• תַפרִיט
  • תַפרִיט
חירבת עלק. צילם : אודי שטיינוול. מתוך אתר פיקיוויקי

מסלול טיול בעין צור וחורבת עלק.רמת הנדיב

דף הבית » מסלול טיול בעין צור וחורבת עלק.רמת הנדיב

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

כללי: מסלול זה הוא רק אחד מתוך כמה וכמה מסלולים שניתן לעשות בפארק הטבע של רמת הנדיב. רמת הנדיב נמצאת על חוטם הכרמל, בין זיכרון יעקב לבנימינה. רמת הנדיב משלבת בין שמורת טבע, גני זיכרון ומרכז מבקרים. במרכז המקום נמצא קברו של הברון רוטשילד ועדה רעייתו. סביב גני הזיכרון ישנו שטח רחב ידיים, שטח שמוגדר כשמורת טבע. מסוללי הטיול עוברים בין צמחיה, עתיקות, כלוב אקלום לעופות דורסים כאשר מנקודות רבות ניתן להשקיף על נופיה המרהיבים של בקעת הנדיב שנמצאת למרגלותיה של רמת הנדיב. משבצות של שדות, מטעים וכרמים יתגלו לעינינו בתצפיות מהרמה.

חבל ארץ: רמות מנשה/ מישור החוף

נקודת התחלה: כיכר השבילים בכניסה לגני הזיכרון

נקודת סיום: כיכר השבילים

מפת סימון שבילים: מפה מספר 4 – הכרמל

שילוט והכוונה במסלול: סימוני השבילים נראים שונים- הסימון הוא על גבי גזעי עצים נמוכים. המסלול מסומן בכחול

נקודות ציון: (1462, 12178)  (34.95, 32.552)

גישה לאזור המסלול: ברגל

עונות מומלצות: כל השנה. הפריחה מגיעה לשיאה בחורף ובאביב.

משך המסלול: כשעתיים

מאפייני המסלול: זהו מסלול קצר וקליל אך כולל בתוכו הרבה. הוא עובר באזורי עתיקות כמו חרבת עלק ועין צור שהיה מקור מים עבור תושבי האזור בתקופות קדומות. במיוחד בחורף ובאביב הטיול הוא בין שלל צמחים ופרחים שזוהי עונת פריחתם. המסלול טוב עבור משפחות עם ילדים, אך לא לילדים קטנים מאוד ולא לעגלות. חלקו עובר בשבילים רחבים וחלקו בשבילים צרים יותר. כולל גם ירידה בחלקו הראשון וגם עליה בחלקו השני. המסלול ברובו חשוף לשמש.

רמת קושי: קל

אורך המסלול בק”מ: כשני קילומטרים

איך להגיע: מכיוון חיפה או המרכז נוסעים בכביש החוף עד מחלף קיסריה ובו פונים מזרחה לכיוון חדרה. בצומת נחל חדרה פונים בכביש 4 (הכביש הישן) שמאלה. לאחר מספר קילומטרים פונים ימינה בצומת בנימינה לכביש 653. בתוך בנימינה פונים במעגל התנועה הראשון שמאלה, לאחר מכן ימינה במעגל תנועה הבא ואז שמאלה שוב לכביש 652. נוסעים כארבעה קילומטרים בכביש זה ואז ממשיכים לפי השילוט לרמת הנדיב.

נגישות לנכים: לא נגיש לכסאות גלגלים או לעגלות ילדים.

מקום לפיקניק: בחניה ברמת הנדיב ניתן לערוך פיקניק. במקום גם שירותים, מתקני משחקים ומקום מילוי מים. גם בעין צור ישנם שולחנות לפיקניק.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: חינם בחניון רמת הנדיב

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: בחניון רמת הנדיב

אזהרות למפגעים במסלול: לא ידוע על מפגעים במהלך המסלול.

מקומות להפסקה במסלול: ניתן לעשות הפסקה במהלך המסלול במספר מקומות, ביניהם עין צור שבו ניתן להשתכשך מעט ויש במקום גם שולחנות לפיקניק, בתחילת או בסוף המסלול בחניון רמת הנדיב.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: אזור המסלול בו אנו מטיילים הוא אזור חשוף יחסית. מדי פעם נוכל לראות ולהנות מצילו של עץ מרשים כמו עץ חרוב או עץ אלון התבור. במהלך המסלול נראה גם עצי זית ושיחי צבר רבים. בחורף מקשטות את האזור בצבעי ורוד- סגלגל רקפות אשר פורחות בכמויות גדולות בכל הסביבה. בסוף החורף ותחילת האביב פורח באזור המסלול הצהרון המצוי, שהוא סוג של אירוס שצבעו סגול עם צהוב והוא פורח בשעות הצהריים ומכאן שמו. במהלך האביב ולקראת הקיץ נוכל למצוא את הדרדר הכחול. שיח שמקשט את האזור בצבע הצהוב הוא הקידה השעירה. ישנם גם צמחים עשבוניים נוספים שפורחים באזור כמו באזור הכרמל בכלל, ביניהם: עולש, פשתה ועוד.

לינה באזור רמת הנדיב: רמת הנדיב סמוכה לזיכרון יעקב בה ישנו מגוון מקומות לינה. היא גם לא רחוקה מאזור מישור חוף הכרמל בו מקומת לינה נעימים. אספנו כמה מהם:

כפר נופש דור- טנטורה: נמצא כ- 11 ק”מ מרמת הנדיב. זהו כפר נופש המכיל 83 יחידות נופש מסוגים שונים ובגדלים שונים. במקום ישנו מתחם להקמת אוהלים עם כל השירותים הנדרשים. כל החדרים ממוזגים. בכולם פינת קפה ואמבטיה ומטבח מאובזרים. הכפר נמצא על חוף הים, חוף הידוע ביופיו וייחודו. במקום מדשאות רבות, פינות ישיבה ובריכה. עוד פרטים על כפר נופש דור- טנטורה מאתר השוואת מלונות בארץ ובעולם.

מלון בית מימון: נמצא בזיכרון יעקב, כ-9 ק”מ מרמת הנדיב. זהו מלון בוטיק שבו 25 חדרים בסך הכל, מהם מספר חדרים עם דלת מקשרת המיועדים למשפחות. ניתן להזמין במלון טיפולים ופינוקים כמו טיפולי שיאצו, אבנים חמות ורפלקסולוגיה. במלון ישנה בריכה והוא נמצא במקום מרכזי ממנו ניתן לצאת לטיולים רבים בסביבה. עוד פרטים על מלון בית מימון מאתר המשווה מלונות מאתרים רבים בו זמנית

מסלול: נתחיל את המסלול מכיכר השבילים שבכניסה לגנים. נפנה שמאלה בעקבות השביל המסומן בכחול (כפי שנאמר, סימון על גבי גזעי עצים נמוכים). נפלס את דרכנו בין שיחים נמוכים ונגיע לאחר חציית שתי דרכי עפר למקום תצפית ממנו רואים את בקעת הנדיב היפהפיה. בקעת הנדיב מפרידה למעשה בין רמות מנשה לבין צפון השרון. נוכל לראות באופק גם את הר אמיר בצפון השומרון עליו נמצאת העיר אום אל פחם. נמשיך בירידה ונגיע לחורשת ברושים. לפני שנגיע לחורשה בצד הדרך נראה גם עץ חרוב רחב צמרת. נחצה את החורשה ואחריה נעבור בין שיחים רבים של צבר. משמאלנו נוכל לראות שרידי עתיקות של בית בד שהיה במקום. נמשיך ונגיע לעץ אלון התבור, עץ גדול ועבה גזע שניתן היה לראותו עוד מרחוק. ניתן לנוח בצל האלון. נמשיך בירידה לכיוון עין צור. השביל חוצה שדה חרדל שבאביב פורח בצבע צהוב בהיר. כעת נגיע לערוץ מים זורמים שמגיעים בסופו של דבר לבריכות המים שהן המקום הנמוך ביותר במסלול. מכאן נשאר רק לעלות… לצד הערוץ נמצאים עצי דולב בעלי עלים משוננים שנושרים להם בסתיו ומותירים את העצים ללא עלים. הדרך מחורשת הברושים ועד לנקודה זו היא גם חלק משביל ישראל. כעת השביל הכחול נפרד משביל ישראל ופונה מזרחה. נתחיל בעליה שהיא כמעט מקבילה לירידה בערוץ שעשינו לפני שהגענו לבריכות צמחי המים. נגיע לבית מרחץ עתיק. בבית המרחץ ישנו חדר מרכזי אשר היה מחומם ממש כמו במתקני ספא בימינו. ביציאה ממנו נגיע לבריכת מים עתיקה. הבריכה שימשה ממש כבריכת שחיה. זוהי בריכה גדולה שהיתה בעבר מלאה במים. היום הבריכה ריקה. מעליה ישנה אמת מים שהובילה מים מניקבת עין צור. עין צור היה אחד ממקורות המים הבודדים באזור ולכן היתה סביבו התישבות מהתקופה הרומית ועד לשנות ה- 40 של המאה הקודמת בה היה קיים הישוב תל צור. ישוב זה נעזב ב- 1943. בתוך הניקבה עצמה ישנם שלושה פירים שהובילו אליה. ניתן ללכת עד הפיר הראשון בלבד. בקירבת הבריכה הריקה ישנן מספר בריכות קטנות יותר המלאות מים. אפשר לטבול בהן את הרגליים, במיוחד אם המסלול נעשה ביום קיץ חם. נמשיך במעלה השביל ונעבור מגדל קולומבריום- מגדל בו היו גומחות חצובות בסלע. כנראה שימש המגדל לגידול יונים. בהמשך נגיע לאתר העתיקות חרבת עלק. בחרבת עלק נראים שרידים של ארמון הרודיאני מתקופתו של המלך הורדוס. מערבית לחרבת עלק נמצא בית חורי. זהו מבנה מקושת שלצידו שרידים של אורווה קדומה.ניתן לשבת למנוחה בתוך המבנה הפתוח מכל צדדיו היה במקום כפר בשם אום אל עלק. בתחילת המאה ה- 20 נקנו אדמות האזור על ידי הברון רוטשילד. בית חורי נמצא צפונית לשביל. כעת נשוב לשביל ונמשיך בעליה. בצומת שבילים נבחר את השביל השמאלי ביותר, נעבור דרך מחצבה עתיקה שהיתה במקום. נחצה דרך נוספת, נלך כשבסמוך אלינו נמצא מגרש חניה עד לכיכר השבילים ממנה התחלנו.

אטרקציות ברמת הנדיב וסביבתה:

גני הנדיב: קשה לעשות מסלול ברמת הנדיב מבלי להיכנס לגנים המקסימים.

בסמוך לגנים נמצאת אחוזת הקבר של הברון רוטשילד ורעייתו. ההליכה בשבילי הגנים היא חוויה לכל החושים. שבילי ההליכה הם מישוריים ונוחים ומתאימים גם למתקשים בהליכה. הגנים מחולקים לגן הריחות, שבו צמחי תבלין המפיצים ריחות טבע רעננים. לאחר גני הריחות ישנו גן הדקלים ולאחריו גן האירוסים, שמלבד להציג את האירוסים בעלי המראה הקסום והמלכותי נועד גם להגן עליהם ולשמש להם כמקלט. לאחר גן הארוסים נעבור בגן הורדים אשר מלא בסוגי ורדים בצבעים וגדלים שונים. גן מפלי המים הוא הגן הבא לאחר שעוברים דרך אחוזת הקבר החצובה בהר. בגן זה ישנם עצים רבים וביניהם מפלי מים קטנים. גן נוסף נמצא בהקמה והוא גן הקיימות- גן שנועד לשמר צמחים נדירים מהאזור בעזרת שימוש בטכנולוגיות חדישות. הגן פתוח בימים א-ה בשעות 8:00-16:00 וביום ו’ בשעות 8:00-14:00 למידע נוסף על גני הנדיב

 

גן פסלי העץ בבנימינה: שמחה שילוני, אשר הקים גן פסלים זה, לוקח גזעי עצים מתים ומפיח בהם חיים חדשים. הוא יוצר מהם צורות מציאותיות יותר או דמיוניות יותר. הוא כמעט שאינו מגלף את הגזעם אלא רק מעצב מעט על מנת להדגיש את הקיים. הגן נמצא בחצר ביתו של שמחה שילוני ולכן יש לתאם ביקור מראש

שביל התפוזים: בית האריזה לאריזת תפוזים ליצוא והפרדס שנמצא בפאתי חדרה (על כביש 65 בין חדרה לגן שמואל) משמשים היום גם כגן משחקים ענק. בין עצי התפוזים, אותם ניתן לקטוף בקטיף עצמי בעונה, ישנם שפע של מתקנים, ממגלשות ועד אומגות, מקירות טיפוס ועד טרקטורונים ומכוניות חשמליות. זהו פארק אתגרי בשילוב עם גן שעשועים ומשחקיה עבו הקטנים יותר ומרפסת לישיבה עבור הגדולים ביותר שיכולים לנוח ולצפות בילדיהם.

לפירוט מגוון רחב של אטרקציות בזכרון יעקב, בנימינה והסביבה

 –

עריכה לשונית: עינת מנדלבאום


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם