• תַפרִיט
  • תַפרִיט
נחל פולג, צילם טל גליק עבור עיריית נתניה. שימוש חופשי מויקיפדיה

מסלול טיול בנחל פולג

דף הבית » מסלול טיול בנחל פולג

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

כללי: מקורותיו של נחל פולג הם בשרון, בין הישוב טירה לקיבוץ רמת הכובש. הוא נשפך לים בנתניה. חלקו הראשון של הנחל הוא אכזב. בחלקו השני, הקרוב לשפכו ישנה זרימת מים כל השנה, גם בשל ניקוז מי קולחין שזורמים ביובליו ומגיעים מישובי האזור וגם כי בחלק זה הנחל מתחתר בקרקע וישנה פריצה של מי התהום וזרימתם. סביב הנחל יש כמה שמורות טבע. האחת היא שער פולג בה נטייל והיא נמצאת באזור יקום. האחרת היא שמורת נחל פולג הסמוכה יותר לחוף. באזור החוף ישנה גם שמורת האירוסים, בה צומח אירוס הארגמן בכמויות גדולות ומכסה בצבעו שטחים מהשמורה.שמו של נחל פולג בערבית הוא פאליק. מקור שמו בעברית הוא מהמילה לפלג. רכס כורכר המצוי בשטח שמורת שער פולג (והוא למעשה השער שעל שמו נקראת השמורה) חסם בעבר את זרימת המים ויצר ביצה שגרמה להפצת מחלות באזור. עקב כך, יצרו תושבי האזור חפיר עמוק ברכס, כך שהנחל מפלג את הרכס לשני חלקים. הפרצה בסלע הכורכר נעשתה עוד במאה ה- 19 לפנה”ס, אך הורחבה בתקופה הרומית ולכן נקראת גם “השער הרומאי”. נחל פולג הוא אחד מחמישה נחלים המנקזים את מימיו של אזור השרון ומזרימים אותם אל הים. נחלים אלה זורמים במקביל זה לזה כשהצפוני ביותר הוא נחל תנינים והדרומי הוא הירקון. מעל נחל פולג עובר כביש החוף, אך בשמורה ניתן לראות אותו רק מרחוק מרכס הכורכר. שמורת שער פולג ממוקמת בין מושב אודים לקיבוץ יקום.

חבל ארץ: שרון/ מישור החוף

נקודת התחלה: חניון בסמוך לפארק יקום

נקודת סיום: חניון בסמוך לפארק יקום

מפת סימון שבילים: מפה מספר 7:השרון ומערב השומרון

שילוט והכוונה במסלול: שבילים המסומנים בשחור וירוק

נקודות ציון: (32.258, 34.831) (Lng:34.83806450520511  Lat:32.26336124047597)

גישה לאזור המסלול: ברגל

עונות מומלצות: כל השנה אך ישנה פריחה יפה בחורף ובאביב

משך המסלול: כשעתיים

מאפייני המסלול: מסלול קליל, נוח. ישנן עליות וירידות קלות אך לא מעבר לכך. המסלול כולל צמחיית מים רבה, אגם קטן וחביב שהוא זכר לביצה שהייתה באזור, עתיקות של תל פולג אם כי כריית כורכר מהתל הרסה חלק נכבד ממנו. כמובן שבכל עונה נוכל לראות את הפריחה המתאימה לה, כאשר השיא מתנקז לחורף ותחילת האביב, אך גם בסתיו נוכל לראות את הפריחה העונתית. סביב האגם ישנה גם תנועה של עופות שונים. בהחלט הפוגה נעימה שאפשר לקחת אם אתם גרים בסביבה או אם אתם באמצע נסיעה על כביש החוף ומעוניינים לטייל קצת לפני שאתם ממשיכים בדרככם.

רמת קושי: קלה

אורך המסלול בק”מ: כ-2 קילומטרים

איך להגיע: למגיעים מדרום: נוסעים בכביש 2 עד צומת יקום. פונים ימינה ושמאלה בתחנת דלק. פונים לכביש המוביל לכיוון פארק יקום וממשיכים עוד כמה מאות מטרים עד לחניון של גן האירועים “האגם” שבקיבוץ. הנוסעים מצפון נוסעים בכביש 2 עד מחלף חוף השרון בו יורדים מכביש החוף ופונים שמאלה, עוברים במנהרה ופונים שוב שמאלה חזרה לכביש החוף בו פונים ימינה בצומת יקום ומכאן על פי ההנחיות לבאים מדרום.

נגישות לנכים: אזור הטיול אינו נגיש לכיסאות גלגלים או עגלות ילדים.

מקום לפיקניק: ישנה חורשה מוצלת עם שולחנות פיקניק בה ניתן לערוך פיקניקים.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: בשבתות ובחגים החניה בסמוך לפארק יקום ובכניסה לגן אירועים היא בתשלום. ניתן לחנות גם בתחנת דלק וללכת עוד עשרים דקות עד לתחילת המסלול.

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: ניתן למלא מים ליד פארק יקום וגם בתחנת הדלק.

אזהרות למפגעים במסלול: כאשר עולים על רכס הכורכר יש להיזהר מנפילה

מקומות להפסקה במסלול: בעיקר בחורשה שבה ניתן לערוך פיקניקים אך ניתן למצוא נקודות לכל אורך המסלול.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: האזור מלא בפריחה עונתית. בסתיו ניתן לראות במקום עמודים מרשימים של חצבים שאין כמו לראות אותם בשיא הפריחה וגם בן חצב יקינטוני בצבעו הסגלגל וכן סתוונית בפרחיה העדינים וחבצלות קטנות פרחים. בחורף פורחות במקום כלניות, נוריות ופרגים, ממש לפי סדר הפריחה הזה, כשאת כולם ביחד ניתן לראות בתחילת מרץ. אז חלק גדול מהשטח יהיה צבוע באדום. בחורף ישנן גם רקפות ונרקיסים. בנוסף לפריחה העונתית ישנה צמחיה האופיינית לנחלים ולאזורים עתירי מים במיוחד באזור בו כרו בעבר מן הכורכר שבתל ובמקום יש כעת פריצת מי תהום. שם ניתן לראות קנה מצוי, פטל קדוש וטיון דביק.

לינה מומלצת: באזור פולג ניתן למצוא מלונות רבים בעיר נתניה שבה עובר הנחל. בנוסף ניתן למצוא מקומות לינה נוספים בסביבה. הנה כמה מקומות:

צימרוני: הצימר של רוני נמצא באבן יהודה, במרחק של כמה דקות נסיעה מנתניה ומהשמורה. מדובר בשלוש סוויטות הנמצאות בוילה פרטית כך שהמקום שקט ונותן פרטיות. הסוויטות מוקפות בחצר ירוקה שיש בה פינות ישיבה רבות. בחדרים, מלבד אמבטיה ומטבח מאובזרים היטב תקבלו גם פינוקים כמו בקבוק יין, שוקולדים ועוד. לפרטים נוספים על צימרוני

מלון שפיים: המלון נמצא בקיבוץ שפיים כמה דקות נסיעה דרומית לנתניה. במלון 150 חדרים מסודרים וממוזגים. במקום גינה ירוקה ותוכלו גם להנות מכל מדשאות הקיבוץ. בקיבוץ שפיים ישנו פארק מים גדול מלא בריכות ומגלשות. ישנם מבצעים בהם ניתן להכנס לפארק בהנחה. אם חסר לכם ביקור בקניון במהלך החופשה, בשפיים מרכז מסחרי גדול הפתוח גם בשבתות. לפרטים נוספים על מלון שפיים באתר למלונות בארץ ובחו”ל

מסלול: נתחיל את הטיול בפניה לכיוון פארק יקום. לאחר הליכה בכביש סביב גן האירועים נגיע לשביל המסומן שחור. זהו שביל רחב. לאחר כמה דקות הליכה נפנה לשביל המסומן ירוק. זהו שביל שמוביל אל תל פולג. בתל ישנם שרידים של חומת לבנים, מגדל ושער מערבי של העיר. העלייה היא מתונה. הנקודה הראשונה שבודאי תשימו לב אליה היא אגם קטן וטבעי שנותר כמזכרת מהביצות שהיו באזור. היו באזור ביצות בתקופה קדומה לפני שחולק רכס הכורכר לשני חלקים על מנת לאפשר את זרימת הנחל, אך היו ביצות גם מאוחר יותר בשל הזנחתו של האזור. ביצות אלה למעשה יובשו רק עם ההתיישבות הציונית במקום. אגמון קטן זה, ממש כמו אגמון החולה, משמש בית לעופות מים וביצה רבים שעפים סביבו ונחים בו בערב. האגם מוקף בהרבה צמחייה המאפיינת בתי גידול לחים. יש במקום שיחי פטל, קנה מצוי שבתוך הסבך שהוא יוצר מקננים עופות שונים ועוד מינים של צמחי נחלים. נעבור דרך הצמחיה ונגיע שוב לשביל השחור. נטפס על רכס הכורכר וממנו נשקיף על הנוף שסביבנו. בחורף ובאביב הוא נצבע באדום בגלל פריחת הכלניות, הנוריות והפרגים באזור. מצד ימין שלנו שדות חיטה שמזהיבים ככל שמתקרבים מהאביב לכיוון הקיץ. נמשיך עם השביל ונעבור דרך השער המפורסם, הלוא הוא שער פולג. נלך בשביל צר בסמוך לנחל שעובר אף הוא דרך השער. זהו שביל צר ומוצל. לאחר כמה דקות של הליכה ליד הנחל והצמחייה הסבוכה נמשיך לכיוון חורשה. החורשה נקראת חורשת השלושה על שם שלושה מתושבי מושב אודים שנפלו בשנת 1948 בהגנה על המקום. זוהי החורשה שבה ניתן לערוך פיקניק ולעשות מנוחה ממושכת יותר. מהחורשה נמשיך עם השביל השחור. נעבור ליד מערה חצובה בסלע ששימשה, כמה יצירתי, כרפת ודיר עבור בני המושב. לאחר כמה דקות הליכה נפנה שמאלה לשביל אדום שיוביל אותנו לכיוון המכונית.

אטרקציות באזור:

פארק אוטופיה: יער גשם ופארק סחלבים מיוחד במינו שנמצא בקיבוץ בחן בלב השרון. הפארק הוא בחלקו מקורה. האזור המקורה הוא חממה לסוגים רבים של צמחים טרופים הכוללים סחלבים מיוחדים מכל העולם, צמחים טורפים ועוד. הגן המקורה מלא בריכות וגשרים עליהם ניתן לטייל. החלק החיצוני של הפארק הוא גן עם מאגר מים ומזרקות וסביבו גן פרפרים, גבעת קקטוסים ועוד גבעות וחלקים מעניינים. 

מרכז מבקרים משק ברגר: משק חקלאי אותנטי בכפר הס בו תמצאו רפת חלב, רפת עגלים ודיר כבשים. בנוסף תזכו לטעום מהמוצרים ומהמעדנים במקום. במשק ישנו שפע אדיר של בעלי חיים: כבשים וטלאים, פרות ועגלים, חמורים, תוכים, טווסים, יונים, ברווזים, עיזים וגדיים ועוד. במקום יש פינות יצירה, פינות האכלת בעלי חיים והגמעת עגלים בבקבוקי חלב. 

חומר גלם- מתכון להנעה: סטודיו בכפר ויתקין בו ניתן להתנסות בעבודה עם חומרי גלם שונים, בפרט חומרי גלם אכילים כמו שוקולד ולהכין מהם שפע של תוצרים יפים וגם טעימים. ישנן סדנאות וימי הולדת וגם ניתן להגיע באפן יחידני למקום ולהנות מעבודה עם שוקולד בעיקר. 

 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם