• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בפארק אגמון החולה

דף הבית » מסלול טיול בפארק אגמון החולה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

פארק תיירותי אקולוגי ייחודי שבו תוכלו לראות אגם מלאכותי המשמש לנקודת משיכה לציפורים נודדות. אגם זה נוצר בשל ייבוש ביצות החולה בשנות החמישים. תחילה חשבו להשתמש באדמה לצורכי חקלאות, אך כשהתברר שאינה יכולה להתאים לזה החליטו בשנות התשעים להציף את השטחים שוב. ההצפה הייתה מבוקרת והיא תרמה למשיכתם של זנים רבים של עופות העוצרות שם למנוחה במהלך נדידתם. מסביבו של האגם ניטען עצים כגון דולב מזרחי, ערבה, מילה סורית, צפצפה, עצי תאנה ועצי תות.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

אגמון החולה- צילום: דרור פייטלסון. מתוך אתר פיקיוויקי

עריכה לשונית: יעל פלד

כללי: פארק תיירותי  אקולוגי ייחודי שבו תוכלו לראות אגם מלאכותי המשמש לנקודת משיכה לציפורים נודדות. אגם זה נוצר בשל ייבוש ביצות החולה בשנות החמישים. תחילה חשבו להשתמש באדמה לצורכי חקלאות, אך כשהתברר שאינה יכולה להתאים לזה החליטו בשנות התשעים להציף את השטחים שוב. ההצפה הייתה מבוקרת והיא תרמה למשיכתם של זנים רבים של עופות העוצרות שם למנוחה במהלך נדידתם. מסביבו של האגם ניטען עצים כגון דולב מזרחי, ערבה, מילה סורית, צפצפה, עצי תאנה ועצי תות.

חבל ארץ: אצבע הגליל, אזור החולה.

מפת סימון שבילים: מפת סימון מספר 1 – החרמון, הגולן ואצבע הגליל

נקודת התחלה: פארק אגמון החולה.

נקודת סיום: פארק אגמון החולה.

נקודות ציון: Lng:35.579140295876414  Lat:33.110707144182946

עונות מומלצות: כל השנה.

משך המסלול: תשעה קילומטרים

מאפייני המסלול: מסלול מעגלי המיועד לזוגות, למשפחות, למשפחות עם עגלות ונגיש לאנשים שיש להם נכויות.

רמת קושי: קלה.

אורך המסלול: ארבע – חמש שעות.

ציוד למסלול: מים, קרם שיזוף, כובע, מצלמה, משקפת –  למי שיש ואילו מי שאין לו יוכל לשכור במקום, אופניים –  למי שיש ואילו מי שאין לו יוכל לשכור במקום. מגדיר ציפורים –  למי שיש ואילו מי שאין לו יוכל לשכור במקום

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: יש.

מקום לפיקניק: במהלך המסלול יש הרבה קטעים שבהם תוכלו לעצור ולנוח. בנוסף באותם מקומות תוכלו לעשות פיקניק.

כניסה: כרוכה בתשלום,  למעט אלו שיבחרו לסייר רק ברגל.

מי שיבחר לעשות את הסיור באופניים, ברכב השטח ובעגלת המסתור ישלם עוד כסף בהתאם. כנ”ל לגבי סיורים רגילים בהדרכה והסיורים המיוחדים. יש לציין שגם השכרת המדריך וגם השכרת המשקפת תעלה לכם כסף נוסף.

לילדים על גיל שלוש לא משלמים.

חניה: החניה של פארק אגמון החולה

קליטה בקשר: תקין.

נקודת מילוי מים: אין.

לעיוןהנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: במהלך המסלול יש הרבה קטעים שבהם תוכלו לעצור ולנוח.

שעות פתיחה: באמצע שבוע מתשע בבוקר עד שש בערב . בסוף שבוע וחגים משש וחצי בבוקר עד שש בערב.

טלפון ליצירת קשר:  04-6817137   או    053-7106046

איך להגיע

מצפון: מצומת כוח תמשיכו דרומה עד לצומת הבא אחריו שבו תפנו מזרחה עד שתראו את השילוט לפארק.

מדרום: מצומת יסוד המעלה תמשיכו כשמונה קילומטרים ותיפנו בפנייה השנייה ימינה עד שתראו את השילוט לפארק

המסלול

המסלול מתחיל במרכז המבקרים שבו תוכלו לקבל מדריך אלקטרוני שבו תוכלו לשמוע הסברים על התחנות השונות באתר, לראות מופע אור קולי שבו תשמעו את סיפורה של השמורה והאגמון, ולשכור משקפת כדי שיוכלו לראות היטב את זני עופות המים.  

במרכז המבקרים יעמידו לרשותכם טיולי צפרות מיוחדים: מתעוררים עם ציפורים הכולל סיור קצר בשמורה בזמן הזריחה שבסופו תקבלו קפה ועוגה, וחכמים בלילה הכולל תצפית על חיות ועופות הלילה, תצפית על הכוכבים, קומזיץ וכיבוד קל. הסיור קצר ומתרחש בשעות החשיכה. בנוסף הוא יעמיד לרשותכם סיור צפייה בתחנת טיבוע הציפורים שבה מוטבעות כפות רגליהם של כעשרת אלפים עופות בשנה. זאת ועוד הוא יעמיד לרשותכם סיור בגן הבוטני שבו תיחשפו לצמחי מים ולצמחי ביצה כגון חנק מחודד, נופר צהוב, נהרונית צפה, אירוס ענף, נימפאה לבנה, ליפיה זוחלת ובוציץ סוככני. לבסוף גם שאר הסיורים באחריותו של מרכז המבקרים.

במקום תוכלו לבחור אם לעשות את המסלול הרגלי, המסלול הייחודי לרוכבי אופניים  שבו תוכלו לרכוב על אופניים שתביאו עמכם מהבית או שתשכרו במקום ובמסלול הייחודי לרכב חשמלי. בימי שישי וערבי חג, בשבתות ובחגים אסור להביא את האופניים הפרטיות שלכם!

בכל אחד מהמסלולים תיהנו מהמסלול ההיקפי של אגמון החולה שהינו מישורי ונוח להליכה. במהלך כל אחד מהמסלולים תוכלו לראות את הבוסתנים היפים, תעלות המים הארוכות וכמובן את המקום המרכזי של הפארק, אגמון החולה. אף במהלך המסלול יהיו לכם שלושה שבילים שיובילו לעברם של שלושה מצפורים:     

מצפור העגורים: מדובר במצפור מלאכותי הצף מעל המים ועשוי מעץ שלאורכו יש חלונות כדי שתוכלו להשקיף על השדה שבו מרוכזים העגורים שהינן ציפורים גדולות, מקורן נראה בצורת יתד, אצבעותיהן חסרות קרום, צווארן ורגליהן ארוכים ודקים והם ניזונים מבוטנים ומתירס. באגמון החולה אפשר למצוא את העגור האפור שצבעה כחול-אפור בהיר ואת עגור החן שאוזניה לבנות ואילו שאר גופה שחור. מי שיבחר להשתמש במדריך האלקטרוני ישתמש בו ומי שיעדיף סיור מודרך, יקבל הדרכה על העגורים ממדריכים מנוסים.

מצפור השקנאים: מדובר במצפור רחב ועגול עשוי מעץ שלאורכו יש כמה עמדות טלסקופ שמהן תוכלו להשקיף על בריכת האגמון המרכזית למקומות שבהם מרוכזים זנים שונים של שקנאים. אם תסיטו את מבטכם ימינה תוכלו לראות בעלי חיים כגון חמורים וג’מוסים (תאו). מי שיבחר להשתמש במדריך האלקטרוני ישתמש בו ומי שיעדיף סיור מודרך, יקבל הדרכה על השקנאים, החמורים והג’מוסים ממדריכים מנוסים.

מצפור עופות המים: מדובר במצפור הצף על המים על גביה של רפסודה גדולה שממנה תוכלו לצפות במגוון הרחב של עופות המים כגון אנפות וחסידות, של עופות דורסים ושל עופות מזנים אחרים מטווח אפס. מי שיבחר להשתמש במדריך האלקטרוני ישתמש בו ומי שיעדיף סיור מודרך, יקבל הדרכה על עופות המים, על העופות הדורסים ועל שאר זני העופות ממדריכים מנוסים.

משם השביל יוביל בחזרה למרכז המבקרים. המעוניינים יוכלו להזמין מקום  לעגלת המסתור שבה תוכלו להתקרב ככל האפשר ללהקות העגורים ולבעלי חיים נוספים שאגמון החולה משמש לסביבתם הטבעית .

מי שמגיע עם ילדים או קבוצה המעוניינת בפעילות חווייתית יוכל ליהנות במקום מפעילויות גיבוש, הכוללת כתבי חידה, משימות קבוצתיות, ניווט והתמצאות בשטח, בנושא טבע וצפרות. תוכלו גם לשלב משימות שקשורות למאורע, סדנת צילום, מופע מוסיקאלי, ארוחות בשטח או כיבוד קל.

יש לציין שבשמורה פועל פרויקט העגורים: בשמורה מגדלים מגוון רחב של בוטנים המיועדים למזונם של העגורים. בהתאם לנקבע בתכנון בפרויקט מתחילת הסתיו ועד אמצע הסתיו העגורים יכולים להישאר במקום עד שכל יבולי הקיץ יגמרו. מאמצע הסתיו עד סוף הסתיו העגורים אינם מקבלים אוכל במקום. בחורף תהייה הגבלה של כמות המזון שיאפשרו לעגורים לאכול לפני שימשיכו לעבר אפריקה.

לרשותכם יש במקום מזנון, חנות מזכרות, מדשאות לפיקניק ושירותים.

אטרקציות בסביבה

אתר לאומי אחוזת דוברובין ביסוד המעלה

מוזיאון המספר את סיפורה של משפחת דוברובין ,שבני משפחתה היו רוסים נוצרים, ובשל היותם איכרים חלוצים הם התגיירו ועלו לארץ ישראל בשנת 1903. בנוסף במוזיאון מספר על תולדות המושבה יסוד המעלה.

משפחה זו הגיעה  בשנת 1909 למושבה יסוד המעלה שבה הם רכשו חלקת אדומה גדולה ופורייה כדי להקים משק חקלאי. בתחום אדמה זה נבנתה אחוזה גדולה שהייתה לה חצר פנימית גדולה. בחצר זו הייתה באר מים שהתקינו לה מתקן שאיבה שהוביל את מי הבאר למאגר מים צמוד. מאגר מים זה שימש להשקיית המשק החקלאי. מכיוון שהמשק החקלאי נבנה לצד ביצות החולה, בני המשפחה חלו במלריה: מקצתם מתו מהמחלה ואילו אלו שנשארו בחיים ברחו לראש פינה, למעט הבן הבכור.

בשנות השמונים המקום עבר שחזור והפך למוזיאון המשחזר את אורח חייה של משפחת דוברובין. בתחילת הסיור במקום תצפו בחיזיון אור קולי המספר על המקום. אחרי כן תעברו לתצוגת המסמכים של ארכיון המושבה יסוד המעלה. בהמשך תלכו לראות את החדרים שבהם תוכלו לראות את אורח חייה של משפחת דוברובין במקום. משם תמשיכו אל החצר ששם תראו את הבאר, מאגר המים, בוסתני הפרי ופינת החי. במקום יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה: ביום ראשון המקום סגור! מיום שני עד חמישי ובשבת מעשר וחצי עד ארבע. ביום שישי מעשר וחצי בבוקר עד שתיים בצהריים. טלפון ליצירת קשר: 04-693-7371

טרקטורונים בהר

חברה המתמחה בטיולי טרקטורונים, טיולי באגי, טיולי רינג’רים וטיולי ג’יפים בנהיגה עצמאית באזור רמת הגולן הגליל, עמק החולה, הרי לבנון והחרמון.

שעות פתיחה: בתיאום מראש.

טלפון ליצירת קשר: 050-5264575 או 050-5627407 

 

טרקטורוני דישון

חברה המתמחה בטיולי טרקטורונים, בטיולי באגים, בטיולי רינג’רים ובטיולי ג’יפים בנהיגה עצמאית במגוון רחב של מסלולים באזור רמת הגולן, הגליל ועמק החולה.

שעות פתיחה: בתיאום מראש.

טלפון ליצירת קשר: 050-5441773 או 052-24880114  או 04-6997758

 

מסעדות בסביבה

מסעדת אחוזת דוברובין ביסוד המעלה

מסעדה כשרה המציעה ארוחות בשרים.

שעות פתיחה: באמצע שבוע משתים-עשרה בצהריים עד הלקוח האחרון. ביום שישי משתים-עשרה עד שעה לפני כניסת שבת.

טלפון ליצירת קשר: 04-6934495

מסעדת אש-בש אסדו & גריל בקרית שמונה

מסעדה שעל שולחנותיה מוצבים יינות איכותיים ונרות ריחניים. מסעדה זו מציעה ארוחות בשריות איכותיות בסגנון דרום אמריקאי.

המסעדה כשרה ונגישה לאנשים שיש להם נכויות!

  שעות פתיחה: באמצע שבוע משתים-עשרה בצהריים עד חצות. ביום שישי משתים-עשרה בצהריים עד שעה לפני כניסת שבת ובשבת מתשע בערב עד חצות..

טלפון ליצירת קשר: 057-9442912

 מסעדת בית השף אקספרס

מסעדה של השף כפיר אוזן המתמחה בארוחות בשריות וביינות איכותיים.

המסעדה כשרה ונגישה לאנשים שיש להם נכויות!

שעות פתיחה: באמצע שבוע מאחת-עשרה בצהריים עד חצות. ביום שישי מאחת-עשרה בצהריים עד שעה לפני כניסת שבת ובשבת ממוצאי שבתעד חצות..

טלפון ליצירת קשר: 053-8095183

מקומות לינה מומלצים

           

השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.