מסלול טיול לחצי יום בדלית אל כרמל

טיילה ורשמה: שרה פלד: כתבת לעיניני טיולים ואירועים

בין יערות האורן, מסלולי אופניים ופינות פיקניק מוצלות, שוכנת לה פנינת הכרמל הדרוזי, דלית אל כרמל. הברית בין העדה הדרוזית למדינת ישראל שמוסדה בחוק הישראלי, יצרה רעות עמוקה עם החברה הישראלית ששיאה מתבטא בשירות הצבאי המסור של בניה. רגע לפני אירוע הספורט השנתי, "בשביל הבנים" לזכרם של חללי העדה, העפלנו לכרמל לבקר ביישוב הססגוני והידידותי.

ביקור בישוב דרוזי זה לא רק פיתה ולבאנה. איך אומר רפיק חלבי ראש המועצה: "אנחנו תל אביב של הדרוזים. הישוב מתנהל בליברליות ופתיחות ורוב התושבים הם חילונים. החזון שלי לקיים רצף תיירותי של כל אזור הכרמל ואנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם שאר המועצות באזור. בקרבנו אחוז גבוה של אמנים ומתקיימים אירועי תרבות רבים. אנחנו הולכים על אותנטיות, גלריות ביתיות, מסעדות ביתיות, לינות בבתי תושבים". רפיק חלבי, לשעבר איש תקשורת בכיר, בן למשפחת חלבי הענפה, המונה 6,000 איש מתוך 17,000 תושבי המועצה.

אז החלטנו להתרכז ב"חלבי"ם ויצאנו לביקור בגלרית הציורים של הצייר סאם חלבי. הצעידה ברחוב הראשי חולפת על פני השוק הצבעוני, ריחות הקפה עם ההל מערפלים חושים ומראות מיני המתיקה מעלים ריר. אנחנו דבקים במטרה ומגיעים לפתחה של הגלריה. את פנינו מקבל סאם הצעיר, המספר לנו על עבודותיו המוצגות. סאם מצייר בסגנון מופשט אך גם שולח ידו בפורטרטים של נכבדים דרוזיים. את רצונו להציג רכש בעת עבודתו בגלריה כשכיר. לאחר שהחל ליצור יצירות רבות החליט לפתוח גלריה משל עצמו על מנת להציג ולמכור את יצירותיו. סאם מדגים לנו טכניקת ציור עם ספוג טבול בצבעי אקריליק. לאוהבי הז'אנר, שווה ביקור.

סאם חלבי, דלית אל כרמל, מרכז מסחרי, 04-8393808 050-2257082

מהמרכז ההומה, אנחנו פונים מערבה אל תוך אזור "גלעין הכפר העתיק", העיר העתיקה שהוקמה במאה ה-16. כדי לשמוע קצת היסטוריה יש לפגוש את ה"חלבי" הבא שהוא בעצם זוג. מועין ופותה חלבי, החליטו להגשים חלום והקימו את "מרכז המבקרים יסמין" הנמצא בשכונה העתיקה שבדאלית אל כרמל, כאן מועין נותן הרצאות וסדנאות על חיי הדרוזים באזור מהמאה 16, מסביר על מצגים עתיקים, ומנהל יחד עם אשתו פותה, חנות של צמחי מרפא תבלינים וזיתים מהמקום. מועין שהיה מנהל בית ספר, מסביר בעברית עשירה על חשיבותם של צמחי המרפא למניעת מחלות קשות, לדוגמה: צמח העוזרד המייצב את מחזור הדם והמורינגה, צמח שמקורו בהודו הכולל את כל הויטמינים הדרושים להגנת הגוף. המרכז מקבל מבקרים על פי תיאום מראש והביקור כולל ארוחת בריאות שכוללת פיתה מקמח מלא עם לבנה, שמן זית, זעתר, סמבוסק, עלי גפן, זיתים, גבינה, תה צמחים וקפה ירוק.

המקום נמצא בכניסה לשכונה העתיקה ובדרך למקום הקדוש "הנביא אבו אבראהים עליו השלום", ליד לבנים, ולמעיין האגדי "עין אם אלשוקף".

מרכז היסמין, דלית אל כרמל טלפונים: 04-6820703 | 054-6204422

שעות הביקור על פי תאום מראש. החנות לצמחי המרפא, סבונים, זיתים ושמן פתוחה מידי יום.

את סיום הביקור בחרנו לחגוג ב"המטבח של נורה". השפית נורה חוסייסי מספרת לנו שלאחר שנסגר מפעל האלקטרוניקה שעבדה בו, עברה לעבוד במטבח של מלון "יערות הכרמל" שם ניצחה על המנות הדרוזיות. היא עבדה לצידו של השף חיים כהן שהמליץ לה, לאחר עזיבתה את עבודתה במלון, לפתוח מקום משל עצמה. נורה פתחה בביתה מסעדה כשרה ( כן, פגשנו את המשגיח) אשר בה היא מארחת קבוצות על פי הזמנה מראש. אם במקרה קפצתם למקום, ומתקיים בו אירוע, הרווחתם, כי גם יחידים מתקבלים בברכה אם מתאפשר. תפריט האירועים הכשר כולל מנות דרוזיות מסורתיות דוגמת פרגיות ועלי גפן ממולאים, מנסף (אורז עם עוף וצנוברים) ומעדנים נוספים. בליווי הסברים על המסורת הדרוזית, אירועים במסעדה אפשר לחגוג בחלל החמים או להזמין את חיק הטבע לתוך האירוע, באוהל המיועד לאירוח 180 מוזמנים או בגינה שיכולה להכיל 500 חוגגים. ניתן לסגור את המטבח של נורה עבור עד 100 מוזמנים. הכי טעים שיש והכי מומלץ העוף הממולא.

המטבח של נורה, שכונת סוואניה, רחוב 6, בית מספר 8, דליית אל כרמל

טל. 04-8393608, נייד 052-3848576 אימייל: [email protected]

אחרים ישראל ישראל מסלולי דת ופולקלור מסלולי טיול מקומות ואזורי מומלצים למטייל בישראל דליית אל כרמל

רוצים לעזור לאתר טיולים? לחץ כאן

גישה חדשה כאן הסוכנים נלחמים עליך ולא שאתה תרדוף אחרים

התגובות שלך

אתה צריך להיות מחובר לשלוח תגובה

מידע על יאיר טיולים

מטייל מזה 45 שנה, בוגר בית ספר לתיירות, עוסק במידענות בצרכנות, תיירות, פנאי ונופש.
שתפו את חבריכם שגם הם ייהנו מהמידע שבאתר

לקבלת מידע על מסלולי טיול, ארועים, טיפים

כתבות אחרונות