• תַפרִיט
 • תַפרִיט

מסלול טיול למיטב רומא ביום אחד. 24 שעות

דף הבית » מסלול טיול למיטב רומא ביום אחד. 24 שעות

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

ברומא ישנם הרבה אטרקציות חשובות לביקור. לכן תוכנן מסלול יום אחד ברומא שמכסה את כל מה שחשוב בעיר בצורה הכי אופטימלית של מרחק סביר ( לא מתיש), איכות האטרקציות וזמני ביקור.

זמן קריאה משוער: 12 דקות

 פיאצה נבונה Flickr  צילם: Bengt Nyman

ברומא ישנן אטרקציות רבות שמומלץ להגיע אליהן, אך הזמן לעיתים – קצר. לפניכם מסלול אטרקטיבי ליום אחד, שמכסה את האתרים המשמעותיים והחשובים ביותר בעיר ומציע את זמני הביקור המתאימים בכל אחד מהם.
כדאי לפתוח את היום במוזיאון הוותיקן, ולמשכימים מוקדם כדי להתייצב בו כבר בשעה 9 שכבר יש ברשותכם הכרטיס הכניסה. ולסיים את הטיול בשעה 18:30. כך תוכלו להבטיח לעצמכם יום מלא חוויות באחת הערים היפות ביותר בעולם.

מוזיאוני הוותיקן

המוזיאונים של הוותיקן מורכבים ממספר תערוכות המאוכלסות בגלריות שונות בעיר הוותיקן. אוסף זה החל כאשר רכש האפיפיור יוליוס השני את פסלו של לאוקון ובניו בשנת 1506. האפיפיור יכול היה לבחור לשמור את היצירה בין קירות הוותיקן כאוסף אישי, אך למזלנו הרב האפיפיורים בחרו עוד מימי קדם לאפשר לקהל הרחב גישה לאמנות. גישה זו נבעה מהרצון לקדם את ידע האדם בכל הקשור לאמנות, היסטוריה ותרבות. בנוסף לגישה המתאפשרת ליצירות האמנות הגדולות בעולם, הקהל זוכה לבקר בארמונות הוותיקן, בהם נשמרות היצירות.

לאחר רכישתו של הפסל הראשון גדל אוסף יצירות האמנות של הוותיקן, לאחר שכל אפיפיור הוסיף לו יצירות משלו. הפסל הראשון, שנרכש על ידי האפיפיור יוליוס השני, מאוכסן בחצר אוטגונו (Cortile Ottagono). האפיפיור קלמנס ה-14 (1769-1774) והאפיפיור פיוס השישי (1774-1799) הוסיפו עבודות נוספות שנאצרו במוזיאון פיו-קלמנטיין.

פיוס השביעי (1800-1837) הוסיף עתיקות קלאסיות והרחיב את המוזיאון, כך שהוא כולל גם את מוזיאון קיאראמונטי (Chiaromonti) ואת גלריית Braccio Nuovo. האוסף האפיגרפי התווסף גם הוא בנקודת הזמן הזו והוא מוצג בגלריית לפידארי (Lapidary). בשנת 1854 הורחב מוזיאון Lateran Profane והמוזיאון הנוצרי הצטרף למתחם המוזיאונים העצום, ואילו בשנת 1910 הוסיף הקדוש פיוס העשירי תערוכה של כתבים עבריים עתיקים מבתי קברות רומאיים. במתחם המוזיאון נמצאות גם גלריית שטיחי קיר, גלריית המפות, החדר הסובייסקי, דירת הבורג'ה, גלריית הציורים (Pinacoetca), המוזיאון האתנולוגי-מיסיונרי, חדר ההתעברות הטהורה, רפאל סטנצה והלוג'ה, הקפלה של ניקולס החמישי והקפלה הסיסטנית הכוללת את ציורי התקרה האייקוניים של מיכאלנג'לו, ובהם ציור הבריאה של אדם בו נראית אצבע האל נוגעת באצבעו של אדם.

בין התוספות העדכניות יותר למוזיאונים ניתן למצוא את האוסף המודרני ואת אוסף האמנות הדתית בת זמננו מ-1973, המוצג בדירת הבורג'ה, את המוזיאון ההיסטורי של הוותיקן (1973) ואת מוזיאונים הכרכרות. רשימה זו היא, כמובן, רשימה חלקית בלבד. רשימת המיצגים והאוספים במוזיאונים של הוותיקן היא אינסופית וככל הנראה נתקשה להגיע לכל היצירות בביקור אחד. המוזיאונים בוותיקן מציעים מסלולים שונים באמצעותם ניתן להגיע למיטב המיצגים בפרק זמן קצוב. ניתן לבחור בסיור מודרך שייארך כשעתיים, או לערוך סיור של כ-6 שעות במהלכו עדיין לא נגיע לכל היצירות הקיימות, שכן שטחם של המוזיאונים הוא למעלה מ-14.5 קילומטרים.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כשעתיים.

הכניסה כרוכה בתשלום והיא בחינם לילדים מתחת לגיל 5.

למוזיאון הוותיקן ניתן ומומלץ בחום להזמין כרטיסים מראש. הזמנה כזו חוסכת עמידה בתור ולעיתים עוגמ נפש, שכן בימי עומס לא תמיד ניתן להיכנס בלי כרטיסים שהוזמנו מראש. (טיפ של אילנה קורצוויל)

גני הוותיקן

הוותיקן היא עיר עצמאית בתוך רומא. היא מוקפת חומה, ובשטחה – שהוא כ-110 דונמים בסך הכל – נמצא גם מטה הכנסייה הקתולית ומקום משכנו של האפיפיור. גני הוותיקן, כפי שניתן לזהות מהשם, הם גנים הנמצאים בתוך השטח המוקף חומה. הגנים ממוקמים באזורים הדרומיים והצפוניים של העיר והם מהווים כמעט מחצית מהשטח, כ-50 דונמים. באופן כללי, גני הוותיקן סגורים לקהל הרחב, אך ניתן להצטרף לסיור מודרך בהם. הסיור המודרך הוא חוויה מהפנטת כשלעצמה, שכן במהלכו תוכלו להגיע לאזורים מרהיבים בוותיקן הנסתרים מעיניהם של מבקרים רבים הבוחרים לוותר על סיור זה.

ניקולס השני היה זה שביסס את יסודות גני הוותיקן כשהקים מטע, גן ומדשאה, באירוע שמתועד במספר מקומות ברחבי הגן, לרבות על גבי לוחית המוצגת בגבעת הקפיטולין, ב-Palazzo dei Conservatori. הגנים הוקמו לראשונה בסביבות שנת 1279 והם מאפשרים לאפיפיורים של הוותיקן מקום להתבוננות ולמדיטציה.

גני הוותיקן כוללים צמחים ממקומות שונים בעולם, בהם גם אוסטרליה, סין ויפן. לצד הצמחים האקזוטיים יותר, ניתן למצוא צמחים מקומיים מרומא בפרט ומאיטליה בכלל. מדשאות הגנים מטופחות היטב וביניהן משורטטים שבילים נעימים וניצבות פינות ישיבה לנוחיות המבקרים. לצד אלה ניתן למצוא גם יצירות אמנות, מערות וצורות מים. בין העצים התמירים בגני הוותיקן תמצאו עצי אורן, ברוש, ערמונים ודקל, ומשטחים יפהפיים אלה תוכלו להשקיף על הנופים המדהימים של הוותיקן ועל הבזיליקה של סנט פיטר.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כשעה.

הכניסה כרוכה בתשלום והיא בחינם לילדים מתחת לגיל 5.

 

אפשר גם להתחיל את היום מנקודה הבאה בשעה 9:00 ולסיים בסביבות 17:00.

הקפלה הסיסטינית

הקפלה הסיסטינית, הקרויה על שמו של האפיפיור סיקסטוס החמישי (1471-1484), מהווה חלק מהמוזיאונים בוותיקן. האפיפיור סיקסטוס היה זה שהורה על שחזורה של הקפלה הוותיקה, ועבודות השחזור בוצעו על ידי שורה מרשימה ביותר של אמנים, בהם בוטצ'לי, פרוג'ינו וגירלנדיו.

בשנת 1483 נחנכה הקפלה המחודשת ומאוחר יותר הורה האפיפיור יוליוס דלה רוברה (1503-1513) על עבודות ליטוש ועיצוב מחדש. מיכאלנג'לו, שגויס למען המטרה, השלים את העבודות ב-1512. באירוע חניכת הקפלה ניתן לה שמה הנוכחי: הקפלה הסיסטינית.

ב-1533הנחה האפיפיור קלמנס השביעי את מיכאלנג'לו לצייר על קיר המזבח את יום הדין, במקום הפרסקאות מהמאה ה-15. במאה ה-15 נצבעו מחדש הפרסקאות על גבי קיר הכניסה לקפלה, הפעם בידי הנדריק ון דן ברוק ודה לצ'ה. הפרסקאות שוחזרו שוב במאה ה-20, בשנים 1979 ו-1999.

כל אחד משטחי הקפלה מעוטר באמנות ייחודית ומעודנת. יום הדין מצויר על גבי הקיר מול הכניסה, סיפורו של ישו מוצג על הקיר הצפוני וסיפוריו של משה על הקיר הדרומי, ואילו הציור המוכר והמבוקש ביותר הוא הפרסקו של מיכאלנג'לו.

מיכאלנג'לו נקרא במקור כדי לצייר 12 פרסקאות ומוטיבים קישוטיים, אך לבסוף קיבל יד חופשי לתכנן את ציורי התקרה כאוות נפשו. הוא בנה לעצמו את משטח העבודה וצייר את האמנות שלו כשהוא שוכב על גבו. הוא צייר תשעה אירועים חשובים מספר בראשית במרכז התקרה, בהם האירוע החשוב מכל – יצירת האדם הראשון באמצעות מגע בין שתי אצבעות. סביב חלקו החיצוני ניצבו ציורים של 12 הנביאים ושל האי סביליה. בארבע פינות התקרה מוצגות סצנות משחרורם המופלא של בני ישראל.

הקפלה משמשת למיסות ותפילות נוספות לאורך השנה, וקיימת בה מקהלה קבועה – מקהלת הקפלה הסיסטינית. אלא שתפקידו החשוב ביותר של החלל הזה הוא הקונקלווה (Papal Conclave) המקום שבו נבחר האפיפיור בכינוס של מועצת הקרדינלים. מתוך הקפלה מזדקרת ארובת עשן המובילה אל הגג, ובאמצעותה נעשה שימוש בצבעים שונים של עשן, המסמלים את תהליך בחירת האפיפיור. אף על פי שהקרדינלים לא ישנים בקפלה בעת הדיונים, היא עדיין משמשת כמקום שבו מתבצעת ההצבעה על בחירתו של אפיפיור חדש.

מידע נוסף:

http://www.vaticanlibrary.va

זמן ממוצע לביקור: שעה ורבע.

הכניסה לקפלה כרוכה בתשלום, והיא בחינם לילדים מתחת לגיל 5.

כיכר סנט פיטר

כיכר סנט פיטר ממוקמת לפני בזיליקת סנט פיטר. היא עוצבה במאה ה-17 על ידי ברניני, שהיה שותף פעיל גם בעיצובה של הבזיליקה. סגנונו של ברניני נדרש להיות מוגבל יותר, בשל אופיים של המבנים סביב הכיכר, אך למרות זאת הוא הצליח ליצור כיכר רחבת ידיים שצורתה טרפז.

השטח הפתוח של הכיכר מוקף ב-284 אכסדרות דוריות בסגנון טוסקני, המסודרות בארבע שורות. העמודים בכיכר נישאים לגובה של 13 מטרים וקנה המידה העצום של הכיכר והעמודים המקיפים אותה נועד ליצור יראת כבוד בקרב המבקרים המתאספים בה כדי לקבל את ברכתו של האפיפיור מתוך הכנסייה או מארמון הוותיקן, משם הוא פונה אל הקהל לעיתים קרובות. כיכר סנט פיטר מרוצפת באבני ריצוף שנוצרו מאבן גיר ומסמלי המזלות, ואלה משמשים גם כשעון שמש ענק. אבן פורפיר אדומה על סימני הסלילה מסמנת את המקום שבו נורה האפיפיור ג'ון פאולוס השני בשנת 1981.

במרכז הכיכר ניצבות מצבת זיכרון מצרית, מזרקת הגרניט של ברניני ומזרקה נוספת שעוצבה על ידי קרלו מדרנו. המבקרים נכנסים אל הכיכר דרך פונטה סנט-אנחלו (Ponte Sant'Angelo) לאורך ויה דלה קונסיליאצונה (via della Conciliazione).

ללא ספק, כיכר סנט פיטר היא יצירת אמנות ארכיטקטונית והיא משרה על המבקרים בה תחושה של יראת כבוד ושלום רוחני.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כחצי שעה.

בזיליקת סנט פיטר

הבזיליקה של סנט פיטר היא ככל הנראה הכנסייה החשובה והקדושה ביותר בנצרות. היא ממוקמת על גבעת הוותיקן בעיר והיא לב ליבה של הכנסייה הקתולית. מיקומה של הבזיליקה נחשב לקדוש מאחר ועל פי האמונה, השליח הקדוש פיטר נקבר שם בשנת 64 לספירה. המקום נבחר בשנת 320 לספירה, ובמאה ה-15 הורחב המבנה ובוצעו עבודות שדרוג בעזרתם של לאון בטיסטה אלברטי ושל ברנרדו רוסלינו. מבנה חדש נבנה כאן בשנת 1506 על ידי ברמנטה והעבודות בו המשיכו על ידי רפאל, שנטל לידיו את הפיקוד על הפרויקט. לאחר רפאל המשיכו את העבודות באלדסרה, פרוצי ולבסוף מיכאלאנג'לו. האמן מאדרמו הוא שאחראי לחזות המרהיבה של המבנה ואילו ברמיני המשיך את העבודה על הכנסייה במשך 20 נוספות, בהן דאג לעיצוב הפנים היפהפה, עד שהמקום הוכרז כקדוש בשנת 1626.

מה לראות?

התכנית לקומת הצלב הלטיני של הבזיליקה הייתה ליצור טבור באורך 186 מטרים עם ארבעה מעברים ותקרה בגובה 46 מטרים. כיפת המבנה היא בגובה של 136 מטרים, פרי עבודתו של מיכאלנג'לו, והקוטר שלה הוא 42 מטרים. מבקרי המקום יכולים לטפס את 491 המדרגות כדי להגיע לנופים עוצרי נשימה הנגלים מגג הבזיליקה.

חזיתה של הבזיליקה נישאת לגובה של 47 מטרים ורוחבה 114 מטרים, ואכסדרה רחבת ידיים עם שלוש קשתות מובילה אל המבואה, בה ניצבת המזרקה המרכזית. בסך הכל הבזיליקה מכסה שטח של 22,000 מ"ר והיא יכולה לאכלס 20,000 מאמינים. המבקרים בבזיליקה הקדושה יכולים להגיע אל הבניין דרך כיכר סנט פיטר, העצומה בגודלה.

בשל קדושתו של המקום וחשיבותו בעולם הנוצרי, נוצרים רבים מתחילים את ביקורם ליד פסל הנחושת של פיטר הקדוש, שנוצר על ידי אמולפו דה קמביו. המאמינים מנשקים את הבוהן הגדולה של הפסל בטרם הם מתחילים את סיורם בבזיליקה.

בתוך שטח הכנסייה תוכלו לראות 40 סוגים של פנים מלאכיות העשויות אבן, פסיפס ומתכת. פסליהם של 39 מלאכים שהם מייסדי הקהילות הדתיות, ניצבים לאורך הדרך, ובסך הכל ישנם במקום 45 מזבחות, 11 כנסיות ו-10,000 מ"ר של פסיפסים ורצפות שיש מדהימות ביופיין. בין יצירות הרנסנס והבארוק בבזיליקה ניתן למצוא גם את עבודתו של מיכאלנג'לו בכנסייה הראשונה מימין. עבודות נפלאות אחרות בסנט פיטר הן חופת הברונזה הממוקמת מעל למזבח האפיפיור וכן תא הווידוי (קריפטת קבורה) של סנט פיטר. מצבתו של פיטר הקדוש היא אחת מ-100 מצבות שנמצאות בשטח הכנסייה, בהן 91 אפיפיורים, מלכים ומלכות.

מידע נוסף:

 כתובת :Piazza di San Pietro in Vincoli, 4/a, 00184 Rome
 טלפון 06-69881662

זמן ממוצע לביקור: כשעה וחצי.

הכניסה לבזיליקה הינה בחינם. ניתן להצטרף לסיורים מודרכים סביב מקום קבורתו של פיטר הקדוש, בתשלום.

תחבורה: אוטובוס  23, 34, 40, 271

=

טירת סנטאנג'לו

טירת סנטאנג'לו, הידועה גם בשמה המוזולאום של אדריאנוס, נבנתה בין השנים 130-139 על גדותיו של נהר הטיבר. השליט אדריאנוס תכנן את הטירה לעצמו, וכמורשת למשפחתו ולדורות הבאים אחריו. במוזולאום תמצאו תוף גלילי בקוטר של 64 מטרים, הניצב על גבי בסיס מרובע גדול ברוחב של 89 מטרים שמכוסה בגנים מטופחים ועצים. הטירה, הממוקמת על הגדה הימנית של הנהר, למעשה מחברת בין הנהר לבין העיר.

לאורך השנים השתנו תפקידה וחזותה של הטירה. בימי הביניים נבנו מגדלים נוספים וחומות מבוצרות. הטירה הפכה למצודת הגנה בלתי חדירה במהלך הפלישה הברברית והייתה לאחת מחומותיה של העיר בין השנים 270-275 לספירה, כך שהיא שמשה כהגנה בכניסה הצפונית לרומא. מרבית הקברים והעיצוב היוקרתי הושמדו כשהמבנה הפך למבצר בשנת 401 ואפר המלוכה אבד במהלך הבזיזה של העיר.

אחת המטרות המרכזיות לאורך השנים הייתה להגן על קהילתו של האפיפיור, ולצורך כך נסללה דרך מעבר סודית, Passetto di Borgo, במהלך המאה ה-14, ודרך זו  חיברה את הוותיקן לטירת סנטאנג'לו. בתקופת הרנסנס שימש החדר האמצעי במבנה כחדר אוצר האמנות, ובו נשמרו חפציו יקרי הערך של האפיפיור. המבנה הפך לשטח אחסון למזון, מים וציוד לשעת חירום, ואף שולבו בו אסם ומטחנה.

המוזולאום שימש גם כבית כלא ברוטאלי שבו נכלאו אסירים שעונו והורעבו. בחצר הפנימית אף הוצאו מספר אסירים להורג.

במקור ניצב במגדל המרכזי פסל של הקיסר כשהוא רכוב על מרכבה כמו אל השמש, אך הפסל הוחלף בשלב מאוחר יותר בפסלו של מלאך, ומכאן שמה של הטירה – טירת סנטאנג'לו. כיום ניתן לראות פסל עשוי ברונזה המציג את דמותו של המלאך מיכאל הקדוש, והוא מעטר את המוזולאום לזכר המגיפה שהשתוללה ברומא בשנת 590 לספירה והסתיימה רק כאשר הופיעה דמותו של מלאך מעל המוזולאום.

עם הקמתה של המדינה האיטלקית שימש המבנה כבית לחיילים, ואילו כיום המבנה האייקוני שוחזר ונבנה מחדש. התיירים הרבים הפוקדים את המקום מבקרים גם במוזיאון הלאומי של טירת סנטאנג'לו. הגישה למבנה אפשרית דרך רמפה ספירלית ארוכה, ובמהלך הביקור תוכלו לראות את החדרים היפהפיים ששימשו את האפיפיורים, חדרים המעוצבים בפרסקאות עדינות. בקומות התחתונות ניתן לבקר בתאי המעצר ובחדרי העינויים.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כשעה.

הכניסה למקום כרוכה בתשלום.

דרכי הגעה: מטרו (תחנת Ottaviano-San Pietro), אוטובוס (קווים 23, 34, 40, 271).

אתר האינטרנט: www.castelsantangelo.com

http://youtu.be/ZQIpQL4_k2Y

פיאצה נאבונה

פיאצה נאבונה היא כיכר אליפטית ארוכה שנבנתה על שרידי אצטדיון דומיטיאנוס במהלך המאה ה-15 ושימשה כמתחם ירידים ומרכז שבו התקיימו קרבות הומוריסטיים של חיל הים. כיום מהווה הכיכר מקום מפגש מרכז וחיוני ובשטחה פזורים בתי קפה רבים, מסעדות ומתחמי בידור, בנוסף לפסטיבלים וירידים שנתיים שממשיכים להתקיים עד היום. כמו כן, נמצאת בכיכר כנסיית סנט אגנס, שנבנתה ב-1670.

בפיאצה נאבונה ניצבות שלוש מזרקות, שהמפורסמת בהן היא מזרקת ארבע הנהרות (Fontat dei Quattro Fiumi) שבנייתה הושלמה בשנת 1651 ולמרות שבמקור ניתנה משימת התכנון לאמן בורומיני, היא עוצבה על ידי ברניני. המזרקה כוללת מצבת זיכרון וסביבה דמויות שמייצגות את ארבע הנהרות – הנילוס, הגנגס, הדנובה וריו דה לה פלטה.

מזרקת נפטון (Fontana del Nettuno) תוכננה על ידי ג'יאקונו דלה פורטה ונבנתה בשנת 1576, אם כי פסלים נוספים של נפטון ושל נימפות הים התווספו רק במאה ה-19. ולבסוף, מזרקת המורי (Fontana del Moro), שתוכננה גם היא על ידי דלה פורטה, כוללת פסל מרכזי שתוכנן על ידי ברניני במאה ה-17 ובו דמותו של דולפין. בתולי הים הזכריים התווספו אל המזרקה במאה ה-19.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כ-45 דקות.

הכניסה למקום – בחינם.

הפנתאון

בנייתו של הפנתיאון של רומא החלה בעקבות פקודתו של אדריאנוס בשנת 118 לספירה והסתיימה בשנת 125. המבנה שימש בראשית דרכו כמקדש לאלים הרומיים והוא נבנה כדי להחליף את המקדש של מרקוס אגריפה, לאחר שמקדש זה נשרף בשנת 80 לספירה. עד היום ניתן להבחין בהקדשה החרוטה על גבי הכניסה לפנתיאון:

מרקוס אגריפה, בנו של לוציוס, שהיה קונסול שלוש פעמים, עשה זאת.

מצבו של המבנה טוב, בעיקר בזכות עבודות השיקום שבוצעו על ידי השליט הביזנטי פוקס בשנת 608 לספירה, אז הוסב המבנה לכדי כנסייה. כנסייה זו הייתה מקום מנוחתם האחרון של מספר מלכים איטלקיים, בהם המלך ויטוריו עמנואל השני, אומברדו הראשון והאמן רפאל, שנקבר לצד ארוסתו. הארכיטקטורה הייחודית של הפנתיאון שונה ממקדשים רומיים אחרים, מה שעורר תהיות רבות בקרב ההיסטוריונים, ביחס לשימושו של המבנה.

חלקו החיצוני של הפנתיאון כוללת גמלון, אלמנט אדריכלי משולש, שעליו הוצבו פסלים שייצגו מאורעות קרב. הגמלון נתמך על ידי שלוש שורות של עמודים רחבים, המובילים אל המרפסת הקדמית. מהיכל הכניסה המלבני ניתן להיכנס אל חלקו המרכזי של המבנה דרך דלתות הברונזה. ציפוי השיש המכסה את הקירות הפנימיים הוא אמנם תוספת מאוחרת, אבל רצפת השיש בעלת הדפוסים הגיאומטריים היא הרצפה הרומית העתיקה והמקורית.

בתוך המבנה ניצבים עמודים תומכים, שעליהם נשענות שמונה קשתות מעוגלות. בקומת הקרקע ישנם שמונה מפרצים בהם ניצבים פסלים. המיצג המרכזי בפנתיאון הוא הכיפה, שנתמכת על ידי סדרה של קשתות שתוכננו בקפידה כדי שיוכלו לאחוז בכיפה הכבדה. תמיכה נוספת למשקלה הרב של הכיפה היא באמצעות הקירות שנעשים צרים יותר באופן הדרגתי. חלקה העליון נבנה מחומרים קלים יותר, לעומת החומרים הכבדים ששימשו לבניית החלק התחתון, מה שמסייע בשמירה על יציבות הכיפה. אם תביטו למעלה, אל הנקודה המרכזית והגבוהה ביותר בכיפה, תראו צוהר עגול, מצופה ברונזה, שמאפשר לשמש להיכנס אל החלל ולהציף אותו באור טבעי. הקוטר של הכיפה זהה לגובהה בנקודה הרמה ביותר – 43.3 מטרים.

למרבה הצער, חרף יופייה של הכיפה והיותה מקור השראה לאמנים רבים לאורך השנים, לא ידוע מי האחראי לבנייתה.

מידע נוסף:

כתובת: Piazza della Rotonda, 00186 Rome

זמן ממוצע לביקור: כשעה ורבע.

הכניסה למקום – בחינם.

דרכי הגעה: אוטובוס (קווים C3, 46, 62, 63, 64, 116, 170, 492 לתחנת Largo Di Torre)

כיכר ונציה

פיאצה ונציה היא אחת הכיכרות המרכזיות ביותר ברומא, אף אם איננה בהכרח היפה שבהן. דרכים מרכזיות רבות עוברות דרכה והיא ממוקמת למרגלות גבעת הקפיטולין וליד פורום טריאנוס. כיכר ונציה איננה מיועדת להולכי רגל, אלא לכלי תחבורה, ואכן – התנועה סביבה כמעט אינסופית.

בסביבת הכיכר ניתן למצוא כמה מהבניינים החשובים יותר ברומא, בהם ארמון ונציה (Palazzo Venezia) שנבנה בהוראת הקרדינל ונציה, שעל שמו קרוי הארמון. בנייתו הושלמה בשנת 1464 והוא היה שייך לאפיפיור פאולוס השני. האפיפיורים המשיכו להתגורר בארמון בזה אחר זה, עד לימיו של האפיפיור פיוס השישי. לאחר מכן, הפך המבנה לשגרירות ונציה, עד שנרכש על ידי ממשלתו של מוסוליני, שבחר לשאת את נאומיו לציבור ממרפסת הארמון. כיום משמש המבנה כבית למוזיאון של ארמון ונציה (Museo del Palazzo Venezia).

מבנים אחרים סביב הכיכר הם האנדרטה של ויקטור עמנואל השני, ארמון בונפארטה, ביתה של אימו של נפוליאון וכנסיית סאן מרקו.

מידע נוסף:

זמן ממוצע לביקור: כחצי שעה

דרכי הגעה: אוטובוס (קווים C3, 46, 62, 63, 64, 116, 170, 492 לתחנת Largo Di Torre)

כל מה שצריך לדעת ולהכין לטיול ברומא

איך מזמינים כרטיס טיסה לרומא ?

http://www.flights-seeker.com

סוכנות אנושית עם אתר אחד מעולה ב-66 שפות עם מחירים מצוינים. כרטוס, צ'ק אין ( בלאו קוסט ) עם תמיכה ואחריות סביב השעון במקרה של עיכובים, איחורים וביטולים של חברות תעופה.

https://goo.gl/7qGng4

אתר רוסי בשפה האנגלית. מפתיע בתוצאות. גטראדר

לא סוכנות, לא מכרטסים, ללא אחריות ותמיכה. מופנה לאתרים שלישיים. והמחירים שמופיעים בהתחלה הם לא תמיד הסופיים.

שיטת פעולה מומלצת

בשלב ראשון גשו לקישור של http://www.flights-seekertorome.com והכניסו את היעדים של הטיסות מתל אביב לרומא עם התאריכים שאתם מעוניינים.

ותקבל רשימה של המבצעים הכי זולים לאתר. לחץ על Show Cheapest. ותקבל את המחירים הכי זולים לחודש הקרוב.  עדיף טיסות ישירות

רוצה משהו אישי?

ממליץ להגדיר טווח ימים מתחילת החודש עד סופו. כדי למצוא את המחיר הכי זול

ממליץ להגדיר מספר ימי חופשה. לדעתי לא שווה פחות מ 4 ימים ליעדים הקרובים ( בגלל יום טיסה ).

ממליץ להגדיר שם מדינה בתור יעד ולא עיר. מהסיבה הפשוטה שיש אלטרנטיבות זולות יותר שיופיעו לפניכם בכל מיני ערים בסביבה שאתם מטיילים שיוזילן את הטיסה. למשל :טיסה לאינדהובן בהולנד זולה מטיסה לאמסטרדם באופן משמעותי

ממליץ לרשום הלוך חזור. אלא אם כן אתה לכיוון אחד. תשלם ללא קנס כמו שהיה בעבר

http://www.flights-seekertorome.com היחידי בעולם שמאפשר להשתמש בריבוי ערים וגם מאפשר לנחות מיעד A ולהמריא מיעד B.

לאחר מכן גשו לקישורים האחרים שציינתי מקודם ותשוו מולם.

המלצות לטיסה

היו גמישים בתאריכים, יש סיכוי שהמחירים יהיו זולים יותר

מסלול טיסה ארוך. מומלץ לפצל לפחות לשנים.

פנה לסוכן שלך ולפעמים תופתע.

עיכוב של מעל 3 שעות או ביטול טיסה הוא דבר מאד מתסכל, אבל גם יכול להיות מאוד משתלם! ולהרוויח יותר מעלות הכרטיס או הפסד יום שלם. למי שהזמן חשוב לו, אני ממליץ להעזר בשירות מעולה של חברת AirHelp. לאחר שתמלאו את הטופס, תצרפו צילומי דרכונים, כרטיס הבורדינג. ולבסוף גם תחתמו ( חתימה דיגיטלית -תקפה ), תקבלו הערכה מסויימת, כמה מגיע לכם כפיצוי. לאחר כמה שבועות, תקבלו ישר לחשבון הבנק שלכם פיצוי ( בניכוי העמלה ). מרגע שתסיימו עם AirHelp, הם יעדכנו במייל על ההתקדמות. אפשר לתבוע פיצוי של עד 5 שנים האחרונות על הזמנת יתר, עיכובי טיסה וביטולים. לצורך זה אתם מתבקשים לתת ג מספרי טיסות או לתת ישה למייל על מנת הם יסרקו ולאתר את הטיסות. לאחר מכן תקבלו חוות דעת האם אתם זכאים לפיצוי וסורק את כל התיבות כדי לאתר מספרי טיסות מהעבר, ולעדכן אתכם האם יש מקום לדרוש פיצוי.

השכרת רכב ברומא

אני לא ממליץ להזמין השכרת רכב ברומא יש תחבורה מעולה. אם אתם מעוניינים, להזמין בישראל בישראל, ודרך חברת אוויס. יש לבקש להיות מנוי אוויס פריפרד, מינוי חינם המקנה שידרוג אוטומטי בדרגה אחת למעלה ובחינם ( אם יש רכבים במקום ) וזמן קצר בהמתנה לרכב. כמו כן ממליצה לבצע ביטוח ביטול השתתפות עצמית שאצלם הכי טובה ונוחה. לי זה עזר !!!

אתר מומלץ ביותר להשכרת רכב בחו"ל

שירותי תיירות באזורים בו אתם מבקרים ברומא

אם אתם מחפשים, כרטיס רומא, סיורים, כניסות לאטרקציות, עקיפת תורים, הופעות,  הסעות ועוד באזורים שונים  ברומא אני ממליץ מניסיון אישי > VISITROME.COM

שירותי העברות משדה התעופה למלון וחזרה.

כל סוגי ההסעות ברומא. לחץ כאן>https://goo.gl/UaCgUF

במידה ולא מצאתם, שילחו בקשה ותקבלו תשובה עדכנית.

תחבורה ציבורית באירופה מומלצת בערים, בין ערים ומדינות. לחץ כאן> מה לקחת? אוטובוס, רכבת או טיסה

ספרים ומפות

ספרים ומפות מומלצים לטיול ברומא בשפה האנגלית במחירים הכי זולים עם משלוח חינם – חברת בת של אמזון

מסלול טיול בעקבות הספר סרט של דן בראון, “מלאכים ושדים”

לינה ברומא

לפי פופולרי ברומא

מלונות בקרבת:

השוואת מחירים של אתרי לינה ידועים ברומא לפי אטרקציות

אזורי תיירות

 • קסטלי רומאני 180 מלונות
 • אי הטיבר51 3 מלונות
 • טיבר 2,191 מלונות
 • הפארק הלאומי סרסיאו 33 מלונות
 • איזולה סאקרה 27 מלונות
 • נורקיא 18 מלונות

אתרים דתיים

 • בזיליקת פטרוס הקדוש
 • פאפאל בזיליקת סנט מרי מאג'ור
 • פנתיאון
 • בזיליקת סנט ג'ון לטראן
 • הבזיליקה של גבירתנו בטרסטוורה
 • Sistine Chapel
 • בזיליקת פאולוס הקדוש מחוץ לחומות

אתרים תיירותיים

 • קולוסיאום
 • הפורום הרומי
 • אוסטיה אנטיקה
 • מזרקת טרווי
 • מוזיאוני הותיקן
 • המדרגות הספרדיות
 • פיאצה נאבונה
 • דומוס אוראה

לאן ללכת

 • סירקוס מקסימוס
 • המדרגות הספרדיות
 • ויה דל קורסו

שינוי גודל גופנים
ניגודיות