מסלול טיול בתל חצור

סייר, כתב וצילם: אילן גד

תל חצור הוא התל הגדול ביותר בארץ ישראל, מבין 200 התלים שקיימים בה. ההיסטוריה של ישוב אדם בתל מתוארך לתקופות קדומות עד לפני לפחות 5000 שנה. מרשימה במיוחד העובדה שנתגלו בו לא פחות מ 21 שכבות ישוב שונות (ובהתחשב שהמקום היה שומם יותר מאלפיים שנה).
העיר הכנענית שישבה פה לפני התנחלות בני-ישראל, הייתה עיר-מדינה גדולה ומשמעותית (20000 תושבים), עושרה של העיר נבע ממיקומה בין האדמות הפוריות של עמק החולה,ומיקומה האסטרטגי על דרכי המסחר בין מצרים ,פניקיה(לבנון), מסופוטמיה (עיראק),ואזור ערי אסיה הקטנה (תורכיה) וסוריה, יש ממצאים מתיעוד מצרי פרעוני לגבי העיר. גודלה של העיר בה לידי ביטוי בשם "ראש ממלכות האלה".

העיר נמחתה ע"י יהושוע ולוחמיו, כמתואר בפסוק מספר יהושוע:
"וַיָּשָׁב יְהוֹשֻׁעַ בָּעֵת הַהִיא, וַיִּלְכֹּד אֶת-חָצוֹר, וְאֶת-מַלְכָּהּ, הִכָּה בֶחָרֶב: כִּי-חָצוֹר לְפָנִים–הִיא, רֹאשׁ כָּל-הַמַּמְלָכוֹת הָאֵלֶּה. וַיַּכּוּ אֶת-כָּל-הַנֶּפֶשׁ אֲשֶׁר-בָּהּ לְפִי-חֶרֶב, הַחֲרֵם -לֹא נוֹתַר, כָּל-נְשָׁמָה; וְאֶת-חָצוֹר, שָׂרַף בָּאֵשׁ." יהושוע: פרק יא, 10-13

וחפירות שנערכו במקום מצאו עדויות לחורבן העיר בתקופת ההתנחלות של בני-ישראל.והישוב במקום פסק לתקופה של כ 150 שנה.
יש אגב מחלוקת בין תיאור החורבן בתקופת יהושוע, יש שטוענים שכלל מלחמות ישראל במלכי חצור,קובצו בתנ"ך ויוחסו ליהושוע, למרות שחלק מהקרבות נערכו בתקופת סיסרא,ודבורה הנביאה…

ובהקשר אקטואלי להיום.. המלך שלמה בנה וביצר את העיר,בעזרת מיסוי כבד על בני ישראל (הממלכה המאוחדת), הדבר היה בין הסיבות העיקריות לפיצול הממלכה עם מותו של שלמה.
כמתואר בפסוק מספר מלכים א:
"וְזֶה דְבַר-הַמַּס אֲשֶׁר-הֶעֱלָה הַמֶּלֶךְ שְׁלֹמֹה, לִבְנוֹת אֶת-בֵּית יְהוָה וְאֶת-בֵּיתוֹ וְאֶת-הַמִּלּוֹא, וְאֵת, חוֹמַת יְרוּשָׁלִָם; וְאֶת-חָצֹר וְאֶת-מְגִדּוֹ, וְאֶת-גָּזֶר".מלכים א'– פרק ט', 15
ההמשך ידוע רחבעם מרד יחד עם 10 שבטים ופיצל את הממלכה העברית (יש אומרים האימפריה העברית) לשתיים, לממלכת יהודה הקטנה (שבה המשיך בית דוד לשלוט עד חורבן הבית הראשון), וממלכת ישראל הגדולה (שנחרבה מאתיים שנה בערך לפני יהודה,וחלפו בה כמה שושלות של מלכים).

בעת עליית בית עמרי ומלכיו המשמעותיים, עמרי ואחאב,זכתה העיר לביצור ובנייה מחודשים,ונבנה בה מפעל מים מרהיב כמו שבנה אחאב במגידו , והפכה לעיר גדולה יותר.
העיר אגב נכבשה בעת חורבן ממלכת ישראל בידי האשורים בשנת 732 לפנה"ס.
"בִּימֵי פֶּקַח מֶלֶךְ-יִשְׂרָאֵל בָּא תִּגְלַת פִּלְאֶסֶר מֶלֶךְ אַשּׁוּר, וַיִּקַּח אֶת-עִיּוֹן וְאֶת-אָבֵל בֵּית-מַעֲכָה וְאֶת-יָנוֹחַ וְאֶת-קֶדֶשׁ וְאֶת-חָצוֹר וְאֶת-הַגִּלְעָד וְאֶת-הַגָּלִילָה, כֹּל אֶרֶץ נַפְתָּלִי; וַיַּגְלֵם אַשּׁוּרָה."מלכים ב'– פרק ט"ו, 29

אז חוותה העיר ירידה בחשיבותה, עד הפיכתה לישוב זעיר ודל שלאט לאט ננטש. חשיבות גילוי העיר בחפירות, הוא בעובדה שהיא מספקת לקיום מלכים המזכרים במקרא עד לתקופת שלמה המלך.

הביקור במקום הוא חוויה נעימה, במיוחד לחובבי היסטוריה, התל בולט בין שדות זהובים של האזור. ההליכה במקום נערכת במסלול מעגלי.

בכניסה לקיבוץ איילת השחר, נמצא מוזיאון תל חצור ובו שלל ממצאים שהתגלו בתל-חצור במהלך החפירות שנערכו במקום, כמו פסלים , תכשיטים, מצבות .אגב בחפירות סייעו ראשוני התושבים של חצור הגלילית (ששוכנת ליד האתר, וקיבלה את שמה מהתל) לפרופ' יגאל ידין ומשלחת החפירות מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

אטרקציות מומלצות לגיל הזהב אטרקציות מומלצות לילדים אטרקציות מומלצות למבוגרים אטרקציות מומלצות למשפחה אטרקציות מומלצות לנוער אטרקציות מומלצות לצעירים ארכיאולוגיה בישראל גנים ופארקים בישראל היסטוריה בישראל ארכיולוגיה, תל חצור

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות