• תַפרִיט
  • תַפרִיט
שמורת החולה - מצילומי יהודית גרעין-כל. מתוך אתר פיקיוויקי

מסלול טיול מומלץ בשמורת החולה

דף הבית » מסלול טיול מומלץ בשמורת החולה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

שמורת החולה – מצילומי יהודית גרעין-כל. מתוך אתר פיקיוויקי

עמק החולה שימש בעבר את העופות הנודדים מאירופה לאפריקה וכיום ניתן ליהנות מהצמחייה העשירה ומשפע בעלי החיים המתגוררים במקום. זוהי שמורת הטבע הראשונה שהוכרזה בישראל והיא מציעה בילוי נפלא לכל המשפחה. הטיול רגלי, אך ניתן גם לצאת לטיול אופניים בשמורה.

זהו פארק תיירותי אקולוגי ייחודי שבו תוכלו לשמוע על ההיסטוריה שהובילה להקמת שמורה זו ולהקמת אגמון החולה, להשקיף על הציפורים, ליהנות מיופייה של בריכת הנופרים ולתצפת על האגם המלאכותי שבו מקובצים זנים רבים של עופות מים העוצרים שם למנוחה במהלך נדידתם.

מידע כללי:

בעבר היווה עמק החולה מקום מנוחה לעופות במסע הנדידה מאירופה לאפריקה (ולהיפך). מיני צמחים ודגים התקיימו באגם ובביצות, עד שהוחלט לייבש אותם לאחר קום המדינה. נקבע כי השטח, המתפרש על 60,000 דונם, יהפוך לשדות חקלאיים. ב-1951 החל תהליך הייבוש, במקביל לניסיונותיהם של אנשי טבע ומדע לשמר את נופי האגם, אף אם באופן חלקי. 3,200 דונם מהקרקע הופקדו לשמורת הטבע, שהוכרזה באופן רשמי ב-1964.

חבל ארץ: הגליל העליון. אצבע הגליל, אזור החולה

נקודת התחלה: חניון שמורה החולה.

נקודת סיום: חניון שמורת החולה (מסלול מעגלי).

מפת סימון שבילים: מפת סימון מספר 1 – החרמון, הגולן ואצבע הגליל

נקודות ציון: 2066-2748 (Lng:35.602660638520774  Lat:33.06704945855524)

שילוט והכוונה במסלול: שילוט קיים לכל אורך המסלול.

עונות מומלצות: כל השנה. המסלול חשוף, לכן רצוי להימנע בימים חמים במיוחד.

מומלץ להגיע בין נובמבר לבין מרץ, ובעיקר בחודש דצמבר אם אתם מעוניינים לראות מגוון רחב יותר של עופות.

משך המסלול: כשעה וחצי עד שלוש שעות.

מאפייני המסלול: מסלול רגלי ומעגלי המיועד למשפחות, לעגלות ילדים ולכסאות גלגלים.

רמת קושי: קל.

אורך המסלול בק”מ: 1.5 קילומטרים.  

ציוד למסלול: מים, כובע, קרם הגנה, נעלים נוחות ומשקפת.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: כן.

 מקום לפיקניק: חניון לפיקניקים.                                                  

כניסה: בתשלום. לאטרקציה עופריה תצטרכו לשלם עוד כסף.

טלפון: 04-6937069.

שעות כניסה: 8:00-17:00, ימי שישי / ערבי חג – 8:00-15:00. הכניסה לשמורה נסגרת כשעה לפני שעת הסגירה המצוינת.  

איך להגיע: נוסעים על כביש 90 ופונים מזרחה בין ראש פינה לקריית שמונה, לפי השילוט, עד למגרש החניה של שמורה החולה.

חניה: חניה מסודרת בחניון השמורה.  

נגישות לנכים: יש

קליטה בקשר: תקין.

נקודת מילוי מים: בחניון חורשת המייסדים.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

אזהרות למפגעים במסלול: אסור לרדת משביל הביצה. אין להביא כלבים. אסור לפגוע בחי ובצומח!

מקומות להפסקה במסלול: ניתן לעצור במקומות שונים לאורך המסלול.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: אשל הירדן, פטל, ערב וצמחיית קנה וגומא.

איך להגיע: מכביש 90 המוביל לקריית שמונה תיפנו מזרחה בין הקילומטר ה- 453 לבין הקילומטר ה – 454 ותיסעו עד שתראו את השילוט לשמורת עמק החולה ותעקבו אחריו עד שתגיעו למגרש החניה.

לינה מומלצת: מקומות הלינה הקרובות הם: יסוד המעלה במשמר הירדן, במטולה, בראש פינה, בשאר ישוב ובמושבים נוספים באזור. לרשימת מקומות הלינה ביסוד המעלה.

 

המסלול:

אם תגיעו בין תשע וחצי לבין עשר בבוקר מומלץ להתחיל במצפור ולקנח במרכז המבקרים!

מסלול: נתחיל את המסלול במרכז המבקרים שבו תוכלו ליהנות מהאטרקציה “עופריה” שבמהלכה תראו חיזיון אור קולי שבמהלכו תעברו ארבע תחנות שבכל אחת תרגישו תזוזה בכיסאותיכם בהתאם למתרחש: בתחנה הראשונה תשמעו את סיפורה של השמורה – היווצרות עמק החולה וייבוש ביצות החולה ואגם החולה. בתחנה השנייה תשמעו את סיפורם של בעלי החיים בשמורה. בתחנה השלישית תצפו במופע מולטימדיה תלת-ממדי שאורכו רבע שעה שבמהלכו תרגישו כלהקת עופות נודדים. בתחנה הרביעית תשחקו במשחק טריוויה ממוחשב העוסק בשמורת החולה. משם תלכו בשביל עד שתגיעו לצומת שבילים שבו תבחרו ללכת בשביל שאינו סלול עד שתגיעו לשלט המכוון לעבר התצפית אל התאואים. בשמורה יש שטחי אחו שבהם מרוכז עדר גדול של תאואים שאת רוב זמנם מבלים בבריכה. הם סגורים במכלאה כדי שתוכלו לראות אותם. תחזרו בחזרה על עקבותיכם עד שתגיעו בחזרה לצומת השבילים.

מצומת השבילים תלכו בשביל המוביל למצפור. כשתגיעו אליו תטפסו במדרגות למגדל התצפית שממנו תוכלו להשקיף על סביבתה של השמורה מכל הכיוונים:מצפון חרמון ומטולה מדרום רמת כורזים, ממזרח רמת הגולן וממערב הרי הגליל העליון, רכס הרי נפתלי והרי צפת. זאת ועוד אתם תוכלו להשקיף על בתי הגידול הפרוסים בשמורה:                                                   

חורשה של איקליפטוסים – חורשה שבה צומחים עצי אקליפטוס שבין שדירת עצים אחת לשדרת עצים אחרת תוכלו לראות בעלי חיים כגון אנפות אפורות, בזים, זהבנים, תנשמות, ליליות, ינשופים, שעירים ואוחים.                                

תעלות המים – תעלות המובילות מים לאגם שלאורכן תוכלו לראות ציפורים כגון שרשירים, מריות, שלדג ואנפות,                                                                                                                           

סבכי הקנים – שטח צפוף של קנה מצוי המשמש למקום מחייתן של ציפורי השיר.                    

צמחיית מים –  השמורה מתאפיינת בצמחים כגון גומא פפירוס, אירוס ענף אשל הירדן, שנית גדולה, פטל וערבה.                                                                                                                       

בריכת הנופרים – בריכה רדודה שבעונת האביב והקיץ היא רוויה בפרחי הנופר שהם פרחי מים שעליהם מעוגלים וצבעם צהוב. מסביבו של פרחים אלו מתרכזות ציפורי מים, חרקי מים וחלזונות. לצידם שטים להם דגים וצבים. לעומת זאת בעונת הסתיו והחורף תוכלו לראות בבריכה עופות מים כגון חרדונים, נוטריות, תמירונים, ביצניות, מגלנים, סייפנים, שקנאים, קורמורנים, אנפות, ברכיות, שרשירים, ברווזים, שלדגים, זרונים, חסידות, עגורים ודורסים.

אחרי כן נמשיך לגשר המקורה הארוך העובר מעל תעלת המים דרך בריכת הנופרים בחזרה לשביל. במהלך ההליכה על הגשר תוכלו לראות את הנימפיאה הלבנה, פרח שלו ארבעה עלי גביע ירוקים, עשרות עלי כותרת הבנויים בשתי שכבות, עלי הכותרת החיצוניים רחבים ואילו עלי הכותרת הפנימיים צרים, ואבקנים צהובים.  פרח זה מוקף גדר שנועדה להגן עליה. מסביבה תוכלו לראות את הנוטריות וצבי הים.  אחרי כן תוכלו להיחשף לפריחתן של האצות. אם תגיעו לשמורה בעונת הסתיו והחורף האזור של בריכת הנופרים יהיה נקי מפרחים ובמקומם תראו בריכה זכה, לעומת זאת  אם תגיעו לשמורה בעונת האביב והקיץ ההגעה  לבריכת הנופרים תחשוף אתכם מקרוב לפרחי הנופר הרבים הפרוסים בבריכה זו ולבעלי החיים שהתמקמו בבריכה כגון שפיריות, פרפרים, ברווזים וסרטנים . בנוסף תוכלו לראות צמחיית מים כגון קנה מצוי, החנק המודד, גומא הפפירוס, שנית גדולה, פטל קדוש, איריס הענף שצבעו צהוב.

משם תלכו בשביל קצרצר עד שתגיעו לעץ תות שמתחתיו יש ברזייה ומייד אחר כן תעלו על לגשר המקורה הארוך העובר מעל האגם. לאורכו של הגשר תעמודנה לרשותכם ספסלי ישיבה שבהם תוכלו לנוח ולהתבונן באגם ועמדות תצפית שמהן תוכלו להשקיף על עופות המים כגון ברווזים, מריונים, קומו רונים, שקנאים, אנפות, מגלנים, שחפים, נוטריות, שפמנונים והצבים שהתמקמו באגם. בנוסף תוכלו לראות את צמחיית המים המאפיינת את האגם כגון קנה מצוי וגומא הפפירוס. אף תוכלו לראות בסמוך לאגם את התאואים.

משם תמשיכו בשביל למגדל התצפית שתטפסו אליו בארבעים ושתיים מדרגות שיובילו אתכם למצפור. לאורכו של המצפור תעמודנה לרשותכם עמדות טלסקופ שממנו תוכלו להשקיף על עופות המים מלמעלה. 

 

פיקניק בסביבה: בקיבוץ גדות (עין עלמיין), בקיבוץ גונן (עין תינה) וכן בקיבוץ דן (שמורת דן).

אטרקציות בסביבה: בסביבת עמק החולה יש לא מעט אטרקציות לכל המשפחה – בקרו באחוזת דוברובין, ערכו תצפית מנבי יהושע וסיירו בבית אוסישקין בקיבוץ דן.  

אתר רפטינג נהר הירדן-שייט בנהר הירדן

שיט בקיאקים ובסירות בנהר הירדן. לרשתכם יעמדו שני מסלולים:

המסלול הרגיל – מסלול שיט שמשתי גדותיו של הנהר תראו עצי אקליפטוס, תאנה ותומר ואף צמחיית מים עשירה. המסלול עובר מתחתיו של גשר בנות יעקב ומסתיים במצד עטרת. אורכו של המסלול כשעה וחצי.

המסלול הסוער – שיט לאורכם של שנים-עשר קילומטרים במסלול סוער שבמהלכו תשוטו בגלים, תעברו במעברים צרים ותרדו עם כלי השיט במפל שקומתו שנים-עשר מטרים. במהלך השיט תראו קניונים, מצוקים, מצודות, טחנות קמח, בעלי חיים ימיים וצמחייה ימית. המסלול מסתיים בבקעת בית צידה.

אומגה לירדן

אומגה שאורכה שבעים מטרים לנהר הירדן, שעליה יפקחו מדריכים מיומנים וידאגו לביטחונכם האישי.

טיולי רכבי שטח           

טיול ברכבי שטח לאורכו של נהר הירדן שבמהלכו תעברו בשדות חקלאיים, בפרדסים, נחלים מעיינות, בריכות ג’קוזי טבעי ומצפורים. אורכו של המסלול כשעה וחצי.

פיינטבול

בחורשת של האתר תיהנו פיינטבול הוא שטח ירוק הרווי במקומות מסתור. לכל אחד יש כמאה כדורי צבע שישרתו אותו במהלך המשחק

טיול אופניים

טיול אופניים שבמהלכו תרכבו מהמתחם לגשר פקק ולשפך הג’ילבון ובחזרה. אורכו של המסלול כשעה וחצי.

מסעדות בסביבה

מסעדת איסקנדר בראש פינה

מסעדה הממוקמת על גדותיו של נהר הירדן, שבה תוכלו ליהנות מארוחות בשריות ומתבשילי קדירה. בנוסף ממסעדה זו תוכלו להשקיף על רמת הגולן, הגליל והחרמון. מסעדה זו כשרה ונגישה לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה: באמצע שבוע משתים-עשרה בצהריים עד שמונה בערב. ביום שישי משתים-עשרה בצהריים עד שעה לפני כניסת שבת.

מסעדת cheese– צ’יז פלוס בבית הלל

מסעדה המציעה ארוחות חלביות ברוח המטבח האיטלקי באווירה גלילית.

שעות פתיחה: באמצע שבוע מתשע וחצי עד אחרון הלקוחות.בסוף שבוע מתשע בבוקר עד אחרון הלקוחות.

מסעדת אבו סאלח בצומת יסוד המעלה.

מסעדה המציעה אוכל מזרחי אותנטי.

שעות פתיחה: מתשע בבוקר עד חצות.

נומש קפה בצומת יסוד המעלה.

מסעדה כשרה המציעה ארוחות חלביות.

שעות פתיחה: באמצע שבוע מתשע בבוקר עד עשר בלילה. ביום שישי מתשע בבוקר עד שעה לפני כניסת שבת.    בשבת ממוצאי שבת עש עשר בלילה


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם