• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול ברכב דרך נוף גבעת המורה- רמות יששכר

דף הבית » מסלול טיול ברכב דרך נוף גבעת המורה- רמות יששכר

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

גבעת המורה. מור אדר. מתוך אתר פיקיוויקי

כללי: רמות יששכר היא רמה בזלתית המשתרעת בין נחל תבור מצפון לבין עמק חרוד מדרום. מכיוון עמק יזרעאל נוכל לראות רמה אשר מדרונותיה המערביים הם מתונים ואילו המזרחיים הם תלולים וכמעט מאונכים אשר נקטעים בבת אחת על ידי עמק בית שאן. רמת יששכר מלאה בשטחים חקלאיים, רבים מהם משמשים לגידול חיטה ומיני דגנים אחרים. אזור עמק הירדן שנמצא תחת רמות יששכר עשיר במים והם נשאבים על מנת להשקות את השדות הרבים. המראה אותו נראה במהלך הנסיעה בדרך נוף הרמה הוא יפהפה. צבעיהם של השדות משתנים מחום לירוק ולצהוב בהתאם לעונות השנה. מן הרמה נראה למטה את שדותיו ובריכות הדגים הרבות של עמק בית שאן מצד אחד ועמק חרוד מהצד השני כשמעבר לעמק חרוד נראה את הגלבוע. את רמות יששכר חוצה נחל יששכר במרכזה וחוצה את הרמה לחלק צפוני ולחלק דרומי. הטיול מתרכז בעיקר בחלק הדרומי הנקרא גם שלוחת צבאים. לא בכדי האזור נקרא כך. יש בו ריכוז גבוה של הצבי הארצישראלי שנהנה מכמות המים הרבה באזור ומהצמחיה. לאורך המסלול ישנם מצפורים וחורשות קטנות שהוקמו לזכרם של נופלים בני המקום. רובו של הטיול נעשה אמנם ברכב אך כמובן שאתם מוזמנים לצאת ממנו בכל נקודה שתבחרו- שווה מדי פעם לצאת מהרכב ופשוט להסתכל על הסביבה השלווה שמאפיינת מקום פסטורלי במיוחד.

חבל ארץ: עמק יזרעאל

נקודת התחלה: אזור תעשיה צבאים

נקודת סיום: מושב רמת צבי

מפת סימון שבילים: מפה מספר 3- גליל תחתון, עמקים וגלבוע

שילוט והכוונה במסלול: דרך הנוף מסומנת בכחול

נקודות ציון: 1214090, 195722 (Lng:35.48993983167544  Lat:32.53863817055238)

גישה לאזור המסלול: ברכב, עם הליכות קצרות ברגל מדי פעם בפעם

עונות מומלצות: כל השנה. לכל עונה יש את הצבעים והמראות האופייניים לה.

משך המסלול: כשעתיים

מאפייני המסלול: הנסיעה היא על דרך כורכר טובה המתאימה לכל כלי רכב (זאת בניגוד לחלקה המערבי של רמות יששכר- 16 ק”מ נוספים המגיעים עד גבעת המורה ומיועדים בינתיים לרכבי שטח בלבד). זוהי דרך מישורית ונוחה,עוברת כולה בין שדות וכמעט שלא בין ישובים. הקרקע הבזלתית הקשה הפריעה לפריצת דרכים באזור ולכן הישובים נמצאים בשולי הרמה משני צידיה וכל מרכזה, מרבית השטח שלה מוקדש לחקלאות, גידולי שדה ומכונה גם האסם הלאומי של המדינה. מדי פעם נעבור בנקודות בהן יהיה ניתן לעצור למנוחה  או לארוחה כמו חורשות קטנות, בריכות פה ושם שכולן מוקדשות לזכר אנשים שחיו, עבדו והשקיעו את נשמתם באזור.

רמת קושי: קל

אורך המסלול בק”מ: 16 ק”מ

איך להגיע: מגיעים לצומת שאן וממנו נוסעים מערבה בכביש 71. מגיעים לצומת בו ממשיכים ימינה עם כביש 71. לאחר מספר דקות פונים ימינה שוב לכיוון מושב שדה נחום. חולפים על פני הפניה למושב וממשיכים עם הכביש לעבר אזור תעשיה צבאים. חוצים אותו ומגיעים לדרך כורכר המסומנת כחול.

נגישות לנכים: כיוון שהמסלול ברובו נעשה ברכב הוא מצויין גם עבור נכים. בנקודות החניה עצמן כמו החניונים השונים אין הסדרים המיוחדים לנכים.

מקום לפיקניק: לאורך הדרך ישנן חורשות וחניונים שונים שבחלקם יש שולחנות פיקניק כמו בחורשת החרובים בה מוצגים המוצרים הטכנולוגיים שפיתחו דוד שושני ויוס פלד תושבי בית השיטה או חורשת שלום.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: חינם

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: אין. להגיע מצויידים

אזהרות למפגעים במסלול: לא ידוע על מפגעים לאורך המסלול

מקומות להפסקה במסלול: כאמור, לאורך כל המסלול ישנן פינות חמד בהן ניתן לעצור להפסקה כמו מצפה יוס ודוד, בריכת תל יוסף, בריכת יוחי, חורשת יואב ועוד.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: אזור רמות יששכר הוא אזור בעיקר של שדות מעובדים ולכן הם המוקד של הנוף. כדאי לבוא למקום מספר פעמים לאורך השנה ולראות את ההבדלים בצבעים השולטים באזור לפי מצבם של השדות והגידולים שבהם. בין לבין, בעיקר בחורשות הנטועות ניתן להבחין בפריחה של רקפות וכלניות בחורף, פרגים, נוריות, סביונים וחרציות באביב. ליד הפניה לקיבוץ בית השיטה ישנה פריחה של אירוס הגלבוע בסוף החורף. בקיץ האזור יבש וצהוב יחסית. בסוף החורף ותחילת האביב ניתן לראות את פריחתן של השקדיות במטעים המפוזרים לאורך הרמה.

לינה מומלצת:

וילה בכפר: צימר מפנק במיוחד הנמצא בכפר יחזקאל, לא רחוק מעפולה וגבעת המורה. בצימר ישנן ארבע סוויטות מקסימות הנקרות על שם עונות השנה- סוויטת קיץ, סתיו, חורף ואביב. בכל אחת מהסוויטות ישנו עיצוב ייחודי משלה ובכולן תמצאו את כל מה שתצפו למצוא בצימר מפנק ויוקרתי: אבזור מושלם וחדיש במטבח ובאמבטיה, גן יפה מחוץ לווילה, בריכה ועוד. עוד על ווילה בכפר.

אירוח כפרי ניר דוד: נמצא למרגלות הגלבוע בקרבת הסחנה ובסמוך לגן גורו. מקום מעולה בעיקר למשפחות עם ילדים. זהו מתחם של בקתות אשר כוללות את כל השירותים כולל מטבחון מאובזר, אמבטיה וארוחת בוקר. המקום מלא במדשאות, בריכה שבה ניתן להתרחץ בקיץ ואטרקציות נוספות בסביבה.  עוד על אירוח כפרי ניר דוד .

מסלול: אנו מתחילים את המסלול מאזור התעשיה צבאים ונכנסים לתוך הדרך הנוף היפה שמנתקת אותנו לכמה שעות מהתנועה הערה בה נסענו עד לכביש 71. דרך הנוף נקראת על שם עובד דרור מקיבוץ בית השיטה שפעל רבות במקום להסדרת ערוצי הנחלים ולהכשרתם לביקור של מטיילים. נתחיל לנסוע בדרך. נעלה עם הדרך ונראה את ערוצו של נחל יששכר מתפתל צפונה לנו וחוצה את רמות יששכר לשני חלקים. צפונית לנחל יששכר נמצא מבצר כוכב הירדן. הצלבנים שבנו אותו ניצלו את תלילות המדרון הצפוני- מזרחי שנמצא ממש מעל בקעת הירדן. הם ראו בו מקום אסטרטגי החולש על כל האזור ובצדק. ממנו אפשר לראות את הרי נצרת ונחל תבור בצפון ואת הרי הגלבוע מתרוממים מעל עמק חרוד בדרום. במזרח רואים את הרי הגלעד מעבר לבקעת הירדן. מבצר כוכב הירדן נחשב למבצר השלם ביותר בארץ. בדרך ניתקל מדי פעם באבני בזלת שעליהן חקוקים שירים של משוררים הנחשבים לאבן דרך בתרבות שלנו כמו רחל או אלתרמן. נמשיך לנסוע בין השדות המחליפים צבעים לבין כרי מרעה בהם נוכל לראות עדרים של בקר, ממש כמו בנוף הכי כפרי ושלו באירופה. כעת אנו באזור של שלוחת צבאים. פעם היו באזור צבאים רבים מאוד אך חלק הועברו לרמת הגולן כי כאן הם גרמו נזק רב לשדות. עדיין ישנם צבאים לא מעטים גם כאן. תוכלו לראות צבי מקפץ בעיקר אם הגעתם בשעות הבוקר או אחר הצהריים. לאחר קילומטר בערך נגיע לחורשה הנקראת חורשת תגלית על שם נערה בשם גלי שהיתה בת האזור. החורשה ניטעה בשיתוף פעולה בין הסוכנות היהודית לבין קיבוץ בית השיטה הסמוך. את בתיו הקיצוניים של קיבוץ בית השיטה נראה לאחר כקילומטר לצד גבעה הנקראת גבעת הפלאחים. ניצב עליה טרקטור מסוג מיושן שבו השתמשו לפני כמה עשרות טובות של שנים. נמשיך עוד כמה מאות מטרים ונגיע למצפה יוס ודוד. שניהם נפחים מקיבוץ בית השיטה. במקום ישנה תצפית מרשימה וצבעונית על נוף השדות עד הר תבור המתעגל באופק. לצד המצפה ישנה חורשה קטנה של עצי חרוב ובה מוצגים פיתוחיהם של יוס ודוד לצד שולחן פיקניק שבו ניתן לעצור לארוחה. מעט לאחר החורשה יש פניה ימינה לכיוון בית השיטה שבה דרך היורדת לעבר הקיבוץ. במקום נשתלו פרחי אירוס הגלבוע שהובאו מהגלבוע ובסביבות חודש מרץ נוכל לראות את פריחתם הסגולה. לאחר כמה מאות מטרים נוספים נגיע לחורשת שלום על שם שלום קרליץ. גם חורשה זו היא מקום שקט ופסטורלי לפיקניק. עם נסיעה קצרה נוספת שבמהלכה אנו רואים כל הזמן את נופו העשיר של העמק המוקף הרים נגיע לחורשת יואב הנקראת על שם אב ובנו תושבי העמק. אנו יורדים במתינות אל כיוון הכביש כאשר בדרך נראה את בריכת תל יוסף שנקראת על שם יוסף טרומפלדור. יחד עם אנשי הגדוד העברי הוא עסק בפיתוח האזור: סלילת כבישים, ייבוש ביצות, חקלאות ועוד. הבריכה ועוד בריכות נוספות בסביבה הן בריכות אגירה שאליהן מגיעים מי המעיינות הרבים שבאזור עמק בית שאן שבעזרת משאבות הוזרמו מעלה אל הרמה על מנת להשקות את השדות הרבים שמי הגשמים לא הספיקו לגידולם. שני קילומטרים נוספים של נסיעה יביאו אותנו אל הכניסה אל מושב רמת צבי ובדיוק אל מחציתה של דרך נוף רמות יששכר. ההמשך מגיע עד גבעת המורה ומלאה בנופים ופריחה מקסימים, כולל שדות של תורמוסים וכלניות בעונה, אך הדרך אפשרית רק לרכבי שטח.

אטרקציות בסביבה:

מרכז הצפרות: בתוך אזור עמק המעיינות שלמרגלות הגלבוע נמצא לו מרכז הצפרות. במרכז הצפרות אפשר לערוך סיורים ולשמוע הסברים על כל הטבע שנמצא באזור. נוכל להכיר את התנשמת בתפקידה כמדבירה אקולוגית שחוסכת הרבה ריסוס כימי ורעיל על הגידולים החקלאיים. במסגרת הסיורים רואים גם את הגידולים באזור ובעונות ישנו קטיף עצמי של תמרים, עגבניות ועוד. לפרטים נוספים על מרכז הצפרות

הגן היפני: למורדותיו של הגלבוע, בקיבוץ חפציבה, הקימו חברי כת  המקויה היפנים גן יפני טיפוסי. המקויה הם כת יפנית נוצרית אשר נמצאת בישראל עקב המקומות הקדושים הרבים לנצרות הנמצאים בה ובכלל כמקום לידתה של הנצרות. במקום מערה בה מתפללים בני הכת.  אפשר לטייל בגן הצנוע והמינימליסטי הזה תוך שמיעת מפלים וזרימת מים עדינה ולתת מרגוע לגוף ולנפש. 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם