• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בנחל שעל

דף הבית » מסלול טיול בנחל שעל

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

כתיבה ועריכה לשונית פלד יעל

כללי: נחל שאורכו כשישה עשר קילומטרים המתחיל באזור מצפה הילה, מתחבר לנחל כזיב ונשפך לים התיכון באזור אכזיב.

חבל ארץ: גליל עליון.

מפת סימון שבילים: מפת סימון שבילים מספר 2 – גליל עליון.

נקודת התחלה: מצפה הילה.

נקודת סיום: מצפה הילה\ מעיליא.

נקודת ציון:   33.03343  Lan 35.238882      Lat

סימון השבילים: שחור.

שילוט והכוונה במסלול: מתחילים בשביל המסומן בשחור, אחר כך עוברים לשביל המסומן בכחול, חוזרים לשביל המסומן בשחור, עוברים או לשביל המסומן בירוק – הדרך הקצרה או לשביל המסומן באדום –  הדרך הארוכה: תתחילו בשביל המסומן באדום ולבסוף תעברו לשביל המסומן בירוק

עונות מומלצות: כל השנה.

משך המסלול: כשעה וחצי\ כשלוש שעות.

מאפייני המסלול: מסלול הליכה המיועד למשפחות.

רמת קושי: בינונית.

אורך המסלול: כארבעה קילומטרים.

ציוד למסלול: כובע, קרם הגנה, מים ונעלי הליכה סגורות ונוחות

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: לא.

מקום לפיקניק: בחורבת בלוטין, בעין שעל, במקומות המוצלים לאורכו של נחל שעל,במטעי הזיתים, מתחת לעץ החרוב ובצומת שבו נפגש השביל הירוק עם השביל האדום.

כניסה: חינם.

חניה: חניוןמצפה הילה.

קליטה בקשר: תקין, למעט בערוצו של נחל שעל.

נקודת מילוי מים: אין.

אזהרות למפגעים במסלול: אין להיכנס למים, יש להיזהר מהחלקה במהלך המסלול, בעיקר בימי החורף

לעיוןהנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: בחורבת בלוטין, בעין שעל, במקומות המוצלים לאורכו של נחל שעל,במטעי הזיתים, מתחת לעץ החרוב ובצומת שבו נפגש השביל הירוק עם השביל האדום.

פריחה: בסתיו תוכלו לראות סתווניות וכרכומים.

 

איך להגיע

דרך הגעה לתחילת המסלול\סוף המסלול המעגלי: תיסעו על כביש 89 עד לצומת כברי שבו תיפנו שמאלה. משם תמשיכו לנסוע עד לפנייה שמאלה שלפני הכניסה למצפה הילה. אחרי כן תיפנו שמאלה  ותמשיכו עד שתגיעו לחניון מצפה הילה.

דרך הגעה לנקודת הסיום –  למי שמגיע בשני רכבים: תיסעו בכביש 89 כשלושה קילומטרים עד לכניסה למעיליא. מדרום לה ממוקמת תחנת דלק, שממנה תמשיכו כשמונה מאות וחמישים מטרים שאחריהם תיפנו צפונה הפונה לדרך המסומנת בשחור. תיסעו בדרך המסומנת בשחור, שבמהלכה תעברו בכרם זיתים המגודר בחומת בטון וכרם זיתים נוסף שאף הוא מגודר בחומת בטון עד שתראו את השביל המסומן בירוק. תיסעו בשביל המסומן בירוק עד שתגיעו לחניון מעיליא.

מסלול

 תחצו את הכביש ותיכנסו לשביל המסומן בשחור. תלכו בשביל המסומן בשחור עד שתגיעו לתצפית המשקיפה על הגליל בכלל ועל נחל שעל בפרט. משם תמשיכו כשלוש מאות מטרים עד שתגיעו לצומת שבילים שבו השביל המסומן בשחור נפגש עם השביל המסומן בכחול.

אם תיפנו בשביל המסומן בשחור תגיעו לחורבת בילטון שבה תוכלו לראות שרידים של מבנים, שרידים שוניות ואלמוגים, שרידים של בורות מים ושרידים של בית בד. משם תמשיכו כמאה מטרים בשביל תלול עד שתגיעו לעין שעל, מעיין הנובע מתוכה של מערה החצובה בסלע, המשמש את מקום מחייתן של העלוקות, הצפרדעים והסלמנדרות. מסביבו תוכלו לראות שרידים של בורות מים ושרידים של מכלאות עיזים. בנוסף תוכלו לראות טיון דביק, פטל קדוש, נענע משובלת, שערות שולמית ועצי עוזרר. תיכנסו למערה, שבה תוכלו לראות נטיפים, ותלכו עד שתגיעו לשרידיה של בריכת מים ביזנטית.

אחרי שתעשו את הסיור במקום, תחזרו לצומת השבילים ותעברו לשביל המסומן בכחול ותרדו כחמש מאות מטרים עד שתגיעו לערוצו של נחל שעל. אחרי כן תמשיכו עוד חמש מאות מטרים שבמהלכם תלכו לאורכו של נחל שעל. במהלך ההליכה בנחל תוכלו לראות חורש ים תיכוני כגון קטלב מצוי, ער אציל, לבנה רפואי, כליל החורש אלון מצוי ואלה ארץ ישראלית לצד טחבים ועצבונית החורש. בנוסף תוכלו לראות  הרבה צנירים, משטחים סלעיים שנועדו להגן על הצאן והבקר בימי הגשם. בסופה של ההליכה בנחל תגיעו למפגש של השביל המסומן בכחול  עם  השביל המסומן בשחור.

תעברו לשביל המסומן בשחור ותלכו בו עד שתגיעו לצומת שבילים שבו יעמדו לרשותכם שלושה מסלולים: השביל המסומן בשחור, השביל המסומן בירוק והשביל המסומן באדום. בצומת זה תעמודנה לרשותכם שתי אפשרויות:

לפנות  לשביל המסומן בירוק ותלכו בו עד שתגיעו לכביש. שם תיפנו ימינה ותלכו כחמישים מטרים עד שתגיעו לחניון מצפה הילה.

לפנות לשביל המסומן באדום עד שתגיעו לצומת שבו השביל האדום נפגש עם השביל המסומן בשחור, שבו תעברו לשביל המסומן באדום  עד שתגיעו לצומת שבו נפגש השביל המסומן באדום עם השביל המסומן בשחור. תלכו בשביל המסומן בשחור כ-1200 מטרים עד שתגיעו לצומת שבו נפגש השביל  השחור עם השביל האדום. משם תמשיכו בשביל האדום כ-1900 מטרים שבמהלכם תוכלו לראות חורש ים תיכוני, עד שתגיעו לצומת שבילים שבו נפגש השביל האדום עם השביל הירוק, שבו תעברו לשביל הירוק. תמשיכו ללכת כארבע מאות מטרים עד שתגיעו לצומת שבמרכזו עומד עץ חרוב בודד ותרדו בשביל כשלוש מאות מטרים עד שתגיעו לערוצו של נחל אשחר. בנחל אשחר תלכו כשבע מאות מטרים, שבמהלכם תוכלו לראות שרידים של בעלי חיים ושרידים של כלים שונים, עד שתגיעו לצומת שבילים שבו תבחרו בשביל המסומן בירוק. משם תלכו בשביל הירוק כ-1500 מטרים, שבמהלכם תעברו במטע זיתים, חורש ים  תיכוני הכולל אלה ארץ ישראלית, אלון מצוי, ער אציל ולבנה רפואי, עד שתגיעו לחניון מעיליא.

 

 

אטרקציות בסביבה

גן לאומי מונפור

במקום תוכלו לראות את שרידיו של מבצר מהתקופה הצלבנית ששימש להגנת תושבי מעיליא. במקום תוכלו לראות את שרידי החומה שהקיפה את המבצר, שרידי אולם האבירים ושרידי מגדלי המשמר. מתחתיו תוכלו לראות את שרידיה של החווה החקלאית מהתקופה הצלבנית, שרידי טחנת קמח ושרידי סכר מהתקופה הצלבנית ששימשו לצורכי אגירת מים וחקלאות.  בגן הלאומי תוכלו לראות צמחים כגון לוע הארי, לענה שיחנית, פעמוניות,  דמשקאות, חבצלות ועצי אלון.

צוק הנשרים במעיליא

מהכניסה לכפר תיסעו כארבע מאות מטרים ותיפנו ימינה. תמשיכו כעשרים מטרים ותיפנו שמאלה. תמשיכו עד שתראו דרך המסומנת באדום. תפנו לדרך המסומנת באדום ותיסעו עד עזבת אליאס שלצדה תחנו את רכבכם.

תלכו כמאה מטרים ותיפנו שמאלה ותמשיכו ללכת לפי השילוט האדום בתוך חורשה שבאביב תוכלו לראות שם פריחה. אחריה תמשיכו כארבע מאות מטרים עד שתגיעו לתצפית שאינה מתוחמת. מתצפית זו תוכלו לראות את נחל כזיב, מערת החייל הרומי\מערת המקדש ואת העופות הדורסים, ובעיקר הנשרים. במקום גם תוכלו לשבת כדי לנוח ולאכול.

בית בד עתיק במעיליא

בית בד שבעבר היה ממוקם במרתפו של מבצר מהתקופה הצלבנית וכיום הוא ממוקם במרתפו של בית משפחת אליאס. במקום תוכלו לשמוע על תהליך ההיסטוריה של המקום, על תהליך הפקת השמן ואף תוכלו לטעום משמן הזית שמיוצר במקום

במקום משתמשים בגליל בטון רחב וגבוה שבתוכו מוצבות שתי אבנים: האבן העליונה בנויה בצורת גלגל שבמרכזו ממוקם ענף עץ עבה המחבר בינה לבין אבן נוספת הבנויה בצורת גלגל. מתחתן של שתי האבנים הללו מונחים הזיתים והאבן הטוחנת מחוברת בחבל עבה לחמור. החמור מסתובב מסביב לגליל הבטון ותורם לטחינת הזיתים. אחרי כן הזיתים המרוסקים מוכנסים לסלים המוכנסים למכבש שמטרתו להוציא מהזיתים את המיץ שלהם. משם הנוזל עובר בתעלה לבור איסוף השמן, שבו הוא עומד כמה ימים שאחריהם מאחסנים את הנוזל בבקבוקים כדי להשלים את תהליך הפקת שמן הזית. בנוסף בקליפה ובגלעינים משתמשים להסקת קמין.

טלפון ליצירת קשר:  04-9975328

כניסה:  בתשלום

שעות פתיחה: בתיאום מראש

 

 

 

מסעדות בסביבה

 מסעדת אל ואדי במעיליא

מסעדה שהשף ישראל אהרוני, מדריך מפה ועיתונאים רבים ממליצים עליה. מסעדה זו ממוקמת במרכזו של מטע זיתים והיא מציעה ארוחות צמחוניות, ארוחות חלביות, ארוחות בשריות, ארוחות דגים וארוחות של פירות ים.                                                                                             

מסעדה זו נגישה לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה: שבע בבוקר עד אחת בלילה.

טלפון ליצירת קשר: 04-9573904

קפה אלריף

במעיליא

בית קפה ופאב באווירה כפרית. במסעדה מציעים ארוחות חלביות, ארוחות בשריות, ארוחות צמתובת:

שעות פתיחה: ביום א’ מארבע אחר הצהריים עד אחת בלילה.

בשאר השבוע משבע בבוקר עד אחת בלילה.

טלפון ליצירת קשר: 04-9971712

 מסעדת אל רביע במעיליא

במסעדה מציעים אוכל לבנוני אותנטי , שבה מוגשות גם ארוחות ילדים.

שעות פתיחה: יום א’ בתיאום מראש

בשאר השבוע מעשר בבוקר עד תשע בערב.

טלפון ליצירת קשר: 049571327, 057-9441345

 

מקומות לינה מומלצים במעיליא והסביבה – לחץ על הקישור

 

 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם