• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול ברכב בעקבות הפריצה לירושלים דרך ‘דרך בורמה’

דף הבית » מסלול טיול ברכב בעקבות הפריצה לירושלים דרך ‘דרך בורמה’

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

תבליט דרך בורמה במצפה הראל בפארק רבין.  צילום:דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי

הטיול מתאים לכל המשפחה בכל השנה. אורך המסלול 16 ק”מ – לא מעגלי . נקודת התחלה – מצפה הראל. נקודת סיום – מצפור שער הגיא (חירבת חתולה). המבקשים להמשיך את הטיול יוכלו להמשיך בקטע של דרך הג’יפים, מחניון מח”ל לבית מאיר (מתאים לרכבי 4X4). משך הסיור 3-4 שעות בהתאם לעניין.

חניוני נופש: חניון מצפה הראל- שולחנות פיקניק, ברזי מים ושירותים, חניון עין סוסין – שולחנות פיקניק וברזי מים. חניון “מעלה התאנה” – שולחנות פיקניק. חניון החרוב- שולחנות פיקניק. חניון עין חילה – שולחנות פיקניק,ספסלי ישיבה בסמוך למעיין חניון המשוריין – שולחנות פיקניק, מתקני משחק, מגלשות, נדנדות וארגז חול לילדים.
התאמה למוגבלים בתנועה: בחניון מצפה הראל – תבליט השטח והמצפור נגישים לנכים, כמו גם שולחנות הפיקניק והשירותים. חניון השיירה – שולחנות פיקניק נגישים לנכים.
כללי התנהגות: אין לרדת מהדרך המסומנת. יש לנהוג בזהירות ויש לבדוק את מצב הדרך לאחר רדת הגשמים. אסור לטפס על המגדל לאיתור שריפות יער במצפה הראל.

כיצד מגיעים: הכניסה לדרך בורמה בפארק לזכרו של יצחק רבין היא ממצפה הראל. יש לנסוע בכביש מס’ 44 , בין צומת נחשון לצומת שמשון. כחצי ק”מ אחרי הפניה לכפר אוריה (לבאים מצומת נחשון), יש לפנות שמאלה-צפונה, בסמוך לאתר של חברת מקורות.

הטיול מתחיל במצפה הראל. במקום תבליט הממחיש את דרך בורמה ואתריה. המגדל שבמקום שימש בעבר את אנשי קק”ל כמקום תצפית לאיתור שריפות יער. ממצפה הראל המסלול ממשיך בנסיעה מזרחה (ימינה) כאשר משמאל רכס של נקודת גובה 314, עליה מוצבים פסלי לוחמים. מומלץ לרדת מהרכב ולקרוא את שלטי ההסבר, משם הטיול ממשיך בנסיעה אל התחנה הבאה עין סוסין. קק”ל שיקמה את המעיין ששימש בעבר את הכפר בית סוסין, שנכבש ב- 28 במאי 1948. במקום זה נפגשו בלילה שבין ה- 29 וה – 30 במאי שני הג’יפים הראשונים של חטיבת “הראל”, שיצאו זה לקראת זה כדי לבדוק את עבירותה של הדרך למעבר רכב. כאן למעשה מתחיל סיפורה של הדרך. מומלץ לרדת מהאוטו ולהתרשם מהמקום. בצל עצי הדקל והאיקליפטוס הגדולים הקימה קק”ל חניון. כדאי להעיף מבט על בית השאיבה וקו השילוח. על המבנה וצינורות המים קיימים שלטי הסבר. במרכז החניון עומד עץ איקליפטוס גבוה ועתיק שרצפת גזעו מזכירה רגל של דינוזאור.

המסלול ממשיך בנסיעה ישר (מזרחה) עם הדרך הראשית, כ- 1 ק”מ אל “מעלה התאנים”. בו עצי תאנה שתולים משני צידי המעלה. לפני השלמת דרך בורמה לתנועת משאיות הועברה האספקה בקטע זה, שהיה משובש מאוד, על גבי ג’יפים, בהמות משא ומאות סבלים מתנדבים. בצידו השני של המעלה הועמסה האספקה על משאיות שהגיעו מירושלים. בנקודה זו מוצבים פסלי ג’יפים ומשאיות העשויים מברזל.

דרך בורמה ממשיכה מזרחה (ישר בסימון האדום) ומגיעה למורד תלול שאינו מומלץ לנסיעת רכב, הידוע בשם “הסרפנטינות”. פה מומלץ לטייל ברגל. לכן נוריד כאן את אלה שרוצים לטייל, ונביא את הרכב לנקודת הסיום של הקטע. הרכב ינוע כ- 400 מ’ עד לצומת-דרכי עפר שממנו יורדת דרך נוחה. נמשיך עוד כ- 700 מ’ בדרך בורמה עד לקצה התחתון של ה”סרפנטינות”. שם נוכל לאסוף את היורדים ברגל ונראה גם קטע מצינור מים, המוצב כאן כאנדרטה ל”קו השילוח”. צינור זה החליף את קו המים הראשי לעיר, לאחר שהירדנים פוצצו את תחנת השאיבה בלטרון (12 באוגוסט 1948). הצינור הונח במהירות רבה והמים זרמו בו יום אחד לאחר הפיצוץ בלטרון.
לאחר שאספנו את היורדים ברכב, נחזור כ- 400 מטר בחזרה, שוב לצומת, משם נמשיך בסימון האדום – היא דרך בורמה, לנקודה תצפית בחניון החרוב ממנו רואים את שמורת המסרק. למבקשים מנוחה בצל עץ החרוב, שולחנות לפיקניק.

הנקודה הבאה היא – “עין חילה” מעיין קטן הנובע בצד הדרך ובו חניון לפיקניק. כאן נפגשה דרך בורמה עם “דרך האיילות” – נתיב עוקף לטרון שקדם לדרך בורמה ובו נסעו בעיקר משורייני חטיבת “גבעתי”, שכונו אז “איילות”. במקום ספסלי עץ על פלגי מים.
דרך בורמה ממשיכה מכאן בסימון האדום ומגיעה לעין מסילה. מעיין מדופן באבנים שיוצרות צורות באר. מולו, חניון נופש פעיל – חניון המשוריין , ובו שפע של שולחנות פיקניק, ברזי מים ומתקני משחק לילדים: מגלשות, נדנדות, ארגז חול וכדומה.

מכאן עומדות בפנינו שתי אפשרויות להמשך הדרך: האחת למצפור שער הגיא (חירבת חתולה) והשנייה, בהמשך דרך בורמה בחלק העילי ההררי, בדרך הג’יפים שמובילה אותנו לכביש שורש-בית מאיר.

המשך הדרך אל מצפור שער הגיא, שם גם נסיים את סיורנו זה. ניסע בה כ400- מ’ עד לחצר ובה חוות לולים מבוקרים. נעקוף אותה ממערב, משמאל, וע”פ השילוט נעלה מתונות בדרך עפר שאורכה כ250- מ’ למצפור. שיא הרכס (חרבת חתולה) נתפס ע”י לוחמי “פלמ”ח-הראל” קודם להפוגה הראשונה. אך המצפור אינו בשיא הרכס שמדרום לנו. הוא ממוקם מעט צפונה על סוללת עפר שמע”צ שפכה כאן במהלך סלילת כביש עוקף צומת שער הגיא קודם למלחמת “ששת הימים”. מהמצפור שקרן קימת החלה לפתחו בשנת 1998, תצפית מרהיבה ולא שגרתית על פיתחת שער הגיא ומשלטיו, שילוט שבו סיפור הקרבות שהתנהלו באזור ואתר הנצחה לגדוד החמישי (גדוד “שער הגיא”) של חטיבת “פלמ”ח-הראל” וכן אתר הנצחה לחללים מעולי ארה”ב וקנדה. נרד חזרה מהמצפור בדרך שבה באנו עד לכביש שער הגיא-בית-שמש (38).

המבקשים להמשיך את הטיול יוכלו להמשיך בקטע ההררי של דרך בורמה, בדרך הג’יפים. ניתן לחצות את הכביש (38)ולהגיע לתחילת הדרך, באנדרטת מח”ל. הדרך תלולה ומטפסת אל בית מחסיר (בית מאיר), שם מסתיימת דרך בורמה. קטע זה מתאים יותר לרכבי 4X4.

המידע ניתן על ידי קרן קיימת דרך לילך רז מחברת בלזר יח”צ


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם