• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בפארק עמק התכלת שבצפת

דף הבית » מסלול טיול בפארק עמק התכלת שבצפת

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

הבריכה העליונה בפארק –  הצילום של קק”ל

כתיבה ועריכה לשונית פלד יעל

כללי: הפארק משתרע על פני חמש מאות ושמונים דונמים של אדמת רנדזינה הכוללת שכבות של חוואר שמהם פורצים מי הגשמים, ולכן לאורכו של הפארק תוכלו לראות חמישה מעיינות. בנוסף בשטחו של הפארק תוכלו לראות בוסתנים, בריכות, שבילי טיולים ובעלי חיים כגון איילים, יעלים, יענים, אמואים ודישונים.

חבל ארץ: גליל עליון.

מפת סימון שבילים: מפת סימון שבילים מספר 2 – גליל עליון.

נקודת התחלה: שער פארק עמק התכלת.

נקודת סיום: שער פארק עמק התכלת\ חניון האיסוף.

נקודות ציון:

עונות מומלצות: כל השנה.

מאפייני המסלול: מסלול הליכה המיועד למשפחות\ מסלול הליכה המיועד למיטיבי לכת.

אורך המסלול: כשני קילומטרים\ כחמישה קילומטרים

ציוד למסלול: כובע, מים, משקפי שמש, קרם הגנה ונעליים סגורות ונוחות להליכה.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: המסלול הקצר נגיש.

מקום לפיקניק: במקומות המוצלים לאורכו של המסלול.

כניסה: חינם.

שעות פתיחה: אמצע שבוע משמונה בבוקר עד שלוש אחר-הצהריים.ביום שישי ובערב חד משמונה בבוקר עד שתים-עשרה בצהריים. בשבתות וחגים – סגור.

מספר טלפון ליצירת קשר: 1800-350550

חניה: חניון פארק עמק התכלת וחניון האיסוף.

נקודת מילוי מים: אין.

אזהרות למפגעים במסלול: אסור להבעיר אש או לעשות מנגל.

לעיוןהנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: במקומות המוצלים לאורכו של המסלול.

פריחה: באביב תוכלו לראות דמומיות, נצי חלב, קחוונים, דבורניות, אירוסים וסחלבים  מזנים שונים.

איך להגיע

דרך הגעה לתחילת המסלול: בצפת תיסעו כחמש מאות מטרים ותיפנו ימינה. תמשיכו לנסוע עד שתגיעו לחניה של פארק עמק התכלת.

דרך הגעה לסוף המסלול: בצפת תיסעו עד בית העלמין הישן. משם תיפנו בשביל העפר עד שתגיעו לחניון.

מסלול

משער הכניסה תיפנו בשביל עפר עד שתגיעו לבריכות המשמשות למקור מחייתם של הברווזים והאווזים. המעוניינים יוכלו לחזור באותה דרך שבה הגעתם לחניון פארק עמק התכלת.

אחרי כן תיפנו ימינה בשביל הסלול שבו תלכו לאורכו של נחל ביריה הנשפך לנחל שכווי. במהלך ההליכה בשביל תוכלו לראות עצי צפצפה וגשרוני עץ. בגשרון העץ השלישי תצטרכו לעבור ומייד אחרי כן לפנות שמאלה.

תמשיכו בשביל עד שתגיעו לעין חסיל שנקרא בערבית “עין אל חאציל” שמשמעו מעיין היבול. מעיין זה משמש להשקיית היבולים החקלאיים. משם תחזרו לגשרון העץ ותמשיכו ללכת בשביל עד שתגיעו למעיין התכלת שנקרא בערבית “עין א-זרקא” שמשמעו המעיין הכחול. מימיו של המעיין נשפכים לבריכת מים מקורה שממנה יוצאת תעלה שמטרתה לספק מים לשדות החקלאיים השוכנים בקרבת מקום. מסביבה של הבריכה תוכלו לראות עצי חרוב.

משם תמשיכו בשביל עד שתגיעו לצומת שבילים שבו נפגש שביל העפר עם גשרון עץ. תמשיכו בשביל שלאורכו תוכלו לראות עצי ברוש המסמלים את מיקומו של בית הקברות הערבי מהתקופה העות’מאנית. לצדם של הקברים תוכלו לראות גם עצי אלה.

מכאן תוכלו להמשיך כמאתיים מטרים עד שתגיעו למעיין אל עפיא הידוע בסגולות המרפא שלו. תמשיכו בשביל שלאורכו יעמדו לרשותכם פינות ישיבה שמסביבן גדלים שיחי פטל, שיחי נענע, שיחי ערבה, עצי ערבה ועצי תאנה. משם תמשיכו ללכת מעט עד שתגיעו למרפסת שממנה תוכלו להשקיף על רמת יהויריב, מושב מירון, הר אדיר, הר חירם והר מירון.

לאחר השהייה במרפסת תעלו בשביל בגרם מדרגות עד שתגיעו לצומת שבילים שלצדו תוכלו לראות חורשת עצים שבה גדלים עצי שזיף. תטפסו במעלה השביל, שלאורכו תוכלו לראות רטיבות רבה בשל עין סיס שנקרא בערבית “עין סאיס” שמשמעו סייס – אדם המטפל בסוסים, עד שתגיעו למפל הנשפך לבריכת מים שמסביבה תוכלו לראות צמחי שרך, שערות שולמית, עצי תאנה ומדף עץ רטוב שנוצר בשל מעיין נוסף.

תחזרו לצומת השבילים ותמשיכו בשביל הימני עד שתגיעו לגשרון עץ שלצדו גדלים עצי איקליפטוס ועצי ערבה לבנה. לאחר שתעברו אותו תמשיכו בשביל עד שתגיעו לתצפית המקיפה על נחל ביריה. משם תמשיכו בשביל עד שתגיעו בחזרה לבריכות המשמשות למקור מחייתם של הברווזים והאווזים שמסביבן צומחים שיחי סירה קוצנית ושיחי מרווה.

כאן תעמודנה לרשותכם שתי אפשרויות: האחת לחזור לחניון פארק התכלת והשנייה להמשיך את המסלול בשביל העפר עד שתגיעו לחניון האיסוף.

אטרקציות בסביבה

אוצר סת”ם בצפת

מרכז שבו תוכלו ללמוד על מסורת סופרי סת”ם.

במקום תיחשפו לתצוגות משחק שונות

מיצג “אותיות של חוויה”: בתצוגה זו תלמדו על סוד האותיות העבריות, תפגשו סופר סת”ם וירטואלי, תצפו בסרט תלת-ממדי שבמהלכו תלמדו עלל ייצור הקלף שעליו נכתבים ספרי תורה ומזוזות, ותצפו בסרט במאה ושמונים מעלות.

משחק הטריויה: משחק טריוויה שבמהלכו תלמדו על סופרי סת”ם. לאורכו של המשחק תראו שלושה סרטים שבמהלכם תלמדו על המזוזות, התפילין וספרי תורה.

סדנת סופר סת”ם: במהלך הסדנה תפגשו סופר סת”ם, תלמדו את אמנותו ואף תתנסו בעצמכם.

אתרים ואנשים על מרפסת הנוף: במקום תעמוד לרשותכם תצפית המשקיפה על הגליל.

גן האותיות:גן שבמהלכו תראו פסלים בצורת האותיות העבריות.

בנוסף מהמקום תוכלו לצאת לסיורים שונים

צפת הקלאסית: במהלך הסיור תטיילו בסמטאות, בבתי הכנסת, בפינות החמד ובגלריות של העיר צפת.

סיור מוזיקלי אל המאה השש-עשרה: במהלך הסיור תטיילו בסמטאות ובפינות החמד שבהם תשמעו מוסיקה ותיהנו מהפולקלור של העיר צפת ברוח תקופת המאה השש-עשרה.

בעקבות מקובלים: במהלך הסיור תלמדו על תורת הקבלה, תבקרו בבתי כנסת ובחצרות שבהם שמשו המקובלים ותשמעו את הסיפורים אודותם.

עם לוחמי הפלמ”ח בתש”ח: במהלך הסיור תתנסו במשחק המדמה את כיבוש המצודה והמשטרה הבריטית ותיחשפו לאורח חייהם של הלוחמים במהלך הלחימה.

מידע למבקר

כניסה: בתשלום

שעות פתיחה: באמצע שבוע מתשע בבוקר עד שש בערב.  ביום שישי מתשע בבוקר עד אחת בצהריים.

טלפון ליצירת קשר: 04-691-2000

 

גן המצודה בצפת

גן שבו יש מדשאות שמסביבם גדלים עצים ואנדרטה לזכרם של חללי מלחמת השחרור. בנוסף תוכלו לראות במקום  את שרידו של יישוב מהתקופה הכנענית, את שרידיה של מצודה מהתקופה הצלבנית,הממלוכית והעות’מאנית. לבסוף תעמוד לרשותכם נקודת תצפית שממנה תוכלו להשקיף על צפת, כנרת, הגליל, מצוק הארבל, הר מירון, הר תבור, הרי נצרת, הרי נפתלי והחרמון.

מסעדות בסביבה

מסעדת סעודה בגן עדן שבעיר צפת

מסעדה הממוקמת במבנה אבן עתיק המציעה ארוחות המשלבות בין המטבח האיטלקי לבין המטבח הגלילי. במקום יש מרפסת שממנה תוכלו להשקיף על הר מירון ומתחתיה יש באר עתיקה שבעבר סיפקה מים לתושבי צפת.

שעות פתיחה: באמצע שבוע מתשע בבוקר עד אחת-עשרה בלילה. ביום שישי מתשע בבוקר עד שתיים בלילה.

טלפון ליצירת קשר:  04-6972434

 

מסעדת האשל בצפת

מסעדה המציעה ארוחות בשריות וארוחות דגים.

שעות פתיחה: באמצע שבוע מאחת בצהריים עד תשע בערב. בשבת ממוצאי שבת עד הלקוח האחרון.

טלפון ליצירת קשר: 04-6920948

 

מקומות לינה מומלצים בצפת – לחץ כאן


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם