• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול לאורך נחל אלכסנדר

דף הבית » מסלול טיול לאורך נחל אלכסנדר

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

נחל אלכסנדר, גשר הצבים. צילום:דר אבישי טייכר. מתוך אתר פיקיוויקי

כללי: נחל אלכסנדר מתחיל את דרכו בהרי השומרון סמוך לשכם. רק בחלקו האחרון- 6 ק”מ אחרונים הוא נחל איתן הזורם בכל ימות השנה. בייחוד ממערב לכביש 4 עבר הנחל פיתוח שהביא אותו להיות מקום מקסים לטיול, קליל ונוח לכולם. אזור הנחל מרושת בשבילים נוחים הן לאופניים והן להליכה רגלית כולל עגלות ילדים. הנחל זורם בשיפוע מתון מאוד עד למכמורת. ישנם חילוקי דעות באשר למקור שמו של הנחל. יש האומרים כי הוא נקרא על שם המלך החשמונאי אלכסנדר ינאי ויש הטוענים שהוא נקרא על שם אסכאנדיר אבו זבורה שהיה בעל קרקעות באזור ובערבית הנחל נקרא נחל אסכאנדיר. יש האומרים כי בכלל הוא על שמו של אלכסנדר מוקדון. בקיצור, עם הידיעה מאין נלקח השם כנראה שלא נסיים את הטיול, אך נסיים אותו לאחר הליכה נעימה בין פרדסים ושדות מוריקים סביבנו ולקראת הסוף עם נופו של הים, ולא פחות חשוב הוא גשר הצבים- במקום קיימת אוכלוסייה של הצב הרך. מדי פעם הם זוקפים את ראשם מעל המים. הגשר והשביל שלפניו- “קטע נחל לדוגמה” כפי שהוא נקרא עברו שיפוץ לאחרונה והם נעימים להליכה יותר מתמיד.

חבל ארץ: השרון

נקודת התחלה: ליד קיבוץ מעברות

נקודת סיום: חניון חורבת סמארה

מפת סימון שבילים: מפה מספר 7- השרון ומערב השומרון

שילוט והכוונה במסלול: עד גשר הצבים המסלול מסומן בצבעי אדום- לבן ומגשר הצבים תראו סימון של שביל ישראל.

נקודות ציון: (Lng:34.89194659997908 Lat:32.3867033421235)  (11996, 1390)

גישה לאזור המסלול: רגלית, אופניים

עונות מומלצות: כל השנה. בחורף ובאביב תראו פריחה עונתית רבה.

משך המסלול: כשלוש שעות

מאפייני המסלול: זהו מסלול קל ונוח להליכה. ההליכה היא בשבילים רחבים ונוחים, חלקם חשופים לשמש וחלקם מוצלים. נלך על גדותיו של ערוץ נחל רחב ויפה מלא בצמחיה המעטרת אותו משני ציידיו. בחלק מהמסלול נלך על שביל אספלט ובחלקו על דרכי עפר. נעבור במהלך המסלול כמה נקודות שבהן נוכל לעצור לפיקניק מסודר. ההליכה על גשר הצבים כאשר מדי פעם רואים צב המציץ מן המים הא חוויה עבור כולם- ילדים ומבוגרים כאחד. גשר הצבים נמצא במצב מטופח מאוד ונבנו סביבו גם מתקני שעשועים והוצבו סביבו שולחנות. הטיפוס היחיד במהלך הטיול הוא בסופו עם העלייה לחורבת סמארה- גבעה עם חורבה המוצבת עליה כמו ספינה שהושלכה אל חופו של אי בודד. היא נראית מבודדת מהנוף סביבה. בירידה שממנה נסיים את מסלולנו.

רמת קושי: קלה

אורך המסלול בק”מ: 6 ק”מ

איך להגיע: זהו מסולל חד כיווני בו יש צורך בהקפצת מכונית לסוף המסלול (אלא אם כן אתם מעוניינים ללכת 12 ק”מ…). נוסעים בכביש החוף- כביש 2 ופונים בו מערבה במחלף ינאי. לאחר שיורדים מהגשר פונים ימינה למכמורת. עוברים בגשר מעל נחל אלכסנדר ופונים ימינה לדרך עפר. נוסעים בדרך זו עד חניון חורבת סמארה ומשאירים במקום רכב אחד. חוזרים עם הרכב השני למחלף ינאי וממשיכים מזרחה לכפר ויתקין. נוסעים ברחוב הראשונים וחוצים את הישוב. ממשיכים עוד 4 ק”מ עד צומת חפר. פונים ימינה ושוב ימינה לכיוון מעברות. נוסעים כחצי ק”מ ופונים שמאלה לדרך עפר שם מחנים את הרכב.

נגישות לנכים: מתאים גם לכיסאות גלגלים או עגלות ילדים.

מקום לפיקניק: בתחילת המסלול ישנה מדשאה ובה שולחנות לפיקניק, כך גם ליד גשר הצבים ובחורבת סמארה. גם תוך כדי המסלול נמצא מדי פעם לצד הדרך חניונים עם שולחנות. בקיצור, תוכלו לערוך פיקניק כמעט בכל נקודה לבחירתכם.

לעיוןהנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: חינם

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: בחלקו הראשון של המסלול ישנן ברזיות.

אזהרות למפגעים במסלול: אין להאכיל את הצבים!

מקומות להפסקה במסלול: כמעט בכל נקודה במהלך המסלול ניתן לעצור למנוחה וישנן נקודות מסודרות יותר לפיקניק כפי שצוין.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: נחל אלכסנדר עשיר בפריחה עונתית. כבר לקראת סוף אוגוסט מתחילה בו פריחה של החצב המצוי וחבצלת החוף ליד הים. אנו לא מגיעים במסגרת מסלול זה ממש עד לחוף הים אך תמיד אפשר לשלב את חוף בית ינאי ולראות את החבצלות הלבנות בפריחתן. לאורך המסלול אך בעיקר בחורבת סמארה ישנו מצבור רב של פרחים הפורחים בחורף ובאביב כמו כלניות, רקפות, נרקיסים בשדה הנמצא ליד החורבה, אירוס ארץ ישראלי. באזורים הקרובים יותר לים נמצא צמחים המאפיינים אזורים חוליים ושיכולים לשאת את המליחות כמו רותם המדבר ולענה.על גדותיו של הנחל נמצא צמחיה המאפיינת סביבת נחלים כמו פטל קדוש וקנה אך גם צמחים נדירים יותר כמו עדעד הביצות ולפופית החיצים.

לינה בנחל אלכסנדר והסביבה: סביב נחל אלכסנדר ישנם מקומות לינה הן כפריים יותר בישובים הסמוכים כמו מכמורת או חופית והן עירוניים יותר כמו נתניה הקרובה יחסית. הנה כמה מהם:

מלונות באזור מכמורת

מלונות באזור נתניה

מסלול: נתחיל את המסלול בסמוך לקיבוץ מעברות ונעשה את דרכנו לכיוון מערב. כבר בתחילת הדרך נגיע אל חניון רחב ידיים, ובו מדשאות רחבות ושולחנות פיקניק שנמצאים כמעט על גדותיו של הנחל שופע הצמחיה שלפנינו. אין ספק כי זו קבלת פנים נעימה ומזמינה. מעל הנחל ישנו גשר עליו ניתן לעמוד ולצפות בנחל. אנו נפנה ימינה. נלך בשביל המסומן אדום. לצידו של הנחל ישנו שביל אספלט שעליו נלך. השביל ממש נמצא בצמוד לצמחיית הנחל. מדי פעם פזורים לצד הדרך מתקני משחקים לילדים ושולחנות כך שההליכה יכולה להיות נינוחה מאוד, עם עצירות. באזור זה של השרון עדיין ישנם פרדסים רבים אשר יתגלו לעינינו מדי פעם תוך כדי הליכה. כך נמשיך כשמצידנו האחד הנחל וצמחייתו הסבוכה ומצד שני עצים ושיחים גבוהים כשמדי פעם ניתן להציץ בנוף הרחוק יותר הכולל ישובים סמוכים ופרדסים. נעבור כעת מתחת למנהרה שעוברת מתחת לכביש ונעשה את דרכנו לכיוון גשר הצבים. מדובר על שעה וחצי של הליכה בסך הכל. נחצה גשר צר ונגיע אל מרפסת עץ הצופה אל מי הנחל. ננסה לאתר את הצבים הרכים הנמצאים בתוך המים עד שיואיל אחד מהם להתגלות לפנינו. הצב הרך הוא זוחל שמקורו באגמים מתוקים שבמזרח אפריקה. הוא מגיע לאורך של מטר אחד ולמשקל של 50 ק”ג. גשר הצבים הוא אחד המקומות היחידים בארץ בהם נוכל לצפות בצב זה. עקב הזיהום בנחלי החוף, כולל נחל אלכסנדר ביצים רבות אינן בוקעות. אנשי רשות הטבע והגנים מדגירים את הביצים ומחזירים את הצבונים אל הים עם בקיעתן במטרה להגדיל את אוכלוסיית הצבים ולשמר אותה. בסמוך לגשר הצבים לשבת הוקם פארק מטופח בו ניתן לשבת. יש בו גם מגדל תצפית שניתן לצפות ממנו על כל יישובי הסביבה. כעת נחזור דרך מרפסת העץ והגשר שחצינו קודם ונפנה שמאלה. נלך בשביל רחב ונוח ליד הנחל. נגיע למרפסת עץ נוספת הצמודה לגן אירועים וממנה ניתן לראות משטח הטלה מגודר עבור הצבים הרכים שנמצא בגדתו הדרומית של הנחל. לאחר כמה דקות הליכה נעבור במנהרה שנמצאת מתחת למסילת הרכבת. לאחר היציאה שממנה נלך לצד מסילת הרכבת כשאנחנו מתרחקים מעט מאפיק הנחל. כך נלך כמה דקות עד למפגש עם שביל ישראל שאליו נחבור ונתקרב יחד אתו חזרה לנחל. נעבור גם ליד תעלת מים שנחפרה על ידי הבריטים במטרה לנקז את מי הביצות, ביניהן בריכת יער הקיימת עד היום. מצידנו השני נמצא קצהו הדרומי של יער חדרה מלא האיקליפטוסים שנשתלו גם הם על מנת לנקז את הביצות באזור אך הם, מסתבר, לא ממש עשו את העבודה. הניקוז נעשה בעיקר בעזרת התעלות שנחפרו. בקטע זה הנחל מתרחב עוד יותר ונופם של העצים משתקף במימיו ויוצר תמונת נוף מרהיבה. כמעט הגענו לסוף המסלול. נעלה כעת אל חורבת סמארה הנמצאת על גבעת כורכר קטנה. המבנה נבנה על ידי בעל קרקעות בשם עבדאללה סמארה. מאוחר יותר שימש המבנה כתחנת מכס תורכית בה נגבה מס בעיקר על שילוח ימי של אבטיחים דרך נמל מכמורת. על גבי הגבעה ישנו מבחר מדהים של פרחים בהתאם לעונות השנה. ניתן לראות עליה אירוסים, רקפות, כלניות ומאוחר יותר פרגים, נוריות וצבעונים. בסמוך לחורבה ישנו שדה של נרקיסי הביצות, מהאחרונים שנותרו באזור השרון. מומלץ לשבת בכיף באזור המוגבה הזה, לצפות בנוף שתחתיו, הנוף הקרוב והנוף הרחוק יותר עד לאופק. אם הגעתם בסמוך לשקיעה הרווח כולו שלכם. וכמו שאומר הביטוי- מכאן אפשר רק לרדת, פשוט לרדת בחזרה אל האוטו השני שמחכה לכם כאן, בחניון חורבת סמארה. אל תשכחו את האוטו הראשון שליד מעברות וחזרו הביתה אחרי יום מלא חוויות, נופים וצבים.

אטרקציות בסביבה:

חוף בית ינאי: אם אתם רוצים להתקדם עוד לכיוון הים, לכו עוד קצת עד חוף בית ינאי. זהו אחד החופים היפים ביותר, לפחות במרכז הארץ. אפשר לטייל לאורך מצוק הכורכר, להגיע אל שרידיו של מזח ישן ולהגיע אל הדיונות הנמצאות צפונית- מזרחית למזח ולהתגלגל בכיף על החול הלבן והרך, כשבשמים מעליכם תוכלו לצפות במיוחד בשבתות במצנחי רחיפה צבעוניים חגים מעליכם.

חנות וויבערס: חנות למוצרי יד שניה בכפר ויתקין. אם אתם חובבים קניות מיוחדות, לא הקניות הסטנדרטיות באחד הקניונים, זהו מקום בשבילכם. במקום שמלות וינטג’ במגוון סוגים- מהיומיומיות ביותר ועד שמלות מהודרות. נוסף לבגדים גם אקססוריז כמו תכשיטים, חגורות, משקפי שמש ועוד. החנות פתוחה בימים ג’, ד’ ו- ה’ בשעות 10:00-14:00 ו- 16:00-19:00, יום וו’ ב- 10:00-16:00 ובשבת ב- 10:00-14:00.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם