מסלול טיול בנחל צלמון

נחל צלמון. צילם:דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי

כללי: המסלול המתואר מתאים לכל המשפחה, אך למעוניינים מוצע גם מסלול ארוך יותר. החורש הטבעי, המים הזורמים והאוויר הצלול הופכים את המסלול למהנה ונעים במיוחד. תחנות הקמח לאורך הדרך אף מוסיפות נופך היסטורי ומעניין לנוף הנחלים המרהיב. מומלץ להביא ציוד לפיקניק וגם ספר טוב לצורך מנוחה על שפת הבריכה.  

 

חבל ארץ: הגליל העליון.

נקודת התחלה: רחבת החניה של נחל צלמון.

נקודת סיום: מתוארים שני מסלולים, האחד דו-כיווני וסיומו בחניית נחל צלמון ; השני מסתיים במאגר נחל צלמון.

מפת סימון שבילים: 2.

נקודות ציון: 35.3732, 32.9091 (Lng:35.37310687459901  Lat:32.909321840579025)

שילוט והכוונה במסלול: כחול.

עונות מומלצות: כל השנה.

משך המסלול: כשעתיים.

מאפייני המסלול: מסלול רגלי, מתאים למשפחות.

רמת קושי: קל.

אורך המסלול בק"מ: כ-2 ק"מ.                                                               

כניסה: בחינם.

שעות כניסה: יש להגיע עד 3 שעות טרם החשיכה. 

איך להגיע: נוסעים על כביש 804 מצומת רמה כ-3.5 ק"מ לכיוון דרום וכ-400 מטרים לאחר עין צלמון נמצאת הכניסה לחניון הכורכר של נחל צלמון.

חניה: חניון נחל צלמון.

נגישות לנכים: אין.

קליטה בקשר: תקין לכל אורך המסלול.

נקודת מילוי מים: אין – יש להצטייד מראש.

אזהרות למפגעים במסלול: בימים גשומים (או מיד אחריהם) יש להיזהר מפני החלקה.

מקומות להפסקה במסלול: ניתן לעצור בנקודות שונות לאורך המסלול, אך מומלץ בעיקר ליד הבריכה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: צמחיית הנחלים כאן היא עשירה במיוחד – עצי תאנה, ערבה מחודדת, כרפס הביצות, קנה מצוי, פטל קדוש, גומא ארוך וגרגר הנחלים, ולצידם מינים נדירים יותר כמו עצי אולמוס שעיר. החורש כולל עצי אלון מצוי, סירה קוצנית וקטלב.

לינה מומלצת: הלינה הקרובה ביותר היא בבית הספר שדה הר מירון. לרשימת מקומות לינה נוספים באזו  נחל צלמון.

פיקניק: ניתן לערוך פיקניק לאורך הנחל ועל שפת הבריכה הקרובה לתחילת המסלול, או בחורשת הצפצפות לקראת סוף המסלול.

 

מידע כללי:

נחל צלמון מוזכר בכתביו של יוסף בן מתתיהו, שמתייחס אליו כאל אחד ממוקדי המרד בשנת 67 לספירה. מי הנחל ככל הנראה שימשו את בני העמים השונים בתקופות שונות בהיסטוריה. מערת הקבורה החצובה בקיר הנחל בסמוך לבריכה (כ-200 לאחר שנמשיך במסלול) היא ראיה לכך.

מוצאו של הנחל הוא ליד הר מירון, משם הוא יורד אל הכנרת לאורך 30 קילומטרים. חלקו האיתן של נחל צלמון נהנה מזרימת מים בכל ימות השנה.

 

המסלול:

נצא לדרך מרחבת החניה של נחל צלמון ונרד עם הסימון הכחול אל המים הזורמים בנחל (בקיץ פחות מאשר בחורף, כמובן). עם הסימון הכחול נגיע לצמחיית נחלים שופעת – עצי תאנה, ערבה מחודדת, פטל קדוש, גומא ארוך, נענע משובלת, קנה מצוי, גרגר הנחלים ועוד צמחים שונים ומרהיבים. במהרה נגיע אל בריכה קטנה, שהגישה אליה מחייבת טיפוס ותכנון נכון. מקור המים בחלק הזה הוא בעין צלמון, שתחילתו בסמוך לכפר ראס אלנבע הבדואי.

ניתן להבחין לאורך הנחל ב-14 תחנות קמח, אם כי מחלקן ניתן לראות כיום רק שרידים. עם זאת, תחנות אחרות פעלו עד קום המדינה. מי הנחל היו נתפסים על ידי תעלה שהובילה אותם לתחנת הקמח, שם נפלו המים דרך ארובה אל גלגל כפות. הגרביטציה נכנסה לפעולה בשלב זה והגלגל מסתובב בזכות לחץ המים ומשפעיל את אבני הריחיים הקשורות אליו. בשלב הבא נופלים המים בחזר אל הנחל. אגב, שמותיהן של תחנות הקמח הם לרוב על פי היישוב שהשתמש בהן – טחנת א-ארמיה למשל, קרויה על שם הכפר א-ראמה.

נמשיך לצעוד במשך קילומטר וחצי עד שנגיע לצמד תחנות הקמח אלכדרי. במנהרה של הטחנות אפשר לראות את גלגל הכפות. בהמשך המסלול נראה תחנת קמח נוספת, תחנת אלמשרבה (בעברית – מקום השתייה) ליד יישוב סלאמה הבדואי. המים ממשיכים לזרום מהתחנה הזו לכיוון דרום עד שהם מחלחלים לתוך הקרקע, ליד חוברת צלמון (ק"מ דרומית לכפר א-סלאמה).

מנקודה זו יש שתי אפשרויות – לחזור חזרה אל הרכב, או להמשיך הלאה אם כוחכם עדיין במותניכם.

מיטיבי הלכת ממשיכים לצעוד לאורך הסימון הכחול ולרדת עם נחל צלמון. בסמוך לאפיק נראה תחנות קמח נוספות ולאחר הליכה של כשני קילומטרים נראה את חרבת צלמון על הגבעה משמאלנו (מכיוון מזרח). אפשר גם לטפס אל החורבה אם נסטה מהשביל מעט. חרבת צלמון פעלה כעיר בימי בית שני ולקראת המרד הגדול התבצרה על ידי יוסף בן מתתיהו.

נמשיך לצעוד 3 קילומטרים נוספים עד לצומת מאגר צלמון, שנקרא על שם המאגר שקולט את מי המוביל הארצי המגיעים מהגיחון וממשיכים עד לנחל עמוד. תחנה השאיבה בצלמון מעלה את המים מגובה של 145 מ' מתחת לפני המים עד לגובה של 152 מ' מעל לפני המים ומובילה אותם לתחנת עילבון, עד למאגר אשכול דרך בקעת בית נטופה.

מי שהמסלול בכל זאת קצר עבורו יכול להמשיך עם הסימון הכחול עד הכנרת – לכל אורך הנחל – כ-17 ק"מ נוספים.

 

הנחיות בטיחות והגנה על הסביבה – לחצו כאן

אטרקציות בסביבה: לחצו כאן לרשימת מסלולים נוספים באזור מירון.

 

הגהה ועריכה לשונית – דנה ברגר

אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער ארכיאולוגיה בישראל גנים ופארקים בישראל היסטוריה בישראל מסלול טיול בדרגת קושי קשה מסלול טיול לחצי יום מסלול טיול ליום שלם מסלול מ 15 עד 30 קמ מסלול מ 5 עד 8 קמ מסלול עד 3 קמ מסלולי היסטוריה וארכיולוגיה מסלולי טיול באופניים מסלולי טיול בדרגת קושי בינונית מסלולי טיול בדרגת קושי קלה מסלולי טיול ביום מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול לגיל הזהב מסלולי טיול לילדים מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לנוער מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בחורף מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מומלצים בקיץ מסלולי טיול מים מסלולי טיול מעגלי מסלולי טיול עם כלבים מסלולי טיול קווי מסלולי טיול רומנטי מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל מעיינות, נחלים ונהרות בישראל מסלול טיול, נחל צלמון

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות