. אלו הם שרידי "ספא" רומי מהתקופה בה שלטו באיזור.האגדה מספרת שהספא היה בזמנו המפואר ביותר באיזור זה של האימפריה ושמו יצא למרחוק. סביב מבנה הספא היה גן מפואר ששרידיו ניכרים עד היום, ובו אמות מים ומפלים קטנים, פרחים נדירים מרחבי האימפריה, ברבורים וטווסים.

הספא היה למרכז החיים החברתיים וכל עשירי ירושלים ובכירי הצבא הרומי רחצו בו. בספא היו בריכות חמות וקרות, חדרי הזעה וחדרי מנוחה, פסלי שיש ומזרקות בכל פינה. עבדו בו עבדים מיומנים אשר פינקו, רחצו שימנו ועיסו את האורחים הנכבדים.

יום אחד הגיע לרחוץ בספא מושל יהודה הרומי ופגש חייל מבוגר, אותו הכיר משירותו הצבאי בלגיון. האיש היה משפשף גופו בשבר אבן במקום בסבון ושמנים. שאל אותו המושל למעשיו, וענה לו הלגיונר כי אין בידו כסף לעבד ולשמני רחצה. מיד נתן לו המושל גם עבד יקר וגם כסף. הודה לו החייל ויצא לספר לכל חבריו על נדיבותו של המושל.

למחרת הגיע המושל לספא ובחדר הקבלה חיכתה לו קבוצה מעשירי ירושלים המשפשפים גם הם את גופם באבן. עצר לידם המושל בפליאה וכשהבין במה מדובר התרגז וציווה עליהם לשפשף זה את גופו של זה במשך שנה, באבן ולא בשמנים.מסגד על הספא
לאחר התפוררות האימפריה הרומית ועזיבתם את יהודה הגיעו המוסלמים. כדרכם הקבועה למחוק כל סימן וזכר לתרבויות אחרות אטמו את הספא ובנו מסגד דווקא על מבנה זה. לאחר מלחמת השחרור ניטש המסגד והפך לחלק משמורת פארק קנדה.
נחל כפירה: גל של פריחה ורודה

פריחה ורודה בנחל כפירה

אפשר ללכת כשלושה קילומטרים לאורך נחל כפירה, שהוא נחל אכזב רחב שלא זורמים בו כלל מים. לצד השביל גל של פריחה ורודה: עמודי חוטמיות זיפניות שמגיעות עד שלושה מטרים גובה.

על פי ספר התרופות העממיות של הרמב"ם, ריר הצמח אוצר בחובו סגולות רפואיות רבות. משתמשים בו לריפוי פצעי נמק, כוויות, שיעול ודלקות קשות בכל הגוף. מתחתיהם המוני פרחי פשתה שעירה ולוע הארי ובניהם פרפרים לרוב חוגגים את הרגעים האחרונים של האביב.

עין נטף: מים צלולים ומתוקים

קצת מתחת ליישוב נטף נמצאת מערה ובה מעיין ושמו עין נטף. המים נובעים ממספר מקומות בסלע ומתנקזים  אל שוקת זעירה שנחצבה בסלע. אם הגעתם לכאן ראשונים ואף אחד לא העכיר את המים, ניתן לשתות מהשוקת מים צלולים ומתוקים.

משם המים ממשיכים וזורמים אל בור אגירה עמוק בצורת פעמון החצוב בסלע. אפשר לרדת ולרחוץ בבור אך ורק באמצעות חבל, ובשום אופן לא לבד. מספר פעמים חולצו מטיילים מהבור רגע לפני טביעה. בקרבת המעיין בוסתן פירות נטוש: לימון, שסק, גפן ותאנה למאכל חופשי בעונתם.

חורבת חורש ושרידי המנזר: שביל על צלע הר

במעיין נטף אפשר לטפס ללא שביל על צלע הר הרוח ולרדת בשביל ששמו מורד הסוסים אל חורבת חורש. שם נמצא מאגר מים תת-קרקעי מדהים שנחשב לגדול ביותר בהרי ירושלים. הכניסה נראית כמו פתח של מערה קטנה, לא מבטיחה ולא מזמינה. אבל מי שיתכופף, ייכנס פנימה ויצעד כמה צעדים יגלה אולם תת-קרקעי גדול, אפלולי וקריר. ממנזר חורש עצמו נותרה חורבה מכוסה צמחייה, מנזר זה נבנה על ידי הנזיר המיסיונר סאבא שבנה את מנזר מר סאבא במדבר יהודה.

הקניון השחור בנחל יתלה: רוחו של הנזיר

מכאן אפשר לרדת אל נחל יתלה שנקרא על שמה של העיר יתלה המוזכרת בספר יהושע, אותה מזהים עם הכפר הערבי החרב בית-תול שמעל. ייחודו של הנחל הוא בקניון השחור המפורסם שבו. זהו נקיק לא ארוך,  צר ומוצל ובחורף נקווים בו מעט מים.

ההליכה היא בשביל צר בין ומעל סלעים. לאחר כמה עשרות מטרים מגיעים למערה עם מדרגות חצובות בצד השמאלי של קיר המצוק. זוהי מערת התבודדות של הנזיר סאבא. אפשר לטפס ולבקר – רוחו של הנזיר עדיין שורה כאן.איך להגיע: נוסעים על כביש תל אביב-ירושלים (כביש מס' 1) ויוצאים במחלף לטרון לכיוון מזרח. מגיעים לכניסה של היישוב מבוא חורון וממשיכים לבית הקשתות בפארק קנדה. אורכו של הטיול שבעה קילומטרים.

כתב מני נחמן,  טיולים ואגדות

פורסם במעריב  26/4/2009

אטרקציות בחינם בישראל אטרקציות בטבע בישראל אטרקציות מומלצות בישראל ירושלים מסלול טיול לחצי יום מסלול עד 3 קמ מסלולי טיול ביום מסלולי טיול לילדים מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בחורף מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מומלצים בקיץ מסלולי טיול מים מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל מעיינות, נחלים ונהרות בישראל אטרקציות, אטרקציות בחינם בישראל, אטרקציות בטבע בישראל, אטרקציות מומלצות בישראל, אסיה, הרי ירושלים, ירושלים, ישראל, מזרח תיכון, מסלול טיול לחצי יום, מסלול עד 3 קמ, מסלולי טיול בחורף, מסלולי טיול ביום, מסלולי טיול בסתיו, מסלולי טיול לילדים, מסלולי טיול למבוגרים, מסלולי טיול למשפחות, מסלולי טיול מומלצים באביב, מסלולי טיול מומלצים בקיץ, מסלולי טיול מים, מסלולים ויומני מסע בישראל, מעיינות, נחל יתלה, נחל כפירה, נחלים ונהרות בישראל, שמורת הטבע והגנים, שמורת נחל כפירה

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות