• תַפרִיט
  • תַפרִיט

טיול מומלץ למעיין עין קובי בהרי ירושלים

דף הבית » טיול מומלץ למעיין עין קובי בהרי ירושלים

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

כתב מני נחמן, טיולים ואגדות

התמונה הראשית צולמה על ידי ליאור קן-לי

בגיא מקסים, שבו אפשר למצוא בוסתן פירות עתיק, שוכן מעיין מהאגדות ושמו עין קובי. המעיין במקור היה נסתר מעין האדם, ורק טפטוף בין נקיקי הסלע גילה את קיומו. בשל יופיו של הבוסתן נוהגים צעירים וצעירות מהאזור לטבול ולנפוש בו בימים חמים.

עין קובי הוא מעיין הנובע מתחת לפני הקרקע בעומק של ארבעה מטרים בסלע. כדי להגביר את זרימת המים, חצבו כבר בימי קדם לאורך השכבה נושאת המים ופרצו נקבה באורך 12 מטרים אל בריכה תת קרקעית בעלת קמרון בסגנון רומי. בריכה זו מלאה מים כל ימי השנה.

ניתן לרדת אל המעיין במדרגות ובתקרה נמצא פתח דרכו חודר אור שמש בשעות היום. מהבריכה התת קרקעית יוצאת ניקבה באורך של כ-17 מטרים, המובילה את המים לבריכה חיצונית פתוחה. שנים רבות השתמשו תושבי ירושלים הדתיים במעיין זה כמקווה טהרה.

סיפור המקווה
כל יום ראשון בבוקר נוסע אוטובוס מצור הדסה לירושלים, עוצר בעין קובי ובתחנות אחרות והוא מלא באוסף צבעוני של ישראלים, תלמידי ישיבה חרדים, עקרות בית עמוסות סלים, ערביי הסביבה עטורי כאפיות, סטודנטים צעירים הממהרים לאוניברסיטה ועוד.

בתחנה האחרונה לפני ירושלים עלתה צעירה במיני אדום ובמחשוף נדיב והתיישבה במקום היחיד שהיה פנוי, ליד אברך חרדי השקוע בתלמודו. הבחור לא איבד את עשתונותיו, הוציא מתיקו תפוח והגיש אותו לבחורה. היא הודתה לו ושאלה מופתעת “מדוע אתה נותן לי תפוח?” השיב האברך: “מכיוון שעד שחווה אימנו לא אכלה את התפוח פרי הדעת, היא לא ידעה שהיא עירומה!” (” ותיקח מפריו ותאכל, ותיתן גם לאישה שעימה ויאכל. ותיפקחנה עיני שניהם ויידעו כי עירומים הם. ויתפרו עלה תאנה.” בראשית ג’)

חלף שבוע והגיע שוב יום ראשון בבוקר. באותו אוטובוס ובאותה תחנה עלתה אותה צעירה. הפעם היא הייתה לבושה בצניעות סבירה. חיפשה הצעירה בעיניה בכל האוטובוס עד שמצאה את אותו אברך והתיישבה דווקא לידו. הוציאה מתיקה תפוח והגישה לו. שאל הבחור הנדהם: “מדוע את נותנת לי תפוח?” ענתה הצעירה: “כי עד שאדם הראשון לא אכל מהתפוח פרי הדעת, הוא לא ידע שהוא צריך לעבוד כדי להתקיים.” (“לאדם אלוהים אמר: כי שמעת לקול אשתך ותאכל מן העץ…. בזיעת אפיך תאכל לחם.” בראשית ג’)

תפילה לכיוון מכה

צרי מותניים יכולים לזחול בנקבה החוצה ליד בריכת האגירה. מהבריכה החיצונית המים זורמים בתעלות אל חלקות השדה המעובדות. סמוך לבריכה עומד מבנה טורקי עתיק, ששימש למגורים ובו גומחת תפילה הפונה לכוון מכה.

עין קובי נמצאת בפארק בגין ליד היישובים צור הדסה ומבוא ביתר. האיזור היה מיושב מתקופת אבותינו, ועד היום הוא משמש לחקלאות. הפארק גדול ומקסים, מלא בבוסתנים נטושים, טרסות עתיקות, שבילים חבויים ופינות חמד. אם אתם מגיעים לאיזור, מומלץ לטייל ברכב, ברגל ובאופני שטח.

מי שמעוניין לטייל בזוג ובאווירה רומנטית, יכול להצטייד מראש בגבינות, פירות ויין אדום, להגיע אל האיזור ולהחנות את הרכב ליד המעיין. עם סלסלת הפינוקים אפשר לרדת במורד נחל קובי ולקטוף מפירות הבוסתן הנטוש (תלוי בעונה).

על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם