מסלול טיול בשביל ישראל: מכפר חמאם לפוריה

ואדי  אל חמאם . לקוח מויקיפדיה. Ori~ – נוצר על ידי מעלה היצירה

כתבה וערכה: פ.ו

הצפון הרחוק והקסום ממתין לכם עם שפעת מים תכולה ומרגשת, טמפרטורות שפויות יחסית, מצוקים נישאים, והרבה הרבה ירוק. זה הזמן לפרוש כנפיים, לצאת אל מרחבי הצפון, ולהתמזג עם הטבע הקסום שיד אדם טרם פגמה בו.

מצפינים? קבלו את אחד המסלולים היותר מלהיבים, אשר יחשפו אתכם באופן בלתי אמצעי לצפון על כל צפונותיו: מכפר חמאם לפוריה. המסלול יספק לכם טעימות נוף עשירות, תצפיות מפעימות, נגיעות היסטוריות אפופות מסתורין, והרבה שחרור מן הסוג שמזמן לא חוויתם.

חבל ארץ:  גליל תחתון

נקודת התחלה: כפר חמאם

נקודת סיום: עין פורייה

מפת סימון שבילים: מפת סימון שבילים מס' 3

שילוט והכוונה במסלול:  שביל ישראל

עונות מומלצות: לאורך השנה, להוציא ימי שרב או ימים גשומים

משך המסלול: יום אחד 

רמת קושי: הטיפוס במעלה הארבל מאתגר יחסית, אם כי גם ילדים בוגרים בעלי כושר גופני מספק יוכלו לצלוח אותו בהנאה מרובה. שאר מקטעי המסלול מתאימים למשפחות בהרכב מלא.

למי מיועד המסלול: משפחות, מצעירים ועד למבוגרים

מקום לפיקניק: ביער שוויץ מספר חניונים אידאליים לפיקניק, כולל מתקנים לילדים ושולחנות פיקניק. גם בעין פורייה תמצאו שולחנות פיקניק.

כניסה: הכניסה לשמורת הארבל כרוכה בתשלום

חניה: מסודרת

נקודת מילוי מים :בשמורת הארבל – אין,  ניתן למצוא נקודות למילוי מים בחניון קדש ובמגרש הספורט במושבה כינרת.

ציוד מיוחד שנדרש: עם נעלי הליכה טובות, בגדים נוחים ומים בכמות מספקת – אתם מסודרים.

אזהרות למפגעים במסלול: בשמורת הארבל, בקטעים הדרושים ירידה בסולמות, קיימת סכנת דרדור אבנים ונפילה מגובה רב. בקטעי הליכה צרים בשמורת הארבל קיימת סכנת החלקה.

הנחיות בטיחות והגנה על הסביבה בעת ביצוע מסלול טיול בישראל

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: כרמלית, מציץ סורי, רקפת מצויה, דכן סגול, יקינטון וצבעוני, דבקה אפורה, דרדר נאה, שושנתית משורטטת וציפורן משתלשל.

2014-07-28_15-24-03 (Custom)

לקוח מהמצגת הנפלאה של אורי איתיאל על כל המסלול – מחמאם לרכס פוריה

תיאור המסלול:

מתחילים!

נקודת המוצא שלנו היא כפר חמאם, מקום מושבם של בני שבט הע'וורנה, אשר ישבו בעמק החולה עד לקום המדינה, ובשנת 1948 הועברו לכפר הממוקם באזור ואדי חמאם. כיום, מונה אוכלוסיית הכפר כשלושת אלפים נפש. אז העבירו מבט מהיר על הכפר, רק כדי שתוכלו לציין אותו במפת המסע שלכם, שנסו מותניים, ו…יוצאים לדרך!

התחילו לצעוד באפיק נחל ארבל, והניחו לשביל המתפרש לפניכם להוביל אתכם עד למרגלות מבצר הארבל. מימינכם הר ניתאי, משמאלכם הארבל, אתם צופים אל קרני חיטים, וטובלים בגלוית נוף מפעימה של ארץ ושמים שרק בשבילה היה שווה לכם לצאת אל הצפון…

במעלה מבצר הארבל

אם שבעתם ישיבה ממושכת, ואם גופכם משווע להתרעננות יסודית לאחר שנת לימודים מתישה, המסלול במעלה הארבל יספק לגופכם ניעור ספורטיבי הגון. מדרגות, מעקות, זיזים, יתדות, והרבה שיווי משקל, יחזירו את גופכם לכושר בדרך הטבעית, המאתגרת והכיפית ביותר. מבצר הארבל ממתין לכם עם מערות מרשימות, חלקן טבעיות, ואחרות, שהן מעשה ידי אנוש. בימי בית שני הוסבו חלק ממערות הארבל לביצורים, וביניהן נבנו מעברים, מחילות מקשרות וקירות הגנה. מבצר הארבל מורכב משלושה מפלסים, כאשר המערות הטבעיות הממוקמות במצוק, הביצורים שבוצעו בידי אדם, ומיקומו המבודד של המבצר שהגישה אליו מורכבת, הפכו את מבצר הארבל לנקודת התבצרות אידיאלית. במהלך ההיסטוריה התחולל כאן קרב איתנים סוער בין צבא הורדוס לקנאים אשר התבצרו במבצר הארבל. לאחר קרב עיקש, הצליח הורדוס להכניע את המתבצרים באכזריות מחרידה, כאשר חייליו השתלשלו מראש המצוק אל פתח המבצר כשהם קשורים בחבלים, ובאמצעות כידונים ואנקולים משכו את המורדים אל התהום. ווידוא ההריגה בוצע באמצעות זפת רותחת, מה שמוכיח כי גם בהיעדר אמצעי לחימה משוכללים מן הזן המוכר לנו כיום, רוע שטני היה מאז ומעולם כלי הנשק היעיל ביותר. עם השנים נחרב המבצר המקורי, ועל שרידיו הקים עלי-א-דין מבצר חדש המתוארך למאה ה – 17. הארבל, אחד ההרים היותר יפים בהם התברכה ארצנו הקטנטונת, מתנוסס לגובה, ומשמש כנקודת תצפית מטריפת חושים על האזור כולו, הנפרש תחתיכם כמו גלויית נוף קסומה ומרגשת. תצפיות הנוף הכובשות ושמי התכלת הרוגעים שבמרחק נגיעה, מייצרים בועה מנותקת וקסומה, המזמינה אתכם לפלנטה אחרת, נטולת שאון, לחץ, דד ליינים, זיהום אוויר ושאר מרעין בישין המרכיבים את חיי היום יום של כולנו. מנגד, מראות הזוועה שהתחוללו אי שם בעבר הרחוק, למרגלותיכם ממש, קמים ועומדים לנגד עיניכם במין חיזיון רחוק, עלום ואפוף מסתורין. ואם תרצו, הניגודיות המהממת בין נגיעות ההיסטוריה של מבצר הארבל, אפופות המאבק, הדם והמוות, לבין השלווה הבלתי נתפסת החופפת על הנוף החלומי שסביבכם, היא אולי תמצית הקסם של המסלול המדהים הזה, שלעולם איננו נמאס, וגם אם תעפילו בו בפעם העשירית, תגלו נקודות חן חדשות שטרם מיציתם.

ממשיכים!

עמדו לרגע, קחו נשימה ארוכה, נשמו אל קרבכם את אוויר הפסגות המדהים של הארבל, והמשיכו לצעוד במרץ. אנו מתקדמים בכיוון דרום, עוברים את בריכת הקולחין אשר מנקזת את יישובי האזור, ומגיעים אל קצה בית העלמין של כפר חיטים. כפר חיטים הינו המושב השיתופי הראשון אשר הוקם בישראל, ונחשב לראשון מתוך כלל יישובי חומה ומגדל אשר הוקמו בן ליל כחלק ממערך ההתנגדות למנדט הבריטי. עם זאת, ישנם מתנגדים הטוענים, אף כי בצדק רב, כי היישוב היה בתחילה נטול מגדל, ועל כן, הותיר את כתר הבכורה בנידון ליישוב אחר. שורשיו הראשוניים של המושב נעוצים הרחק, אי שם במאה ה – 19, והוא חווה תהפוכות רבות במהלך השנים, כולל קריסה כלכלית בשנות השמונים, אשר הובילה לעזיבה של רבים מהתושבים, ולהליך כינוס נכסים. תחזיות אופטימיות מהשנים האחרונות מלמדות על תכנית עתידית לבנית מלון יוקרתי בשטחי המושב, שעתיד להפיח בה חיות ולמנף אותה מן ההיבט הכלכלי. ימים יגידו… מיצינו את כפר חיטים, ואנו בדרכנו לנבי שועייב, בו ממתינה לנו תצפית מדהימה מזווית אחרת על הר ניתאי ועל הארבל. בסמוך, במעלה השביל, ממתינה המושבה מצפה, קטנה אבל גדולה, עם מינוני נוף ורוגע שבמרכז הארץ ניתן רק לחלום עליהם.

אל יער שוויץ

אנו חוצים את כביש צומת גולני – טבריה, ומתקדמים לכיוון הכניסה ליער שוויץ – אחת מפינות החמד היותר קסומות של הצפון. היער, אשר ניטע בעזרתם האדיבה של ידידי קק"ל השוויצרים, ממוקם על מדרון תלול אשר יורד מרמת פורייה אל חוף הכינרת. היער המדהים ממתין לכם עם דרך נוף קסומה, מצפורים יפהפיים, שבילי הליכה סלולים, משטחי פרחי בר ססגוניים, מדרונות חדים, וכמובן – תצפית מפעימה על הכינרת – ימת התכלת שאין לה תחליף. מטרתן הראשונית של נטיעות יער שוויץ הייתה עזרה ראשונה לטבריינים המסכנים שלא הפסיקו לסבול מהמדרון התלול והקרח של הר מנורים, שהיווה מטרד של ממש והביא על העיר טבריה שפע מפולות וסחפי קרקע שפגעו בעיר, ובשלב מסוים אף גרמו למותם של עשרים ותשעה איש. בשנות ה – 20 של המאה הקודמת החל האגף המנדטורי לייעור לקבע את קרקע המדרון באמצעות נטיעת יער. עם קום מדינת ישראל, קק"ל המשיכה לטפח את היער והמשיכה בנטיעות לייצוב הקרקע. בהמשך, נפרצו דרכי גישה בין פורייה לטבריה, נוסדו מעברי מים מרוצפים, והוקמו מצפורים וחניונים להשלמת החגיגה.

בחניונים תמצאו שולחנות פיקניק ומתקני שעשועים לילדים, שכמו תמיד, יעדיפו את המגלשה הבנאלית, כמוה ניתן למצוא בכל גינה שכונתית מזדמנת, על פני מתלולי הטבע האותנטיים… מעבר לכך, המצפורים הייחודים של יער שוויץ הם אטרקציה שאסור לפספס. בכניסה ליער תמצאו שלט שיכוון אתכם לכיוון שביל המצפורים. מחצית השעה של צעידה נינוחה תפגיש אתכם עם זוג המצפורים הראשונים שיספקו לכם תצפית יפהפייה על הסביבה. המצפור השלישי הממתין לכם לאחריהם הינו תלת כיווני, ומספק תצפית מפעימה גם לכיוון אצבע הגליל. זהו בדיוק המקום להתיישב, להתרווח, להתמתח ארוכות, ולערוך פיקניק מרגיע שיאפשר לכם לתפוס מנוחה קלה, לאחר המאמץ הבלתי מבוטל שהיה כרוך במסלול המדהים והמאתגר שחוויתם היום. אז קחו את הזמן שלכם, התמכרו לנוף המפעים הנשקף אליכם מכל פינה, וספגו אל קרבכם את יפי הבראשית הבלתי נתפס הזה, שילווה אתכם הביתה, בחזרה אל השגרה. מסביבכם, ירד הלילה על הכינרת, על טבריה, ועל יישובי רמת הגולן, והשטיח היפהפה שתחתיכם יהפוך אט אט למרקע קטיפתי זרוע נצנוצי אור קסומים.

מסיימים!

רגע לפני שניפרד לשלום מהצפון הקסום, תוכלו לנצל את הקרבה בין יער שוויץ לעין פורייה, ולתפוס שתי ציפורים, או שתי נקודות חן מפעימות על המפה, במכה אחת. אם החושך טרם ירד, תמצאו בסמוך ליער שוויץ את עין פורייה, או קדש, בשמו המקורי, שהינו מעיין אשר נובע במדרון המזרחי של רכס פורייה. קרוב לחניון שוויץ תמצאו את שביל ישראל אשר חוצה כביש שמתחיל לידכם ויוליך אתכם לאכסניית פורייה ואל כביש 7677. השביל יורד לכיוון הכינרת. לאחר צעידה של כמה מאות מטרים בדרך עפר תפגשו עיקול חד לשמאל. התעלמו, והמשיכו ישר. המשיכו עם השביל שסימונו על הסלעים שלצדכם, וכאשר תגיעו אל הכביש, פנו שמאלה והמשיכו לכיוון אכסניית פורייה. לאחר כ – 30 מטרים חצו את הכביש ופנו ימינה. המשיכו בצעידה בדרך העפר שלפניכם, אשר בחלקה עוברת לצד מטעים, וכקילומטר אחד לאחר כביש 7677 תעברו על יד חורבת קדש, שיש המזהים בה את קדש נפתלי, עירו התנכי"ת של ברק בן אבינועם (ספר שופטים). היעזרו בשלטי קק"ל המכוונים אתכם בנאמנות בדרככם, והמשיכו בצעידה כחמש מאות מטרים, עד שתגיעו אל חניון קדש בעין פורייה. במקום תמצאו גשרים קטנים וציורים הנמתחים מעל לאמות מים,  בריכות אגירה קטנות ממדים האוגרות אל תוכן, באמצעות תעלות מים קטנות, את מימי המעיין אשר נובעים ממספר ניקבות במדרונו המזרחי של הר פורייה, ספסלים, עצי דקל ועצי אשל, וכמובן – מספר שולחנות פיקניק שיאפשרו לכם להזין את צבא המטיילים האישי שלכם, שכמו כל צבא אחר, צועד גם הוא על קיבתו וזקוק לתדלוק הגון לאחר היום הארוך והמדהים שחוויתם.

אטרקציות מומלצות באזור

 – חוות הרכיבה ורד הגליל

אם תרצו לחוות את הגליל בקצב אחר, צאו לטיולי רכיבה אותנטיים. החווה המציעה מסלולי רכיבה מול נוף הכינרת, הגולן והגליל. הטיולים מודרכים, ואורכם נע בין שעה, שעתיים או יותר, בהתאם ללו"ז שלכם.

לפרטים – חוות הרכיבה וורד הגליל

 

– מצפה נטופה

אם מזמן חלמתם על חוויה אותנטית של מסיק זיתים, בציר יין, או קציר חיטים, אתם מוזמנים למצפה נטופה.

לפרטים: 04-6786454

 

– פארק דרך העץ

במושב שדמות דבורה, למרגלות התבור, ממתין לכם עולם קסום של אטרקציות, פעילות אתגרית לכל גיל ולינת שטח, בלב חורשת עצי פאולוניה.

לפרטים:

http://www.derechaetz.org.il/

 

מסעדות מומלצות באזור:

– המטבח של ישראל, מושב ארבל, טבריה

מסעדת בשרים כפרית, אותנטית ומפנקת. תפריט עשיר, שירות עם חיוך ענק ובריכה קטנה להשלמת החוויה.

טלפון: 04-6794919

 

– פיצרייה במושבה מצפה

אם המסלול המאתגר בארבל התיש אתכם, תוכלו לפרוש להפוגה קלה בפיצרייה הטובה במצפה, ולאגור כוחות להמשך במלוא המרץ.

טלפון: 673523404

 

– קפה ג'רג' פורייה:

בית קפה מזמין עם תפריט עשיר על טהרת הדגים וארוחות חלביות מפנקות

המברג 1 מתחם BIG פוריה, טבריה.

טלפון: 04-6735767

 

אופציות לינה

– חפשו דילים לצפון ללינה באחד מבתי המלון המדהימים המחכים לכם באזור.

אופציה מומלצת: לאונרדו טבריה , דרך גדוד ברק, טבריה. להזמנות :03-5110050

 

– מלאכי שביל:

* מושב זורעים: אירוח בשבתות, בתיאום מראש, לא להתקשר בשבת. (מיכל ואלעד ביבי – 04-6737675)

* בכניסה לקיבוץ כינרת: משטחים ללינת חוץ בסוכות קש, נקודות חשמל, מזרונים ומים. יש לתאם הגעה עד לשעה 16.00 (גיא אלון / מעין בוברוב – 052-2413176)

תיהנו מכל רגע!

 

מסלול טיול בדרגת קושי קשה מסלול טיול ליום שלם מסלול טיול לכמה ימים מסלול מעל 30 קמ מסלולי טיול בדרגת קושי בינונית מסלולי טיול ביום מסלולי טיול ברגל מסלולי טיול למבוגרים מסלולי טיול לנוער מסלולי טיול לצעירים מסלולי טיול מומלצים באביב מסלולי טיול מומלצים בחורף מסלולי טיול מומלצים בסתיו מסלולי טיול מומלצים בקיץ מסלולי טיול קווי מסלולים ויומני טיול מומלצים, מהעולם ואדי אל חמאם, יומני טיול מומלצים, מסלול טיול בדרגת קושי קשה, מסלול טיול ליום שלם, מסלול טיול לכמה ימים, מסלול מעל 30 קמ, מסלולי טיול בדרגת קושי בינונית, מסלולי טיול ביום, מסלולי טיול ברגל, מסלולי טיול למבוגרים, מסלולי טיול לנוער, מסלולי טיול לצעירים, מסלולי טיול מומלצים, מסלולי טיול מומלצים באביב, מסלולי טיול מומלצים בחורף, מסלולי טיול מומלצים בסתיו, מסלולי טיול מומלצים בקיץ, מסלולי טיול קווי, פוריה, שביל ישראל

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות