• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בשביל אדמונית החורש בהר הלל

דף הבית » מסלול טיול בשביל אדמונית החורש בהר הלל

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

אדמונית החורש

עריכה לשונית: יעל פלד

כללי: הר הילל הוא אחד ההרים הגבוהים של הרי מירון שאפשר לזהותו בשל שבמראהו הוא דומה לצורת החרוט הסמוך ליישוב בית ג’אן. ההר קרוי על שם הילל הזקן, נשיא הסנהדרין. יש לציין שהר זה רווי חורש ים תיכוני ופריחה פורייה. מה שמייחד את ההר שבתקופת האביב פורחת שם אדמונית החורש, פרח הפורח במשך שבועיים בלבד. צורתו דומה לספל פתוח שקוטרו עשרה סנטימטר. יש לו פקעות שורש מעובות ומעוקלות, עליו רחבים. בנוסף עלי הכותרת שלו אדומים, עם זאת לעיתים תוכלו למצוא אותם בצבעי סגול-ורוד. אף במרכזו יש ריכוז של אבקנים שצבעם זהוב. והיא גודלת במרכזו של סבך עצים. הר הילל הנו המקום הכי דרומי מהרי הגליל שבו אדמונית החורש פורחת. בעבר אדמונית החורש פרחה בעוד מקומות, אך בשל האמונות: שרשרת העשויה מזרעי אדמונית החורש מסלקת רוחות רעות  ושתיית זרעי אדמונית החורש תורמת לאהבה, גרמו לקטיפתן של אדמוניות חורש רבות. בנוסף העיזים המסתובבות באזור זה נהגו לאכול את הפרחים הללו. כל אלה תרמו להכחדתו של פרח זה באזורים אחרים בגליל. 

הכפרים הדרוזיים הסמוכים לאזור מגדלים את אדמונית החורש באדניות הגינה כדי שיוכלו להשתמש בשורשיו ובזרעיו להכנת תרופות. הדרוזים מכנים את הפרח הזה “כף דוב” בשל צורתו הדומה לכף רגלו של הדוב. אם בהיסטוריה עסקינן, יש לציין שבלטינית פרח זה נקרא “פאוניה” על שמו של פאון, רופא אלים, שהשתמש בפרח זה כדי לרפא את האלים ולשמש נגד עין הרע.

חבל ארץ: גליל עליון.

מפת סימון שבילים: מפה מספר 2 – הגליל העליון.

נקודת התחלה: חניון הר הלל שבבית ג’אן.

נקודת סיום: חניון הר הלל שבבית ג’אן או חניון עין ג’ורן שבבית ג’אן.

סימון השבילים: כחול

שילוט והכוונה במסלול: תתחילו ללכת בשביל המסומן בכחול עד להתפצלות השבילים. שם תעברו לשביל המסומן בירוק. בהמשך תחזרו לשביל המסומן בכחול ואחרי שתגיעו לצומת דרכים תבחרו בשביל המסומן בשחור, שביל אדמונית החורש. מי שילך במסלול המעגלי: יעבור בחזרה למסלול המסומן בכחול. מי שממשיך במסלול למיטיבי לכת: ימשיך בשביל המסומן בשחור עד לשביל המוביל לערוצו של נחל כזיב המסומן בירוק עד להתפצלות השבילים. שם תבחרו את המסלול השקוף.

נקודות ציון:  Lng:35.417086350619904  Lat:32.954156327622734  

עונות מומלצות: כל השנה

משך המסלול: ארבעה קילומטר.

מאפייני המסלול: מסלול המתאים לזוגות, למשפחות ולמיטיבי לכת.

רמת קושי: קל –בינוני.

אורך המסלול: חצי יום.

ציוד למסלול: כובע, מים, קרם הגנה, משקפי שמש ואוכל.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: אין.

 מקום לפיקניק: חניון הר הילל, עין זקן, עין שביל ועין ג’ורן.

כניסה: חינם.

חניה: חניון הר הילל וחניון עין ג’ורון.

קליטה בקשר: לא ידוע.

נקודת מילוי מים: אין.

אזהרות למפגעים במסלול: יש לרדת בזהירות במפל כזיב, יש להיזהר שלא לרמוס את אדמוניות החורש ויש לשמוע להוראות פקחי שמורות הטבע והגנים.

לעיוןהנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: חניון הר הילל, עין זקן, עין שביל ועין ג’ורן.

פריחה: בחורף פורחת הרקפת היוונית ואירוס החרמון ואילו באביב פורחת אדמונית החורש וסחלבים.

דרך הגעה לנקודת ההתחלה: יש לכם שתי אפשרויות הגעה למקום – האחת לנסוע על כביש  85 עד לצומת רמה. שם תפנו לכיוון צפון ותעלו על כביש 866 עד לצומת בית ג’אן. השנייה לנסוע על כביש 89 עד לצומת חסן. שם תפנו לכיוון דרום ותעלו על כביש 864 עד לצומת בית ג’אן. ששתי דרכים אלו מצטלבות תמשיכו לבית ג’אן עד למזלג הראשון. שם תפנו שמאלה עד שתראו בצדי הכביש שביל המסומן בשחור. תמשיכו משם עד לקופת החולים ותפנו ימינה. תמשיכו עד לכיכר ותבחרו את הנתיב השמאלי שבו תמשיכו עד שתגיעו לצומת. שם תפנו ימינה ומייד אחרי כן שמאלה בשביל המסומן בכחול. בשביל הכחול תיסעו כשלושה קילומטרים עד שתגיעו לחניון שבו תראו פקחים של רשות הטבע והגנים.

הגעה לנקודת הסיום: מי שיבחר ללכת במסלול למיטיבי לכת יגיע לבית ג’אן. המעוניינים להגיע בשני רכבים ישימו רכב אחד בחניון והרכב השני יחזור עד לצומת שבו היינו צריכים לפנות שמאלה, ואז נפנה ימינה וניסע ישר עד שנראה כיכר. בפנייה ימינה שלפני הכיכר ניסע כמאתיים מטרים עד לכביש המסומן בירוק ונמשיך עמו עד לחניית עין ג’ורן.

מסלול

ישנם שני מסלולים: מסלול מעגלי שאורכו של המסלול ארבעה קילומטר ומסלול למיטיבי לכת אורכו של המסלול תשעה קילומטר. שני המסלולים מתחילים בחניון הר הילל המסומן בכחול ותלכו בו כחצי קילומטר עד שנגיע לשרידיו של יישוב עתיק “ג’רמק” ובורות מים. משם נמשיך עד שנגיע לצומת שבילים שבו נבחר את השביל המסומן בירוק. תלכו בו כחמש מאות מטרים שבמהלכם תראו טרסות חקלאיות,  וחורש ים תיכוני עד שתגיעו להוטה, בור החקוק בסלע, שנוצר עקב תופעה קרסטית.. משם תמשיכו עד שתגיעו לבקעה ששם תוכלו לראות אנדרטה דרוזית שלצדה אגם קטן. לאחר שהייה במקום נפנה ימינה ונלך כקילומטר עד שנגיע לצומת דרכים. בצומת זה תלכו כחמש מאות מטרים ותעברו לשביל המסומן בכחול ותלכו בו כחצי קילומטר עד לצומת דרכים. כאן תהיינה לכם שתי אפשרויות: האחת לעלות בדרך העפר לתצפית בפסגת הר הילל שממנה תוכלו להשקיף על הרי כפיר והכנרת. והשנייה להמשיך במסלול המתפתל שמאלה בשביל המסומן בשחור. תלכו  בו עד שתגיעו לשער הברזל. תעברו בשער ותלכו בשביל מפותל עד שתראו שילוט לשביל אדמונית החורש. אורכו של  זה כשלוש מאות מטרים ועוביו צר. לאורך כל השביל תצטרכו לרדת במדרגות עשויות עץ לעבר סבך חורש ים תיכוני שמתוכו יבצבצו בתקופת האביב – אמצע אפריל – ים של אדמונית החורש, פרח אדום שבמרכזו אבקנים צהובים.  מי שיהיה מעוניין לסיים את המסלול יפנה שמאלה בשביל המסומן בכחול ויעלה כשני קילומטרים במעלה ההר שבמהלכם תשקיפו על הרי הגליל, תראו חורש ים תיכוני, שרידים של יישוב עתיק, אנדרטה דרוזית, אגמים, טרסות חקלאיות, תופעות קרסטיות ומאגרי מים. תמשיכו לעלות בשביל עד שתגיעו לשביל רחב המסומן באדום עד שתגיעו למפגש בינו לבין השביל הירוק – פסגת ההר –  ששם ימתינו לכם הרכבים.

מי שיהיה מעוניין להמשיך בדרך יפנה ימינה בשביל העפר שאורכו כארבע מאות מטרים עד לעין זקן, מעיין הממוקם בבור חצוב, שמסביבו תוכלו להבחין בחורש ים תיכוני. משם תעלו על השביל המסומן בירוק ותרדו לאפיקו של נחל כזיב. תלכו כמאה מטרים עד שתגיעו לסבך חורש טבעי שאף שם יש נוכחות לאדמונית החורש. תמשיכו ללכת כשלוש מאות מטרים עד שתגיעו למפל שאליו תצטרכו לרדת בזהירות רבה. משם תמשיכו כמאתיים מטרים שבמהלכם  תוכלו לראות חורש ים תיכוני, ובעיקר את חוזר החורש, עץ שלו עלים עבים בצורת כף יד, שפריחתו לבנה ופירותיו דומים לתפוחים קטנים. תמשיכו בשביל כשלושה קילומטר עד למפגש בין נחל כזיב לבין נחל נוסף. משם תלכו בשביל המסומן בשקוף עד לעין שביל המשפך לבריכה עגולה המיועדת לרחצה. משם תמשיכו כחמש מאות מטרים עד לשביל הפונה שמאלה. תפנו שמאלה ותעלו במעלה ההר עד לעין ג’ורן, מעיין המשמש מקור מים לתושבי בית ג’אן, שמסביבו יש מטעים ותעלות מים. תמשיכו ללכת עד שתגיעו לחניו עין ג’ורן.

אטרקציות בסביבה

הר כפיר: מחניון הר הילל תיסעו בשביל המסומן בירוק עד לפנייה ימינה המסומנת בשחור. כשתגיעו לשילוט להר כפיר תחנו את הרכבים ותלכו כקילומטר ברגל עד שתגיעו לחניון כפיר שבו תוכלו לעשות פיקניק. תרדו בשביל עד שתגיעו לתצפית כפיר המשקיפה על הרי הגליל, הר מצפה הימים, הכנרת ורמת הגולן. אחרי כן תחזרו אל הרכבים.

בריכת אלונים תל הדבש: מתחם בריכה הנמצאת בגובה של שמונה מאות וחמישים מטרים מעל פני הים ושוכנת בצלע הר. במקום יש בריכה אולימפית, בריכה לפעוטות עד גיל שש, מדשאות שבהם תוכלו לשבת בכסאות נוחים, מגרשי משחקים,מגרשי ספורט ומזנון שבו מוכרים אוכל דרוזי אותנטי. הכניסה בתשלום.

שעות פתיחה: תשע בבוקר עד חמש אחר הצהריים. טלפון ליצירת קשר: 050-3999990

אגדה בשטח: מקום שבו תוכלו ליהנות מטיולי אופניים, טיולי ג’יפים וטיולי טרקטורונים באזור הר מירון. המסלולים מתאימים ליחידים, לזוגות, למשפחות ולקבוצות. במקום תוכלו לבחור בין מסלול קצר לבין מסלול ארוך לבין מסלול אדרנלין אתגרי שבכולם תשמעו סיפורים מרתקים על האזור. בנוסף כל אחד יקבל מסאז”, נרגילה, פיתה דרוזית וחליטת תה מצמחים אורגניים.

טלפון ליצירת קשר: 057-9428057

בריכת הסלמנדרות: בריכה עגולה החצובה באבן שבמרכזה יש סבך עצי חורש ים תיכוני ואף שוכנות בה סלמנדרות כתומות.

מסעדות בסביבה

אלקמינו :בית קפה ומסעדה המציעה ארוחות חלביות, ארוחות בשריות ומאכלים דרוזים אותנטיים. במקום יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

טלפון ליצירת קשר: 053-8094233

אלשריף: מסעדה המציעה  אוכל ביתי וארוחות בשריות ברוח העדה הדרוזי.

שעות פתיחה:שתים-עשרה בצהריים עד חצות.  טלפון ליצירת קשר: 053-7106841

אירוח בנוף פתוח: מסעדה כשרה המציעה ארוחות בשריות, ארוחות דגים, אוכל דרוזי וחומוס

טלפון ליצירת קשר: 057-9441375

נו ניים  no name : מסעדה המתמחה בהמבורגרים, אך מציעה גם ארוחות בשרים אחרות.

שעות פתיחה: אחת-עשרה בבוקר עד חצות

טלפון ליצירת קשר: 057-9367998

 –

מקומות לינה קרוב להר הלל

ערים

יישובים

עיירות

 

על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם