• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול מומלץ בעין כרם שבירושלים

דף הבית » מסלול טיול מומלץ בעין כרם שבירושלים

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 7 דקות

עין כרם, שנמצאת במערב ירושלים, היא מהשכונות המקסימות ביותר בעיר. בעבר, היא הייתה כפר ערבי בפרוזדור ירושלים ועד היום ניתן לראות בה את מבני האבן היפים, הבנויים בסגנון נוצרי-ערבי. רבים מגיעים אל עין כרם כדי לשוטט בין סמטאותיה הצרות והציוריות, לשבת במסעדות ובבתי הקפה שבה, שגם פתוחים בשבת, ולבקר בכנסיות ובגלריות השונות. השכונה גם מושכת אליה צליינים נוצרים רבים בשל המסורת, לפיה עין כרם היא מקום הולדתו של יוחנן המטביל. הנה לכם מסלול טיול מומלץ בעין כרם שבירושלים.

תודה לפייטוש מאתר מלון על חלק מהמידע במאמר.

אולי יעניין אתכם גם >> מסלול טיול בעקבות יוחנן המטביל בעין כרם והירדן.

*גילוי נאות: עמוד זה עשוי לכלול קישורים של תכניות שותפים שלנו. אם תלחצו על הקישור ותרכשו דרכו את אחד מהשירותים, אנחנו נקבל על זה עמלה, שתעזור לנו לתפעל את האתר. הדבר נעשה ללא תוספת עלות עבורכם. תודה על העזרה!

איך מגיעים לעין כרם?

  • ברכב – אם אתם מגיעים ברכב מהכניסה לעיר ירושלים, סעו על שדרות הרצל דרומה עד שתגיעו לבית הקברות של הר הרצל. חלפו על פני בית הקברות ואז פנו ימינה לכיוון הכביש היורד לעין כרם. יש לחנות באחד החניונים במרכז השכונה.
  • בתחבורה ציבורית – אם אתם מגיעים מהתחנה המרכזית של ירושלים, עלו על הרכבת הקלה ורדו בתחנת “הר הרצל”. לאחר מכן, המשיכו בהליכה קצרה אל הכביש היורד לכיוון עין כרם ועלו על אוטובוס 28 היורד אל השכונה. 

נקודות תצפית מומלצות על עין כרם

לפני שנתחיל במסלול הטיול עצמו, רצינו להמליץ על כמה נקודות תצפית יפות על עין כרם:

  • תצפית מסוף רחוב שאול ברקלי – זוהי נקודת תצפית פחות מוכרת, שנמצאת בסוף רחוב ברקלי, במרפסת החנייה. אם אתם מגיעים ברכב, סעו במורד הכביש המוביל לעין כרם ולאחר כקילומטר פנו שמאלה לרחוב שאול ברקלי. המשיכו ישר עד סוף רחוב ברקלי, המשיכו על דרך בנימינה עד למגרש החנייה ועצרו שם לתצפית. מהתצפית רואים את בית החולים הדסה הר הצופים, מנזר המוסקוביה, כנסיית הביקור, ואפילו עד מבשרת ציון וצובה. 
  • תצפית ליד השער האחורי של המוסקוביה – זוהי נקודת תצפית נוספת שפחות אנשים מגיעים אליה. ממרכז עין כרם, סעו על רחוב המעיין ואז עלו שמאלה בכביש מעלה האכסניה. המשיכו בעלייה, חלפו מימין על פני מוסד מנזר סנט וינסנט לילדים פגועי ולאחר מכן פנו שמאלה אל שביל צוקי הישועה. חלפו על פני השער האחורי הירוק של המוסקוביה והמשיכו ברגל בעלייה עד שמתחיל היער. שם אתם יכולים לעצור ולהתרשם מהנוף. מהתצפית רואים את כנסיית המוסקוביה, שכונת עין כרם כולה, מבשרת ציון, בית זית ואפילו את מושב אורה. 
  • תצפית על שביל ישראל – אם אתם אוהבים ללכת, אתם יכולים לעלות על הקטע של שביל ישראל שמחבר בין עין כרם לנתיב הל”ה. ניתן למצוא את סימון השביל על הרחוב הראשי של עין כרם, שנקרא גם הוא עין כרם. השביל עולה מעל לשכונה ומספק נקודת תצפית מהממת על עין כרם.

רוצים ליהנות מהדרכה בעין כרם - בקצב שלכם?

אם אתם רוצים ללמוד עוד יותר על האתרים השונים בעין כרם אך לא רוצים להצטרף לסיור פתוח לקהל הרחב, אנו מזמינים אתכם להוריד סיור עצמאי מודרך ישירות לנייד. הסיור מודרך על ידי מורת הדרך תמי צדוק, שמכירה היטב את עין כרם ותכיר לכם את כל האתרים המרכזיים וגם הפחות מוכרים בשכונה. הכניסו את קוד הקופון TIULIM כדי ליהנות מהנחה של 10% על כל הסיורים של goBeeTravel.

הזמינו סיור עצמאי בצפת ישירות לנייד!

הסרטון באדיבות GoBeeTravel

אם אתם מעדיפים סיור פרטי בעין כרם, אתם מוזמנים ליצור קשר עם מורת הדרך ליאור במייל lior@backpackisrael.com ולבדוק זמינות לסיור פרטי. אנא ציינו במייל את תאריך הביקור הרצוי, את מספר האנשים ואת מספר הטלפון שלכם אם תרצו שליאור תחזור אליכם בטלפון או בוואטסאפ עם הצעת מחיר. 

מסלול טיול מומלץ בעין כרם

תחנה ראשונה: מעיין מרים

את הטיול שלכם בעין כרם מומלץ להתחיל ממעיין מרים. הנוצרים מאמינים שהמים שנובעים מהמעיין הזה הם קדושים, כיוון שזהו המקום שבו מרים, אמו של ישוע, שתתה מים לפני שעלתה לבקר את קרובת משפחתה, אלישבע, אמו של יוחנן המטביל. היום המים לא ראויים לשתייה, אבל אפשר להקדיש כמה רגעים כדי להתבונן בזרימה שלהם על הרצפה. 

המעיין הזה הוא מרכז הכפר עין כרם, לכן מן הראוי להתחיל בנקודה הזאת. המעיין נובע מנקבה חצובה ומעליה מבנה מסגד נטוש בן למעלה ממאה שנה. 

תחנה שנייה: כנסיית הביקור

אחת מהכנסיות המרשימות בעין כרם היא כנסיית הביקור, שנמצאת על צלע אחד ההרים הסובבים את השכונה. לפי המסורת הנוצרית, זה המקום שבו היה בית הקיץ של זכריה ואלישבע, הוריו של יוחנן המטביל, ושכאן הסתתרה אלישבע בזמן הריונה. היא הייתה מבוגרת יחסית ולכן התביישה להיראות בציבור כשהיא בהיריון. יוחנן המטביל הוא מי שהטביל את ישוע היהודי בנהר הירדן.

מומלץ לקחת כמה דקות כדי להתרשם מהנוף לפני הכניסה למתחם הכנסייה עצמה. ממרפסת הנוף אפשר לראות את עין כרם, את הוואדי העובר דרך השכונה, ובמרחק, את הקסטל, את נבי סמואל ואת מאגר המים של בית זית. 

הכנסייה שתראו כאן היום היא כנסייה מודרנית משנת 1955, שתוכננה על ידי האדריכל האיטלקי הידוע, אנטוניו ברלוצי. אך, הכנסייה הוקמה על גבי שרידים קדומים יותר של כנסייה צלבנית מהמאה ה-12.

על חזית המבנה תראו פסיפס מודרני המציג את מרים רוכבת על חמור אל עבר “אחת מערי יהודה”, שלפי המסורת היא עין כרם, כדי לפגוש שם את אלישבע ולשמוע ממנה על הריונה המפתיע. לפי הסיפור, מרים יצאה מנצרת, לאחר ששם התגלה בפניה מלאך שהודיע לה שהיא מעוברת. היא התקשתה להאמין לדבר, לכן המלאך הציע לה לעשות את המסע לאלישבע כדי לשמוע ממנה על הנס שנעשה לה. כשמרים פוגשת כאן את אלישבע, אלישבע מברכת אותה ומרים מבינה שהיא אכן נושאת ברחמה את בן האלוהים. 

מומלץ להיכנס אל הקומה התחתונה, שם מונצח בית הקיץ של זכריה ואלישבע, ולאחר מכן לעלות אל הקומה השנייה, שם נמצא אולם המוקדש כולו למרים, שמכונה כאן “המדונה של המגניפיקט”. בקומה התחתונה של הכנסייה, שמנציחה את בית הקיץ, תראו גם גוש סלע. לפי המסורת, זהו המקום שבו אלישבע הסתתרה עם יוחנן בפני החיילים של הורדוס, שבאו להרוג את כל התינוקות ביהודה במטרה לנסות ולהרוג את ישוע. האגדה מספרת שהיא ביקשה מהסלע להסתתר בתוכו והוא אכן נפתח ופינה לה וליוחנן מקום להסתתר בו. 

מימין לשער הכניסה נמצאים מגורי הנזירים החיים כאן ומתחזקים את המקום.

הכניסה ללא תשלום.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 8:00-11:45 ו-14:30-17:00. בקיץ, הכנסייה פתוחה עד השעה 18:00.

איך מגיעים? מהמעיין, פנו מערבה על רחוב המעיין / מדרגות הביקור והמשיכו עד שתראו מצד שמאל מדרגות העולות לכיוון הכנסייה. שביל המדרגות תלול יחסית ואורכו כ-300 מטרים. בסופו, תגיעו לשער הכניסה של הכנסייה ולמרפסת תצפית יפה על הסביבה. 

תחנה שלישית: כנסיית יוחנן המטביל היוונית אורתודוקסית

הכנסייה הקטנה הזאת לרוב סגורה, אך אם יתמזל מזלכם להיכנס אליה, תוכלו לראות את אחת הכנסיות המקושטות ביותר בארץ. 

הכניסה לרוב סגורה, אך אם תראו את הנזיר במתחם, אתם יכולים לשאול אותו אם אפשר להיכנס פנימה. אם הוא מאפשר זאת, מומלץ להשאיר תרומה. 

איך מגיעים? רדו מכנסיית הביקור, חיזרו על עקבותיכם אל המעיין, המשיכו מעלה ברחוב המעיין ואז פנו שמאלה אל רחוב האורן. לאחר כ-130 מטרים, תראו את הכנסייה הקטנה.

תחנה רביעית: מנזר האחיות ציון

זהו מנזר רחב ידיים, שפופולארי מאד בקרב ציירים וקבוצות המחפשות מקום לעשות בו מדיטציה או טאי צ’י. לכן, אם תבקרו במקום בסופשבוע, סביר להניח שתמצאו שם הרבה אנשים העוסקים בפעילות פנאי כלשהי.

המנזר הוקם בשנת 1861 על ידי היהודי המומר אלפונס רטיסבון. בתחילה, המקום שימש כפנימייה ליתומים מהארצות השכנות לישראל, אך בהמשך הוא הפך למנזר. מומלץ לשוטט באדמות הנרחבות של המקום וליהנות מהתצפיות השונות.

הכניסה בתשלום תרומה. 

איך מגיעים? המשיכו על רחוב האורן עד שתגיעו לרחוב האורן 23, שם נמצא המנזר. אם השער לא פתוח, צלצלו באינטרקום. 

תחנה חמישית: בית מלון אלגרה

מלון הבוטיק אלגרה שוכן במקום שבו עמד ביתם של הזוג המפורסם, אלגרה וג’אבר פרנסיס, שכונה על ידי המקומיים “בית היהודייה”. סיפור האהבה שלהם הוא משנות ה-20 של המאה הקודמת. אלגרה הייתה יהודייה, בתו של הקברן הראשי של ירושלים, וג’אבר היה ערבי-נוצרי, בן למשפחה אמידה מעין כרם. יום אחד, כשג’אבר הגיע לירושלים, ראה את אלגרה והתאהב בה מיד. הוא חיזר אחריה בנחישות ובסופו של דבר היא נענתה לו. בזמנם, נישואי תעבורת לא היו מקובלים, לכן, החליטה לברוח איתו יחד לעין כרם ולהינשא לו בסתר. 

אם אתם רוצים חוויה של ממש, אתם גם יכולים להזמין לילה במלון אלגרה. שימו לב שהלינה היא לבני 18 ומעלה בלבד.

איך מגיעים? ממנזר האחיות ציון, המשיכו על רחוב דרך האחיות עד שתראו את המלון מצד ימין.

תחנה שישית: בחפץ כפיה – בית מלאכות עתיקות

כפי שציינו בתחילת המאמר, עין כרם עמוסה בגלריות לאמנות ובתי מלאכה. אם אתם רוצים לבקר באחד מבתי המלאכה של עין כרם, אתם יכולים לעצור לביקור ב-“חפץ כפיה”, שמשמש כמרכז ללימוד ושימור מלאכות יד עתיקות. תוכלו לראות כאן מגוון מלאכות יד, כולל רקמות, סלים קלועים, ועוד. 

אם תרצו לתאם סדנה מיוחדת, אתם יכולים להתקשר לטלפון 02-652-5802. 

שעות הפתיחה: השעות משתנות, אך בדרך כלל המקום פתוח מהשעה 9:30 או 10:00 עד שעות הצהריים המוקדמות. המקום סגור בשבת. 

איך מגיעים? ממלון אלגרה, חזרו מעט על עקבותיכם ופנו ימינה. תגיעו לרחוב עין כרם ופנו שמאלה. מעט אחרי הפנייה תמצאו את “בחפץ כפיה”. 

תחנה שביעית: כנסיית יוחנן בהרים 

עוד כנסייה חשובה בעין כרם היא כנסיית יוחנן בהרים. על פי המסורת, זהו המקום שבו היה בית הקבע של זכריה ואלישבע. הקריפטה של הכנסייה היא לפי המסורת המקום שבו יוחנן המטביל נולד. זה גם המקום שבו ערכו לו את ברית המילה.

הכנסייה הנוכחית היא כנסיית מודרנית מהמאה ה-19, שבנויה על גבי כנסייה קדומה יותר מהתקופה הצלבנית. במתחם של הכנסייה נמצא גם מקווה טהרה מימי הבית השני ופסל של ונוס, אלת האהבה הרומית, מהתקופה הרומית המאוחרת. המקווה יכול להצביע על כך שבמקום חיו יהודים אמידים ואולי אפילו יהודים שהיה להם תפקיד בבית המקדש. פסלה של ונוס יכול להצביע על כך שמאוחר יותר, התגוררו בבית אנשים שסגדו לאלילים הרומיים. 

הכנסייה עצמה מאד יפה ומעוטרת באריחי קרמיקה כחול-לבן, שנשלחו על ידי בית המלוכה ומשפחות האצולה של ספרד במהלך המאה ה-19. יש גם יצירות שמן גדולות ויפות מהמאות ה-17-18. 

נכון ל-2023, הכנסייה בשיפוצים, אבל עדיין אפשר להיכנס פנימה ולהגיע לקריפטה.  

הכניסה ללא תשלום.

שעות הפתיחה: מדי יום בין השעות 8:00-12:00 ו-14:00-17:00. בקיץ, הכנסיי פתוחה עד השעה 18:00.

איך מגיעים? מהכניסה ל-“בחפץ פניה”, פנו ימינה ולכן לאורך רחוב עין כרם עד הפנייה שמאלה לרחוב מבוא השער. עלו ברחוב קצר זה עד השער של כנסיית יוחנן בהרים. 

בונוס: מנזר גורני הרוסית

בסיום או בתחילת המסלול שלכם, אתם יכולים לנסוע אל כנסיית גורני הרוסית, הכנסייה בעלת הבצלים המוזהבים שניצבת על צלע ההר מעל השכונה. הכנסייה מורכבת מקומפלס של מנזרים. המבנה המרכזי במתחם היא הכנסייה שנבנתה בתחילת המאה ה-20 על ידי הנסיכה ייליזבטה פיודרובנה. בנייתה הושלמה בשנת 2004 ועד אז היא כונתה “הכנסייה הבלתי גמורה”, כיוון שהיה חסר לה גג. 

בעבר, התגוררו בכנסייה למעלה מ-100 נזירות והוא התנהל ככפר רוסי קטן. אך, לאחר פריצת המהפכה הרוסית, קרנו ירדה ונותרו בו כ-20 נזירות בלבד, שנחלקו בין תומכות הצאר (הנזירות הלבנות) לתומכות המהפכה הרוסית (הנזירות האדומות). לאחר ניצחון הרוסים בקרב סטלינגרד במלחמת העולם השנייה, סולקו הנזירות הלבנות והמקום נותר בשלטון הנזירות הרוסיות שהכריזו על נאמנותן לרוסיה האדומה.

טלפון לתיאום ביקור: 02-641-2887.

שעות הפתיחה: שני עד שבת בין השעות 10:00-13:00 ו-15:00-18:00.

איך מגיעים? סעו לבית החולים הדסה לפי השילוט. ממש לפני הכניסה לחנייה יש שלט חום למנזר גורני. הכניסה היא דרך החנייה. אמרו לשוער שאתם בדרך למנזר והוא יכניס אתכם. מהשער, פנו ימינה ועוד פעם ימינה, לכיוון מעונות הסטודנטים. תמשיכו בעיקול הכביש ועצרו שם. שער הכניסה למנזר נמצא בנקודה הזאת. לחצו על האינטרקטום. הנזירה תאמר משהו ברוסית ואתם תאמרו בעברית שבאתם לביקור במנזר. אם תיאמתם מראש, יפתחו לכם את השער. אם לא תיאמתם מראש, יכול להיות שלא יאפשרו לכם להיכנס. 

מסעדות פתוחות בשבת בעין כרם

אם אתם מגיעים לעין כרם בשבת ומחפשים איפה לאכול, אל דאגה! בעין כרם קיימות מספר רב של מסעדות שפתוחות בשבת. אם אתם מגיעים בשישי בערב, מומלץ מאד להזמין מקום מראש. הנה מסעדות שאתם יכולים לאכול בהן:

  • מסעדת פונדק עין כרם – המסעדה מגישה מגוון רחב של מנות בשריות וחלביות, כך שכל אחד יוכל למצוא כאן משהו בשבילו. המסעדה נמצאת ברחוב המעיין 9. ניתן להזמין מקום בטלפון 02-643-1840.
  • מסעדת כרמא – המסעדה מגישה מנות מהמטבח הצרפתי והאיטלקי. היא נמצאת ברחוב עין כרם 74. ניתן להזמין מקום כאן.
  • מסעדת מלה ביסטרו – מסעדת בשרים משובחים. תמצאו בתפריט גם מגוון סלטים וכריכים. נמצאת ברחוב עין כרם 25. ניתן להזמין מקום כאן.

לסיכום

עין כרם היא שכונה קסומה במערב ירושלים, שמהווה היום נקודה מרכזית לצליינים הנוצריים המגיעים לארץ. מסלול הטיול שהצענו בעין כרם ייקח אתכם בין האתרים הנוצריים החשובים בשכונה וגם אל נקודות אחרות הקשורות לאמנות ומלאכה וסיפור אהבה היסטורי. מקווים שתהנו!

מקורות שימושיים לתכנון הטיול שלכם

הזמנת לינה

מומלץ להשתמש באתר בוקינג כדי להזמין מלונות בארץ. ככל שמזמינים יותר פעמים דרך בוקינג, כך אתם זוכים להנחות גדולות יותר על הלינה שלכם.

אם אתם יותר בעניין של אכסניות, אתם יכולים לחפש באתר Hostelworld שמתמחה בלינות מהסוג הזה. 

קבלו >> טריק מיוחד שיכול לחסוך לכם מאות ואפילו אלפי שקלים בהזמנת לינה!

הזמנת פעילויות ואטרקציות

אתם יכולים למצוא מגוון פעילויות וסיורים מודרכים באתר הישראלי Funzing. ברגע שאתם יודעים לאם אתם מתכננים לנסוע, מומלץ לבדוק האם יש איזו שהיא פעילות מיוחדת באזור הטיול שלכם.

אתם יכולים גם להזמין סיור קולי עצמאי דרך אתר GoBeeTravel, שאותו תוכלו להפעיל מהנייד בזמן שאתם מסיירים בערים המרכזיות בישראל. הכניסו את קוד הקופון TIULIM כדי ליהנות מ-10% הנחה על כל הסיורים הקוליים.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם