• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול בשעריים, חירבת קייאפה

דף הבית » מסלול טיול בשעריים, חירבת קייאפה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

סייר, כתב וצילם: אילן גד

יהודה היה הבן הרביעי של יעקב,ובנה הרביעי של לאה משבעת ילדיה. ממנו צמח שבט יהודה שהיה לגדול בשבטים בשני המפקדים שערכו כ 76500 גברים בגיל לחימה..עם השנים נבלעו בשבט יהודה, שבטי בנימין ושמעון,ויחד עם אנשי שבט לוי שהיו בנחלותיהם הם היוו את עיקר גרעין העם היהודי בהמשך. המושג עשרת השבטים הוא כנראה מוטעה כי למעשה כלולים בו תשע שבטים ובני לוי שהיו בנחלתם. למעשה תשע וחצי!

נחלת יהודה שהחלה בתחום שבין ירושלים עד חברון,התרחבה בהמשך על חשבון השבטים שנתווספו לו עד לצפון הנגב,ואזור הגבול פלשת והשפלה.

במספר משפטים בתנ”ך מופיעה בנחלת שמעון בתחילה,ואחר כך בנחלת יהודה העיר שעריים.

שעריים מזוהה עם חירבת קייאפה עיר בעלת חומה בצורה שנחשפת בשנים האחרונות בגבעה שצופה לעבר צומת האלה וסביבתה, שדאז החילה את האוייב הגדול הפלישתים שלבסוף הובסו בידי היהודים, אך צחוק הגורל העניק לארץ את שמה על בסיס שמם..פלשתינה.

שעריים מוזכרת עם מספר ערים נוספות באזור כמו: עזקה, עדולם, שוכה. שעריים הייתה בעלת חומה בת כ 700 מטרים וסגרה על שטח של 20 דונם לערך, חומה שהכילה שני שערים ומכאן שמה,בנוסף מכיל האתר שרק אחוז קטן ממנו נחפר בתי מגורים בורות מים ועוד.
ממצאים אורגנים של החופרים במקום מתארכים את הישוב במקום לתקופת הברזל בין השנים 1050-970 לפנה”ס.

במקום נמצאה התגלית השנייה בחשיבותה אחרי המגילות הגנוזות ,והיא חרס המכילה כתב פורטו-כנעני עברי עם טקסט ומילים יחודיות לעברית כמו: תעש, עבד, מלך, גר, אלמנה, וכנראה הכיל טקסט משפטי עתיק.

הטיפוס למקום מצריך כושר ,אנו הגענו מכיוון צומת האלה כ 200 מטר מהצומת דרך המסעדה הכורדית ששוכנת במקום, והשדות, לעבר קירות שנראה שעשו בהם ניסויי חציבה (דבר שלא מפתיע בשל סוג הסלע האופייני ששימש לחציבת מערות רבות).

קצת ימינה משם נמצאת העיר שגדר מונעת כניסה לאזור שעדיין נחפר שם. הפיצוי למטפס הוא נוף מרהיב של הסביבה ונגיעה בעבר הרחוק והעתיק שלנו כעם.

האזור זוכה לתשומת לב של הארגונים הירוקים שמוטרדים מהתפשטות בית שמש דרומה לכיוון האתר והניסוי שעתיד כנראה להתרחש עם יקבל אישור להפיק אנרגיה מפצלי שמן, תוך קידוח לעומק 300 מטר וחימום הפצלים בטמפ’ של מאות מעלות צלזיוס.

נקווה שמקבלי החלטות לא יעשו מעשה שעלול לפגוע בסביבה, ובמיוחד בסביבה קסומה כמו זו עם פוטנציאל לגנים לאומיים חשובים.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם