מסלול טיול בנחל מערות

נחל מערות. לפי רישיון ויקיפדיה. צילם: ראובן ישורון.

נחל מערות. לפי רישיון ויקיפדיה. צילם: ראובן ישורון. 

כללי: נחל מערות זורם במורדותיו המערביים של הכרמל החל מרומו של ההר ועד לים. זהו נחל אכזב אשר בקיץ אין בו זרימה. המסלול אותו אנו עושים הוא אחד מתוך כמה מסלולים שניתן לעשות בשמורה. המסלול אותו בחרנו נקרא המסלול הבוטני והוא עובר בחלקו בתוך חורש. המסלול מפגיש אותנו עם הטבע המגוון והאופייני לכרמל. הוא כולל בחלקו שבילים צרים של חורש ובהם עצי אורן מצלים ומאפשרים הליכה נעימה וקרירה יותר גם בקיץ ובחלקו שבילים חשופים יותר לשמש ובהם צמחיה נמוכה. נוסף על הטבע הרב אותו נוכל לראות במקום, המסלול, במיוחד תחילתו או סופו באזור המערות עשיר בהיסטוריה רבת שנים. לאורך ההיסטוריה, החל מימי האדם הקדמון היתה התיישבות במקום. אז הים הגיע כמעט עד למקום תחילתו של הנחל וסימן לכך הוא שונית הרודיסטים- בעלי חיים ימיים להם קונכיה בצורת קונוס. הם מסודרים שורות שורות (כמאובנים כמובן) על גבי הסלע. בתחילת המסלול ישנן שלוש מערות: מערת התנור, מערת הגמל שנקראת כך על שם צורתה שמזכירה דבשת של גמל ומערת הנחל. ניתן לראות גם חיזיון אורקולי במערה המסביר וממחיש את אורח חייו של האדם הקדמון במערות. מסלול המערות מסומן בירוק וניתן לעשותו לפני שיוצאים למסלול. לצערנו, לא מעט מצמחיית האזור נפגעה משריפה שהתרחשה בכרמל בחנוכה 2010. עם זאת, הצמחיה המתאוששת לאט לאט ויחד עם הצמחיה שלא נפגעה עדיין יוצרת מסלול יפה ומגוון. בשמורה ישנם בעלי חיים רבים שאת חלקם יתכן ונפגוש כמו שפני הסלע המקפצים בין הסלעים, עופות דורסים וציפורי שיר. בעלי החיים שסביר כי יסתתרו במהלך היום הם התנים, חזירי הבר והגיריות.

חבל ארץ: כרמל

נקודת התחלה: חניון שמורת נחל מערות

נקודת סיום: חניון שמורת נחל מערות

מפת סימון שבילים: מפה מספר 4- הכרמל

שילוט והכוונה במסלול: ההליכה היא במסלול המסומן בכחול. ישנו מסלול מעגלי קצר- המסלול הגיאולוגי אשר מסומן בשחור ובו ניתן ללכת לאחר סיום המסלול בכדי להגיע לשונית..

נקודות ציון: (1230666, 147007)Lng:34.96566867378487  Lat:32.67050891787241

גישה לאזור המסלול: ברגל

עונות מומלצות: כל השנה, אם כי בחורף ובאביב ההליכה מלווה גם בפריחה צבעונית האופיינית לכרמל.

משך המסלול: כשלוש שעות

מאפייני המסלול: המסלול מגוון ועשיר בצמחיה. בחלקו, בעיקר הראשון, הוא נעשה בשבילים רחבים יותר וחשופים לשמש ולאחר מכן השבילים נעשים צרים ועוברים בתוך חורש כך שהם גם מוצלים. חלק מההליכה היא מתונה, חלקה בעליה וחלקה בירידה. במיוחד במהלך העליה, כאשר צוברים גובה הנוף הולך ונפתח ומתגלה במלואה הדרו- נוף יפה הצופה מערבה וכולל את ישובי חוף הכרמל על מטעי הבננות והחממות, את מבצר עתלית אליו הגיעו המעפילים, את צמחיית הכרמל והים. הירידה אל ערוץ הנחל היא מעט תלולה וטרשית

רמת קושי: קל- בינוני

אורך המסלול בק"מ: כשלושה ק"מ

איך להגיע: למגיעים מדרום יש לנסוע בכביש הישן (כביש מספר 4). ניתן לפנות לכביש הישן מכביש החוף במחלף זכרון יעקב (ואדי מילק). משם יש להמשיך אל צומת פראדיס ולנסוע עוד תשעה ק"מ צפונה ושם לפנות ימינה לכיוון נחל מערות. לבאים מצפון יש להמשיך עד לכניסה למושב גבע כרמל ושם להסתובב ולנסוע מעט צפונה עד לכניסה לשמורה.

נגישות לנכים: המסלול אינו נגיש לכסאות גלגלים או עגלות ילדים.

מקום לפיקניק: בחניון נחל מערות ניתן לערוך פיקניק מסודר בתחילת המסלול או בסופו. במהלך המסלול ניתן לערוך פיקניקים מאולתרים ללא שולחנות או כסאות.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: הכניסה למסלול עצמו אינה בתשלום אך המעוניינים לבקר גם במערות יצטרכו לשלם דמי כניסה לשמורה.

חניה: חינם

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: בחניון שמורת נחל מערות ישנה נקודה למילוי מים.

אזהרות למפגעים במסלול: לא לעשות את המסלול לאחר ירידת גשמים מחשש לסכנת החלקה. במהלך הירידה בסלעים כדאי לסייע לילדים קטנים או למתקשים מעט בהליכה.

מקומות להפסקה במסלול: חלק ניכר מהמסלול עובר בתוך יערות אורנים מוצלים. ישנן שתי חורשות אורנים הנמצאות קרוב זו לזו. ניתן לעצור להפסקה בכל אחת מהן. לפני הכניסה אל היער השני מומלץ לעשות הפסקה לתצפית על הנוף המקסים. ליד גוש הסלע הגדול והבולט אליו נגיע לאחר ההליכה ביער השני ניתן לשבת מעט למנוחה. הסלע הגדול מצל על המקום והוא הופך למקום נעים למנוחה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: בכל עונה ניתן לראות במסלול את הפריחה האופיינית לו. בסתיו ישנה פריחה של חצבים לבנים, גבוהים ומרשימים ולצידם סתוונית היורה הסגלגלה שבניגוד לחצב דווקא צמודה כמעט לקרקע. בחורף ישנה פריחה של כרכומים, רקפות, נרקיסים וכלניות המקשטים את הסלעים במגוון צבעים. באביב ישנה פריחה של הנוריות, הפרגים, הסיפן בעל עלי הכותרת הורודים, הלוטם המרווני הלבן והלוטם השעיר הורוד והמקומט ועוד מינים שונים של פרחים המאפיינים את הכרמל.

לינה מומלצת: באזור הכרמל ניתן למצוא מקומות לינה רבים. אלה יכולים להיות צימרים בישובי  חוף הכרמל, מלונות מפנקים בכרמל, בזכרון יעקב או חיפה למעוניינים לשלב גם ביקור בעיר הכרמל במהלך הטיול. הנה לפניכם מספר מקומות בהם ניתן ללון:

המקום שלי במושבה: זהו צימר ובו חמש יחידות אירוח. הצימר נמצא בזכרון יעקב, לא רחוק ממקום המסלול. הצימר בנוי בבית אבן בו משולב גם עץ כך שהאוירה חמימה וביתית. המקום נמצא לא רחוק מהמדרחוב של זכרון יעקב- מקום חביב נוסף לבלות בו. בחצר תוכלו להנות משטח רחב ובו נדנדות, כורסאות נוחות וצמחיה מטופחת. לפרטים נוספים על המקום שלי במושבה באתר השוואת מלונות בארץ ובעולם.

כפר נופש דור: נמצא קרוב מאוד למסלול וממוקם  ממש על חוף הים. חוף דור הוא אחד החופים היפים בארץ ובו חולות לבנים ולגונות. חדרי  המלון ממוזגים וניתן למצוא בהם מטבחון והם מאובזרים היטב. מחוץ למבנים יש שטח רחב ידיים ומדשאות המתאימים לילדים וכן מתקנים למשחק. לפרטים נוספים על כפר נופש דור באתר שיאפשר לכם למצוא את מקום הלינה הטוב עבורכם.

מסלול: נתחיל את המסלול בשביל המסומן בירוק. לאחר הליכה קצרה דרומה ופניה לכיוון המערות נגיע אל השביל הכחול שהוא השביל הבוטני בו נלך עד סוף המסלול. נתחיל את הטיפוס עם השביל כאשר ככל שנתקדם מעלה תיפרש לעינינו תמונה רחבה יותר של ישובי חוף הכרמל. הישובים הקרובים ביותר אלינו הם המושבים גבע כרמל וצרופה וקיבוץ עין כרמל. רחוק יותר לכיוון ים נוכל לראות את עתלית שבולטת בזכות המבצר שלה. בהליכה השביל החשוף נוכל לראות פריחה עונתית. בסתיו, למשל, פורחים במקום חצבים לבנים העומדים זקופים וגם סתווניות. בחורף ובאביב ישנה פריחה צבעונית בצבעי אדום וורוד של מינים שונים של פרחים. עם ההליכה השביל הולך ונעשה צר. מצמחיה דלילה יחסית אנו נכנסים אל תוך חורש צפוף יותר של אורנים. בחורשת האורנים המוצלת ניתן לעשות הפסקה. אם קודם לכן העצים ששלטו באזור היו האלון והאלה כאן שולטים עצי האורן והחרוב. זאת בשל שינויים בסוג המסלע והקרקע בין אזור תחילת המסלול לאזור בו אנו הולכים כעת.  לאחר הליכה בחורשה נצא ממנה כשאנו נמצאים בירידה עד שתתחיל עליה לעבר חורשת האורנים הבאה אליה נעלה עוד מעט. כאן ישנו מפגש עם שביל המסומן אדום. אנו ממשיכים עם השביל הכחול ומתחילים בעליה לעבר חורשת האורנים הבאה. בזמן העליה עשו עצירות מדי כמה דקות בכדי לצפות בנוף שהולך ונהיה רחב כשהים מתגלה יותר ויותר. ביער ישנו ריכוז של פרחים, במיוחד כאלה בעלי פקעות אשר פורחים בעונתם כמו סתווניות, חבצלות, רקפות, צבעוני ההרים ועוד. נמשיך בהליכה ביער שהיא נעימה מאוד ונעשית בירידה מתונה ובצל. כאן ניתן לעצור ולעשות שנית הפסקה ועצירה למנוחה. כאשר נצא מן היער נוכל לצפות בשני צדי הנחל על הרכסים הנמצאים בסמוך אליהם. כאן מתחילה ירידה אל עבר ערוץ הנחל. הירידה היא תלולה יותר מהירידות בהן נתקלנו במסלול עד כה. היא נעשית בסלע דולומיט שהוא סלע קשה שיצר טרשים עקב המסה שלו על ידי הגשמים. נגיע אל ערוץ הנחל לאחר מספר דקות של ירידה מאומצת יחסית. לאחר ההגעה לערוץ ההליכה היא נוחה. לצידנו נראה גוש סלע גדול ובולט. כיוון שהסלע הוא גדול, הוא מצל רוב שעות היום ולכן ניתן לעצור גם כאן. אם נסתכל עליו מקרוב, נוכל לראות עליו אצות ובעלי חיים זעירים אשר חיים בעיקר בסדקים ובכוכים בהם נאגרים מים. נמשיך בדרך ונגיע אל מערה נוספת, המזרחית ביותר שישנה שהיא מערת הגדי. התגלו במקום שרידי שלדים של אנשים שחיו במקום. כעת הגענו אל הכניסה לשמורה וניתן להגיע אל הרכב. עם זאת, ניתן ללכת מעט בשביל השחור עד לשונית המרשימה. הסלע נקרא גיר המאובנים וניתן לראות בו חורים שהיוו בית לאלפי יצורים ימיים קטנים, מעין שבלולים בעלי קונכיה בצורת חרוט הנקראים רודיסטים. מדובר במאובנים שמקורם באותם בעלי חיים שחיו במקום לפני מיליוני שנים, כאשר כל האזור היה עדיין מוצף בים. השונית התגלתה כאשר הים נסוג ותהליכים גיאולוגים נוספים הביאו לחשיפתה. ניתן לבקר בסיור מודרך במערות אם טרם עשיתם זאת או להסתובב ולחזור כעת אל הרכב.

אטרקציות בסביבה:

ים כרמל: ביער עופר הנמצא מעט צפונית לנחל מערות בקרבת מרכז קהילתי מיר"ב ישנו פארק אטרקציות חדש הכולל מגוון מתקנים: מגלשת אבובים, פארק חבלים, אומגה ועוד. במקום ישנו בית קפה ושטח לערוך פיקניקים במקום. על מנת להגיע יש לנסוע צפונה מנחל מערות, להגיע למרכז קהילתי מיר"ב ומשם לנסוע על פי השילוט.

פרדייב- השמורה האווירית: סמוך למושב הבונים, מעט דרומה לנחל מערות ישנו פרדייב שהוא מועדון של צניחה חופשית בו ניתן לחוות את אחת החוויות היותר מרתקות שישנן. מלבד הצניחה תוכלו לסייר בגלריה ולצפות במטוסים מקוריים ולשמוע את הסיפורים שמאחוריהם. ניתן גם להתנסות בטיסות וינטג' בהן תחוו את החוויה המיוחדת של טיסה במטוסים מקוריים משנות העשרים והשלושים. המועדון פתוח כל השבוע. צניחות נעשות בימים שלישי עד שבת בתאום מראש.

  

אטרקציות בחינם בישראל אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים מסלול טיול לחצי יום מסלול עד 3 קמ מסלולי היסטוריה וארכיולוגיה מסלולי טיול בדרגת קושי בינונית מסלולי טיול בדרגת קושי קלה מסלולי טיול ביום מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול כוכב מסלולי טיול לגיל הזהב מסלולי טיול לילדים מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לנוער מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בחורף מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מומלצים בקיץ מסלולי טיול עם כלבים מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל מערות בישראל פיקניקים בישראל שמורות טבע בישראל אטרקציות מומלצות לגיל הזהב, אטרקציות מומלצות לילדים, אטרקציות מומלצות למבוגרים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אטרקציות מומלצות לנוער, אטרקציות מומלצות לצעירים, בישראל, מסלול טיול לחצי יום, מסלול עד 3 קמ, מסלולי היסטוריה וארכיולוגיה, מסלולי טיול בדרגת קושי בינונית, מסלולי טיול בדרגת קושי קלה, מסלולי טיול ביום, מסלולי טיול ברגל, מסלולי טיול כוכב, מסלולי טיול לגיל הזהב, מסלולי טיול לילדים, מסלולי טיול למבוגרים, מסלולי טיול למשפחות, מסלולי טיול לנוער, מסלולי טיול לצעירים, מסלולי טיול מומלצים באביב, מסלולי טיול מומלצים בחורף, מסלולי טיול מומלצים בסתיו, מסלולי טיול מומלצים בקיץ, מסלולי טיול עם כלבים, מסלולים ויומני טיול מומלצים, מערות בישראל, נחל המערות'אטרקציות בחינם בישראל, פיקניקים בישראל, שמורות טבע בישראל

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות