מסלול טיול בקיבוץ רמת רחל

 

צילום וכתיבה : רון פלד,  מדריך בירושלים

קיבוץ רמת רחל שוכן בדרום השטח המוניציפאלי של ירושלים, סמוך לשכונת תלפיות מזרח. הקיבוץ שייך למועצה אזורית מטה יהודה, אך מזוהה כ"שכונה ירושלמית"

קיבוץ רמת רחל הוא קיבוץ משגשג, המתפרנס בעיקר מתיירות: מלון אירוח ומרכז ספורט ונופש. הקיבוץ הוקם בשנת 1926 על ידי חברי גדוד העבודה על שם טרומפלדור, שהגיעו מליטא ומרוסיה. אנשי הגדוד עסקו לפני כן בבניית בתי השכונות רחביה ובית הכרם, אך בעקבות חילוקי דעות אידיאולוגיים, נפרדו ופנו להקמת קיבוצים שונים, ביניהם רמת רחל. הקיבוץ הוקם על אדמות הקרן הקיימת לישראל, ושמו נובע מקרבתו לבית לחם, שם קבורה רחל אמנו.

הקיבוץ חרב כליל בפרעות תרפ"ט (1929) על ידי פורעים ערבים יושבי הכפרים הסמוכים אליו, ובראשית שנות ה-30 שוקם על ידי מקימיו ובעזרת גרעיני נח"ל שהצטרפו לחזקו. במלחמת העצמאות היה הקיבוץ נתון תחת לחץ גדול הן מצד  הצבא המצרי, והן מצד הצבא הירדני. 14 חברי קיבוץ וחייל אחד נפלו בקרבות, אך בתום המלחמה נותר הקיבוץ בידי ישראל. קו גבול שנקבע בין ישראל לירדן הקיף את הקיבוץ כמעט מכל עבריו, והותיר אך מעבר צר לקיבוץ משכונת תלפיות הסמוכה. מצב מתוח זה הוחרף בשנת 1956, כאשר ירו ירדנים על באי כנס ארכיאולוגי שהתקיים סמוך לקיבוץ, והרגו ארבעה אנשים. רק לאחר מלחמת ששת הימים ב-1967 ידע הקיבוץ רווחה, עם הרחקת הגבול מגדרותיו, והפך עם השנים לקיבוץ חזק ומצליח.

אתרים בעלי עניין ברמת רחל
המתחם הארכיאולוגי של רמת רחל כולל שרידי ארמון מפואר המתוארך לימי מלכי יהודה. בשנים 1959-1962 חפר הארכיאולוג יוחנן אהרוני במקום, וזיהה אותו כ'בית הכרם', שבה הדליקו משואות בסוף ימי בית ראשון: "העיזו בני בנימין מקרב ירושלים, ובתקוע תקעו שופר, ועל בית הכרם שאו משאת" (ירמיהו פרק ו' א'). כן נתגלו באתר למעלה ממאה חותמות "למלך", על ידיות כדי אחסון (פיטסים), המיוחסים לשכבת הבנייה הראשונה באתר. החותמות מעידות על חשיבות המקום כמרכז אדמיניסטרטיבי של ממלכת יהודה.

אחד הממצאים החשובים שנתגלו באתר הוא כותרת פרוטו-איאולית (מופיעה על מטבע 5 שקלים) המלמדת כי האתר הושפע מסגנון הבנייה הפניקי. ייתכן כי שם עמד ארמונו של המלך חזקיהו

מצפה יאיר הוא מצפה מטופח, החולש על מבואותיה הדרום-מערביים של ירושלים. המצפה נקרא על שם יאיר אנג'ל, בן הקיבוץ, שנפל במסגרת שירותו בשייטת בשנת 1997. המצפה עומד בקצה מילוי מלאכותי של רחבת אימוני סוסים מימי בית ראשון. את המילוי תמכה חומה, ונקודת התצפית משמרת את מיקומו ואת גובהו המשוער של אחד ממגדליה. את המצפה עיצב האמן רן מורין, אף הוא יליד הקיבוץ, בצורת מגדל שמירה.

קיר הזיכרון לחללים האתיופים שוכן למרגלות מצפה יאיר. זהו קיר זיכרון שהוקם בשנות ה-90 על ידי עולים מאתיופיה, לזכר בני משפחותיהם שנספו בדרכם מאתיופיה, על אדמת הקיבוץ, שהוענקה להם חינם. במקום זה נערכים טקסי זיכרון ביום ירושלים.
פארק עצי הזית הוקם על ידי רן מורין בשלהי שנות ה-80 בגבולו המזרחי של הקיבוץ. במרכז הפארק, שכל עציו הם עצי זית, ניצבים עמודים בני 15 מטרים, ועליהם שלושה עצי זית. "החיבור של העיר לטבע הוא חיבור מורכב," הסביר האמן את יצירתו, "מעין חיבור- ניתוק, לדעתי אין משהו שמשקף טוב יותר את המצב הזה מצמח בעציץ. שלושת עצי הזית שגדלים כאן על עמודים בגובה 15 מטר הם אנחנו: יצורים שגדלים במכלים."

 

פסל רחל אמנו נוצר על ידי האמן דוד פולוס כמתנה עבור יושבי רמת רחל. פסל הברונזה, שנוצר בשנת 1954, מציג את רחל מחזיקה לפיד מלחמה מחד, ומחבקת את ילדיה מאידך. פולוס קרא לפסל בשם "האם העברייה" והתקין למרגלותיה את הפסוק :"ושבו בנים לגבולם". בתחילה עמד הפסל קרוב יותר אל התצפית אל בית לחם, שם קבורה רחל אמנו, אך בשנת 1987, עם סיום עבודות הבנייה והפיתוח של מלון מצפה רחל, הוא שופץ והועתק ממקומו המקורי לצדו השני של המלון.

אטרקציות בחינם בישראל אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לדתיים אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים ארכיאולוגיה בישראל גנים ופארקים בישראל היסטוריה בישראל יערות וחורשות בישראל מסלול טיול לחצי יום מסלול עד 3 קמ מסלולי היסטוריה וארכיולוגיה מסלולי טיול בדרגת קושי קלה מסלולי טיול ביום מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול לגיל הזהב מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול למשפחות מסלולי טיול לנוער מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בחורף מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מומלצים בקיץ מסלולי טיול רומנטי מסלולים בעקבות לוחמים מסלולים ויומני טיול מומלצים, בישראל מצפורים בישראל אטרקציות בחינם בישראל, אטרקציות מומלצות לגיל הזהב, אטרקציות מומלצות לדתיים, אטרקציות מומלצות לילדים, אטרקציות מומלצות למבוגרים, אטרקציות מומלצות למשפחה, אטרקציות מומלצות לנוער, אטרקציות מומלצות לצעירים, ארכיאולוגיה בישראל, גנים ופארקים בישראל, היסטוריה בישראל, יערות וחורשות בישראל, ירושלים, מועצה אזורית מטה יהודה, מסלול טיול לחצי יום, מסלול עד 3 קמ, מסלולי היסטוריה וארכיולוגיה, מסלולי טיול בדרגת קושי קלה, מסלולי טיול בחורף, מסלולי טיול ביום, מסלולי טיול בסתיו, מסלולי טיול ברגל, מסלולי טיול לגיל הזהב, מסלולי טיול למבוגרים, מסלולי טיול למשפחות, מסלולי טיול לנוער, מסלולי טיול לצעירים, מסלולי טיול מומלצים באביב, מסלולי טיול מומלצים בקיץ, מסלולי טיול רומנטי, מסלולים בעקבות לוחמים, מצפורים בישראל, קיבוץ רמת רחל, רמת רחל

רוצים לעזור לאתר טיולים שיהיו בו הרבה מסלולי טיולים?

לחץ כאן

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות