• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול להר צפחות וים סוף

דף הבית » מסלול טיול להר צפחות וים סוף

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

הר צפחות – ויקי פדיה צילם שומבלע

עריכה לשונית: עינת מנדלבאום

כללי: הר צפחות הוא אחד ההרים הבולטים הסמוכים לעיר אילת. זוהי דוגמה להרבה מאוד קסם שניתן למצוא באילת מלבד האטרקציות התיירותיות שבה. הר צפחות נחשב להר הדרומי ביותר בישראל. הוא אינו רם ונישא וגובהו מזכיר יותר גבעה גבוהה מאשר הר. עם זאת , הנוף הנשקף ממנו הוא מדהים ביופיו. הוא פתוח לכל הכיוונים והתצפית ממנו היא מרשימה, נוף של ים ומדבר הנפגשים זה עם זה ובנוסף נוף של ארבע מדינות: ישראל, מצרים, ירדן ואפילו ערב הסעודית שניתן לראות אותה בקצה מפרץ אילת. המסלול אינו קשה ביחס למסלולים אחרים באזור אילת. הר צפחות נקרא על שם סלע הצפחה שהיא אחד הסלעים המרכיבים את ההר. הצפחה מורכבת משכבות של לוחות דקים וצבעה הוא אפור. הצפחה בהר זה נקראת צפחת נציץ כי בזוית המתאימה של האור ניתן לראות את גבישי הנציץ המבריקים. את הסלעים חוצים דייקים- מחדרי מגמה שהתפרצו והתקשו ומעטרים את שכבות הסלעים האחידות. מומלץ לעשות את המסלול בשעות אחר הצהריים ולהגיע אל פסגת ההר כשהשמש מאחוריכם. כך ניתן לצפות בנוף ללא הפרעה.

חבל ארץ: אילת

נקודת התחלה: פתח נחל צפחות

נקודת סיום: ליד בית ספר שדה אילת

מפת סימון שבילים: מפה מספר 20- הרי אילת

שילוט והכוונה במסלול: אנו נלך בשביל המסומן ירוק, בשביל ישראל, בשביל בכחול ונחזור לשביל הירוק

נקודות ציון: (380645, 190932) Lng:34.91168477440167  Lat:29.52705138049122

גישה לאזור המסלול: ברגל

עונות מומלצות: בחורף ובאביב. לא מומלץ בימים חמים ושרביים וגם לא מיד לאחר גשם מחשש לשטפונות.

משך המסלול: כארבע שעות

מאפייני המסלול: המסלול משלב תחילה הליכה בנחל ולאחר מכן טיפוס אל פסגת ההר. עם ההגעה לפסגה אפשר להנות מהנוף המרהיב הנשקף ולחוש סיפוק על הדרך למעלה שכוללת טיפוס שהוא בחלקו מתון ובחלקו תלול יותר. הירידה מטה נעשית אף היא בשביל ובירידה מתונה יחסית. זהו מסלול נוח שאם עושים אותו בשעות המתאימות- בוקר או לקראת אחה”צ ההנאה ממנו היא רבה.

רמת קושי: קלה- בינונית

אורך המסלול בק”מ: כארבעה ק”מ

איך להגיע: מגיעים לכיכר התיירות, כיכר מרכזית באילת. ממנה נמשיך בנסיעה דרומה עוד 4.5 ק”מ עד לנחל שלמה ( לא רחוק מחוות הגמלים). נפנה ימינה לשביל המסומן אדום ונמשיך בנסיעה בו. לאחר נסיעה של מספר דקות נגיע למזלג ובו שתי הסתעפויות. נבחר בשמאלית שבהן וניסע עד לפתחו של נחל צפחות שם נשאיר את הרכב. בסוף הטיול יהיה צורך לחזור ולקחת אותו. ניתן גם להגיע בשני רכבים ואת הרכב השני להביא לנקודת הסיום בסמוך לבית ספר שדה אילת ושמורת האלמוגים.

נגישות לנכים: המסלול אינו נגיש לכסאות גלגלים או עגלות ילדים.

מקום לפיקניק: בפסגתו של הר צפחות, במקום בו ניתן להשקיף על ארבע מדינות: ישראל, מצרים ירדן וערב הסעודית הוא מקום נפלא לפרוש שמיכה ולערוך פיקניק מאולתר. אם אתם מחפשים מקום מסודר יותר, בתחילת המסלול בנחל שלמה ישנה חוות הגמלים ובסוף המסלול נגיע לבית ספר שדה אילת.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם.

חניה: חינם.

קליטה בקשר: חלקית

נקודת מילוי מים: אין, להגיע מצויידים.

אזהרות למפגעים במסלול: המסלול חשוף לשמש ולכן יש לעשותו מוקדם בבוקר או לקראת אחה”צ אם כי לא מאוחר מדי, שלא תקלעו לחשכה. בנוסף, יש להקפיד ללכת בשבילים המסומנים בגלל הקרבה לגבול עם מצרים.

מקומות להפסקה במסלול: פסגת ההר היא מקום נהדר להפסקה. ישנן גם מספר פסגות משנה בהן ניתן לעצור ולשבת לנוח.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: פריחה היא אינה, כידוע, הצד החזק של אזור אילת. עם זאת, גם כאן ניתן לפגוש בעונות המתאימות מדי פעם צמחיה. לדוגמה, ניתן למצוא עצי שיטה סלילנית לאורך הנחל. באזור בו ישנם עצי שיטה סלילנית ניתן למצוא סימנים לבעלי חיים כמו זוחלים, עופות שונים ואפילו קוצנים- סוג של מכרסמים שחיים במחילות ויוצאים מהן מדי פעם בלילה, כשהחום הגדול שוכך מעט. הם אוהבים את זרעי השיטה הסלילנית ולכן בוחרים לחפור את מחילותיהם בקרבתה. בעליה להר צפחות ניתן לראות שרוע ומשתטח על האדמה את הריסן הנאכל, צמח בעל פריחה תכולה שפורח באביב, אך אל תצפו ליותר מדי. מדובר על כמה פרטים מדי פעם

לינה מומלצת: כידוע, אילת היא מעוז התיירות בארץ ולכן מלונות באילת ניתן למצוא בכמויות גדולות. למרות זאת, נביא על קצה המזלג מספר מלונות בעיר:

מלון הרודס פאלאס: התוספת פאלאס ניתנת למלון בצדק. המלון נותן תחושת פינוק אמיתית. יש בו חדרים מרווחים וממוזגים, חלקם מתאימים למשפחות עם ילדים. הוא ממוקם על הטיילת בחופה הצפוני של אילת. לצד הבריכה תמצאו גם סאונה וג’קוזי וניתן לשכור במלון אופניים אם ברצונכם לדווש באילת וסביבתה. לפרטים נוספים על מלון הרודס פאלאס

מלון לאונרדו פריוילג’: במלון זה הממוקם קרוב לריף הדולפינים תוכלו למצוא את כל הפינוקים אותם תרצו לקבל בחופשה. בריכה, מספר מסעדות, מכון כושר, ספא, משחקיה יפה לילדים- כל אלה הם רק חלק מהשירותים הניתנים במקום. זהו מלון הכל כלול בו תוכלו לאכול כאוות נפשכם חופשי כל היום. לפרטים נוספים על מלון לאונרדו פריוילג’

מסלול: לאחר שהחנינו את הרכב בפתח נחל צפחות נתחיל להתקדם במעלה הנחל. ערוץ נחל צפחות הוא רחב יחסית. צומחים לאורכו עצי שיטה שחלקם התייבשו ונשארו כמו מאובנים. לאחר כחצי שעה הליכה ניפרד מהנחל ונמשיך עם השביל הירוק העושה דרכו דרומה. כאן ישנו מפגש של השביל הירוק עם שביל ישראל המגיע מכיוון מעלה גשרון וצוקי גשרון. נמשיך עם שביל ישראל ונטפס עימו בעליה קצרה יחסית ובינונית בתלילותה. נמשיך בעליה זו ונגיע לפסגת משנה שאינה פסגתו הרשמית של ההר אך מהווה מנקודה יפהפיה במיוחד עבור הצועדים בשביל ישראל שעשו דרכם והגיעו לאחר ימים רבים אל הנקודה הדרומית ביותר בשביל. אפשר ומומלץ לעצור בנקודה זו ולנוח מעט, לצפות בנופו המדהים של המפרץ. נמשיך ונטפס מעלה אל הפסגה עם השביל הכחול וכאן ישתקף הנוף הנפלא בשיאו. נראה מכאן את אילת, כאשר אם הגענו אחר הצהריים נוכל לראות את השמים מוורידים ואת האורות נדלקים לאט לאט. נוכל גם לראות את נמל אילת. מולנו נראה את הצד הירדני של המפרץ עם העיר עקבה. בדרום ניתן לראות את אי האלמוגים והרים המורכבים מסלע הגרניט הכהה יורדים בתלילות אל עבר המפרץ. אלה הם הרי קדמת סיני. כשנסתכל  לכיוון צפון נוכל לראות את השבר הסורי אפריקאי הצר והעמוק ממשיך מהמפרץ לכיוון הערבה והנגב וצפונה משם. נראה גם את מצרים וחצי האי סיני ורחוק גם את ערב הסעודית. על ההר נוכל לראות כמו צלקות החוצות אותו לאורכו. מדובר על מכרות של פצלי שמן אשר ניהל גיאולוג בריטי בשם וויליאמס. הבית בו הוא חי עומד על תילו עד היום בנחל שלמה. כאשר אילת נכבשה הוא ברח מהמקום והשאיר אחריו את הסימנים אותם ניתן לראות. על מנת שלא להקלע לחשכה, נעצור את עצמנו בשלב מסויים מהתצפית על הנוף המרתק ונתחיל לעשות דרכנו כלפי מטה. נרד בשביל המסומן ירוק. תחילה הירידה תלולה יותר ולאחר מכן היא הופכת להיות מתונה. כיוון הירידה הוא צפון מזרח ולאחר מכן צפון. נעבור מדרום לנחל גרעינית ובסוף הירידה נגיע לשוליו של בית ספר שדה אילת. השביל עוקף את בית ספר שדה ומגיע לכביש הראשי. כאשר נחצה את הכביש הראשי נוכל להגיע לשמורת האלמוגים. אם נותר זמן ועדיין לא ירדה החשכה ניתן לקנח את היום המיוחד הזה בצלילה ושחיה בתוך עולם שקט וקסום. אם רציתם התנתקות מהרעש וההמולה הטיול הזה יחד עם הקינוח שלו הם בדיוק המתכון לכך.

אטרקציות בסביבה: באילת וסביבתה ישנן אטרקציות רבות, הן אטרקציות של טבע והן אטרקציות עירוניות המאפשרות להעביר את הזמן בעיר בכיף. בחרנו כמה בעזרתן תוכלו לגוון יותר את חופשתכם:

Ice Space: מסתבר שאפילו באילת אפשר להרגיש, ולו לכמה שעות, באירופה. כאשר תכנסו למקום, פסלים עשויי קרח, מגלשת קרח ענקית וגם בר עשוי קרח יקבלו את פניכם. במקום יש דרכים רבות להעביר את הזמן: לגלוש במגלשת הקרח, להכנס לתוך מערת קרח מסתורית וגם לצפות במופע אורקולי מרהיב בו משתלבים עם הקרח גם אורות צבעוניים. דרך מהירה לעבור מהמדבר שלנו למדבריות רחוקים וקפואים.

ריף הדולפינים: אם אתם מחפשים פינוק אמיתי, ריף הדולפינים הוא בדיוק המקום. גם אם הגעתם בחורף יש במקום גם אטרקציות חורפיות. בריכות מים מתוקים, מים מלוחים ומי ים המלאות כולן במים חמימים הן מקום נפלא להעביר בו את הזמן בשלווה גם בחורף. כמובן שבקיץ מצטרפת גם השחיה בים עם הדולפינים.

 

 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם