מסלול טיול בעמק הירדן בעקבות פסטיבל הבננה טעם כנרת

טיילה וכתבה: שרה פלד

יום חורפי למחצה הוא יום מצוין לטיול בעמק. כדי להגיע לעמק, יש לעבור בהר. בחרנו לחלוף על פני רכס הגלבוע על מנת להשתמש במורדותיו לגלישה אל מתחת לגובה פני הים. באחד העיקולים בכביש המוביל לבית שאן, ניצב לו שלט גאה המכריז "גובה פני הים"! , זה מתייחס לים של תל אביב, אנחנו דווקא בוחרים בים של הכינרת ובעמק של הירדן.

"חורשת האקליפטוס, הגשר, הסירה וריח המלוח על המים" (נעמי שמר)

הכביש שלנו מצטרף לכביש 90 שבו אנחנו נוסעים צפונה לאורך הירדן בואכה קיבוץ גשר, לביקור ב"נהריים בגשר", מרכז תיירות שוקק בהיסטוריה ופעילויות. מקבלים הסברים על בני גשר שהקימו ובנו והיה להם בית ילדים וגם מסילת רכבת לדמשק ותחנת רכבת, אך בעיקר יש להם תנור עתיק שבו אופים לחם על לבנים. זה לא סתם תנור, זה תנור עם סיפור. מדובר בתנור לבני שמוט שאופת גשר אפתה בו לחמים ומאפים וגם פיצות לחברי קיבוץ גשר לפני כ- 70 שנה. בשנת 1939, טרם קום מדינת ישראל, חלוצים נמרצים בנו כאן את ביתם, על הגבול, במקום מרוחק וקשה אך מלא קסם. החברים הקימו קיבוץ, התחתנו וילדו את ילדיהם שגדלו בחינוך המשותף על פי ערכי השוויון והעבודה, קרוב לטבע ולנופים הפראיים. במלחמת העצמאות, 1948, עמד קיבוץ גשר במרכז הפלישה של צבאות הלגיון הירדני והצבא העיראקי בניסיונם לפרוץ אל לב הארץ. הודות לאיתנותם של חברי וחברות הקיבוץ וכוח עמידתם, נסוגו כוחות האויב לאחר קרב קשה. מיצג מרגש יספר לכם את סיפורם מעורר ההשראה.

"אגדת לחם" סדנאות אפייה, בתאום טלפוני: 04-6752685. בחנוכה יאפו כאן עם הילדים סופגניות אפויות עם בננה וקישוטים צבעוניים.

או מייל: [email protected]

http://www.naharayim.co.il/

עשינו וי על הגשר בשירה של נעמי שמר ויצאנו לחפש את הריח המלוח על המים. הדרך מגשר חולפת על פני הקיבוצים מסדה ושער הגולן, על פני מטעי הבננות ועצי התמר. אנו מצפינים ל"חמת גדר" לבדוק מה מצב התנינים. כדי להגיע לחמת גדר, עולים על מנת לרדת הרבה מתחת לפני הים, והים אינו מלוח והריח הוא ריח של גפרית ממי המינרלים הטבעיים הנובעים מבטן האדמה. התנינים ממתינים לנו בדקות רבות של דומיה כי הם בתרדמת חורף. הם גם בצום, אכלו לפני חודשיים כשהיו ערים עדיין. אנחנו לא מתרשמים מהתרדמת, כי פנינו מועדות ל"בלו בר" שבשמורה, לטעימת שייק בננות פירותי שיוגש כאן בחג החנוכה במסגרת פסטיבל אור ומים. המקום נהדר לחופשות רוגע וספא וליבנו יוצא אל לובשי החלוקים המסתובבים חופשי אפופי מבט רגוע מעורר קנאה.

חמת גדר – אתר נופש ופנאי עם חוות תנינים, פינת ליטוף, מופע תוכים, פארק דייג ועוד המון פעילויות במהלך פסטיבל הבננה טעם הכנרת, יקיימו בחמד גדר את 'פסטיבל אור ומים' הכולל מופעים של להטוטנים ומופעי אש.  ב- 29.12 תתקיים האכלת קופים בבננות וחלוקת שייקים של בננות וקינוח בנני במיוחד.

פרטים להתקשרות *6393

התנינים הרדומים הצמים נפנפו לשלום עם זנבם, לעומתם, בטננו המקרקרת קראה לנו לבדוק את מצב הדגים בכנרת. הם בודאי מצפים לנו מאד, הלא לשם כך גודלו לתפארת. שנים שלא ביקרתי במסעדת הדגים של עין גב. אולי כי זה כבר לא הכי אופנתי ואנחנו הלא צריכים להתהדר באופנתיות כדי להשתייך לקבוצת ייחוס נכונה. המסעדה ממוקמת קסום ורומנטי ממש על שפת האגם. התפריט השתנה והתעדכן אך המושט נשאר מטוגן וטעים בדיוק כפי שנועד להיות. מקנחים בבננה מטוגנת עם כדור סורבה ויוצאים לבדוק את סעיף "הסירה" בשירה של נעמי שמר. לעין גב נמל עתיק, ממנו יצאו בימי קדם ויוצאים גם היום ספינות הדייגים לדוג את האמנונים הגדלים פה. בעקבות ספינות הדייגים, יוצאות מהנמל הפלגות עם תכני עומק המסבירים כיצד הדייגים מאתרים להקות דגים בעזרת רדאר, פורסים רשת ענק ומעלים דגים מהאגם, תוך קבלת הסברים מפורטים מקברניט הספינה על הציוד ושיטת הדיג. הצטרפנו לקרוז ונהנו מהשחפים, מההשתקפויות במים ומהנוף עוצר הנשימה ביום מעונן חלקית.

על האקליפטוס טרם נעשה ה"וי" , על כן יצאנו לקבוצת כנרת לחוות מקרוב את שירה של נעמי שמר. בינות לאקליפטוסים הגבוהים, המתינו לנו רכבי שטח מסוג מיול, לנהיגה בתוך מטעי הבננות. התחמשנו זוג בנות על מיול, כשהצעירה והתוססת ביננו נוהגת. הרוח פורעת את בלוריתנו והנהגת מרביצה "רייסים" בעיקולים. באחד המטעים עצרנו להסבר מפורט על שיח הבננות שאיננו עץ, שכולו עשוי ממים ושאחרי שקוטפים את האשכול, השיח מת. אבל לא מת לגמרי, כי חוטר שנובט לצידו מקבל חיים חדשים, עד אשר יספק פרי ואז גם הוא ילך לעומו וחוזר חלילה. חזרנו למיול, הנהגת נתנה גז וטיפסנו במעלה ההר לתצפית מרהיבה על עמק הירדן. הירידה חזרה לעמק לוותה בשקיעת השמש, בינות לעננים, ביום חורפי למחצה. חזרנו עייפים ומרוצים מאד. הטיול הרכוב נעשה עם חברת "בשבילים" המציעים טיולי שטח עם סיפורים.

בחנוכה יקיימו טיולי בוטיק ברכבי שטח בין מטעי הבננות, כולל הסברים מרתקים על גידול הבננות לפרטים: זאב 0506564696

http://www.bashvilim.co.il/

עמק הירדן עורך פסטיבל שיתקיים בחג החנוכה, בין התאריכים 22 בדצמבר ועד 31 בדצמבר 2016, ביוזמת המועצה האזורית עמק הירדן האגף לפיתוח כלכלי מחלקת התיירות, וצמח מפעלים צמח בננות ומציע שני סופי שבוע וחג חנוכה עם שפע פעילויות ואירועים מעולם התיירות, החקלאות והקולינריה, בסימן הבננה!

לפרטים נוספים: www.kinneret.info  או בפייסבוק "פסטיבל הבננה טעם כנרת"

ובמ.מ.ת.ק מרכז מידע:  04-6752727

 

אחרים ישראל ישראל כתבות ורשמים בננה

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים