מסלול טיול בשומרון: ארץ היין, הנופים והמורשת

ביקרה ורשמה: שרה פלד

חבל השומרון הנמצא במרחק נסיעה קצר מגוש דן ומירושלים, הוא חבל ארץ משגשג ופורח, שיפגיש אתכם עם נופים, אנשים, מקומות, היסטוריה, ארכיאולוגיה, כרמים ומגבנות. "השומרון – נעים להכיר", מיזם תיירותי חדש, משותף למועצה האזורית שומרון ומדרשיית שומרון, מארגן טיולים מרתקים לנופי בראשית הנמצאים בפיסת ההיסטוריה היהודית שלנו. יצאנו לטיול עם יאיר אלמקייס המדריך ב"ה" הידיעה שאחראי על טיולי התיירות לשומרון. הנסיעה באוטובוס ממוגן ומאובטחת והמחיר רק 65 ₪ לאדם. הוזמנו לסיור נפלא ואנחנו מביאים לכם את רשמינו.

טעימה מהטיול שלנו:

סיורנו החל ב"במרפסת של המדינה" בפדואל. זהו אתר ייחודי ומרהיב בגובה 360 מ'ממנו נשקף נוף אל מרבית שטחה של מדינת ישראל, מאשקלון ואשדוד, דרך מודיעין, נתב"ג, תל אביב וגוש דן, נתניה, השרון וחדרה ואפילו עד הכרמל וחיפה. באופק ניתן לראות את הקו הכחול של הים התיכון. אני צופים על רכס חומש המגדר את שפלת החוף ומקבלים הסבר על חשיבותה של השמירה על אקוויפר ההר הנמצא בשומרון, המספק מים למעיינות הירקון. מדינת ישראל מחויבת לשמור על שאיבה נכונה ומקצועית כדי למנוע את המלחת המים. באתר הוקם מצפור שבו הוצבו משקפות נוף לשימוש המבקרים, ובמרחק הליכה של כמה דקות נמצא מבצר המצודה ("דיר-קלעה") המרשים.

עזבנו את פדואל, חלפנו על פני אזורי התעשיה ברקן ואריאל ונסענו מזרחה לישוב חוות יאיר ע"ש יאיר שטרן, לאכול בראנצ' טעים שהכין יונתן אליאש במרפסת עץ מקסימה הצופה על ואדי אלמג'ור. מהמרפסת יורדים לטיילת חדשה שנקראת ע"ש לוחם הלח"י אלכסנדר רובוביץ. כל שמות הרחובות ביישוב קרויים על שמם של חברי אצ"ל ול"חי. בחוות יאיר יש שתי בריכות שכשוך חדשות ומומלץ מאוד לבקר שם בימי הקיץ החמים.

נסיעה של כחצי שעה הביאה אותנו לביקור בשכונה השומרונית בהר גריזים. הר גריזים (ע"פ השומרונים "הרגריזים" ללא רווח) הוא המקום המקודש לקהילה השומרונית. פסגתו של ההר בגובה 886 מ' מעל פני הים והוא מתנשא לגובה של כ-450 מ' מעל סביבתו. הר גריזים הוא חלק מהרי שומרון.

כמחצית מהקהילה השומרונית מתגוררת בשכונת "קריית לוזה" אשר על הר גריזים. מאחר והר גריזים הוא המקום המקודש לשומרונים, מתקיימים על ההר טקסי דת, טקס זבח הפסח המתקיים ברחבת הזבח שבשכונה השומרונית, העלייה לרגל בשלושת הרגלים (פסח, סוכות ושבועות) מתקיימת על הר גריזים. הכהן הגדול מתגורר בהר גריזים ובית העלמין השומרוני נמצא בהר גריזים.

משכונת השומרונים פנינו למצפה יוסף הסמוך לראש הר גריזים והצופה על קבר יוסף. מגובה 800 מ' אפילו מחנה הפליטים באלאטה שבשכם, נראה יפה. אנו צופים על הרי גלעד במזרח, החרמון בצפון והים התיכון במערב.

בהר גריזים טעמנו טחינה במפעל הטחינה "טחינת הר ברכה". זהו מפעל קטן בבעלות משפחת כהן השומרונית מיוצרת טחינת "הר ברכה" – טחינה כשרה ומשובחת. למרות התחרות הגדולה בשוק הטחינות בעיקר באזור שכם, טחינת "הר ברכה" מצליחה לתפוס נתח שוק רציני בכל הארץ בגלל שהיא עשויה מחומרי הגלם הטובים ביותר. השומשום ממנו מיוצרת הטחינה מיובא מאתיופיה, והיא מיוצרת בשיטה מיושנת שכנראה היא שהופכת אותה לטעימה כל כך. המפעל הנמצא על הר גריזים, מייצר כ- 1.5 טון טחינה ביום ומוכר את מרבית התוצרת בישראל וחלק קטן מיוצא לארה"ב.

על ההר תוכלו לטעום יין ביקב "הר ברכה". היקב הוקם בשנת 2007 ומייצר כ-40,000 בקבוקים בשנה. יקב "הר ברכה" זוכה כל שנה התחרויות בין לאומיות. ליקב מרכז מבקרים וכן מסעדה בשרית וחלבית. לתיאום ביקור: ניר לביא 052-5775156

התחנה הבאה היא ביקור באלון מורה, שם פגשנו את בני קצובר מראשי מחדשי ההתיישבות היהודית בשומרון. שמענו את סיפורה של אלון מורה ואת סיפור ההתיישבות כולה בשומרון.  בני סיפר גם על החפירות הארכיאולוגיות בהר עיבל ואת מציאת "מזבח יהושע".

באלון מורה טעמנו יינות ב"יקב כביר". יינות היקב זכו להכרה בינלאומית ולפרסים: "הר עיבל" שמיוצר מענבי מרלו, ו"עמק תרצה" שמיוצר מענבי  שיראז. ביקב כביר מייצרים גם יינות מענבי קברנה סוביניון ויין פורט משובח. קיבלנו הסבר מהיינן איתמר וייס  על תהליך ייצור היין ביקב זה, ראינו את המרתף בו מאוחסן היין בחביות עץ ומבוקבק, וטעמנו טעימות מסוגי היין השונים שמיוצרים ביקב כביר. ליקב יש אפשרות הסעדה והמרפסת שלו שצופה אל ההרים והכרמים, קרירה ונעימה אפילו בימות החום. לתיאום ביקור ביקב כביר: 052-7966638.

את ארוחת הצהריים אכלנו ב"מרכז מבקרים הגדעונים" שנמצא בגבעת אלומות ברכס איתמר. את הארוחה המצויינת הכינה יפעת משולמי, שמשפחתה הינה מראשוני המתיישבים בגבעות איתמר. מיפעת שמענו את סיפור ההתיישבות בגבעות איתמר. אנחנו חושבים שזהו המקום האולטימטיבי לתפוס שלווה, להתחבר לטבע ולהניות מהשקט הבראשיתי. מרכז המבקרים מקיים סדנאות, טיפולים זוגיים ואפילו טיפולים אלטרנטיביים. לתיאום ביקור במרכז המבקרים ולהזמנת ארוחה: יפעת 050-4407311

לאחר מכן נסענו לגלריה "בוץ בגבעה", אשר גם היא נמצאת בגבעות איתמר. הגלריה הינה סטודיו לקרמיקה אשר שם מייצרים כלי חרס יחודיים. צמוד לביתה של הקדרית בתיה ארדשטיין. בתיה היתה אחות מיילדת שעזבה את המקצוע לטובת חיים בטבע. היא מייצרת כלים מחימר ומייצאת לחו"ל בכמויות גדולות. את העבודה כולה עושים היא ובעלה ללא עובדים נוספים. הכלים בתצוגה עומדים גם למכירה למבקרים. בסטודיו שלה בתיה מקיימת סדנאות למשפחות ולזוגות ומלמדת איך לייצר כלים. לתיאום ביקור בגלריה: בתיה 052-3445019.

באתר האינטרנט של תיירות השומרון ובדף הפייסבוק, תוכלו להזמין טיולים, לקבל מידע ולהתרשם. לחצו כאן

אטרקציות בטבע בישראל אטרקציות בעלי ענין בישראל אטרקציות מומלצות ארכיאולוגיה בישראל היסטוריה בישראל הנצחה ומורשת בישראל מסלולי טיול מקומות קדושים בישראל איתמר, אלון מורה, המרפסת של המדינה פדואל, הר גריזים, שומרון

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות