• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בשמורת הטבע עין אפק

דף הבית » מסלול טיול בשמורת הטבע עין אפק

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

עין אפק כולל קבוצת מעיינות הזורמים בין הגליל התחתון לבין הקריות. הפארק ממוקם בעכו שהיא אחת מערי הנמל העתיקות בעולם. בפארק זה תוכלו לסייר בחופשיות או להירשם לסיור מודרך במקום במתחם הכולל צמחייה, בעלי חיים, מקורות מים וארכיאולוגיה

זמן קריאה משוער: 6 דקות

שמורת עין אפק – השביל הצף – צילם Ori~ מויקיפדיה

עריכה לשונית: יעל פלד

כללי: עין אפק כולל קבוצת מעיינות הזורמים בין הגליל התחתון לבין הקריות. הפארק ממוקם בצור שלום. בפארק זה תוכלו לסייר בחופשיות או להירשם לסיור מודרך במקום במתחם הכולל צמחייה, בעלי חיים, מקורות מים וארכיאולוגיה.

חבל ארץ: עמק זבולון\הגליל התחתון.

מפת סימון שבילים: מפת סימון שבילים מספר 2.

נקודת התחלה: שמורת עין אפק.

נקודת סיום: שמורת עין אפק.

נקודות ציון: Lng:35.106166811859  Lat:32.84596821867169

עונות מומלצות: כל השנה.

בסתיו ובאביב תוכלו ליהנות מכמות רבה של ציפורים המקננת במקום.

בחורף ובאביב תוכלו ליהנות משפע המים המתרכז במקורות המים במקום.

בקיץ תוכלו ליהנות מסיורים שבהם תוכלו לראות את תהליך טיבוע מידע על רגליהן של הציפורים.

משך המסלול: כחצי יום.

מאפייני המסלול: מיועד למשפחות.

רמת קושי: קל.

אורך המסלול: במקום יש שלושה שבילים: השביל הצף שבו תלכו לאורכה של הביצה  – כשני קילומטרים. שביל הסכר שבו תלכו לאורכו של הסכר –  כמאתיים מטרים. שביל מצפור תל אפק המוביל מהחניה לבית המשאבות – כקילומטר.

ציוד למסלול: מים, כובע, משקפי שמש, משקפת ונעליים נוחות.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: כן.

מקום לפיקניק: במקום יש אוהל בדואי, מזנון ושולחנות פיקניק.

כניסה: מותנית בתשלום בעמדת השומר בכניסה לחניון.

שעות פתיחה

בשעון קיץ: באמצע שבוע ובשבת משמונה בבוקר עד חמש אחר הצהריים. ביום שישי ובערבי חג משמונה בבוקר עד ארבע אחר הצהריים.

בשעון חורף: באמצע שבוע ובשבת משמונה בבוקר עד ארבע אחר הצהריים. ביום שישי ובערבי חג משמונה בבוקר עד שלוש אחר הצהריים

יש לצאת מהשמורה כשעה לפני הסגירה!

טלפון ליצירת קשר: 04-8778226 או 04-8779992

חניה: החניה של שמורת עין אפק.

נקודת מילוי מים: יש.

לעיון : הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: במקום יש אוהל בדואי, מזנון ושולחנות פיקניק.

פריחה: בעונת האביב פורחות הכלניות המצויות, הסתווניות, הצבעונים, החצבים, העיריות והרקפות.

איך להגיע: תיסעו על כביש 4  ( דרך עכו- חיפה) עד לצומת עין אפק שבו תעלו לכביש 79 המוביל לשפרעם ( רשום בפניה, רחוב התל ) . תיסעו עד שתראו את השילוט לשמורת הטבע עין אפק שזהו המקטע האחרון של הכביש. תיפנו שם, תעברו את בית הקברות ותיפנו שמאלה בדרך עפר המובילה לכניסה לשמורה. שם תעצרו לבדיקה ביטחונית של רכבכם ששם תהיה גם עמדת התשלום ולאחריה תמשיכו עד שתגיעו לחניה.

מסלול: נתחיל את סיורינו בטחנת הקמח העתיקה, שבה תוכלו לראות מבנה עשוי אבנים גדולות שצורתו מרובעת. במבנה זה היו  שתי קומות: בקומה התחתונה גם טחנו את הקמח והגרעינים וגם תפעלו שלושה מתקני משנה: מתקן להספקת הכוח, מתקן הכוח ומתקן שכלל חמישה זוגות של רחיים. בחדר המרכזי ובקומה העלינה  התגוררו התושבים. בנוסף מקצתם של החדרים שמשו למחסן. מבחוץ היו שני גרמי מדרגות שכל אחת מהן מובילה למרפסת אחרת הממוקמת בגג הבניין.                                            

מבנה זו הוקם בתקופה הרומית, עם זאת השרידים שתיחשפו אליהם במקום מהתקופה הצלבנית. המים שהוזרמו לרחיים לא הצליחו להניע את טחנת הקמח, ולכן אפיקו של נחל נעמן נחסם בסכר גדול מאבן שתרם להיווצרותו של אגם. מימיו של אותו אגם הוזרמו בתעלה לגלגל עשוי ברזל שנועד להפעיל את אבני הרחיים. לאחר שהצלבנים כבשו את עכו, הצלבנים השתלטו על טחנת הקמח והפכוה לבית גידולם של דגנים וקנה סוכר. בנוסף הם בנו מצדו השני של אפיק הנחל מצודה כדי שיוכלו להגן על המקום.

כיום אפשר לראות שבקומה הראשונה של טחנת הקמח יש אולם תצוגה שבו תוכלו להתרשם מהכלים החקלאיים הקדומים ומהיצירות האמנותיות קדומות. אף תוכלו לראות שיש שם אולם כינוסים שבו תשמעו הרצאות מעניינות ותצפו בסרטון שבו תוכלו לשמוע סיפורים על השמורה ולקבל טעימה ממה שתראו בשמורה. בימים מסוימים שתצטרכו לבדוק אותם מאש יש חיזיון אור קולי. לאחר הסיור בקומה התחתונה תעלו במדרגות לקומה העליונה שבה תוכלו ליהנות מתצפית המשקיפה על האזור: מצפון תוכלו להשקיף על ראש הנקרה ורכס סולם צור. מדרום תוכלו להשקיף על הכרמל וחיפה. ממזרח תוכלו להשקיף על רכס אלונים ושפרעם. ממערב תוכלו להשקיף על הקריות, עכו וים תיכון. בנוסף מכל אחת מנקודות התצפית תוכלו להשקיף על השמורה עצמה.

משם נמשיך לסייר בשביליה של השמורה המובילים למקורות המים שלה שהן השריד האחרון לביצות שכיסו 20,000 דונם מהאזור. אותן ביצות עברו ייבוש בין 1937 לבין 1939 כדי למזער את כמותם של היתושים הגורמים למחלת המלריה. בנוסף משנת 1960 שאבו את המים שנשארו באזור עד שמעיינות רבים התייבשו, אף בשנים האחרונות היו במקום חפירות כדי להעמיק את מקורות המים עד למי התהום ומוסיפים להם את המים שהצטברו במהלך הקידוחים באזור כדי למנוע את הכחדתם של הצמחים והחיות הגדלים באזור.

ביצת אפק זו ביצה שמסביבה יש צמחייה האופיינית למקום שיש בו מים. עם זאת מקצתם של הצמחים כגון יקינטון המים, אזדרכת מצויה, פטל קדוש, ינבוט השדה, אשל, קנה מצוי ופיסטיה צפה עלולים לגרום להכחדתם של הצמחים הנדירים. הצוות של שמורת עין אפק פועל כדי למנוע זאת, ולכן עוקר את אותם צמחים פולשים, מחליף את סוג הקרקע, שותל צמחי בר, יוצר שיפועים ומפלונים ומשנה את נתיב זרימתם של המים. אחד הצמחים המיוחדים הצומחים במקום הוא הנימפאה התכולה שלו גבעול ארוך, קנה שורש המעוגן בקרקע, עלים רחבים ופרחים גדולים בצבע תכלת.עוד פרחים נדירים הם סם הכלב המזרחי, סחלב הביצות, ארכובית צמירה, מכבד הביצות בקמניה דו טורית וסוף צר העלים. אף תוכלו לראות במקום צמחים רגילים כגון נוריות מים, נופר צהוב, עדשת מים,  נהרונית צפה, פרעושית משלשלת, סוף מצוי, קנה מצוי, כרפס הביצות, גרגיר נחלים, וסמר חד-שיח רב שנתי שלו עלים גליליים הנראים כמו מסמרים. בנוסף הביצה משמשת למקור מחייתם של עופות המים וצבי הביצה. מסביבה יש שביל הבנוי מגשרי עץ שממנו תוכלו ליהנות ממראה הביצה מנקודת מבטם של עופות השמים.

בריכת אפק  משמשת למקור מחייתם של חיפושיות מים, פשפשי מים, שפיריות מים ויתושי מים, רכיכות כגון שחריר הנחילם, סרטנים כגון קפיצונים, שטצדאים והנחלים, דגים כגון לבנון הירקון, אמנון מצוי, גמבוזיה, קרפיון מצוי, שמפיניון מצוי, צב רך ועופות כגון מגלן חום, שקנאי, קורמורן גמד, חסידה לבנה, ברווזים, סיקסק ולבנית קטנה. גם תוכלו לראות את הנוטרייה.

לצדה יש בריכה נוספת שנועדה לרבייה של דגים.

בכל אחד ממקורות המים גדלים צמחים האופייניים למקום שיש בו מים כגון עצי אשל היאור שלהם עלים קשקשיים, עדשת מים, ערבה שעירה, שנית גדולה וחנק מחודד. בנוסף תוכלו לראות חיות שונות: ציפורים כגון אנפת לילה, קורמורנים, דיות, חסידות, שקנאים, עגורים, תמירונים, סופיות, פשוש, בולבול וצופית. אף תוכלו לראות את דורסי מים כגון דיה מצויה ועיט צפרדעים.

נמשיך בשבילי השמורה כדי להיחשף לחיות השונות הנמצאות בשמורה: חיות לילה כגון אנפות, עטלפים ותנשמות, ציפורים כגון  סיקסק, מגלן חום, ברכיה, אגמיה שחורה, שרשיר, אגמית מצויה ולבנית קטנה. זוחלים כגון נחשים ולטאות. טורפים כגון נמיות מצויות, חתולי ביצות, נוטריות, תנים זהובים, שועלים, חזירי בר, דורבנים מצויים ותאו הנהרות.

משם נמשיך בשבילי השמורה לעבר תל אפק ששם תוכלו לראות שרידי התיישבות מהתקופה הכנענית, ההלניסטית והרומית. במקום תוכלו לראות את שרידי חומת העיר, מקומות פרנסתם של התושבים: תעשיית צבע הארגמן, תעשיית הזכוכית, קבריהם של התושבים, הדרך שהובילה מעכו לתל גבע ולמגידו, מקדש ובית מושל מימי השלטון המצרי. למרגלותיו יש יער אורנים שניטע לזכרם של תושבי האזור שנהרגו במלחמות ישראל.

המעוניינים יוכלו להמשיך לחלק הבוטני של השמורה שבו תוכלו להיחשף לצמחים הנמצאים בסכנת הכחדה. בחלק זה תיכנסו לגן שנקרא “גן המקלט” שבו תוכלו להתרשם ממגוון של צמחים נדירים שהועברו ממקומות שרצו לפתחם ונשתלו בחלקות גידול טבעיות.

  

אטרקציות בסביבה

דרך הכותנה באפק

מרכז מבקרים שבו תוכלו להכיר את הכותנה, ללמוד על שימושיה השונים של הכותנה וללמוד כיצד מייצרים מהכותנה בדים. בנוסף תוכלו אף להתנסות בעצמכם. אורכה של הפעילות במקום כשלוש שעות וההדרכה תוכל להיות בעברית, באנגלית או בערבית.

בתחילת הסיור תצפו במופע אור קולי שבו תשמעו סיפורים על גידול הכותנה בארץ. אחרי כן תסיירו בשטחים החקלאיים שבהם גדל צמח הכותנה. משם תמשיכו לתערוכה המציגה את שלבי ייצורו של הבד. לבסוף תלמדו מה אפשר לעשות עם הבדים ואף תיישמו את מה שלמדתם בעצמכם.

המעוניינים יוכלו תמורת תשלום נוסף ללמוד להדפיס על חולצות ולמלא בקבוקים בסיבים.

שעות פתיחה: בתיאום מראש.

טלפון ליצירת קשר:  8784062 – 04 או 4264915 – 052.

שביל אזורי בגליל התחתון באפק

חברה המתמחה בטיולי רכבי שטח ובאופניים בשבילים מסוימים המיועדים להם המסומנים בצבע לבן –  סגול – לבן. אם עובר במקום גם מסלול נוסף תהיה גם נקודה סגולה. לאורך המקטע: מהכניסה לשמורת אפק דרך נחל אובליים, הר אבטליון, גן לאומי קרני חיטין, בקעת ארבל, תל רקת עד לכנרת, יעמדו לרשותכם שלושה מסלולים.

טלפון ליצירת קשר:  03-6388719

חי פארק בקריית מוצקין

גן חיות בגודל 150 דונם שבו תוכלו לראות בעלי חיים הממוקמות במתחם המדמה את סביבתן הטבעית. אף תהיה לילדים פינת ליטוף. בנוסף יש לונה חי  הכולל מתקנים חשמליים, קרוסלות רכבות ומכוניות מתנגשות, ופארק מתנפחים. זאת ועוד יש חוות רכיבה שבה תוכלו לרכוב על גמלים או על סוסים. אף יש במקום אמפי פארק שבו יש הופעות. גם תוכלו ליהנות משבילים מסודרים, מאגם ברבורים שגודלו שני דונם, ממזרקות, מצמחיית מים מעוצבת, מצמחייה טרופית, ממזנון, ממסעדה, מבית קפה וממדשאות.

במקום יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות או לאמהות המעוניינות להגיע עם העגלות!

שעות פתיחה

קופות

הכניסה למקום מותנית בתשלום!

בקיץ: באמצע שבוע, בשבת ובחג מתשע בבוקר עד חמש אחר הצהריים. ביום שישי ובערבי חג מתשע בבוקר עד שלוש אחר הצהריים.

בחורף: באמצע שבוע, בשבת ובחג מתשע בבוקר עד ארבע אחר הצהריים. ביום שישי ובערבי חג מתשע בבוקר עד שתיים בצהריים.

מתחם גן החיות

בכל ימי השבוע כולל ערבי חג וחג משש בבוקר עד תשע בלילה.

טלפון ליצירת קשר: 04-8747445

מסעדות בסביבה

קפה מאד –קפה גרג בקריית מוצקין

בית קפה  איכותי שבו תוכלו ליהנות מארוחות חלביות, מארוחות צמחוניות ומארוחות טבעוניות כשרות למהדרין.

טלפון ליצירת קשר: 050-3730053

חומוס ניהאד

חומוסייה שבנוסף לחומוס תוכלו לקבל פלפל חם וטעים וסלטים טריים ואיכותיים.

 שעות פתיחה: כל יום משמונה בבוקר עד שש בערב.

טלפון ליצירת קשר: 04-8752304

שניצליה בקריון

מסעדה המתמחה בשניצלים פריכים במגוון טעמים בשריים או צמחוניים. בנוסף במקום יש בשרים נוספים כגון קבב מבשר עגל, נקניקיות, אנטריקוט ופרגיות. לכל מנה שתזמינו תקבלו תוספת אחת כגון צ’יפס, אורז, פירה או טבעות בצל. אף תוכלו לקבל במנה סלטים ורטבים. זאת ועוד תוכלו לבחור אם לאכול את המנה בצלחת או להכניס את מה שבחרתם לבגט, פיתה או לאפה.

שעות פתיחה: באמצע שבוע מעשר בבוקר עד עשר בלילה. ביום שישי מעשר בבוקר עד שלוש אחר הצהריים. ביום שבת ממוצאי שבת עד אחת-עשרה בלילה

טלפון ליצירת קשר: 072-2154022

במתחם של שתי המסעדות הללו יש לכם גם המבורגר, ארומה ובייגלה.

 

מקומות לינה בסביבת עין אפק

עכו  27 מלונות 

נהריה 39 מלונות

חיפה50 מלונות

נס עמים  8 מלונות 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם