• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בנחל עורבים

דף הבית » מסלול טיול בנחל עורבים

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 8 דקות

 

כתיבה ועריכה לשונית: פלד יעל

כללי: נחל עורבים  הוא נחל אכזב ממוקם בעמק החולה ובו תוכלו לראות שבעה מפלים מרשימים: אחד מתוכם גדול והשאר קטנים-בינוניים. שלושת המפלים הראשונים פורצים דרכם של סלעי בזלת שחורה ושלושת המפלים התחתונים פורצים דרכם של סלעי גיר לבן. הנחל נקרא על שמם שם להקות העורבים שקיננו באזור המפל הגדול.

בשמורת תוכלו לראות חורש טבעי כגון אלון מצוי, אלה ארץ-ישראלית, לבנה רפואי, אחירותם החורש וזלזלת הקנוקנות , צמחייה האופיינית למקום שיש בו מים כגון שיח-אברהם ושיחי הרדוף הנחלים, שיחי שיזף, עצי שיזף, ליבנה רפואית ואלון התבור וצמחייה אחרת כגון זיפנוצה ריסנית, זקנן שעיר, חוטמית זיפנית ודרדר גדול-פרחים.

בנוסף תוכלו לראות גם עופות דורסים כגון נשרים, עקב עיטים ורחמים ויונקים כגון שפני סלע, חזירי בר, צבאים, זאבים, שועלים ותנים.

חבל ארץ: רמת הגולן –  בתחומו של עמק החולה.

מפת סימון שבילים: מפת סימון שבילים מספר 1 – החרמון הגולן ואצבע הגליל.

סימון השבילים: אדום.

נקודות ציון: (2144, 12831) / (35.68729899999994, 33.1442185)

ציוד למסלול: כובע, מים, משקפי שמש, בגד ים, בגדים להחלפה ונעליים סגורות ונוחות להליכה.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: אין.

מקום לפיקניק: ליד המפלים ובמקומות מוצלים לאורך המסלול.

כניסה: חינם.

קליטה בקשר: תקין, למעט בנקודות נמוכות במסלול.

נקודת מילוי מים: אין.

אזהרות למפגעים במסלול

אין להיכנס לשביל בימים גשומים, אין לפגוע בחי, בצומח ובדומם שתראו בשמורה ואין להבעיר אש.

 יש להיזהר מהחלקה , ש להיזהר מדרדרת של אבנים וסלעים ויש לשים לב שרק מי שיודע לשחות יוכל להיכנס לבריכת מפל העורבים, מכיוון שהיא עמוקה.

לעיוןהנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: ליד המפלים ובמקומות מוצלים לאורך המסלול.

פריחה

 באביב תוכלו לראות חוטמית זיפנית, תורמוס ההרים ודרדר גדול הפרחים.

בחורף תוכלו לראות רקפות וכלניות.

 

 

מסלול קצר המיועד לתקופות שבהן אין בנחל מים

נקודת התחלה וסיום: בדרך עפר משובשת הנפגשת עם נחל עורבים.

עונות מומלצות: קיץ וסתיו.

משך המסלול: כחצי שעה.

מאפייני המסלול: מסלול הליכה המיועד למשפחות בתקופות שאין בנחל מים.

רמת קושי: בינונית.

אורך המסלול: כקילומטר.

חניה: בדרך עפר משובשת הנפגשת עם נחל עורבים

איך להגיע: תיסעו על כביש 918 עד שתגיעו לקיבוץ גונן. משם נמשיך לכיוון היישוב קלע אלון, תעברו אותו וכקילומטר אחרי כן תיפנו שמאלה בדרך עפר משובשת. משם תמשיכו כשני קילומטרים עד שתגיעו לצומת שבו דרך העפר המשובשת נפגשת עם נחל עורבים ושם תחנו את הרכב.

מסלול: מהחניה תיפנו שמאלה ותרדו בשביל המסומן באדום עד שתגיעו לערוץ הנחל. תלכו בשביל כשלוש דקות שבמהלכן תעברו בין אבן בזלת אחת לבין אבן בזלת אחרת עד שתגיעו לשער. לאחר שתעברו את השער ותמשיכו בשביל כעשר דקות שבמהלכם תראו מפלונים יבשים ובריכות יבשות עד שתגיעו לצומת שבילים: שביל צר ושביל רחב. שם תיפנו ימינה לשביל הרחב ותלכו כחמש דקות ואחרי כן תיפנו שמאלה. תמשיכו בשביל כמאה מטרים ותיפנו שמאלה בשביל היורד במדרגות החצובות בסלע לאפיקו של הנחל, שבמהלכו תעמוד לרשותכם תצפית המשקיפה על המפלים היבשים. משם תמשיכו ללכת עד שתגיעו לצומת שבילים: שביל הפונה ימינה המוביל למפל יבש נוסף ושביל הממשיך ישר המסומן בלבן המוביל לבריכה היבשה שאליה נשפך מפל עורבים היבש. תמשיכו בשביל המסומן בלבן עד הבריכה היבשה ומשם תחזרו באותה הדרך בחזרה לחניון.

 

מסלול קצר המיועד לתקופות שיש בנחל מים\ מסלול קווי למיטיבי לכת.

נקודת התחלה: בדרך עפר משובשת הנפגשת עם נחל עורבים.

נקודת סיום: בדרך עפר משובשת הנפגשת עם נחל עורבים\ בצומת שבו הנחל נפגש עם כביש 959.

משך המסלול: כשלושה קילומטרים\ כשישה קילומטרים.

עונות מומלצות: חורף ואביב.

מאפייני המסלול: מסלול הליכה המיועד למשפחות\ מסלול הליכה קווי המתאים למיטיבי לכת.

רמת קושי: בינונית\ מיטיבי לכת.

אורך המסלול: כחמש שעות\ כשבע שעות.

חניה: בדרך עפר משובשת הנפגשת עם נחל עורבים\ בשביל המסומן באדום.

איך להגיע

מי שיבחר לעשות את המסלול הקווי חייב להגיע בשתי מכוניות!!!

דרך הגעה לתחילת המסלול: תיסעו על כביש 918 עד שתגיעו לקיבוץ גונן. משם נמשיך לכיוון היישוב קלע אלון, תעברו אותו וכקילומטר אחרי כן תיפנו שמאלה בדרך עפר משובשת. משם תמשיכו כשני קילומטרים עד שתגיעו לצומת שבו דרך העפר המשובשת נפגשת עם נחל עורבים ושם תחנו את הרכב.

דרך הגעה לסוף המסלול הקווי: מצומת גונן תעלו על כביש 959 ולארח כמאתיים מטרים תיפנו בפנייה החדה שמאלה. מייד אחריה תיפנו שוב בפנייה חדה שמאלה ומייד אחריה תיפנו בפנייה חדה ימינה. תמשיכו כחמש מאות מטרים עד שתראו שביל המסומן באדום ששם תחנו את הרכב.

מסלול

חשוב לדעת : כדי להגיע לתחילת המסלול יש לעבור בשער הממוקם במרכזה של גדר מוזנחת.

נרד בשביל המסומן באדום ובמהלכו תעברו בין סלעי בזלת לבין סלעי גיר, תלכו בקטעי מים קצרים ותראו הרבה שפני סלע, יונקים יבשתיים קטנים שצורתם עגולה, רגליהם קצרות, אוזניהם עגולות וצבע פרוותם חום-אפור.

אחרי כן תעלו בשביל עפר עד שתגיעו לשלט המסמל את הכניסה לשמורת הטבע נחל עורבים. משם תמשיכו כמאתיים מטרים עד שתגיעו למצוק מדהים שממנו תוכלו להשקיף על נחל עורבים ועל עמק החולה. בנוסף תוכלו לראות את שכבותיה השונות של הקרקע הבזלתית המופרדות זו מזו בקו שצבעו חום-אדום. על פי מראה זה אפשר להבחין בתשע שכבות קרקע שתרמו להיווצרותו של המפל הגדול.

תמשיכו ללכת בשביל כמאתיים מטרים ותיפנו שמאלה בשביל המוביל למפל עורבים. תרדו בשביל זה עד שתגיעו לקו גובהו של המפל. משם תיפנו ימינה ומייד אחרי כן שמאלה. תלכו בשביל עד שתגיעו לבריכה שאליה נשפך המפל שקומתו כעשרים מטרים, הפורץ מתוכם של סלעי בזלת שחורה. מבריכה זו תוכלו לראות מפלון הנשפך מהבריכה להמשך נחל עורבים. מסביבה של הבריכה תוכלו לראות צמחים האופייניים למקום שיש בו מים כגון שערות שולמית ועצי תאנה. בבריכה זו רק מי שיודע לשחות יוכל להתרחץ, מכיוון שעומקה הוא כשני מטרים. בנוסף מסביבה יעמוד לרשותכם שטח רחב שבו תוכלו לשבת כדי לנוח ולאכול.

אם אתם מעוניינים במסלול המשפחתי  תחזרו בדרך שבה הגעתם עד שתגיעו בחזרה לחניון.

אם אתם מיטיבי לכת, תמשיכו בשביל המסומן באדום שבמהלכו תראו מפל שקומתו כשלושה מטרים הפורץ דרכם של סלעי בזלת שחורה. משם תרדו בשביל תלול שלאורכו יעמוד לרשותכם מעקה בטיחות עד שתגיעו לאפיקו של הנחל. תלכו כשלוש מאות מטרים עד שתגיעו לצומת שבו יובלו נפגש אפיקו של הנחל עם יובלו הדרומי של נחל עורבים. משם תמשיכו ללכת בין סלע בזלת אחד לבין משנהו עד שתגיעו למקום שבו שני היובלים מתאחדים. משם תיפנו צפונה בשביל שאף בו תצטרכו ללכת בין סלע בזלת אחד לבין משנהו עד לפנייה מערבה עד שתגיעו לתצפית שממנה תוכלו להשקיף על הכתובות עבריות שלצדן חרוטים סמלים עבריים כגון מנורה ומגן דוד המסמלים את הסתננותם של צעירים מהאזור לאפיקו של הנחל שהתרחשה בתקופת מלחמת ששת הימים. משם תמשיכו כחצי קילומטר עד שתגיעו לתצפית המשקיפה על עמק החולה. מייד אחרי כן תראו מפל שקומתו כשישה מטרים הפורץ דרכם של סלעי בזלת שחורה.

 מתחתיו של המפל תוכלו לראות נגמ”ש הפוך שהוקם במקום לזכרו של סמל אלנתן שכטר ז”ל שנהרג במקום בשנת 2001. בנוסף בהמשך המסלול תוכלו לראות אנדרטה להנצחתם של ההרוגים במקום. אנדרטה זו מורכבת מכלי רכב שונים, פרטיים, משאיות וטרקטורונים, שהתרסקו במקום בשל תאונות דרכים. תאונות דרכים אלו התרחשו בעיקול הגדול של כביש 959 ומדרום לאפיקו של הנחל.

תלכו כחמש מאות מטרים עד שתגיעו לפנייה שמאלה, שבה תיפנו ותלכו סלע בזלת אחד לבין משנהו ובין סלעי בזלת לבין סלעי גיר עד שתגיעו למקבץ של כשלושה מפלים שקומתם בין שני מטרים לבין שישה מטרים הפורצים מתוכם של סלעי גיר לבן. כל אחד ממפלים אלה נשפך לבריכה שבה תוכלו להתרחץ ומסביבה תוכלו לשבת כדי לנוח ולאכול.

משם תלכו כמאתיים מטרים עד שתגיעו לדרך הפטרולים הישנה, קו הגבול בין ישראל לבין סוריה עד מלחמת ששת הימים, שבה תיפנו שמאלה. תלכו כקילומטר עד שתגיעו לחורשה שבה יש עצי אלה אטלנטית, אלוני תבור ושיחי ליבנה רפואית שבה תוכלו לשבת כדי לנוח ולאכול.

אחרי כן תמשיכו ללכת כמאתיים מטרים שאחריהם תחצו את אפיקו של נחל קומראן. תלכו עוד קצת עד שתראו תצפית שמשקיפה לכיוון הדרך שממנה הגעתם, וממנה תוכלו להשקיף על חומת אבנים נמוכה המסמנת את הגבול בין שטח המנדט הבריטי לבין שטח המנדט הצרפתי מתקופת מלחמת העצמאות.

משם תמשיכו ללכת כמאתיים מטרים עד שתגיעו למקטע נוסך מדרך הפטרולים הישנה, שבו תיפנו דרומה לכיוון הכביש. תלכו בשביל זה כקילומטר  עד שתגיעו לחורשה נוספת שבה יש עצי אלה אטלנטית, אלוני תבור ושיחי ליבנה רפואית ואף בה תוכלו לשבת כדי לנוח ולאכול. משם תעלו בשביל ,שבמהלכו תעברו כוורות דבורים ונחל קטן, עד שתגיעו לתצפית המשקיפה על עמק החולה, החרמון והרי הלבנון. ממנה תמשיכו בשביל עד שתגיעו לצומת שבו הנחל נפגש עם כביש 959.

 

אטרקציות בסביבה

בריכת סכר ירדינון

איך להגיע

דרך הגעה למטיילים בנחל עורבים: תעלו על רכבכם ותיסעו לתחילת המסלול ותחנו שם. משם תלכו בשביל עפר המוביל כלפי מעלה כשני קילומטרים עד לפנייה ימינה. תיפנו ימינה ותלכו עד לצומת שבילים: שביל רחב ושביל צר.

דרך הגעה למי שמגיע ישירות לבריכה: מצומת משמר הירדן תעלו על כביש 918 עד שתגיעו לקיבוץ שמיר. בפנייה שמאלה הראשונה שבקיבוץ תיפנו שמאלה ותיסעו כשמונה מאות מטרים עד שתגיעו לפנייה ימינה. תיפנו ימינה ותיסעו כחצי קילומטר עד שתגיעו לפנייה שמאלה. תיפנו שמאלה ותמשיכו עד שתצאו מהקיבוץ. משם תמשיכו לנסוע כחמש מאות מטרים עד לפנייה ימינה. תיפנו ימינה ותיסעו כשני קילומטרים עד שתגיעו לשער המונע את מעברם של הצאן והבקר. בסמוך אליו תחנו את הרכב .

יש לשים לב ששער היציאה מקיבוץ שמיר פתוח משעות הבוקר עד שעות הצהריים. אם תפספסו את זמני פתיחת השער, אחד מהנוסעים יצא לכיוון השומר ויבקש ממנו שיפתח לכם את השער.

מסלול

תרדו בשביל הצר עד שתגיעו לשער, תעברו אותו ותרדו בשביל הפונה ימינה עד שתגיעו לבריכת סכר ירדינון. מדובר בסכר עשוי בטון החוסם את מי נחל ירדינון, ותורם להיווצרותה של בריכה גדולה ועמוקה. רק מי שיודע לשחות יוכל להיכנס אליה.  משם תחזרו באותה דרך למקום שבו חניתם את הרכב.                                                               

הערות: אין לקפוץ למים ויש להיזהר בכניסה לבריכה מכיוון שבקרקעיתה יש סלעים.

 

מרכז וואסט – מרכז אומנות, תרבות ובילוי

במקום תעמודנה לרשותכם אטרקציות שונות

פארק עורבים

מתחם שבו תוכלו ליהנות מחורשת איקליפטוסים שלאורכה יעמדו לרשותכם מדשאות, שולחנות פיקניק, גן משחקים.

בנוסף תוכלו ליהנות משלוש אטרקציות נוספות:

גן הפסלים: גן שבו מרוכזים פסלים מאבני בזלת שיצרו אמנים שונים.

גן אסף: גן שהוקם לזכרו של אסף רז שנהרג בתאונת דרכים.

שרידי ארמון הקיץ של האמיר פאעור: במקום תוכלו לראות את שרידיו של הארמון. במהלך הסיור במקום תעברו בחדריו השונים של הארמון ובשלוש החצרות שלו, האחת שהייתה מיועדת להתכנסותם של פשוטי העם, השנייה שהייתה מיועדת לקבלת אורחים מהמעמד הגבוה והשלישית שנועדה למגוריהן של הנשים.

 

המסלול הוולקני

חשוב לדעת: השביל נגיש לאנשים שיש להם נכויות.

נצא ממרכז התיירות לעבר השביל שבמהלכו תוכלו לצפות בתופעות טבע שונות כגון נקודת המגנטיזם או פליאומגנטיזם כלומר כיוון מגנטי קדום. מדובר בתופעה המתרחשת רק בסלעי הבזלת, שבמהלכה מניחים מצפן על סלעים מסוג זה שגורמים לשיבוש בקליטה. משם נמשיך ליער אודם שבו תוכלו לראות עצי אלון עתיקים. אחרי כן נמשיך ללוע הר געש בנטל שבו תוכלו לראות את שרידיו של הר געש. משם ניסע לתצפית המשקיפה על הגבול.  משם ניסע לפארק הוולקני אביטל שבו תוכלו לראות תבליט של הר געש, דגמי הר געש והדגמה המציגה לנו את דרך היווצרותם של הרי הגעש ובהדגמה המציגה את התופעות השונות שגורמת התפרצות של הר געש.

אפשר לשלב בטיול קטיף של פירות שונים וסיורי ערב

אורכו של המסלול כשעה.

טלפון ליצירת קשר: 050-7887016

 

טיולי אופניים

במתחם מתקיימות תערוכות רכיבה וטיולי רכיבה שונים עצמאיים או מודרכים בשמורה עצמה ובאזור רמת הגולן.

 

חנויות במתחם

סטודיו גמלא

 גלריה המציגה עבודות קרמיקה של האמנית איריס זוננפלד . במקום תוכלו לצפות בסרטו על החרס, להתרשם מעבודותיה השונות, להתנסות בהכנת עבודות מקרמיקה ולקנות עבודות קרמיקה שונות.

שעות פתיחה: באמצע שבוע מתשע בבוקר עד חמש אחר הצהריים.

ביום שישי מתשע בבוקר עד שתיים בצהריים.

טלפון ליצירת קשר: 052-4815007

 

בית אמני הגולן

גלריה המציגה יצירות אמנות שונות של אמנים המתגוררים והיוצרים ברמת הגולן. כל יצירות האמנות בעיצובה של אסנת נוביק. במקום תוכלו לראות את היצירות השונות ואף לקנות אותן.

שעות פתיחה: מעשר בבוקר עד חמש אחר הצהריים.

טלפון ליצירת קשר: 04-6894774

 

 

קסם התבלינים

חנות כשרה שבה תוכלו להריח טבלינים  שונים, עשבי טיבול שונים, צמחי מרפא שונים, שמנים שונים, פירות יבשים שונים, ריבות שונות, זיתים ,חליטות תה שונות ועוד. בנוסף תוכלו אף לטעום אותם.

שעות פתיחה: מעשר בבוקר עד חמש אחר הצהריים.

טלפון ליצירת קשר: 04-6891544

סדנאות

במתחם תוכלו ליהנות מסדנאות קדרות, סדנאות אמנות, סדנאות יין וסדנאות מזון.

 

מכוורת הגליל

חברה כשרה המתמחה בייצור:

דבש

החברה מייצרת שבעה סוגים שונים של דבש דבורים שניזונו מלוונדר, מפרחי בר, מפרחי איקליפטוס, מהדרים, ממנטה, מאניס מאבוקדו.

הדבש טהור כלומר הוא כולל רק רכיבים טבעיים כגון ויטמינים ומינרלים, ולכן משמש למקור אנרגיה, לשיפור מערכת העיכול ומערכת הנשימה

מוצרים שונים

פרופו – ניצאה  גליל: פרופוליס ואכינצאה בדבש פרחי בר המיועד לחיזוק המערכת החיסונית.

אכינצאה בדבש: המיועד לחיזוק המערכת החיסונית.

מזון מלכות גליל: תוצר שמייצרות דבורים צעירות, המרוכז בחלבונים, בפחמימות, בשומנים, במינרלים ובויטמינים שנועד לשיפור הפוריות,לשיפור הופעתן של תופעות אלרגיות שונות, לשיפור מצב הנפש ולהארכת החיים .

פרופוליס: מוצר טבעי שמקורו בשרף עצים המשולב בדבש טבעי הנועד לריפוי מחלות זיהומיות, מחלות דלקתיות, לכוויות, לשיכוך כאבים, לטיפול באלרגיה, לחיזוק המערכת החיסונית ולחידוש תאי עור.

פולנית: תערובת אבקת פרחים הכוללת חומצות שונות, חלבונים, ויטמינים ומינרלים שנועדה לשיפור המערכת החיסונית והמערכת הנפשית, למניעת נשירת שיער, למניעת פיצול ציפורניים.  לא מיועד למי שאלרגי לפרחים!

עוד מוצרים

אף תוכלו ליהנות מנרות העשויים מדונג, ממוצרי קוסמטיקה ומיין דובדבנים אורגנישנעשה מהדובדבנים שהקיבוץ מגדל במטעיו.

במרכז המבקרים במקום תוכלו לצפות בסרט המספר על עולם הדבורים, להתנסות ברדייה עצמית, לראות את פעילותן של הדבורים בכוורות זכוכית, לטייל בשביל צמחי התבלין והמרפא ולטעום את סוגי הדבש השונים.

אף במקום יש פעילות לילדים הכוללת פינת יצירה, פינת פיסול בדונג, תחפושות, חומרי קריאה ומיצג הנקרא “מנהרת הזמן המספר  על תולדות הדבורים והדבש ועל סיפורי התנ”ך.

במקום יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות!

שעות פתיחה: מומלץ לתאם הגעה מראש!      

באמצע שבוע מתשע בבוקר עד שלוש וחצי אחר הצהריים. ביום שישי מתשע בבוקר עד אחת בצהריים. בשבת ובחגים סגור!

טלפון ליצירת קשר:  04-9806005

 

מסעדות

מסעדת אסאדו במרכז ווסט

מסעדה כשרה המציעה ארוחות בשרים דרום אמריקאיות.

שעות פתיחה: באמצע שבוע משתים-עשרה בצהריים עד עשר בלילה.

ביום שישי משתים-עשרה בצהריים עד חמש אחר הצהריים

המקום נגיש לאנשים שיש להם נכויות

טלפון ליצירת קשר:  04-6899923

 

קיי K בר קפה בצומת ווסט

 ברבית קפה שבו תיהנו מארוחות חלביות וממבחר עשיר של יינות.

שעות פתיחה: מתשע בבוקר עד אחת בלילה.

טלפון ליצירת קשר: 053-7106932

 

אצל צ’בי

מסעדה המציעה ארוחות בשריות קפריסאיות ויווניות באווירה ביתית.

המקום נגיש לאנשים שיש להם נכויות

שעות פתיחה: בתיאום מראש

טלפון ליצירת קשר: 050-5594559

 

מקומות לינה בסביבת רמת הגולן

 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם