• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בנחל צלמון

דף הבית » מסלול טיול בנחל צלמון

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 6 דקות

טחנות הקמח בנחל צלמון. צילם: דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי

עריכה לשונית:יעל פלד

כללי                                                                                                                                                                                       

נחל צלמון מתחיל בהרי הלל  ומסתיים בכינרת. אורכו שלושים קילומטרים ובמהלכם תוכלו להבחין בשינויים גיאולוגיים. שינויים אלה נוצרו בשל שינוי כיוון זרימת נחל צלמון: בתחילה הוא נשפך אל הים התיכון, אך בהמשך הנחל שינה את מסלולו והוא נשפך אל הכינרת. נחל צלמון מקבל את מקורות המים שלו מכמה מקומות: המעיינות הרבים הנפגשים לאורכו, עין פרוד, עין רמיאל, עין רביד ועין דשנה. כל המעיינות  נובעים ממקורות תת קרקעיים שנוצרו בשכבות סלעי גיר. מי הגשמים אף תורמים לכמות המים של נחל צלמון. בנוסף חברת מקורות מזרימה מים לנחל צלמון כדי למנוע את התייבשותו. בנחל צלמון יש זרימה של מים במשך כל השנה.. במהלך המסלול תוכלו לטבול במים. נחל צלמון הוכרז בשנת 2005 לשמורת טבע לאומית.

חבל ארץ: גליל עליון וגליל מערבי: צפת ורכס הרי מירון         

מפת סימון שבילים: מפת סימון מספר 2 – הגליל העליון

נקודת התחלה: מושב שפר

נקודת הסיום: חניון עין פרוד

למעוניינים יש אופציה למסלול מעגלי

סימון השבילים: סימון כחול

שילוט והכוונה במסלול : בכניסה למסלול יש שלט, המסלול מסומן בכחול, ביציאה מהנחל יש תחנת קמח ושלט ובסוף יש מסלול המסומן בשחור.

נקודות ציון: Lng:34.83096796397399  Lat:32.099583915656545

עונות מומלצות: כל השנה

משך המסלול: שני קילומטר

מאפייני המסלול:המסלול מתאים לזוגות, למשפחות, לרכיבה על אופניים       

רמת קושי: קל

אורך המסלול: כשעתיים

יש לציין שבשנות בצורת אין מים בנחל, ולכן יש אפשרות לסיים את המסלול בחצי שעה. לעומת זאת כשיש מים ואתם מגיעים עם ילדים תוכלו לשהות במסלול אף יותר זמן כדי שהילדים יוכלו ליהנות מבריכות המים הרבות.

ציוד למסלול: נעליים להליכה במים

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: אין

מקום לפיקניק: לצד מעיינות המים הרבים השרועים במהלך המסלול.

כניסה: חינם

חניה: החנייה של שמורת נחל צלמון והחניה בעין פרוד.

קליטה בקשר: לקוי

נקודת מילוי מים: אין

מקומות להפסקה במסלול: לצד מעיינות המים, לצד טחנות בקמח ובמקטעים המוצלים בחורש טבעי.

אזהרות למפגעים במסלול

יש להקפיד ללכת במים בנעליים או סנדלים המתאמים להליכה במים.

יש להיזהר מהחלקה.

אין לטפס על תחנות הקמח!

אין לשתות ממי הנחל!

לעיוןהנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

פריחה

בעונת הסתיו תוכלו להתרשם מחצבים, מרימונים

בעונת האביב תוכלו להתרשם מעצי תאנה ומהבשלת הגפן.

בעונת הקיץ תוכלו להתרשם מהרדופים

עולם החי והצומח בנחל

איך להגיע : דרך ההגעה לנחל צלמון

למגיעים ברכב אחד

מי שמגיע מכיוון צומת הרמה יסע על כביש 85 ויעלה על כביש 804. משם תיסעו דרומה עד לעין צלמון.  ומי שבא מצומת חילזון יסע על כביש 85 ויעלה על כביש 805. משם תיסעו צפונה כשמונה קילומטרים עד שתגיעו ליישוב סלמה. תמשיכו לנסוע עוד כשני קילומטרים עד עין צלמון.

למגיעים בשני רכבים

ברכב: בצומת נחל עמוד פונים לכביש 85 המוביל לכרמיאל. תיסעו כשמונה קילומטרים עד לצומת חנניה. תפנו ימינה לכביש 866 המוביל לאזור צפת. תעברו את הפנייה לכיוון אמירים ותפנו ימינה לכיוון מושב שפר. שם תעשו פניית פרסה ותיסעו בכביש המפותל כשני קילומטרים. אחרי כן תפנו ימינה לכיוון רחבת בעפר הגדולה, שבה תוכלו להחנות את הרכב הראשון.

במכונית השנייה תחזרו לכביש 866 ותפנו ימינו כמאתיים מטרים עד הפנייה שמאלה למושב פרוד. שם תעשו פניית פרסה ותיסעו עד למושב שפר. בכיכר הראשונה תפנו ימינו ותיסעו כחמש מאת מטרים עד למעיין שפר. שם תמשיכו עוד כחמש מאות מטרים ותפנו ימינה לכיוון חמדת ימים. תמשיכו עוד כמאה מטרים ואז תראו את המעיין מצד ימין. בשלב זה תחנו את הרכב בצד הכביש.

ברגל: מהחניה הולכים לבריכת המעיין. לאחר בילוי שם תחזרו אל הכביש שלצדה של הבריכה ותפנו ימינה. תלכו כשלושים מטרים ותפנו שמאלה. תלכו ברחוב עד שתגיעו לתחילת המסלול. תפנו שמאלה ותלכו כמאתיים מטרים עד לדרך המסומנת בכחול ותרדו בשביל המוביל לערוץ הנחל. אחרי כארבע דקות הליכה תפנו שמאלה לשדה הפתוח ואחרי שלוש דקות תגיעו לנחל צלמון. שם תצטרכו לעבור בשער מסודר להולכי רגל. אחרי כן תפנו ימינה ותתחילו ללכת במסלול לאורכו של הנחל. אחרי שתחצו את הנחל ותיהנו ממימיו, תפנו שמאלה ותרדו בירידה תלולה מעט עד לשדה הפתוח. שם תפנו ימינה  ותלכו כעשר דקות עד שתגיעו לחנייה.

המעוניינים להגיע רק לבריכות יוכלו להגיע אליהן בהתאם להוראות הבאות:

דרך ההגעה לבריכה הגדולה של נחל צלמון

נקודת התחלה ונקודת הסיום: שביל עפר רחב בערוץ הנחל צלמון

אורך המסלול: שלוש דקות

ברכב: בצומת מגדל פונים לכיוון צפון ונוסעים כשלושה קילומטר ופונים ימינה לקיבוץ גינוסר. מיד אחרי כן תפנו שמאלה בשביל עפר המסומן בכחול שבסופו תראו שער לבן. תפנו ימינה ומיד אחרי כן שמאלה ותיסעו כתשע מאות מטרים עד למפגש שביל ישראל. תפנו ימינה ומיד אחרי כן שמאלה בדרך המסומנת בכחול כארבע מאות מטרים עד שתגיעו לשביל צר. תיסעו עוד כמאתיים מטרים ותפנו שמאלה. תמשיכו כשלוש מאות מטרים ותפנו שמאלה. תיסעו כשני קילומטרים עד לצומת שבילים חקלאיים ותפנו ימינה. תיסעו כמאה מטרים עד שתגיעו לצומת שבילים נוסף ותפנו שמאלה. תיסעו כמאה וחמישים מטרים עד לצומת שבילים נוסף ותפנו ימינה. תיסעו כמאה וחמישים מטרים עד לחנייה.

ברגל: אחרי שתחנו את רכבכם תפנו שמאלה ותעברו בשער. אחרי כן תרדו בשביל ותלכו כחמישים מטרים עד שתגיעו לשביל המסומן בכחול. שם תפנו ימינה ותרדו לערוץ הנחל ומשם תלכו אל אזור הבריכות/

דרך הגעה לבריכת עץ האלון

נקודת התחלה ונקודת הסיום: החנייה הסמוכה לצומת ראמה

אורך המסלול: עשר דקות

ברכב : בכביש 85 פונים לכיוון ראמה ואחרי כשבעה קילומטרים תגיעו לצומת ראמה. שם תפנו ימינה לכיוון סכנין ואחרי כארבעה קילומטרים תגיעו לחניה קטנה הממוקמת מצד ימין.

ברגל : מהחניה תרדו בשביל ותלכו בו כמאה מטרים ותפנו אתו שמאלה עד שתגיעו לגרם מדרגות. תרדו בגרם המדרגות ומייד תפנו ימינה. תלכו כשמונה דקות בשביל המסומן בכחול עד לחורשת עצי אלון. לצדם תראו בריכת מים.

 

מסלול:

נרד במסלול הכחול לאפיקו של הנחל. באפיקו של הנחל תוכלו לראות צמחייה האופיינית למקום השוקק מים הכוללת עצי תאנה, עצי אולמוס, עצי אלון, עצי אלה ארץ-ישראלית, עצי חרוב, עצי ערבה, עצי דקל, עצי אקליפטוס, עצי צפצפה, שיחי פטל, שיח אברהם, שיח השיזף גומא ארוך, גרגר הנחלים, כרפס הביצות, נענע, קנה מצוי, משוויה, פעמונית,סירה קוצנית, קטלב וכדומה. זאת ועוד תוכלו לראות במסלול שטחים חקלאיים שבהם יש מטע זיתים, פרדס וכדומה. בנוסף תוכלו לראות במהלך המסלול יונקים כגון תנים, שועלים, דורבנים , שפני סלע, צבאים וחזירי בר ואילו מצד שני דורסים כגון בזים. אף תוכלו ליהנות מבריכות רבות שבהן תוכלו לטבול את רגליכם. כל הבריכות מוקפות במשושי בזלת. בריכות המים אינן עמוקות , אך יש בקרקע שלהן סלעים. בעונות המתאימות תוכלו ליהנות מימיהן הקרירים של הבריכות. אחת מהבריכות היפות היא הממוקמת מתחתיו של עץ האלון ושאליה זורם מפל מים קטן. זאת ועוד תוכלו לראות לאורך המסלול שרידים של טחנות קמח רבות שנקראו על פי שמו של היישוב שהן נועדו לספק לו את המים. גם תוכלו להבחין במערות קבורה רבות הממוקמות לאורכו של הנחל, עם זאת לא תוכלו להיכנס אליהן. בהמשך תוכלו להבחין בחורבת צלמון שבה תוכלו לראות שרידים של היישוב הקדמון “צלמון”. אחרי כן תחזרו בחזרה על עקבותיכם לעבר הרכבים. מיטיבי הלכת  יוכלו להמשיך למאגר צלמון המשמש למוביל המים הראשי באזור ומשם להמשיך ללכת עד לכנרת. יש לציין שמי שיבחר להמשיך במסלול ילך בנוסף לשני הקילומטרים הראשונים עוד כשמונה עשר קילומטרים נוספים.

 

היסטוריה                                                                                                                                                                      

יש המשערים ששמו של הנחל התקבל בשל קרבתו ליישוב צלמין, ויש המשערים ששמו של הנחל התקבל בשל קרבתו ליישוב צלמון המוזכר בכתביו של יוסף בן מתתיהו. כיום אפשר למצוא את שרידי היישוב בחורבת צלמון. ההשערה השנייה נובעת בשל העובדה שנחל צלמון נזכר פעמים רבות בכתביו של יוסף בן מתתיהו המחשיבים אותו לאחד ממוקדי המרד הגדול בין שנת 67 לבין שנת 70 לספירה. אף מסופר שם שמימיו של הנחל שימשו למקור מים של העמים שחיו באזור לאורך התקופות השונות. במערת הקבורה שבנחל תוכלו למצוא שרידים לשימושיו השונים של הנחל במהלך ההיסטוריה.

בתוספתא מוזכרת העיר צלמון שאותה כבשו הרומאים בתקופת המרד הגדול. צלמון נבנתה בקרבת מעיינות רבים, ולכן שמשה לעיר שיש לה חשיבות רבה. הרומאים  עשו מצור על העיר ולכן לא הייתה אפשרות להגיע אל מקורות המים המרכזיים. מקצת הנחל שזרם ביישוב עצמו היה אמור לשרת את  תושבי המקום, אך דווקא בזמן המצור על העיר  חלק זה התייבש. עקב זאת נחל זה לא יכול היה לשרת הן את הרומאים והן את תושבי המקום.

 

אטרקציות בסביבה

מצפה כמון: מצפה המשקיף על הגלבוע,  הר תבור, כרמיאל, סכנין, ערכה, ראמה ורכס יוטפת. המעוניינים להגיע למקום ייסעו על כביש 85 עד לכניסה המערבית לכרמיאל. שם תפנו דרומה למצפה כמון.

הר חזון: במקום תוכלו ליהנות ממצפה המשקיף על בקעת בית הכרם, ים כנרת וסחנין. בנוסף תוכלו להתרשם משרידי מצודה שבנה יוסף בן מתתיהו. אף תוכלו להבחין במושב חזון שנבנה על צלע ההר.

קרני חיטים – נבי שועיב: במקום תוכלו להבחין בלוע הר געש שאינו פעיל. בנוסף תוכלו לראות את שרידיו של מבצר צלבני. אף תוכלו ליהנות ממצפה המשקיף על בקעת הארבל וים כנרת. לבסוף תוכלו לבקר בנבי שועיב שהוא מקום קדוש לדרוזים.

שמורת בריכת דיר חנא: בריכה ששימשה בעבר לאספקת מים לכפר דיר חנא, ואילו כיום תוכלו להבחין שגדלים בה בעלי חים כגון הסלמנדרה כתומה ובאילנית מצויה. אף תוכלו להבחין שגדלים מסביבה צמחים האופייניים למקומות המרוכזים במים.

שוק בעארבה: רק בשלישי ושבת. שוק גלילי אוטנטי עם ירקות בלאדי שעדיין ריח האדמה נודף מהם. שווה. ( המלצה של יהודית אברהמי )

מסעדות בסביבה

עזבה

מסעדה המציעה מאכלים לבנוניים אותנטיים. במקום תוכלו לבחור האם לאכול באזור ללא עישון או באזור למעשנים. בנוסף תוכלו לבחור האם לשבת בפנים או האם לשבת בחוץ. אף יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

מסעדה זו ממוקמת בכפר ראמה.

שעות פתיחה: משתים-עשרה בצהריים עד תשע בערב.

טלפון ליצירת קשר: 057-9441458  

שארביכ

מסעדה המציעה ארוחות בשריות ותבשילים לבנוניים אותנטיים.

מסעדה זו ממוקמת בראמה

שעות פתיחה: מתשע בבוקר עד שש בערב.    

טלפון ליצירת קשר: 053-7102112

אל אסיל

מסעדה המציעה ארוחות מזרחיות אותנטיות. במקום תוכלו לבחור האם לאכול באזור ללא עישון או באזור למעשנים. בנוסף תוכלו לבחור האם לשבת בפנים או האם לשבת בחוץ. אף יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

המסעדה ממוקמת בכביש 85 באזור הסמוך לכפר ראמה

שעות פתיחה: מעשר בבוקר עד תשע בערב  

טלפון ליצירת קשר: 057-9441362

מסעדת עין הגליל

מסעדה המציעה ארוכות בשריות ערביות אותנטיות.  במקום תוכלו לבחור האם לאכול באזור ללא עישון או באזור למעשנים. בנוסף תוכלו לבחור האם לשבת בפנים או האם לשבת בחוץ. אף יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

המסעדה ממוקמת במג’אר

 שעות פתיחה: מאחת-עשרה בבוקר עד שתיים בלילה.          

טלפון ליצירת קשר: 057-9440815

 

מקומות לינה:

מלונות מומלצים בטבריה

מלונות מומלצים בכרמיאל


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם