• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול היסטורי באמסטרדם. מוקדי דת והיסטוריה בעיר

דף הבית » מסלול טיול היסטורי באמסטרדם. מוקדי דת והיסטוריה בעיר

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 15 דקות

יש הרבה מה לעשות ומה לראות באמסטרדם. עיר המסיבות, הסמים, הבילויים והזנות היא גם עיר של תרבות, מורשת, מסורת והיסטוריה. אז כן, הרבה מהתיירים לא באים לחקור את נבכי העיר ולהתחקות אחר הסיפורים ההיסטוריים המרתקים שלה, אבל הם בהחלט נסחפים, וגם נמליץ להם לעשות זאת, אחרי ביקורים במוקדי ענין מהעבר הרחוק.

 

מוזיאונים, כנסיות, בתי כנסת, ארמונות, היכלות, אנדרטאות ועוד ועוד סמלי מורשת, תערוכות ומיצגים ששופכים עור על ההיסטוריה של הולנד בכלל ושל אמסטרדם בפרט. מוקדי הביקור ההיסטוריים השונים שופכים אור על דמותה של אירופה מהמאה העשירית ואילך ומשקפים את התמורות שחלו במהלך השנים. מבנים, אביזרים, אנדרטאות ותצווגות במוזיאונים מציירים תמונה על העיר שהיתה ועל זו שעודנה.

 

טיול בנבכי היסטורי של אמסטרדם הוא מרתק. מכל פינה ניבטים דברי הימים ואופיה הייחודי ויוצא הדופן של העיר שמהווה מוקד עליה לרגל למיליוני תיירים בכל שנה. אמסטרדם היא עיר אירופאית מרכזית שהחלה את דרכה ככפר דייגים. הכפר נוסד במאה ה-12. וכונה “אמסטל דאם” על שם הסכר שנבנה על הנהר החוצה את הכפר שהפך לעיר- נהר אמסטל (הנהר הטבעי היחיד שחוצה את עיר). העיר המכונה “הסכר על האמסטל” עברה שינויים ותהפוכות במהלך השנים- מכפר היא הפכה לעיר נמל מרכזית, עיר מסחר משגשגת ובערך מאז המאה ה14 היא משמשת עיר מרכזית בהולנד ועיר חשובה באירופה. מאות שנים שימשה אמסטרדם ציר מסחר ומעבר מרכזי באירופה ושגשגה ופרחה בזכות מעמדה זה. גידולה המואץ והתפשטותה הביאה אותה למימדים גדולים ביותר- כיום,  מתגוררים באמסטרדם וסביבותיה כ2.2 מיליון איש.

 

ממרכזיות כזו נהנית אמסטרדם כבר מהמאה ה16, עת קיבלה הולנד את עצמאותה והפכה למדינה עצמאית, בולטת וסובלנית באירופה. במאה ה17 שמה של אמסטרדם יצא למרחקים- היא נחשבה לעיר חשובה ביותר, משגשגת, סובלנית, מתירנית ואף זכתה לכינוי העיר עם רמת הרווחה הגדולה ביותר בעולם והיא תפקדה תקופה ממושכת כמרכז הכלכלי של אירופה. שני  מאפיינים תרבותיים שייחדו את העיר היו חופש דת ומצפון, שהיה פחות נפוץ באירופה גם לאחר ימי הביניים; וכן סיוע רב ופעולות צדקה עבור הנזקקים- אמסטרדם היתה מלאה במאות ה17 וה18 ארגוני צדקה שפעילותם העצומה מנעה מעניי העיר לחיות בעליבות חריגה, כפי שחיו בערי אירופה אנשים רבים מדי. העיר גם היתה נקייה באופן יוצא דופן לאותה תקופה והושם דגש רב על חינוך והשתלבות במסגרות לימודיות.

 

אחרי תקופת תור הזהב ידעה אמסטרדם גם תקופה של שפל, בעיקר בתקופת נפוליאון שכיבושו פגע בעושרה של העיר וערער את מעמדה כעיר נמל ומסחר מרכזית, אולם הוא גם הוביל לביסוס הדמוקרטיה הצפויה להתקיים בה. הכוונה היא לדמוקרטיה מלוכנית- בשנת 1815 נוסדה ממלכת הולנד ושנים לאחר מכן הגיעה לעיר המהפיכה התעשייתית. כמו בכל ערי אירופה תהליכי התיעוש האיצו אל תהליכי העיור והמהגרים הכפריים הרבים שילשו את אוכלוסיית העיר ששטחה התרחב ביותר תוך זמן קצר. מהלך זה גרר שתי השפעות מרכזיות- מחד התפתחות של העיר, הרחבתה, התעצמותה וייסוד מוסדות רבים, כגון, מוזיאונים, ארמונות, כנסיות, תחנת הרכבת סנטרל, חומת העיר, גשרים, תעלות ומערך של 45 מעוזים סביב העיר. מאידך התפשטה מגמה של עוני ודלות- מיליוני התושבים התקשו למצוא דיור ופרנסה והתנאים הסניטריים בעיר התדרדרו. ברבות הימים מגמת ההתפתחות התגברה על מגמת הדלות, מה שהוביל לתקופה המכונה “תור הזהב השני של אמסטרדם”, במהלכה נהנו התושבים מרווחה כלכלית והעיר הפכה למרכז מסחרי ותעבורתי מרכזי.

 

מאז ועד היום מעמדה של אמסטרדם יציב ולא נרשמו בה מאורעות משנים סדרי עולם. אמסטרדם נחשבת ל”עיר עולם” ומושכת מיליוני תיירים בכל שנה. המשטר בעיר יציב, אולם מדי פעם מתגלעים ברחובותיה חיכוכים בין התושבים הותיקים לאוכלוסיות המהגרים הרבות החיות בה, אולם לא התרחש כל מאורע או משבר רציני והלהבות הנמוכות רק מתגברות מפעם לפעם מבלי ליצור שריפה רבתי. כיום אמסטרדם היא עיר בירה כיפית, תוססת, מלאת תרבות, חופש, חירות וקבלה שחרטה על דגלה סובלנות ומתירנות. לא פלא שכולם כל כך מאוהבים בה.

 

המאורעות השונים, כמו גם קורותיה של הקהילה היהודית בעיר ניבטים מכל פינה. בין האטרקציות ההיסטוריות בולט שפע של אתרי ביקור ברובע היהודי- מה שהיה בעבר מקום מושבה ומרכז החיים של קהילה יהודית מפוארת. ההיסטוריה של יהודי הולנד כרוכה בזו של ההולנדים ומשקפת את התהליכים שהתרחשו בה במהלך השנים. כמו בכל אירופה גם באמסטרדם היתה קהילה יהודית מפוארת. הקהילה היהודית פרחה ושגשגה בעיר בעיקר אחרי גירוש ספרד ופורטוגל שגרם ליהודים רבים למצוא מפלט בעיר הסובלנית, המקבלת והמתירנית שאפשרה הרבה יותר משכנותיה באירופה חופש דת ופולחן. אך עוד קודם לגירוש נשמה והתפתחה בעיר קהילה יהודית ספרדית שהורכבה משלושה זרמים-     קהילת “בית-יעקב”, שנוסדה בשנת 1602; קהילת “נווה-שלום”, שנוסדה בשנת 1608-1612 וקהילת “בית-ישראל” שנוסדה בשנת 1618. עם הגירתם של הספרדים והפורטוגזים לאמסטרדם נוצרה קהילה אשכנזית ענקית בעיר. ברבות הימים שלוש הקהילות הספרידיות התאחדו לקהילה אחת וכך נוצרו שתי קהילות נפרדות עם חיים, מוסדות ואיפיונים שונים ונבדלים. שתי הקהילות חיו בשלום עם השלטון המקומי ועם תושבי העיר. כמו בכל מקום באירופה, גם באמסטרדם יהודי אמסטרדם היו לעמודי תווך בכלכלה, במסחר, בפוליטיקה ובתרבות של העיר.

 

למרבה הצער הפאר וההדר של הקהילות היהודיות בעיר נמחק ונעלם ומוסדות הקהילה פוזרו לכל עבר בימי מלמת העולם השנייה. לאחר כיבוש הנאצים את העיר רוב יהודי העיר – יותר מ- 100,000 אנשי, נשים וטף נשלחו אל מותם במחנות ההשמדה. כמובן שהמאורעות הנוראים הביאו לצמצום חסר תקדים בכמות היהודים בהולנד- ערב מלחמת העולם השנייה היו ברחבי המדינה 140 אלף יהודים, מתוכם 120 אלף באמסטרדם. 4,300 מהם היו יהודים ספרדים. במהלך מלחמת העולם השנייה, לאחר המלחמה נותרו בהולנד רק כ- 20,000 יהודים, מתוכם 800 יהודים ספרדים. כיום חיים בהולנד כ20,000 יהודים, רובם חיים באמסטרדם ומתגוררים בכל רחבי העיר ולא רק ברובע היהודי.

 

ביקור ברובע היהודי המנציח את חייהן ופועלן של הקהילות היהודיות וכולל שרידים של עברם המפואר מהווה מוקד עליה לרגל עבור כל התיירים הרבים הפוקדים מדי שנה את העיר. זהו רובע בו תבלו ללא ספק ימים רבים. זהו הרובע ששימש מרכז חייהם של קהילת יהודי העיר.מאפייני הרובע, כמו גם מאפייניה של הקהילה היהודית באמסטרדם היו מפוארים ומרשימים- חיי קהילה ודת, חיי תרבות ואמנות ובעיקר חיי מסחר ועבודה. חלק מהיהודים סבלו מעוני רב והתשתיות באזור הרובע לא היו במיטבן. עם סיום מלחמת העולם השניה ועקב מעשיהם הנוראים של הנאצים נותרו מהמורשת המפוארת של הקהילה באמסטרדם רק שרידים. שרידים אלה ניצבים כיום בגאווה ובפאר ברחובות הרובע היהודי שנחשב חלק מרכזי מאד בעיר אמסטרדם ומקום עליה לרגל לתיירים רבים- לא רק יהודים וישראלים כמובן. השרידים שממלאים את רחובות הרובע- מוזיאונים, אנדרטאות, מוזיאונים, בתי כנסת, מבנים, מוסדות קהילתיים, חצרות, גלריות ועוד – נותרו כעדות אילמת לחייה המפוארים של קהילה פעילה שתרמה רבות מאד להולנד בכלל ולאמסטרדם בפרט. המבקרים ברובע היהודי באמסטרדם ייחשפו לטעימות מחיי הקהילה היהודית וילמדו על ההיסטוריה העקובה מדם שפקדה את המשתייכים אליה אשר כל חטאם היה בהיותם בני הדת היהודית- השתייכות שגזרה עליהם חורבן ומיתה. כיום חיים בהולנד כ20,000 יהודים, רובם חיים באמסטרדם ומתגוררים בכל רחבי העיר ולא ברובע היהודי. לרובע היהודי אפשר להגיע ברכבת התחתית – יורדים בתחנת Waterlooplein – או בקווי החשמלית מספר 9 ו – 14. משתגיעו לרובע תבחינו במהרה מסביבכם בכל האטרקציות הנמצאות סמוך זו לזו ובמרחק הליכה מהתחנה בה תרדו. בין האטרקציות הבולטות ברובע היהודי באמסטרדם נמנות אטרקציות רבות, אליהן נוהרים מיליוני מבקרים בכל שנה- בית המדרש עץ החיים, בית הכנסת אוולין בורג, במוזיאון היהודי, בית הכנסת הספרדי, מלטשת יהלומים, אין סוף אנדרטאות ועוד ועוד.

 

הדת השלטת כיום בהולנד היא נצרות ולצדה מתקיימות דתות נוספות בהרמוניה מוחלטת- אמסטרדם היא מוקד משיכה למהגרים רבים ולכן ניתן למצוא בה גם מסגדים ומקדשים, לצד בתי כנסת וכנסיות.

 

אתרי הביקור הדתיים וההיסטוריים בעיר הם רבים. מה חשוב לראות? את כל אלה:

 

מגדל  Westerntower and church

מגדל גבוה זה הוא נקודת ציון ברובע ג’ורדאן. המגדל שנבנה במאה ה16 הוא גבוה מאד ונושא משמעות היסטורית- הוא נתרם לתושבי הולנד על ידי הקיסר מקמיליאן האוסטירי לאות תודה על תמיכתה של הולנד בקיסרות. המגדל המיוחד והכנסייה המרכזית והמפורסמת שלצידו מושכים מבקרים רבים שמטפסים למרפסת הגבוהה ומשקיפים על נופי העיר הניבטים ממנה ונפרשים תחתיה.

 

ביתו של פינטו Pinto House

פינטו היה סוחר יהודי בעל אמצעים ואחד מעמודי התווך של הקהילה היהודית באמסטרדם. פינטו ובני משפחתו שגורשו מפורטוגל התמקמו בבית זה ולימים בני משפחתו שימרו אותו ושיפצו אותו. כיום משמש המבנה כספרייה העירונית של אמסטרדם. מומלץ לבקר בה כדי להתרשם מהמבנה המיוחד, מחזיתו, מתכולתו, מהחלונות הייחודיים, מהאחים הפזורים ברחבי הספריה, ומציורי הקיר המרהיבים המצויירים גם על התקרה.

הבית באזור  Sint Antoniebreestraat   ברובע  Waterlooplein

 

בית המרקחת Castro s pharmacy

לפני שתתהו כיצד השתחל בית מרקחת לרשימת האטרקציות ברובע ווטרלו באמסטרדם נמהר ונסביר כי אין המדובר בבית מרקחת בלבד אלא כמקום ששימש בעבר כבית מרקחת וכיום מהווה אתר תיירותי נחמד. בית המרקחת היה שייך ליהודי ממוצא ספרדי בשם Daniel Henriques שהיה גם חובב אומנות. הנרי, פתח את בית המרקחת בשנת 1832, בתקופה בה תושבי העיר גססו ממגיפת הכולרה ונפטרו בהמוניהם. הרוקח לחם בכל דרך במגפה, ועל זאת זכה במדליית כבוד מטעם עיריית אמסטרדם.

מידע שימושי:

כתובת: רחוב 14 Muiderstraat

שער Haarlemmerpoort

אתר תיירותי זה הוא ריד ארכאולוגי לתקופה קדומה. מדובר בשער היחיד ששרד מהחומות אשר הקיפו את העיר בעת העתיקה. השער נשמר, שוחזר, שופץ וכיום הוא שומר על מראהו ומהווה אנדרטה להיסטוריה של העיר שהיתה בעברה מוקפת חומה.

מידע שימושי:

כניסה בתשלום

כתובת Haarlemmerplein, 50

דרכי הגעה:  קו 3 בחשמלית לתחנת Haarlemmerplein  

 טלפון-  5512512

 

בית אנה פראנק House of Anne Frank

בין האטרקציות הבולטות ביותר באמסטרדם ובוודאי ברובע יורדאן בולטת האטרקציה ההיסטורית הזו המכונה בית אנה פראנק. בבית זה הסתתרה משפחתה של אנה פרנק- הילדה היהודייה שהתפרסמה בזכות היומן שתיעד את חוויותיה במקום המסתור שלה, של בני משפחתה ושל חבריהם, בימי ההיסטוריה השחורים. בביקור בבית זה ניתן להתרשם מהחלל הקטן שהכיל אותה ואת יתר המסתתרים מפני אימת הנאצים. מי שקרא ביומנה המפורסם יוכל לזהות את הפינות השונות, הרהיטים, החלון ממנו הביטה והתנאים בה חיה, אותם תנאים שכה היטיבה לתאר במסמך המרגש והמפורסם שיצרה.

אנה פראנק, למרבה הצער, נרצחה בשואה, אך השאירה מאחוריה יומן מרגש וסוחף שאביה פרסם עם תום המלחמה. בית אנה פראנק מושך אליו מבקרים רבים. בנוסף לחלל ממנו ניתן להתרשם ואשר שומר כפי שהיה בזמן המלחמה, ניתן גם להביט וללמוד מהמוצגים המצויים בו. בית אנה פרנק משמש כמעין מוזיאון ליהודות אמסטרדם, מוזיאון הכולל מוצגים שונים המתארים את חיי הקהילה לפני ובמשך המלחמה הנוראה. התיעוד של היהודים ושל רדיפתם מצמרר וקשה והוא מומחש באמצעות תמונות, ספרים, צילומים, ציורים, חפצים שונים וכן סרטים ומיזמים אורקוליים שמשקפים את היסטוריה של יהודי הולנד ואת חוויותיה של אנה פרנק- ילדה יהודייה שסיפרה מיטיב להמחיש את גורלו של העם היהודי ותלאותיו. הביקור במוזיאון מתאים גם לילדים שיכולים לחוות את סיפורה של אנה הילדה ולהתחבר להיסטוריה ולקורותיו הנוראיות של העם היהודי בימי מלחמת העולם השניה.

מידע שימושי:

כתובת בית אנה פרנק הנקרא בהולנדיתAnne Frankhuisנמצא ברחובPrinsengracht 263

שעות פתיחה המקום פתוח לקהל בחודשי החורף בין השעות 09:00-19:00 ובחודשים אפריל-אוגוסט בין השעות 09:00-21:00

 

כיכר   Nieuwmarkt square

הכיכר המרכזית של הרובע אשר, למעשה, נקרא על שמה- כיכר השוק החדש. זוהי הנקודה המרכזית ברובע אשר מהווה את ליבו ואת מוקד המשיכה למרבית המבקרים בו. הכיכר היותה בעבר מקום לשוק גדול מאד שהתקיים בו מסחר מסוגים שונים.

על הכיכר נמצאת מצודה המהווה את סמל הכיכר והרובע הסמוכה לשער St. Anthony s Gate – שער WAAG. שער זה שנבנה, לפי תיעוד, בשנת 1480, היה חלק מאחד משערי הכניסה המרכזיים לעיר ומהווה שריד קדום לחומה שהקיפה אותה בימי הביניים לשם הגנה. שער כניסה מזרחי זה היה בשימוש עד המאה ה17.  השער כולל מבנה שהיווה בעבר בית שקילה של סחורות ושימש את הסוחרים ובאי השוק. שימושיו של השער כמובן השתנו עם השנים ובגלגוליו הרבים הוא שימש, בין היתר, גם כבית הגילדות של סוחרי העיר בעלי המלאכה, כמו, למשל, ביתם של הרופאים המנתחים שאף בנו בתוכו אולם צפייה בניתוחים לציבור. בהמשך גם שימש המבנה הסמוך לשער כמוזיאון היסטורי לעיר וכמוזיאון היסטוריה יהודית. כיום משמש מבנה השער כמסעדה הנחשבת למסעדה שאינה זולה ויש אפילו המגדירים אותה כמסעדה לבעלי ממון וכמלכודת תיירים.

כיום הכיכר מהווה מקום לשוק ומכילה את מבקרי השוק ואת המבקרים הנוהרים ליזור כדי להתרשם מהמצודה ומהשער. בכיכר ישנם גם בתי קפה, מסעדות, פאבים, ברים וקופי שופס שפוקדים אותם רבים. בימים אלה השוק בכיכר פתוח בין החודשים מאי עד ספטמבר בין השעות שעות 9:30-17:00. אמנם השוק פועל בכל יום אך מתמלא סחורות רבות ושוות בעיקר בסופי שבוע. בכל ימות השבוע מתקיים באיזור השוק שוק מזון בעיקר של מזון אורגני ושוק פשפשים קטן לצידו וביתר ימות השבוע מצטרפים רוכלים רבים שמציעים סחורות נוספות, לרבות עתיקות.

 

מגדל  Schreierstoren –  Weeping Tower

זהו “מגדל הדמעות” הנמצא בכתובת Prins Hendrikkade 94/95. מגדל זה אשר נבנה בשנת 1486 היווה חלק מחומת העיר אשר נבנתה בימי הביניים להגנת העיר. על המבנה תלויה טבלת  זיכרון המציינת כי ממקום זה הפליג הספן Henry Hudson  בספינות מפרש לגילוי דרך יותר קצרה להודו המזרחית ,אך הוא הגיע לנמל ניו יורק ואל שפך נהר ההדסון. המגדל קיבל את שמו בשל היותו האתר בו הזאת היו נפרדים המלחים ממלוויהם לפני שעלו להפלגות. מעמדי פרידה אלה לוו כמובן בדמעות רבות ולכן זכה המגדל לכינוי מגדל הדמעות. בהולנדית שמו שונה וכינוי מגדל הדמעות לא נטמע באופן רשמי. פירושו של שמו ההולנדי של הבניין schreier הוא “פינה חדה”. כיום משמש מגדל הדמעות כבית קפה V.O.C. Cafe וכמועדון ג’אז מפורסם.

 

מוזיאון להיסטוריה העירונית Amsterdams Historisch

על פני שלוש קומות במבנה עתיק ומפואר פרושה לראווה ההיטוריה של העיר אמסטרדם. העיר מוצגת על תהליכי התפתחותה הכרונולוגיים תוך תיעוד והצגה כל התהפוכות והתהליכים שעברה. המוצגים הנחשפים לראווה במוזיאון הם יייחודיים ומרתקים. הם משקפים היסטוירה, תרבות ותהליכים חברתיים של אמסטרדם במאות השנים האחרונות באמצעות אביזרים שונים, תמונות, ציורים, פסלים, חזיונות אורקוליים, תערוכות שונות, מוצגים ארכיאולוגיים ועוד. הביקור במוזיאון מרתק ובימי הקיץ החמים ניתן לשבת בבית הקפה בחצר היפה והמטופחת וליהנות מהשלמת החוויה. מי שלא ביקר הידוע גם בשמו “במוזיאון אמסטרדם” לא יצליח להבין לעומק את העיר הקסומה ואת התהליכים שהובילו להפיכתה לעיר ייחודית, דינמית, פתוחה, מזמינה, מיוחדת, מקבלת וסוערת כמו שהיא היום.

מידע שימושי:

הכניסה למוזיאון בתשלום.

כתובת  Kalverstraat 92

שעות פתיחה: המוזיאון  פתוח בין הימים שני-שישי בין השעות שעות 10:00-17:00, בימי שבת וראשון בין השעות 11:00-17:00 .

טלפון  5221822

כיכר ומגדל Munt Square

הכיכר המרכזית של רובע MUNTPLEIN המכונה כיכר המנטה ניצבת בלב הרובע. מדובר בכיכר גדולה הכוללת את מגדל המנטה בעל המבנה הייחודי, ששימש בעבר כחלק מחומות העיר ובהמשך שינה את שימושי במספר גלגולים- חנות לניפוח זכוכית, נקודת ביקורת של המשטרה, פונדק, מחסן סחורות ברזל, מטבעה להכנת מטבעות ועוד. הפעמונים הניצבים בראש המגדל ומצלצלים מדי פעם והמראה הייחודי של המגדל הפכו לסמל העיר ותיירים רבים שוטפים את הכיכר בביקורם בה.

 

המגדל הנטוי Montelbaanstoren – leaning tower

מבנה ארכיטקטוני מיוחד המהווה אטרקציה ניצב ברובע MUNTPLEIN. המגדל הניצב בין גשר Oude Schans לבין תעלת   Waalseilandsgracht, מהווה שריד היסטורי מהמאה ה16. מראהו המיוחד מושך מבקרים רבים.

מידע שימושי:

כתובת- Oude Schans 2

 

אנדרטת זיכרון היהודים  Joods Verzetmonument המכונה בהולנדית Monument Joods Verzet היא אנדרטה מפוארת הכוללת פסל שיצר הפסל הבלגי יוסף גלאט. הפסל כולל עמוד מלבני משיש שחור ועליו כתובות של אותיות לזכרון , בצד אחד בהולנדית וטקסט בעברית של הנביא ירמיהו האומר “היו עיניים מזרקה של דמעות, הייתי בוכה יום ולילה לוחמי אל מקרים של אנשים”. אנדרטה זו היא יד וגלעד לזכר קורבנות מלחמת העולם השנייה- יהודים שנרצחו וכן לוחמים במחתרת שפעלה נגד הנאצים. בכל שנה  בתאריך  ליל הבדולח נערך במקום  טקס זיכרון.

 

אנדרטת הנערים היהודים Monument for the jewish boy

אנדרטה מרגשת נוספת ממוקמת ברחבה ליד בית האופרה ובית העירייה וליד גדות נהר האמסטל ברובעWaterlooplein square. האנדרטה הוקמה לזכרם של מאות הילדים והנערים היהודים מבית היתומים Megadle Jetomim אשר במרץ 1943 נשלחו למחנה הריכוז סוביבור. בית היתומים שפעל שנים רבות באמסטרדם הוקם בשנת  1738, ושימש את כמקום מפגש, לינה, מגורים או מחיה של ילדים יהודים יתומים. לאחר מלחמת העולם השנייה בית היתומים המשיך בתפקודו המקורי והיווה מקום לאיסוף וטיפול בילדים יהודיים ניצולי הזוועות של השואה. הילדים שאותרו טופלו ונשלחו לישראל. המבנה בו שכן בית היתומים נמכר ונהרס בשנת 1977. אנדרטה מרגשת זו נושאת את זכרו.

 

בית האופרה  Stopera

מבנה יפיפה זה מהווה היכל להופעות, הצגות, מופעים וכנסים, לרבות מופעי התזמורת הסימפונית והבלט המלכותי. בניין בית האופרה ממוקם במרכז העיר בין אזור כיכר  Waterlooplein square, נהר אמסטל ותעלת Zwanenburgwal canal, באזור הנקרא Vlooienburg. איזור זה יובש במאה ה 16. בניין בית האופרה הוא בניין ענק עם מבנה ייחודי- חזיתו בנויה מזכוכית ומראהו מרשים ביותר. בקירבתו של בניין בית האופרה ניצבת מצבה לזכר קורבנות היהודים במלחמת העולם השנייה. שם המצבה הוא Joods Verzetmonument והיא הוקמה בשנת 1988. איזור המצבה משמש לטקס זכרון לקרבנות הנאצים היהודים הנערך בכל שנה ביום ליל הבדולח.  בים ליל הבדולח נערך במקום מדי שנה טקס זיכרון.

 

התיאטרון ההולנדי Dutch Theater, בשמו ההולנדי  Hollandsche Schouwburg

שרידי מבנה ששימש בעבר את הקהילה היהודית שהציגה בו הצגות ביידיש. המבנה קרוב מאד למוזיאון ההיסטוריה היהודית בעיר ולבית הכנסת הפורטוגזי. למרבה הצער, בימי מלחמת העולם השנייה הנוראים שימש מקום זה כנקודת מפגש ואיסוף של יהודים א על ידי הגרמנים ששילחו אותם אל מחנות ההשמדה. ליד שרידים אלה ניצבת היום אנדרטה – עמוד זיכרון מגרניט שחורה הכולל כיתוב המקדיש את האנדרטה לזכרם של הנספים. העמוד המעוטר במגן דוד כולל גם שמות של 6700 משפחות ושל 104,000 יהודים שנרצחו על ידי המפלצת הנאצית.

מידע שימושי:

כתובת: רחוב  Plantage Middenlaan 24

שעות פתיחה: המקום פתוח בכל יום בין השעות 11:00-16:00, כניסה חופשית.

דרכי הגעה: ניתן להגיע בחשמלית בקווים מספר 9 או 14

 

אנדרטת  עובדי המספנה  Dock Worker

האנדרטה שעוצבה על ידי האמנית Mari Andriessen ואשר ממוקמת בכיכר Jonas Daniel Meyer Square מנציחה את זכרם של עובדי הנמל ששבתו בחודש פברואר בשנת 1941, לאות מחאה והזדהות עם היהודים בשל קורותיהם. בכל שנה בתאריך 25 לחודש פברואר נערכת ליד האנדרטה, שנחנכה בידי המלכה יולינה בשנת 1952, אזכרה המציינת שביתה זו ומנציחה את הנספים והנרצחים.

 

אנדרטת Le monument Ravensbruck

אנדרטה זו מנציחה את הנשים שנכלאו במחנה   Le monument Ravensbruck- מחנה גרמני לנשים. האנדרטה שהוקמה בשנת 1975 מורכבת מלוחות הפלדה המקיפים עמוד שממנו נשמעים קולות ונפלטים הבזקים של הבזקים של אור.

 

אנדרטה למחנה ההשמדה אושוויץ  Nooit Meer Auschwitz 

אנדרטה שעוצבה בידי האומן Jan Wolkers ושואפת להמחיש ולהנציח את הזוועות שהתרחשו במחנה ההשמדה אושוויץ. האנדרטה מיוחדת מאד וכוללת שימוש בטכניקות ייחודיות, חומרים מגוונים ושלל אילוזיות ליצירת מבעים והעברת מסרים. בכל שנה ב  27 לינואר מתקיים במקום טקס לציון יום שחרור מחנה אושוויץ בידי הצבא הרוסי.

 

האנדרטה לזיכרון הלאומיות  National Memorial

בפינה הדרומית של כיכר הדאם ממוקמת אנדרטה שנבנתה בשנת 1956 לזכר ההרוגים ההולנדים שלחמו בכובש הנאצי במלחמת העולם השניה. באנדרטה טמונים רגבי אדמה מכל חבלי הולנד וממושבות אשר הולנד משלה בהם.

האנדרטה לזיכרון הלאומית National Memorial

 

אנדרטת Samuel Sarphati

אנדרטה נעימה בקרבת שוק אלברט ולצד פארק אשר מנציחה את פועלו של שמואל צרפתי- רופא יהודי ממוצא ספרדי שחי בעיר ותרם רבות לקהילה. צרפתי שנולד ב1813 נפטר בשנת 1866 לאחר שנים במהלכן תרם לפיתוח העיר ולשיפור חזות פני העיר. צרפתי תרם רבות לשינוי פני העיר והקים תשתיות שסייעו לשמור על העיר נקייה ופורחת ואף עסק בפיתוח והקמה של של מבני תעשייה ומבנים ייחודיים אחרים, לרבות מפעלים, מאפייה, בית ספר, מבני תעשייה, מבנים ארכיטקטונים ייחודיים ועוד.

 

האנדרטה בככר דאם-

ככר הדאם היא הככר המרכזית של אמסטרדם שתרגומה הוא כיכר הסכר. אל תטרחו לחפש את הסכר כי הוא כבר איננו.  הסכר שעל שמה קרוי הכיכר הוקם במקום במאה ה12 על מנת לעצור את נהר האמסטל והוא אשר אפשר את התפתחותה המואצת של העיר. מאז בניית הסכר ועד היום ככר הדאם היא הכיכר הכי מרכזית בעיר אמסטרדם ובהולנד בכלל. הכיכר המהווה נקודת מפגש של שני רחובות מרכזיים בעיר- Kalverstraat ו-Nieuwendijk (שהם גם רחובות השופינג האולטימטיביים) כוללת בקצה המערבי את הארמון המלכותי של אמסטרדם ומוזיאון השעווה מאדאם טוסו; בצידה הצפוני את “הכנסייה החדשה” ובמרכז הכיכר ניצבת האנדרטה הלאומית – אובליסק שהוקם לזכר קורבנות המלחמה ההולנדים במלחמת העולם השניה. מדובר באובליסק המתנשא לגובה רב של 22 מטר שנבנה לאחר המלחמה. מרכזיותה של כיכר דאם בהולנד בכלל ובאמסטרדם בפרט מתבטאת המאפייניה הרבים: אלפי התיירים, המבקרים והמקומית הצובאים על כולה בכל יום; העובדה כי מידי שנה נערך בכיכר טקס יום הזיכרון ההולנדי (Nationale Dodenherdenking); שלל ירידים, לונה פארק ומופעי תיאטרון הנערכים בה מדי פעם; חגיגות מרכזיות בחג המולד, ביום המלכה ובערב השנה החדשה ועוד. ביקור בכיכר הוא ביקור חובה והוא מזמן כמה שעות של שיטוט וביקור בכיכר ובאטרקציות שבה וברחובות המקיפים אותה.

 

מוקדים דתיים בעיר

אמסטרדם נודעה מאז ומתמיד בסובלנות, פתיחות, מתירנות וקבלה. לא פלא אם כן שבעיר התיישבו ועדין פועלות קהילות שונות, ממקורות שונים ובעלי דתות רבות ומגוונות. העיר, בשל כך, זרועה מוקדים דתיים- חלקם פעילים וחלקם לא. ביקור במוקדים אלה מאפשרת טעימה רב תרבותית של חיי העבר וההווה ומנהגים עתיקים ובני ימינו. המוקדים הדתיים בעיר ששווים ביקור כוללים, בין היתרף את אתרי הביקור הבאים-

 

מקדש סיני Zeedijk Tempel

מקדש סיני אותנטי וקסום המנוהל על ידי נזירים סיניים ומציע מקום למפגש וקיום טקסים דתיים למאמינים ברובע הסיני. מומלץ לבקר במקדש, להתרשם מהמבנה והאווירה, לחזות בטקסים וכמובן אם ישנה פעילות – אחת מהפעילויות הקהילתיות הרבות המתקיימות במקום – הרווחתם חוויה תרבותית ייחודית.

ניתן לבקר במקדש בשעות הפעילות- המקדש פתוח בכל יום בין השעות 12:00-17:00 וביום ראשון בין השעות 10:00-17:00.

כנסייתNieuwe Kerk

כנסייה עתיקה ומרשימה שנבנתה במאה ה14 ולימים שופצה ושוחזרה. זוהי הכנסייה המרכזית באמסטרדם ששימשה את משפחת המלוכה לטקסיהם השונים- הטבלה, נישואים, המלכה וכדומה. מעבר למבנה המרשים ולמזבח היפה ומעורר ההתפעלות ניתן להתרשם גם מתערוכות שונות הפזורות ברחבי ההיכל וכן ממצבות המצויות בחלקו.

מידע שימושי:

כתובת:   

טלפון:

שעות פתיחה: הכנסייה פתוחה למבקרים בכל יום בין השעות 10:00-18:00 וביום חמישי עד השעה 22:00 בלילה.

 

המקדש הבודהיסטי Fo Guang Shan He Hua

מקדש בודהיסטי המשמש את קהל המאמינים שהיגרו ממדינות דרום מזרח אסיה והתיישבו באמסטרדם תוך שהם מקיימים את אורחות החיים של המאמין בבודהה. המקדש הוקם בשנת 1994 ומאד פעיל ומרכזי מאז. משמעות שמו של המקדש הוא “לוטוס אור הבודהה”, שמשקף את קדושתו של אחד הסמלים החשובים ביותר באמונה הבודהיסטית, הוא פרח הלוטוס. מקדש בודהיסטי זה נחשב לאחד המקדשים הבודהיסטים הגדולים באירופה והוא בנוי בסגנון אססיאתי, לרבות פגודות, שערים, נישות מגולפות וכמובן כולל כפי הנהוג בכל מקדש דת בודהיסטי גם מרכז למידיטציה ,חדר ישיבות, ספריה, חדרי אירוח וחדר אוכל.

מידע שימושי:

כתובת: Zeedijk 106-118

טלפון: 4202357

שעות פתיחה: המקדש פתוח לביקורי הקהל בין הימים שלישי עד שבת, בין השעות 12:00-17:00, וביום ראשון בין השעות 10:00-17:00.

 במקום מתקיימים סיורים מודרכים באנגלית ובהולנדית בתשלום בשעה 14.00, 15.00 ו16.00.

כנסיית ווסטר קר

כנסיית   Zuiderkerk- Southern Church

זוהי הכנסייה הפרוטסנטית הראשונה בהולנד אשר במשך שמונה שנים, מאז שנת 1603. מבנה הכנסייה מצודד ומיוחד. מדובר בכנסיה שהיא מעין בזיליקה מדומה, בעלת ששה זרי דפנה עם עמוד דמוי עמודים מטוסקנה באיטליה, ועם כיפה וחלונות גג ואף עם צריח מתנשא- בדומה לכנסיות ארופאיות מפוארות אחרות. במבנה הכנסיה, בזכות הצריח הנישא, ניתן להבחין עוד למרחוק. המבנה של הכנסיה מרשים ובולט והוא מהווה את סמל רובע השוק החדש.

מידע שימושי:

כתובת: Zuiderkerkhof 72 רובע Nieuwmarkt

שעות פתיחה: הכנסייה פתוחה בין הימים שני עד שבת, בין השעות 11:00-16:00

דרכי הגעה: ניתן להגיע בחשמלית בקווי חשמלית שמספרם 4, 16, 24 , 25 ,לתחנת דאם.

הכניסה ללא תשלום

 

כנסיית Westerkerk

הכנסיה הגדולה בהולנד נבנתה שנים רבות ונפתחה לקהל כשבנייתה הסתיימה בשנת 1638. הכנסיה הגדולה והיפה מהווה מוקד תיירותי גם בשל העובדה שהצייר הנודע רמברנדט- גדול ציירי הולנד קבור בה. כמו כן, בכנסייה נודעת ומרכזית זו נוהגים להכתיר את מלכי הולנד ולהשיא את בני המלוכה. הכנסייה מהווה אחד מסמליה של העיר אמסטרדם. כדאי לבקר בכנסייה עצמה ולערוך בתוכה סיור במסגרתו תיהנו מלהתרשם מהפעמון הכבד ביותר בעיר, מהעוגב המעוטר בציורים נפלאים ומהקבר של רמברנדט. אינינו יכולים להתחייב כי הוא אכן קבור שם- הדיעות בענין חלוקות, אך בכל זאת הוצבה בכנסייה מצבה לזכרו

מידע שימושי

כתובת– Prinsengracht 281

שעות פתיחה- הכנסייה פתוחה למבקרים בין החודשים אפריל עד ספטמבר, בכל יום, בין השעות 11:00-15:00.

 

בית המדרש  Bet Hamidrash Ets Haim

בשנת 1740 חברי הקהילה היהודית השמישו מבנה והפכו אותו לבית מדרש שכונה בית מדרש עץ החיים. המבנה שימש כמקום פעילות ומפגש עיקרי ומרכזי לחברי הקהילה. המבנה על חדריו הרבים נשתמר וניתן לבקר בו ולהתפעל מהמקום ששימש לכתיבת הלוח העברי ליהודי העיר, כמקום מושבם של מוציאיו לאור של העיתון היהודי ההולנדי Nieuw Isralietisch Weekblad המופץ עד היום, לבית כנסת שפעל באולם הראשי וכמובן לכיתות לימוד רבות, ספריה ואולם ישיבות ששימשו את באי בית המדרש ומוריו.

ובית המדרש עץ החיים שוכן ב 109 Rapenburgerstraat

 

בית הכנסת הספרדי  Portuguese Synagogue

בית הכנסת הספרדי נבנה בשנת 1675 על ידי מגורשים שגורשו מספרד ופורטוגל בימי גירוש ספרד. יהודים רבים שנמלטו מספרד בימים קשים אלה מצאו מקלט בהולנד, שהיתה בשנות הגירוש במלחמה עם הולנד. לימים התרחבה הקהילה היהודית שהורכבה מספרדים והחלה לקבל גם יהודים ממוצא אשכנזי שהיגרו לאמסטרדם והרחיבו את גודל ופעילות הקהילה היהודית. בית כנסת זה נבנה על ידי יהודים ממוצא ספרדי והוא שימש עבורם מקום מפגש, התכנסות ותפילה. בית הכנסת שרד למרבה הפלא שנים ארוכות ואף צלח את הימים הנוראים של תקופת השלטון הנאצי במלחמת העולם השנייה. מבנה בית הכנסת הוא מיוחד- הוא בנוי כולו מעץ ונושא מאפיינים מיוחדים. כך, למשל הוא מוצף באור רבות ממאות נורות ונרות הממלאים את החלל. בנוסף לבניין היפה והמיוחד המבקרים במקום מוזמנים להתרשם מהגנזך והספריה לתולדות היהודים, מחצר בית הכנסת הכולל את בית הרבנות, חדר המתים ואף מקום לטיול ומשחק לילדים וחנות למזכרות ותשמישי תורה.

מידע שימושי:

כתובת: בית הכנסת ממוקם מאחורי בית העיריה והאופרה העירונית, וליד המוזיאון ההיסטורי היהודי; כתובתו Mr Visserplein 3

טלפון:

שעות פתיחה:

דרכי הגעה: ניתן להגיע בחשמלית בקווים מספר 9 או 14 או קווי מטרו 51, 53 או 54 ולרדת בתחנת ווטרלופלאין.

 

מוזיאון אדוננו בעליית הגג Amstelkring

כאילו בהתרסה ניצב בסתירה רבה לאווירה ולמהות של רובע החלונות האדומים מוזיאון אדוננו בעליית הגג שעיקר עיסוקו בדת. המוזיאון שמבנהו הוא בית משוחזר מהמאה ה 17 כולל מוצגים רבים הקשורים לדת אשר הוסתרו מעין השליטים הפרוטסטנטיים שהתנגדו לקיום הדת הקתולית בממלכת הולנד בימים עברו. המוזיאון עצמו שימש כמקום מסתור לשלל אביזרים שכעת מוצגים בו לראווה- ספרי תפילה, מזבחות, פסלים, אייקונות ושלל אביזרי תפילה קתוליים שהיו אסורים לשימוש.

הכניסה בתשלום

כתובת  Oudezijds Voorburgwal 40 רובע   Red Light

המוזיאון פתוח בימים  שני – שבת  בשעות 10:00-17:00, ראשון 13:00-17:00 סיורים מודרכים בתאום של שבוע מראש.

תחבורה

טלפון  6246604

 

בית הכנסת  Uilenburg synagogue

בית כנסת ו זה השוכן בNieuwe Uilenburgerstraat 91 בית הכנסת נפתח בשנת 1766 ושימש את הקהילה של יוצאי גרמניה אשר התיישבו בעיר. בית כנסת זה היה בית הכנסת החמישי שהוקם בעיר, במרכז הרובע היהודי. בית הכנסת היווה שנים רבות מקום מפגשם של יהודים יוצאי גרמניה. במקום היה גם היכל לחתונות ומפגשים. בשנת 1889 הפך חלק מקומת המרתף, ששימשה בעבר כאולם לאירועים גדולים של בני הקהילה, למקום מסחר בעופות. בתקופת מלחמת העולם השנייה המקום נבזז ונהרס. בשנת 1954 נערך שיקום למבנה ועד שנת 1988 שימש המקום כמרכז העירוני לשיפוץ ושיקום בתים בעיר. לאחר זמן מה המקום הוחזר לקהילה היהודית למחלקת התרבות היהודית אשר מאפשרת לבקר בו ולהתרשם ממנו ואף עורכת שם קונצרטים ומפגשים.

 –

מאמרים קשורים לאמסטרדם

המדריך השלם להתמצאות באמסטרדם. מידע וטיפים

מסלול טיול של שלושה ימים באמסטרדם – זימה, היסטוריה ותרבות בעיר שמאפשרת לטעום מהכל

אטרקציות מחוץ לאמסטרדם, חצי שעה נסיעה למקומות קסומים

אטרקציות לילדים בהולנד ובאמסטרדם

 

פארקים באמסטרדם

אוכל ומסעדות באמסטרדם

קניות באמסטרדם ובסביבותיה. אפשרי גם אם לא נחוץ

תחבורה באמסטרדם. כל הדרכים לנוע בעיר התוססת

מוזיאונים באמסטרדם. תרבות, אמנות, מדע והיסטוריה

אמסטרדם, עיר החטאים. בילויים שלא נגמרים, בדיסקוטקים ומועדונים

 

מופעים באמסטרדם

פסטיבלים ואירועים באמסטרדם. חגיגות שלא נגמרות

 

רובע יורדאן (JORDAAN), אמסטרדם. אטרקציות ובילויים.

רובע רמברנט (Rembrandt), אמסטרדם. אטרקציות ובילויים

רובע מונטפליין (MUNTPLEIN), אמסטרדם. אטרקציות ובילויים.

רובע דה פייפ (De Pijp) אמסטרדם. כשהבוהמה ומעמד הפועלים נפגשו

רובע האורות האדומים באמסטרדם. אטרקציות ובילויים

רובע היהודי באמסטרדם. שרידים של קהילה מפוארת

רובע DAM SQUARE מרכז העיר אמסטרדם. אטרקציות ובילויים

רובע ניו מרקט Nieuwmarkt באמסטרדם. קניות, בילויים וסיור

רובע ווטרלו Waterlooplein אמסטרדם. שוק, כנסיות, מוזיאונים ובתי כנסת

רובע דאם סקואר (DAM SQUARE), מרכז העיר אמסטרדם

רובע Leidseplein באמסטרדם. אמנות, בילויים ואווירה משוחררת

רובע CHINA TOWN באמסטרדם. טעימה מאסיה בלב אירופה

רובע Museumplein, כיכר המוזיאונים המרתקת באמסטרדם

 

יהודים באמסטרדם

 

סמים באמסטרדם. לשאוף ולבלות –  זוהי כתבה על עובדות ואין לראות בה כהמלצה