• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בשמורת נחל עמוד עליון

דף הבית » מסלול טיול בשמורת נחל עמוד עליון

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

נחל עמוד עליון – יאסר שואהנה. מתוך אתר פיקיוויקי

ערכה:יעל פלד

כללי: נחל עמוד זורם לאורכו של הר מירון ונשפך לכנרת.

חבל ארץ: גליל עליון

מפת סימון שבילים: מפה 2 – גליל עליון

נקודת התחלה: חניון הפיתול

נקודת סיום: המפגש בין כביש 85 לבין שביל ישראל

סימון השבילים: כחול ושביל ישראל

שילוט והכוונה במסלול: תלכו לאורך המסלול הכחול עד לחניו המסומן בשביל ישראל.

נקודות ציון:  Lng:35.44309760692556  Lat:32.97936363231448

עונות מומלצות: סתיו, אביב וקיץ.

משך המסלול: כחמש שעות.

מאפייני המסלול: המסלול מיועד למשפחות, למיטיבי לכת.

רמת קושי: בינונית – קשה

אורך המסלול: כחמישה קילומטר.

ציוד למסלול: יש לדאוג לקחת מים, כובע וקרם הגנה. בנוסף מומלץ לנעול נעליים נוחות להליכה ואף יש לדאוג לנעליים להחלפה. זאת ועוד מי שמעוניין להשתכשך במים, מומלץ שיביא עמו בגד ים. חשוב לציין שהכניסה למקום מותנית בתשלום, ולכן מומלץ לדאוג שיהיה לכם כסף לתשלום.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: אין

מקום לפיקניק: בבריכות שכווי, בבריכה קטנה ובעין סתר.

כניסה: הכניסה לשמורה מותנית בתשלום.

חניה: חניון הפיתול, המפגש בין כביש 85 לבין שביל ישראל

קליטה בקשר: תקין, למעט בבריכות שכווי.

נקודת מילוי מים: בחניון בכניסה למסלול.

אזהרות למפגעים במסלול: אין להיכנס למבנים בשל סכנת קריסה ואין לשחות ואין לטבול עצמיכם בבריכות שכווי.

לעיון : הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: בבריכות שכווי, בבריכה קטנה ובעין סתר

פריחה: באביב ניתן להבחין במרווה דגולה, בדרדר מצוי, בדבקת האפונים, בקרנונית דביקה, בארביס אביבי, בלוף מנומר, בלשון כלב כרתית, בציפורנית כרסנית, בתלתן הארגמן, באפון מצוי, בשברק חיוור, בכרמלית נאה, בחרציות, בכרבה ספרדית, בטופח מצוי, בטבורית מצויה, בולריינה איטלקית, בלשון פר סמורה, בחד שפה מצוי, בבר עשנן ארץ ישראלי, בהרדופנין סורי, בסומקן מעוצה, בנוריות, במלקולמיה הררית, בחלבלוב מגובשש, בכתרון זעיר פרח, בכוכבן מצוי, בסינפיטי ארץ ישראלי, בגרניון נוצץ, בגרניון הארגמן, בטמוס מזרחי, במשקפיים מצויים, בבקיית המשי, בגבעונית הלבנון, ברוש עקוד, ובקדד מצליב.

איך להגיע: תיסעו על כביש 866 עד כקילומטר דרומית ליישוב מירון. שם יהיה חניון שנקרא “חניון הפיתול” המסומן בסימון השחור. יש לציין שבמצב זה אתם מאריכים לכם את הדרך בערך כשני קילומטרים למסלול המעגלי.

מסלול: תרדו במסלול עד לברכות שכווי שהן בריכות גדולות שמסביבן צומחים עצי דולב. תלכו כשלושה קילומטר ותעלו בשביל המסומן הכחול לכיוון הקבר השיח’ כוס ולצפת. במהלך השביל תוכלו להבחין במפל גבוה החוצה את ערוץ הנחל המרכזי. משם תלכו כעשרים מטרים בעלייה עד לבריכת מים קטנה או שתרדו כמה מאות מטרים ותגיעו לבריכת עין סתר, נביעה היוצאת מצלע הנחל שממנה יוצא מפל קטן. מכאן תעלו בשביל המסומן בכחול להר מצפה ימים. מי שאינו מיטיב לכת יוכל לעלות לאורכו של הנחל ואילו מיטיבי הלכת יוכלו לצאת משביל הנחל כדי ליהנות מחמש מאות מטרים של עלייה במסלול תלול במיוחד. לאחר מקטע זה המסלול שוב מתחבר. תלכו כשני קילומטרים בשביל צר הכולל עליות  תלולות ומורדות תלולים כשלצדכם יש תהום עמוקה. במקטע זה יש ללכת בזהירות ולשמור היטב על ילדיכם. לטובת המסלול יאמר שהנוף הנשקף לפניכם הוא מדהים ביופיו. לאחר מקטע זה תלכו כחצי שעה על כביש 85 עד שתגיעו למפגש עם שביל ישראל.

מסלולי טיול נוספים בשמורת הר מירון והסביבה

אטרקציות בסביבה

יער בירייה

יער מלאכותי המשתרע על פני 20,000 דונם. ביער יש בעיקר זנים שונים של עץ האורן, ובעיקר אורן ירושלמי. עם זאת אפשר למצוא בו גם עצים אחרים כגון עצי ארז ועצי ברוש. במקום יש שביל מסודר מאספלט המתחיל מכביש 866 בקטע הסמוך לעין זיתים ונמשך עד חצור הגלילית.

 

חוות בת יער

 חווה הממוקמת בשטחו של יער ברייה ומשקיפה על הרי הגליל, הרי הגולן והחרמון.

במקום יש חוות סוסים שבה הצעירים יוכלו ליהנות מרכיבה על פוני ואילו המבוגרים יוכלו ליהנות מרכיבה על סוסים. בנוסף יש גם פארק של ספורט אתגרי הכולל פארק חבלים, באולינג, מטווח פיינטבול. לצעירים מביניכם תהייה אפשרות לשחק בגן השעשועים וליהנות מפינת ליטוף.

לבסוף המעוניינים יוכלו לצאת מהמקום לסיורים מודרכים ולהפעלות קבוצתיות במסלולי טיול רגליים ואף תוכלו ליהנות מטיולי ג’יפים מאתגרים. אם תהייה רעבים יש בסמוך לה מסעדה בשרית קטנה באווירה כפרית.

טלפון ליצירת קשר: 04-6921788  

 

מצודת ברייה

מצודה שנבנתה בתקופת המנדט הבריטי ונחשבת היום למוזיאון המציג את ההיסטוריה של אזור ברייה וברייה עצמה. בחצר המוזיאון מוצגת המרגמה ששימשה בעת שחרור צפת. מהמצודה יש שביל שאורכו שבעה קילומטרים שבהם אפשר ללמוד על ההיסטוריה של האזור. המוזיאון מוקדש

ההיסטוריה של המקום

בינואר 1946 הוקמה מצודה כדי ליישב את אזור הגליל. תושבי המקום העבירו את זמנם באימונים, בסיורים ובעבודות ייעור. פעולות אלו נועדו להגן על יהודי צפת מפני הערבים. בנוסף יישבו שם את המעפילים הלא חוקיים שהגיעו לארץ. בפברואר נעצרו תושבי המקום בשל החשד שהם אשמים באירוע הירי על מחנה הלגיון הערבי. קומץ האנשים שנשארו במקום היו אמורים לשמור על העיר עד לשחרורם של העצורים, אך במרץ הבריטים כבשו את המקום. זמן קצר אחרי כן אלפי בני נוער הקימו בסמוך נקודת יישוב חדשה שנועדה לאכלס כמאתיים איש, אך הבריטים סילקו אותם משם בכוח. אף על פי כן מאות בני נוער חזרו למקום בדרכים עקיפות ונשארו שם עד לפורים. אותם צעירים שוחחו עם הבריטים ושכנעו אותם לאפשר לעשרים תושבים להתגורר שם. אותם צעירים השתייכו לקבוצת בני עקיבא, והם נשארו שם עד לפברואר 1947. במקומם הגיעה קבוצה חדשה שנשארה במקום עד תחילת 1950. קבוצה זו עסקה במשק, בהכשרת הקרקע ובהגנה על היישוב. בחורף 1948 לא כל עמדות השמירה היו מוגנות בשל מזג האוויר הקשה ששרר באותה תקופה, לכן האויב ניצל את המצב תקף את העיר, השתלט עליה והטיל מצור על העיר. עם זאת בשל כמות הנשר הרבה שהיו לתושבים, הם הצליחו לתקוף את הערבים ולהוביל לשחרורם ממצור במאי 1948. מצב זה אפשר לתושבים שאכלסו את המקום להמשיך להכשיר את הקרקע להתיישבות. עם זאת המוסדות האחראים טענו שאין המקום יכול לשמש ליישוב חקלאי. כפיצוי לחברי הקבוצה, המוסדות האחראים אפשרו להם לבחור לאן הם מעוניינים לעבור באזור הגליל. הקבוצה בחרה לעבור לעין צורים. בירייה נשאר שומם עד לשנות השבעים. בשנת 1971 הוקמה בסביבה מצודה חדשה בתוך יער בירייה. במלחמת לבנון השנייה נשרף קטע נכבד מיער בירייה ובמזל המצודה לא נפגעה כלל. בסמוך למצודה יש מצפור המשקיף על פעולות שיקום היער.

נבוריה

אתר ביער בירייה שבו תוכלו להבחין בשרידי בית כנסת עתיק מהמאה הראשונה. בית הכנסת הוא מבנה קטן הנתמך בשתי שורות של עמודים השרועים לאורכן של שתי שורות של ספסלי אבן. עמודי השיש נועדו לתמוך בגג. באמצע המאה השלישית הורחב בית הכנסת. בשנת 363 בית הכנסת נחרב ברעידת אדמה. בסמוך לבית הכנסת נמצאו קברי צדיקים של התנאים והאמוראים. במקום קבורים רבי אלעזר המודעי, רבי יעקב, רבי חיים ויטאל, רבי יונתן ורבי יצחק. אף נמצאו שרידים של בתי מלאכה ששמשו את התושבים באותה תקופה ושרידים למערכות מסתור תת-קרקעיות ששמשו את תושבי המקום בעיתות מלחמה.

 קברו של רבי יונתן עוזיאל 

רבי יונתן עוזיאל היה מגדולי תלמידיו של הלל הזקן. נהוג לעלות אל קברו בראשי חודשים, באמצע החודש וביום פטירתו, עם זאת יש כאלה שעולים לשם כל ימות השנה. החל מהמאה השבע-עשרה וכלה עד ימינו נהוג לבקש על קברו פרנסה טובה, נחת מהילדים, בריאות טובה, זיווג טוב, זוגיות טובה ופוריות. מעל קברו תוכלו להבחין בשרידיו של בית כנסת הכוללים חוליה מגולפת של קורה, כרכוב ואבני גזית. אף תוכלו לראות שם לוח שבור משיש שעליו יש תבליט גפן.

ארבעת מעיינות

עין יבנית – מעיין קטן הנובע בכל ימות השנה שמסביבו נטועים עצי בוסתן ועצי צפצפה מכסיפה.

עין מרגנית –  מעיין הנובע רק בשנים גשומות ומימיו נשפכים לבריכה. מסביבו נטועים עצי תאנה ואף יש שולחנות לפיקניק.

עין גבר – מעיין הנובע כל השנה ממערה קטנה שממנה מימיו נשפכים לבריכה. מסביבו יש טרסות חקלאיות ובריכות מים רבות.

עין נבוריה –  מעיין הנובע ממערה קטנה. בעבר הוא שימש להשקיית הצאן ולכביסה, אך כיום הוא משמש לרחצה. שימו לב שמעיין זה הוא מקור מחייתן של הסלמדרות. מסביבו של המעיין יש טרסות חקלאיות ונטועים עצי בוסתן

 

מסעדות בסביבה

מסעדת תנורין במגדל

מסעדה המציעה ארוחות בשרים וארוחות דגים מהמטבח הערבי באווירה כפרית. במסעדה זו תוכלו לבחור אם לאכול בפנים או בחוץ והאם לאכול באזור המיועד למעשנים או באזור המיועד ללא מעשנים. במקום יש נגישות לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה: שתים-עשרה בצהריים עד חצות

טלפון ליצירת קשר : 053-8096629

מסעדת מגדלנה במגדל

מסעדה לבנונית

טלפון ליצירת קשר: 04-6730064

גילי מסעדת השף  באמירים

מסעדה בשרית רומנטית  של השף גילי אלטמן המשקיפה על הכנרת, על הארבל ועל רמת הגולן. המסעדה כשרה ונגישה לאנשים שיש להם נכויות

שעות פתיחה : שמונה וחצי בבוקר עד חצות

טלפון ליצירת קשר: 057-9443810

מקומות לינה:

מלונות מומלצים באזור מירון והסביבה

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם