• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול טבע, אמנות והיסטוריה מלונדון לפריז

דף הבית » מסלול טיול טבע, אמנות והיסטוריה מלונדון לפריז

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 4 דקות

ערכה: נטלי שוחט- “ערוך ומוכן”

בין שתי ערים יש כיף אחד גדול!

נסיעה מלונדון לפריז היא מהירה מאוד ולא יקרה. ניתן למצוא טיסות שמחירן פחות שישים אירו. והנסיעה ביורוסטאר (EUROSRAR), המנהרה התת מימית המחברת בין בריטניה לצרפת, תעיף אתכם מתחת למים אל היעד בפחות משעתיים. אך אז יש כאן פספוס גדול! אם תבחרו בדרך הקלה, תחמיצו גילוי והנאה של אזורים יפיפיים וההיסטוריה הגלומה בהם בין שתי הערים. הנסיעה בכבישים בין שתי הערים מביאה אותנו אחורה בזמן ומבטיחה לנו הנאה צרופה. כביש זה, ושימוש במעבורת שבין ניוהייבן ( Newhaven ) לדיאפ (Dieppe) מבטיחים לנו טבע, אמנות, היסטוריה וחשיפה לחיי לילה מעניינים. הכביש מתפתל בין גבעות גיר, התיישבויות פרה-היסטוריות, עיר חוף תוססת , כמו גם קו החוף וערים שהיוו השראה לציירים האימפרסיוניסטיים בראשית המאה ה- 20.

אז שלוש ארבע, ועשו לעצמכם טובה, ושקלו בכל הרצינות נסיעה ברכב בין לונדון לפריס.

גבעות דָיֵיק השטן, בריטניה (Devil’s Dyke, UK)

כ- 80 ק”מ דרומית ללונדון נמצא אחד מהנופים המזוהים ביותר עם אנגליה, הדואונס הדרומי (South Downs), רכס של גבעות גיר המשתרע לאורך כ- 420 קמ”ר של שדות אינסופיים, יערות וצוקים פראיים. סעו במורד כביש 23A מלונדון לכיוון הפארק הלאומי. שימו לב לשילוט המוביל לכיוון דייק השטן (Devil’s Dyke ), ואז תתקלו במראה משובב נפש, נוף שצייר הנופים ג’ון קונסטבל תאר כ”המדהים ביותר בעולם.”

פארק לאומי זה הוא העמק היבש הגדול והנרחב ביותר של בריטניה. מן הגובה הרב ניתן להשקיף אל גבעות הגיר, ה- Downs, ומעבר להם, אל עבר האוקיינוס האטלנטי. על פי הפולקלור המקומי נוצר העמק כאשר השטן, בחרון אפו כלפי כמה מהכנסיות באזור, החל לחפור ערוץ עמוק אל הים, כדי להטביע בו את אנשי הקהילות השונות. למרבה המזל, עלה שחר מדומה על האזור, הפחיד את השטן, והוא לא הספיק לבצע את זממו. הוא ברח, בהותירו בים ערמה של עפר מהחפירה. מן הערמה נוצר האי ווייט (Isle of Wight). גיאולוגים, לעומת זאת, טוענים כי האי נוצר כתוצאה של סחף נהרות בעידן הקרח האחרון.

ואם בהתחלות רחוקות עסקינן, גבעות דייק השטן מספקות הצצה מרתקת לתקופות שונות בהיסטוריה האנושית המקומית. מבט מלמעלה אל העמק חושף בפנינו תלי קבורה מתקופת הברונזה ומתקופות פרה-היסטוריות נוספות; שרידיו של מבצר מתקופת הברזל מתבלט בשולי הגבעה; בתקופה הוויקטוריאנית, לתקופה קצרה, הפך האזור לאטרקציה תיירותית. שרידיו של יריד ויקטוריאני עדיין מצויים שם.

אתר ארגון הטבע והגנים הבריטי מאפשר לנו כמה וכמה מסלולי הליכה בנתיב ההיסטורי באזור; ואילו באתר המורשת הבריטי תוכלו לצפות בסרט וידאו המספק מידע על הטבע, ההיסטוריה והמיתולוגיה של האזור. כשתטיילו באזור, ייתכן שתתקלו באיילי בר, בשועלים ובמיני בזים וציפורים האופייניים לאזור.

  

ברייטון, בריטניה (Brighton, UK)

 מדָיֵיק השטן ישנה נסיעה קצרה ומשולטת לכיוון העיר ברייטון, עיר תוססת בחוף המערבי של אנגליה. לברייטון  מוניטין של עיר בוהמית, שבה חיים אמנים ואקטיביסטים רבים וכאחת מערי הקייט המפורסמות והפופולרית בבריטניה. בשנת 2010 נבחרה עיר זו כעיר הירוקה הראשונה בבריטניה, ובמשך שנים שמשה כמרכז להט”בי של המדינה.

העיר מחולקת לכמה מחוזות. האווירה ה”עליזה” בעיר מורגשת בכל מקום, אך מקומות בילוי קונבנציונליים יותר ניתן למצוא בברים ובמועדונים של קמפ טאון (Kemp Town).

במעלה הגבעה, מחוז נורת’ לֶיין (North Laine) מזכיר מעט את מרכז ברצלונה ברחובות הססגוניים המלאים בתיאטראות, בבתי קפה ובמאות חנויות מקומיות, ייחודיות ומעניינות. האזור חף מכל מיני רשתות שיווק גדולות.

חוף הים של ברייטון נחשב כאחד מהאטרקציות הגדולות ביותר בבריטניה זה למעלה ממאה שנה.  חופי הרחצה של ברייטון ידועים בחלוקי הנחל שלהם (במקום חול), בעוד המזח בברייטון פיר (Brighton Pier) שולח זרוע ארוכה אל תוך האוקיינוס.

בשעות היום הפעילות באזור החוף מרוכזת במרכזי משחק והימור, בגני שעשועים בסגנון לונה פארק, בספורט אתגרי ובמסעדות של מאכלי ים. בלילה – כאמור, שרשרת אינסופית של ברים ומועדונים.

אטרטה, צרפת (Étretat, France )

גררו עצמכם מהזולה של חופי ברייטון וסעו מערבה לאורך כביש חוף סְחוף רוחות לכיוון ניוהייבן (Newhaven), שם נמצאת המעבורת החוצה בין אנגליה לצרפת, לעיירה דיֵיאפ (Dieppe). מנקודה זו ניתן סעו לאורך חופי האלבסטר (בהט) היפיפיים של נורמנדי (Normandy), כשצוקי גיר לבנים מתמרים מול עיניכם המשתאות מעל האוקיינוס הכחול. סלעי הגיר העדינים, הנשחקים מזה מילוני שנה על ידי הים, עוצבו ע”י איתני הטבע לפסלי ענק דרמתיים ולמצוקים אדירים. המצוקים המרשימים ביותר נמצאים בחוף אטרטה (Étretat Plage),  שנוצר ע”י 3 קשתות אבן עצומות וזקיפי סלעים המזדקרים מתוך האוקיינוס.  מראה אדירים זה היווה השראה לציירים אימפרסיוניסטים כמנה, בודן ומונה.

כתובת לצוקים: דרך רחוב אבה-קושה (Abee Cochet) לרחוב דאמילאויל (Damilaville) ובסוף לפנות שמאלה.ואש שאתם משקיפים לים, קחו נשימה עמוקה של אוויר האוקינוס.

במקום, ישנו יד זיכרון לטייסים שניסו לטוס מעל האטלנטי והתרסקו לתוכו בשנת 1927.

אטרטה נמצאת כ- 80 ק”מ מערבית לדייפ, ומשם ניתן להיכנס לכבישים קטנים ולעבור בין עיירות ציוריות לכיוון העיר רואן (Rouen). זה יוסיף לכם למסע קרוב ל- 97 ק”מ, כך שיש לכם אלטרנטיבה לנסוע היישר מדייאפ לרואן בכביש 27N, מרחק של כ- 72 ק”מ.

רואן, צרפת (Rouen, France)

בדרך לפנים הארץ, רואן היא עיר היסטורית ובה עיר עתיקה יפיפייה מימי הביניים, שרחובותיה הצרים מרוצפים במרצפות עגלגלות ישנות, ובתיה – בתי אבן ועץ לפי המסורת הנורמנדית ( שימו לב לחישוקיהעץ). במרכז העיר העתיקה מזדקרת אל על הקתדרלה הגבוהה ביותר בצרפת, על מגדליה הגותיים המשוננים וחלונותיה הצבעוניים מן המאה ה- 13. קתדרלה זו שמשה השראה לכ-30 מציוריו של מונה, שאחת מיצירותיו תלויה במוזיאון לאמנות יפה בעיר, כמו גם ציוריהם של פיזרו וגוגן, שהושפעו מיופיים של רואן וסביבתה.

  • תמונות עתיקות של קתדרלת רואן וכנסיות העיר

ההיסטוריה של העיר רואן לא הייתה תמיד על מי מנוחות. היא הוקמה במקור ע”י שבט גאלי, אך נהרסה או נכבשה שוב ושוב ע”י עמים כובשים כדוגמת הוויקינגים והאנגלים, ובמלחמת העולם השנייה נהרסה כמעט כליל ע”י הפצצות בנות הברית. והדרמטי מכל: ג’אן דארק נשרפה חיים בכיכר העיר רואן בשנת 1431 . צלב גבוה וכנסייה מודרנית מציינים את מקום הוצאתה להורג של ג’אן דארק הקדושה שהואשמה בכישוף וכפירה.

הנקודה היהודית בעיר : בשנת 1100 הייתה ישיבה, שבראשה עמד הרשב”ם, ר’ שמואל בן מאיר, נכדו של רש”י.

ואם התעייפתם מהסיפורים ה”כבדים” הללו  לעיר רואן יש להציע באמתחתה כמה מסעדות מצוינות בהם תוכלו לשובב את נפשכם.

ארמון ורסיי, צרפת (Chateau de Versailles, France)

מרואן, סעו לכיוון דרום מזרח בכביש 13A , והיכנסו עוד לפנים הארץ עשירת ההיסטוריה. ארמון ורסיי הוא המזכרת הגדולה ביותר של השלטון המלוכני הישן של טרום מהפכה, אשר שלט מן המאה ה- 15 ועד למהפכה הצרפתית ב-1789. הארמון שימש מקום מגורים עיקרי למשפחת המלוכה בתקופה זו, וכל שליט דאג לייפות ולהעשיר את הארמון בארכיטקטורה ובאמנות עפ”י טעמו.

שטח הארמון עצום בהיקפו, ואתם עשויים לצעוד כ-חצי שעה בין אתר לאתר בו ( בקיצור, כמה שעות טוהות ). לצד הארמון המפואר בסגנון הבארוק ישנם גנים אלגנטיים ומטופחים לרוב, וכן ארמונות משנה ומקום מגוריה של המלכה מרי אנטואנט. לא קשה לתאר שם את מרי אנטואנט נשענת על מעקה המרפסת וצועקת לעבר ההמון הרעב “אין להם לחם? אז שיאכלו עוגות.” אמנם סיפור זה מפוברק לחלוטין, היסטורית, אבל לנוכח העושר הבלתי נתפס, אפשר לדמינו. המלך לואי ה- 16 ופמלייתו סולקו מן הארמון ע”י המון זועם ורעב שצעד מהשוק של פריז לארמון ורסיי.

גם היום מושך הארמון המפואר והשמור היטב המוני תיירים, לכן קחו בחשבון המתנה ארוכה בתורים. גם רכישה של כרטיס כניסה הכולל את כל האטרקציות אינו מקצר את התורים בהרבה.

טיפ: מומלץ להגיע לאתר מוקדם ככל האפשר בבוקר.

האתר המצוין של הארמון מקל על תכנון הסיור בו.

מוורסיי ועד ללב פריז נותרה לכם נסיעה של 22.5 ק”מ, שעשויה לקחת כ- 30 עד 45 דקות, תלוי בעומס התנועה.

מקווה שנהנתם!!


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם