• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בנחל שרך ונחל בצת

דף הבית » מסלול טיול בנחל שרך ונחל בצת

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 6 דקות

חורבת דנעילה. צילום:דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי

עריכה לשונית:יעל פלד

כללי                                                                                                                                                                                      

נחל שרך הוא שמורת טבע שייחודה הוא החורש הים תיכוני. נחל שרך עליון הוא נחל אכזב ואילו נחל שרך תחתון הוא נחל איתן כלומר זורמים בו מים לאורך כל השנה. במרכזו נמצאת מערת שרך שהיא מערה שאורכה כמאתיים מטרים ובה תוכלו להתרשם מנטיפים מרהיבים. שמורת נחל שרך מתחברת לשמורת הטבע נחל בצת. נחל בצת עליון סגור למטיילים ואילו נחל בצת תחתון  פתוח למטיילים בשני מסלולים מרכזיים: מחרבת דנעילה עד לקיבוץ איילון ומצומת אדמית עד למערת קשת. הנחל זורם בבסיסו של אחד מקווי השבר הגדולים של הגליל ולכן מהלכו ישר יחסית.

חבל ארץ: הגליל המערבי.

מפת סימון השבילים :מפה מספר שתיים – הגליל העליון

נקודת התחלה: חניון שרך.

נקודת סיום: קיבוץ איילון.

מפת סימון שבילים: השביל המסומן בכחול. 

שילוט והכוונה במסלול: השילוט במסלול מתחיל בסימון כחול (מערת שרך) אחרי כן תלכו במסלול השחור (נחל בצת) תחזרו במסלול המסומן בכחול (שביל העפר) ותסיימו במסלול המסומן באדום(הכביש)                                                      

נקודת הציון של חניון שרך: Lng:35.24546160930606  Lat:33.06595599684786

עונות מומלצות : סתיו, חורף, אביב וקיץ. 

משך המסלול : שלוש שעות

מאפייני המסלול: אתם תוכלו לבחור האם לעשות את הטיול ברגל, האם לרכוב על אופניים  או האם לנהוג ברכבי שטח.

רמת קושי : קל, מסלול נחמד המיועד למשפחות עם ילדים.

אורך המסלול:כחמישה קילומטר.

ציוד למסלול: נעלי הליכה במים, בגד ים,פנס. למי שיש מומלץ להביא פנס ראש כדי שתוכלו להיעזר בידיים.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: אין.

מקום לפיקניק :בחניון גרנות הגליל אפשר לעשות פיקניק.

כניסה :  חינם . 

חניה : יש                                                                                                                                                                                   

קליטה בקשר:  בשהייתכם בנחלים הקשר לקוי ואילו בשאר המקומות הוא תקין. 

נקודת מילוי מים: בחנייה של קיבוץ איילון.

אזהרות למפגעים במסלול

יש להיזהר שלא ליפול לבאר המים שלא רחוקה מחניון שרך.

אין להיכנס למים בנחל שרך.

אין להיכנס אל מערת שרך בעונת החורף שבה העטלפים ישנים.

אין להיכנס למערת שרך עם נרות.

אין לגעת בנטיפים שבמערה.

יש להיזהר מהחלקה במערת שרך בעונת החורף.

יש להיזהר ביציאה מהמערה מכיוון שהיא צמודה למצוק שקומתו עשרה מטרים.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול :במהלך המסלול תוכלו לעצור בכניסה למערת שרך, בסמוך לעצי הדולב והבריכות במעיינות, בקרחות היער שבדרך כרכרה ובחורשת האקליפטוס.

פריחה:בעונת החורף תוכלו לראות לאורך המסלול רקפות, כלניות, תורמוסים כחולים ושיחי קידה שעירה צהובים.

  

איך להגיע :תיסעו בכביש שמספרו 899 עד לפנייה לכיוון קיבוץ איילון, תמשיכו עד לחניון ותשאירו שם את הרכב. מי שנוסע בשתי מכוניות ייסע ברכב השני בחזרה לכביש 899 עד לפנייה לכיוון גרנות הגליל. מגרנות הגליל תמשיכו לכיוון צפון עד לחניון שרך ותשאירו שם את הרכב השני. מומלץ להתחיל את המסלול בחניון שרך!!!!!

מסלול                                                                                                                                                                               

בחניון שרך מתחיל מסלול הליכה נוח וקליל המוביל למערת שרך הממוקמת מצפון נחל שרך ולנחל בצת. בתחילת המסלול תוכלו לעשות סיור מעגלי בחרבת דנעילב. חרבת דנעילב היא אתר ארכיאולוגי שבו ישנם שרידי התיישבות המשתרעים על פני חמישה דונמים. אתם תלכו במסלול מעגלי העובר ביער של עצי חורש שהוקם לזכרם של הילדים שנספו בשואה, שמוביל אל עתיקות חורבת דנעילה. בעתיקות חורבת דנעילה תקבלו הסבר על כל העתיקות שאתם תיחשפו אליהם. שם תוכלו לראות חווה חקלאית, בורות מים גדולים ששמשו למקור המים המרכזי של יושבי המקום, בתים שקומתם כשני מטרים, חמישה בתי בד לייצור שמן זית: שני בתי בד שנמצאו בשלמותם. בנוסף בחפירות שנעשו בשנת 1984 נמצא בית הבד הצפוני מהתקופה הממלוכית. לבסוף בחפירות שנעשו בשנת 1986 נמצאו שני בתי בד –  בית הבד המערבי שמקצתו מהתקופה הביזנטית ומקצתו מהתקופה הרומית ובית בד מהתקופה הרומית. בבתי בבד ריסקו את הזיתים, כבשו את הרסק תחת קורת מכבש שעליה נתלתה משקולת אבן ואחרי כן נוצר השמן. השמן שימש את תושבי המקום ואף שווק למקומות אחרים בארץ ומחוצה לה. המעוניינים יוכלו לראות בסמוך לעתיקות את אנדרטת הזיכרון לחללי המועצה האזורית מעלה יוסף.

אחריו תוכלו לצאת למסלול של נחל שרך. נחל זה הוא נחל אכזב המאופיין בחורש ים תיכוני ובשרידים של טחנות קמח. כשני קילומטר אחרי נחל שרך תגיעו למערת שרך שקומתה כעשרים מטרים. במערה יהיו לכם שתי אפשרויות: האחת להיכנס אל המערה ולצאת מצדה השני והשנייה לעבור מעליה. מי שיבחר להיכנס אל המערה יוכל לבחור במסלול אחד מתוך שלושת המסלולים המוצאים לכם: מסלול קצר שאורכו כשמונה מטרים המוביל למערת הנטיפים , מסלול קצר שכולל את מערת הנטיפים ואחריה צריך לפנות לפתח הממוקם בצד ימין וללכת כד שאתם רואים את היציאה והשביל הארוך שאתם תלכו בו כחצי שעה והוא כולל סיור במערת הנטיפים, טיפוס בסולמות ובחבלים למדרגה גבוהה וזחילה עד לפתח הממוקם כחמישה-עשר מטרים מעל אפיק הנחל. כשתגיעו לצדה השני של המערה תעברו למסלול המסומן בשחור ותרדו במדרון תלול אל נחל בצת.

 בנחל בצת יש מספר מעיינות ובגדותיו יש מערות רבות. כאן נציין שתיים : האחת היא מערת קשת.  מערת קשת אינה נחשבת כיום למערה בשל תהליכים גיאולוגיים ששינו אותה. המערה נוצרה מסלע גיר, אך השילוב של המים והרוח האופייניים לאזור גרמו לשחיקתה של שכבתה הדקה של המערה. למעשה מה שנשאר ממנה היא השכבה הרחבה שלה, שיצרה צורה של קשת ענקית ומיוחדת שמתחתיה יש תהום. המושכת אליה תיירים רבים וחובבי סנפלינג הנוהרים למקום. אם תשמרו על השקט תוכלו לראות בתחתיתה של המערה את שפני הסלע מגיחים ממאורותיהם. האגדה על המערה מספרת על שודדים שבזזו עוברי אורח. באותו לילה נגלה אל אחד השודדים נביא והזהיר אותו שאם לא יחזרו למוטב, הם יסבלו כל ימי חייהם. השודד סיפר לעמיתיו את שאירע וביקש מהם להפסיק במעשיהם הרעים ויעברו לעסוק בחקלאות. השודדים לא נכנעו לו, והוא המשיך וניסה להחזיר אותם למוטב.  השודדים כעסו על השודד המורד ועשו לו תרגיל: הם הבטיחו שהשוד הקרב יהיה השוד האחרון שלהם והציבו אותו כתצפיתן במערת קשת ותכננו להפיל אותו לתהום. למזלו של אותו שודד, ה’ הפיל את תקרת המערה על השודדים האכזריים ואילו התקרה שהייתה מעל אותו שודד צדיק נשארה בשלמותה. התקרה שנשמרה היא צורת הקשת המיוחדת שנשמרה עד היום. בסמוך למערה תוכלו ללכת במסלול אמיר שהוקם על שמו של מגן גדוד ברק של חטיבת גולני, סא”ל אמיר מיטל היד, שנפל במהלך פשיטה על יעדי מחבלים בלבנון בשנת 1998. במקום יש אזור לפיקניק, אנדרטת זיכרון ומצפור אמיר המשקיף על כל הצפון. השנייה היא מערת האלה שבה תמצאו שרידים מתקופות היסטוריות שונות. כל הנחל יש צמחייה האופיינית לאזורים שיש בהם מים ואף תוכלו לראות חיות שונות האופייניות לאזור הגליל כגון שפני סלע וחזירי בר אף על פי שהן בסכנת הכחדה. ייחודו של נחל בצת הוא האלה הארץ ישראלית שמתחתיה תוכלו להבחין בארבעה מעיינות כרכרה המהווים את אחוז המים המרכזי של הנחל. המים בנחל בצת מתוקים, ולכן תוכלו למצוא בו חיות כגון סרטני נחלים, שבלולים וחרקי מים. במהלך הטיול בנחל בצת תוכלו לראות עתיקות רבות כגון תחנות קמח, משאבות, בתי בד, מערות ששימשו נזירים ביזנטיים וכנסיות.

בהמשך תתחברו בחזרה לסימון הכחול ותלכו בו כשני קילומטרים בשביל עפר עד שתגיעו לחורשת האקליפטוס ולתחנת שאיבת המים. מיד אחרי צינורותיה של תחנת שאיבת המים תפנו שמאלה ותלכו עד שתגיעו לחניה. מהחנייה תלכו כקילומטר על הכביש עד שתגיעו לחניה של קיבוץ איילון.

מיטיבי הלכת יוכלו לפנות אל המסלול המסומן בכחול-אדום וללכת את רמת אדמית שהיא חלק מרכס ראש הנקרה המתנשא לגובה של ארבע מאות מטרים מעל פני הים. שם תוכלו להשקיף על הנופים ההרריים של הגליל המערבי,לסייר בחרבת אדמית שבה תוכלו להבחין בשרידי התיישבות ובשרידי ענף עבודתם של המתיישבים. אף תוכלו ליהנות ממקום שבו תוכלו לעשות פיקניק. המעוניינים יוכלו להמשיך כחמש דקות עד למערת קשת, שהיא קשת ענקית ומיוחדת. גם תוכלו להמשיל לחלקת יער שבה תוכלו לראות מגוון רחב של עצים, שרידים של בית בד חצוב בסלע, שרידים חקלאיים ולמצפור אמיר המשקיף על הרי הגליל ורמת הגולן.

 

מסלולי טיול בסביבה: 

מסלול טיול במערת קשת                                                                                                           

יער חניתה : יער המשתרע  על פני שטח של כ- 2,300 דונם מחניתה עד שלומי. ביער ניצב דגם משוחזר של אתר חומה ומיגדל ושני חניונים שאפשר לעשות שם פיקניק ויש בהם גישה לאנשים שיש להם נכויות.

גן הפסלים: גן המיועד להצגת פסלים של אמנים בארץ ומחוצה לה.

פארק גורן: פארק המשתרע על פני כאלפיים דונם של עצי חורש מצוי, ובעיקר של עצי אלון. ממנו יוצאים מסלולי טיול רבים כגון: נחל כזיב, עין טמיר ומבצר מונפור. במקום  תוכלו לראות זנים שונים של בולענים ועתיקות . בנוסף תוכלו ליהנות ממדשאות, משולחנות לפיקניק ומאזור למנגל.

ראש הנקרה: שמורת טבע ייחודית שבה תוכלו לראות נקרות הנמצאות מעל פני הים, נקרות הנמצאות מתחת לפני הים. בנקרות חיים עטלפים, יוני סלע,סיסים ושחפיות. המים בנקרות מאפשרים מחייה של בעלי חיים ימיים כגון צבי ים. הנקרות נראות במיטבן ברדת החשיכה ובשעות סערה והן מושכות אליהן תיירים רבים. אף תוכלו לצפות במיצג אור קולי המספר את ההיסטוריה של הנקרות, של בעלי החיים ושל חציבת מנהרות הרכבת. ההגעה לנקרות תיעשה ברכבל. בשמורה נכלל גם חוף ראש הנקרה ששם תוכלו לעשות ספורט אקסטרים. בנוסף בראש הנקרא יש שלושה איים שהם שרידי רכס הכורכר המערבי של מישור חוף הגליל. באיים מקוננות ציפורים נדירות כגון נחליאלי לבן, שחף כספי ושחפית הים. במקום יש גם תצפית על רצועת החוף הצפונית. לבסוף תוכלו לבקר בשרידי המאובנים של החיות השונות.

מסעדות בסביבה

מסעדת מורגנפלד ביסטרו בר בבצת                                                                                                                               

ביסטרו בר איטלקי המציע ארוחות חלביות, ארוחות צמחוניות וארוחות דגים.

שעות פתיחה: באמצע שבוע משתים-עשרה בצהריים עד שתים-עשרה בלילה וביום שישי מעשר בבוקר עד ארבע אחר הצהריים.

טלפון ליצירת קשר: 057-9382672

מסעדת סטקייה ביערה                                                                                                                                                 

מסעדה המציעה ארוחות בשרים, ארוחות דגים וארוחות צמחוניות. יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה: באמצע שבוע משתיים בצהריים עד שתים-עשרה בלילה וביום שישי משתיים בצהריים עד שש בערב

טלפון ליצירת קשר: 04-9807661או  052-3211355

בנתיב השיירה Arnolds מסעדת שף כשרה

מסעדת גורמה של השף אורי  ארנון ברוח המטבח הים תיכוני והמטבח הצרפתי. בנוסף במסעדה מציעים את הבירה המקומית והיינות המקומיים.

טלפון ליצירת קשר:  04-9522211

מסעדה מורל מטבח גלילי באבירים                                                                                                                                

מסעדה זו נקראת על שם פטריית היער הצרפתית מורל. המסעדה מציעה בשרים, דגים, פירות ים ומנות צמחוניות.

שעות פעילות: באמצע שבוע משבע בערב עד אחרון הסועדים וביום שבת משש בערב עד תשע בערב.

טלפון ליצירת קשר: 053-8095026

מקומות לינה

באילון

מקומות לינה באזור קיבוץ איילון


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם