• תַפרִיט
  • תַפרִיט
אירוס נצרתי

טיול חורפי מומלץ לפריחת האירוסים בנחל דישון

דף הבית » טיול חורפי מומלץ לפריחת האירוסים בנחל דישון

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

צילמה: שי גינות

כתב: אמנון נחמיאס – דובר רשות הטבע והגנים. המסלול באדיבות ובאישור רשות הטבע והגנים

נקודת ההתחלה – גוש חלב, הפניה לכפר מכביש מירון- סאסא, ניכנס לכפר, נעבור את הפניה ימינה- לא נפנה בה, ומיד אחריה כביש צדדי הפונה אף הוא ימינה.

ניכנס בשביל ההופך עד מהרה לדרך עפר לבנה.

זוהי הכניסה לנחל גוש חלב- אחד מיובלי נחל דישון. לאחר כמה מאות מטרים נראה מימין לדרך את שרידי בית הכנסת הקטן של הכפר היהודי גוש חלב מתקופת הרומאים. בבית הכנסת משקוף עליו חרוט חיוויאי (מין עוף דורס) האוחז ברגליו נחש – סוג המזון החביב עליו.

כמו כן על העמוד הדרומי מזרחי ניתן לפענח כתובת בעברית המציינת את שם תורם העמודים- נחום בן יודן.

בהמשך הנחל נפגוש מספר מעיינות הנובעים מצלע ההר, ומצטרפים לזרימת הנחל שבעבר הפעילה מספר טחנות קמח בכוח המים. שרידים מטחנות אלו ילוו אותנו גם בנחל דישון שאליו נצטרף מייד- נחל גוש חלב זורם לתוכו. במפגש הנחלים- חורש אונים נטע אדם, ובהמשך הדרך- נחל דישון החורץ את תוואי השטח בחריץ צר ועמוק.

במבואות נחל דישון- תחנת שאיבה התופשת את מי הנחל ומעבירה אותם לצרכי האדם- ובכך מייבשת את הנחל מרבית ימות השנה, למעט זרימות שיטפונות בעונת הגשמים, וזרימת עודפי שאיבה המצטרפת למספר מעיינות קטנים הנובעים במורד.

נגיע לבריכת מים הנמצאת בסמוך להצטרפות נחל אביב, גם כאן נמצאת תחנת שאיבה נוספת.

לאחר חניה קצרה ותצפית על מצוקי נחל אביב- לצערנו הנשרים שקיננו בעבר במצוק זה הורעלו בסדרת הרעלות בשנתיים האחרונות, אני עוד זוכר ימים שבהם קיננו כשישה זוגות נשרים במצוק גבוה זה.

נמשיך בדרכנו במורד הנחל, לא למהר – אנחנו מתקרבים לאתר פריחת אירוס נצרתי, אוכלוסיית אירוסים מרהיבה ביופייה. אירוס נצרתי, אחד היפים באירוסי ההיכל, שוכן כאן באתר יפה במיוחד, בסוף הקיץ פורחת כאן גם החלמונית הגדולה.

לאחר שארחנו לחברה לאירוסים- זהירות! לא לפגוע בהם, אין רבים כמוהם בעולם- נמשיך במורד הנחל עד לחיבור עם כביש עין זיתים- רמות נפתלי. מכאן פתוחות לפנינו מספר אפשרויות- בין אם להמשיך בנחל דישון תחתון עד לכביש ראש פינה קריית שמונה, בין אם לפנות ימינה לכיוון חניון עין זיתים- כאן ניתן לנפוש ולהשתעשע במתקני הפארק, ובין אם לפנות שמאלה לביקור בתצפית נוף קרן נפתלי, תצפית מרהיבה על עמק החולה שהוקמה לאחרונה על ידי רשות הטבע והגנים לנוחות קהל המבקרים.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם