• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בשביל הגבעות הדרומיות במודיעין

דף הבית » מסלול טיול בשביל הגבעות הדרומיות במודיעין

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

שביל הגבעות הדרומיות במודיעין. צילום: החברה להגנת הטבע

כללי: אם אתם גרים באזור המרכז הצפוף אתם בוודאי מרגישים את החשיבות שיש לשטחים הפתוחים המעטים שנותרו בין שטח בנוי אחד לאחר. כך הן הגבעות הדרומיות במודיעין. מדובר על שביל הליכה שעובר בין מספר גבעות. כמו שטחים פתוחים אחרים באזור המרכז, גם שביל הגבעות הדרומיות מאויים על ידי כרישי הנדל”ן אשר מאיימים להפוך אותו לאזור בניה נוסף ומתנהלת על כך מלחמה בימים אלה. הנוף שתוכלו לראות כשתטיילו בשביל הוא נוף בתה- נוף של צמחים נמוכים בעיקר. בין לבין תוכלו לראות עצים כמו עצי אורן או לבנה רפואי הפזורים בשטח. הנוף ברובו הוא פתוח. בעיקר בין הסלעים תוכלו לראות וגם להריח צמחי תבלין כמו אזוב מצוי שהוא הזעתר, זוטה לבנה ועוד. בחורף ובאביב פורחים באזור פרחים רבים כמו כלניות, רקפות, נוריות ועוד. בחודשים אלה הגבעות מתמלאות שלל צבעים טבולים בתוך צבע ירוק רענן. אזור הגבעות הוא גם אזור פורה מבחינה היסטורית. מודיעין הוזכרה בתקופתם של החשמונאים, ומוקדם יותר האזור, במיוחד עמק איילון עליו ניתן לצפות מהגבעות היה אזור פעיל מאוד מבחינת הקרבות שהתחוללו בו. בין הקרבות הידועים הוא של יהושע בן נון שעצר את השמש בגבעון כשבעמק אילון היה ירח. לישובים הרבים במקום עדים בורות המים שבמהלך המסלול (תיזהרו לא ליפול). ישנה עדות לחקלאות עתיקה כמו טראסות וגדרות אבן שהקיפו את כרמי הגפנים שגידלו תושבי האזור. ניתן לראות גם שרידים של חוות צלבניות שהיו באזור, חוות שהוקמו למטרות אסטרטגיות בדרך לירושלים.

חבל ארץ: שפלה, אזור מודיעין- מכבים רעות

נקודת התחלה: לצד כביש 443 בכניסה לגבעות הדרומיות

נקודת סיום: המסלול מעגלי ובסופו נגיע חזרה לנקודת ההתחלה

מפת סימון שבילים: מפה מספר 9- מבואות ירושלים

שילוט והכוונה במסלול: כחול 9235 ושחור 9237

נקודות ציון: (31.95, 34.965) (11480, 1500)

גישה לאזור המסלול: ברגל, אופניים

עונות מומלצות: כל השנה

משך המסלול: כשעתיים

מאפייני המסלול: אם אתם מחפשים התאווררות קלה מן העיר אך אינכם מעוניינים להרחיק לצפון או לנגב המרווח, הגבעות הדרומיות של מודיעין הם בדיוק ההוכחה שטיול נחמד, מרענן, קליל, שבו אפשר לצפות בנופים ובעיקר לשאוף אוויר של טבע אינו חייב להיות קילומטרים מאזור מיושב. ניתן (עדיין) למצוא את פניני הטבע האלה, שכמו מסך אטום מפריד ביניהן לבין הערים. המסלול הוא מסלול אשר מתאים למשפחות, כולל ירידות ועליות לסירוגין בין הגבעות. המסלול הוא ברובו בשמש כיוון שהצמחיה באזור הגבעות היא בעיקר צמחיה נמוכה עם עצים פה ושם, אז יש להצטייד בכובע ולהתמרח בקרם הגנה גם ביום חורף שמשי. במהלך המסלול תוכלו להתנתק מחיינו עכשיו ולהתחבר לחיים של פעם, בתקופות ההיסטוריות השונות, לדמיין כיצד תושבי האזור היו בוצרים את הענבים בכרמים תך שמחות וחגיגות האופיניות לתקופת הבציר ומביאים אותם לגתות ששרידים להן פזורים בשטח. גם שרידים פה ושם של מבנים כמו בית כנסת עתיק או לחילופין חווה צלבנית מעידים על כך שהאזור היה מיושב ואפילו אזור שוקק חיים. אם ילדכם בכיתה ד’, הסבו את תשומת ליבו לעמק איילון שבו התרחש המרדף של יהושע אחרי המלכים וניתן לצפות עליו מן הגבעות. שימו לב כי הבולדוזרים רובצים לפתחן של הגבעות הללו, כך שאם אתם מעוניינים לעשות את המסלול ולהנות ממה שיש לו להציע, עשו זאת בהקדם, לפני שהגבעות תהפוכנה לשכונות נוספות ברחבי מודיעין.

רמת קושי: קל

אורך המסלול בק”מ: כשלושה ק”מ

איך להגיע: ניסע בכביש 443. נגיע לצומת שילת ולאחר נסיעה של כ- 1.5 ק”מ נפנה לכיוון מכבים- רעות. נעבור את עמדת השמירה של רעות. מצד שמאל לכביש ישנו מגרש חניה קטן. את הרכב נחנה כאן ונלך לתחילת השביל שמסומנת בשלט.

נגישות לנכים: המסלול לא נגיש לכסאות גלגלים או עגלות ילדים

מקום לפיקניק: אין במהלך המסלול כסאות או שולחנות המאפשרים פיקניק מסודר אך כמובן שניתן לערוך פיקניק מאולתר בנקודות רבות במהלך המסלול.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: חינם

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: אין. להגיע מצויידים במים. כדאי להביא גם שקית אשפה כי אין פח אשפה במקום.

אזהרות למפגעים במסלול: במהלך המסלול ישנם בורות מים עתיקים פתוחים ולא מגודרים. שימו לב ללכת בשבילים ושימו לב לילדים קטנים.

מקומות להפסקה במסלול: בכל רגע שתרצו תוכלו לפרוש שמיכה על הגבעה המכוסה פרחים ועשב במיוחד בסוף החורף ובאביב ולהנות ממנוחה קלה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: אם בעונת הקיץ הגבעות יבשות יחסית, בסתיו מתחיל הטבע להתעורר לחיים עם פריחתם של עמודי חצב לבנים. במהלך החורף והאביב הן מתמלאות בירק וצבע כאילו מישהו עבר עליהן עם מכחול וצבע אותן או שחרר אותן מקיפאון הקיץ (בארצנו החמה הקיץ הוא זה שמקפיא חיים ולא החורף) והחזיר להן חיים. בחורף הגבעות מתמלאות בעשב ירוק וטבעי ומקבלות מראה של אחו. ישנה פריחה יפה במגוון צבעים של פרחי החורף ולאחר מכן האביב כמו כלניות, רקפות, כרכומים בחורף, פרגים ונוריות בתחילת האביב ולאחר מכן גם חרציות, לוטם ורוד ומקומט או לבן ומגוהץ ותלתן הארגמן שמלבישים את הגבעות בבגד צבעוני. בחורף ישנה פריחה לבנה וחגיגית של שקדיות שבבוסתנים המפוזרים במהלך המסלול.

לינה מומלצת: אזור מודיעין נמצא בדיוק בתווך שבין תל אביב לירושלים, כך שמקומות לינה מקיפים אותו מכל הכיוונים. להלן מקום שתוכלו ללון בהם בין מסלול אחד לאחר באזור:

מלון שדות: המלון נמצא בקרבת המסלול בישוב באר יעקב אשר נמצא לא רחוק משדה התעופה בן גוריון ובמרחק של כחצי שעה מתל אביב. מדובר מלון שבו ניתן שירות מצויין, החדרים חדישים ומאובזרים. ישנם מספר חדרים אשר מתאימים לאירוח משפחות. בכל חדר ישנו ריהוט בעיצוב מודרני ומיוחד, טלוויזיה, ודי וי די. עוד על מלון שדות באתר השוואת מלונות בארץ ובעולם שמציע את המחיר הזול ביותר.

מסלול: נתחיל את המסלול מפניה מהחניה אל עבר הגבעות. כבר כאשר נסובב פנינו מן העיר לכיוון השטח הפתוח התחושה היא אחרת, כאילו לא עברנו בצמתים מרומזרים אך לפני רגע. השבילים שבהם נלך הם שביל ירוק קצר יותר ושביל כחול שהוא הארוך יותר. נתחיל דווקא בשביל הירוק והקצר אשר מוביל אל חורבת חדת. חורבת חדת היא אתר בו נמצאים שרידי כנסיה מן התקופה הביזנטית. במקום נמצא גם פסיפס. לאחר שנגיע אל הכנסייה נחזור על עקבותינו אל השביל הראשי, הכחול. נרד עם השביל אל עבר עמק שממנו נעלה אל עבר גבעת בארית. סימן ההיכר של גבעת בארית הוא עץ תמר גדול ורחב צמרת. נראה כי בכל אזור בגבעות ישנו עץ מיוחד שהוא סימן ההיכר של המקום כפי שנראה בהמשך המסלול. נעבור ליד שרידיה של חווה צלבנית מתחילת האלף הקודם. הצלבנים, בדומה ליישובי חומה ומגדל שהקימו החלוצים, בחרו לבנות חוות קטנות או ישובים באזורים אסטרטגיים. האזור בו אנו מטיילים נמצא באמצע הדרך שבין הים לאזור ירושלים והקמת חוות ומבצרים מעין אלה אפשרה לצליינים העולים לירושלים מקומות לינה שבהם יכלו ללון בבטחה. במקום ישנה באר מים ועל כך נקרא שם הגבעה. בדרכנו נעבור בין בורות מים (זהירות לא ליפול! לכו בשבילים) וגתות ונעבור בין בוסתני שקדיות, כאשר אם הגענו בסוף החורף הרווחנו מראה יפהפה שנותן אווירה אירופאית וחגיגית במקום והוא כמובן הפריחה הלבנה של השקדיות. כאשר נגיע אל פסגת הגבעה, נוף פתוח ורחב ידיים יתגלה לעינינו. הוא יכלול את צפון ירושלים ואת הישובים שבמבואותיה: מעלה החמישה, נווה אילו ועוד. נוכל לראות את פארק קנדה שהתרחש בסביבתו קרב בין יהודה המכבי ואנשיו לבין אלה שניסו לדכאם. נוכל גם לראות את גשר מסילת הרכבת לירושלים. מסילת הרכבת אמורה לעבור בתוך מנהרה אשר חצובה בתוך צלע ההר. יום יבוא ותהיה נסיעה מהירה מתל אביב לירושלים… נמשיך בדרכנו בשביל הכחול ונוכל לראות גת גדולה שנשארה כמעט לגמרי בשלמותה. נגיע לצומת שבילים כחול שחור ונמשיך עם השביל השחור. נגיע למספר עצים בולטים אשר מסמנים את הגבעה הבאה, גבעת קנובה. כפי שהבטחנו קודם, לכל גבעה יש את העץ המיוחד לה. בגבעת קנובה ישנו עץ אורן רחב גזע, מה שמעיד על גילו המופלג. יש המשערים כי הברכה עד מאה ועשרים כבר לא רלוונטית עבורו. הוא בעל צמרת נמוכה ורחבה. את האורן הקשיש עוטפים כמה ברושים גבוהים. הנוף הנצפה מגבעת קנובה הוא מרשים וממנה נראה מערבה עד מגדלי גוש דן אשר נראים קטנטנים ומטושטשים. מלבדם נראה גם מכאן את עמק אילון הפורה וגם את לטרון וגזר. מכאן נרד בגבעה בחזרה לכיוון מודיעין כשעצי שקד ורימון ילוו אותנו מדי פעם בדרכנו. בירידה ניתקל מדי פעם בבורות מים אליהם מובילות מדרגות, מה שמזכיר מבנה של מקווה. סביבנו נראה את הטרסות, שיטת חקלאות עתיקה שהייתה שימושית מאוד בארץ. על גבי הטרסות גודלו כרמים של גפנים. נמשיך במורד הגבעה לאורך השביל הכחול עד שנגיע למקום החניה.

אטרקציות בסביבה:

מצפה כוכבים ברקת: מצפה כוכבים ברקת נמצא בהר תמנע שבמכבים הסמוכה למודיעין. במצפה ניתן לצפות בכוכבים בעזרת מיכשור חדיש. במקום מופעלים פרויקטים שונים והוא מקושר לגופים בינלאומיים בתחום.

למידע על מצפה כוכבים ברקת

פארק ענבה: פארק ענבה הוא פארק הטבע של מודיעין. אם לאחר הטיול אתם מעוניינים במקום ירוק ונעים, מקום בו תוכלו לערוך את הפיקניקים שלכם בצורה מסודרת, כשמולכם אגם והרבה דשא, אל תדלגו על פארק ענבה. תכלו לשבת במקום רגל על רגל בבוסתן המקורה בפרגולה ולנוח, כמו שאומרים, תחת גפנכם ותחת תאנתכם, אך תוכלו גם לשוט בסירות באגם של הפארק, ללכת בשבילי ההליכה, להנות בגן הרפתקאות, לרכוב בשבילי אופניים, או לצפות בהופעה באמפי תיאטרון.

למידע על פארק ענבה

כיד הדמיון: בסטודיו כיד הדמיון שבשילת תוכלו לבחור כלי מבין אוסף כלי הקרמיקה המרשימים במקום ולצבוע אותו על פי רצונכם בעזרת כל הציוד שתקבלו מהמקום, כולל צבעים, חותמות ושבלונות. כך תיצרו בכיף מוצר שנראה כי נקנה מהחנות.

למידע על כיד הדמיון


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם