• תַפרִיט
  • תַפרִיט
בור מים מלמטה

מסלול טיול מומלץ: מארבעת הבורות לנחל חסד

דף הבית » מסלול טיול מומלץ: מארבעת הבורות לנחל חסד

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 2 דקות

תאור הטיול מסלול קל עם הרבה עניין: בורות ומאגורה לאגירת מים שנבנו לפני יותר מאלף שנה לצדי דרכים עתיקות. חלקם בשימוש אפילו בימינו.

כתב וצילם דב פוניו

המסלול מתחיל ליד מחסום נגד מעבר מכוניות בקצה רחוב חברון. על המחסום סימון כחול (גם סימון שביל ישראל, שאף הוא נכנס בנקודה זו אל העיר). הסימון מפנה אותנו צפונה. עוברים בשדרת עצים-אחריהם חורשה קטנה.ליד העץ הימני המשך הסימן שמעלה אותנו באזימוט 335 על גבעה. משם נפתח לפנינו עמק מתון. אחרי 200 מטר הערוץ הופך לקניון. בצדו הימיני שביל ליד דרך עתיקה שנהרסה בחלקים. עוד 300 מטר מגיעים לבור הראשון (נ.צ. 21896/57584). הבור מקבל מים מהערוץ אל ידי תעלת הטייה. הבור מלא מים רוב ימי השנה. עומקו 7 מטר-למטה כרוי אולם גדול אל תוך דופן הערוץ. בהמשך מגיעים ל 2 בורות סמוכים (נ.צ.21878/57597). השמאלי מקבל מים מתעלה על דופן המדרון, הימני מסכר שסגר על הערוץ אך נפרץ על ידי השיטפונות ונשטף קליל. במרחק מה נמצא הבור הרביעי-אף הוא ניזון מתעלה במדרון.

היות שהערוץ נוח למעבר בין נחל צאלים לבין הרמה שעליה הושיבו את העיר ערד, סביר שבערוץ עברה דרך שיירות עתיקה וזה מסביר את סמיכות 4 בורות המים.

אחרי הבור הרביעי כ 50 מטר פיתול קטן בערוץ. השביל עובר לגדה הימנית ומטפס בדופן ימן של הערוץ. בגמר העליה פונה בקוו גובה אחיד מזרחה ויורד לערוץ נוסף שגם בו כרוי בור מים.הוא נמצא במעלה הערוץ 50 מטר מהסימון (נ.צ21922/57620). אף שרובו נסתם, אפשר עדיין להבחין בקמרון קשתי מעל חלל הבור. ממשיכים עם הערוץ מהבור צפונה. מולנו משתרע העמק הרחב של נחל דומיה. במרחק 1 ק”מ צפונה מזדקר כתם ירוק כהה: מאגורת רחמים (שמו במפות עתיקות: האראבת א ג’קמה. המאגורה בנויה מאבני גזית ענקיים ממש בעיקול הנחל. מי השיטפונות היו מוזרמים לתוכו על ידי סכר שהתפרק זה מכבר, אבל בשנים גשומות, כאשר מי השיטפון מגיעים לגובה מספיק, המאגורה עדיין מתמלאת מים עד גובה פתח הניקוז שבקצה הקיר.

לאחר שספגנו את מיוחדות המקום, נצא על הגדה המזרחית של הערוץ ונפגוש בסימון אדום. הסימון מוביל אותנו לכוון ערד- בתי שכונת מעוף מולנו מסמנים את הכוון. אחרי צעידה קצרה, השביל מוביל לערוץ נחל חסד, מעליו נבנתה שכונת מעוף. אחרי הליכה של קילומטר הערוץ מסתיים בפניה חדה ימינה ודרך רכב חוצה. הסימון מעלה אותנו על הדרך. בסיום העליה שוב פונה השביל שמאלה אל תוך נקבת צור מפוארת בין גושי סלעי צור ענקיים. בדופן הימני של הנקבה מערה יפה. אנו עוברים בתוך נקבת הצור ויוצאים לצדו המזרחי של פארק. יש לחצות את הפארק כדי לחזור אל נקודת ההתחלה של הטיול.

במפה מלפני 90 שנה מסומן נתיב יטה-חירבת מרכז-הר לטאות- ערוץ נחל דומיה.

הנתיב עובר בהמשך מזרחה מעל הגדה הצפונית של נחל כידוד. חוצה ועובר לנחל פראים וממנו אל ערוצו הרחב של נחל יעלים. לצד התוואי בורות מים לרוב (גם מאגורת רחמים).

אפשר שערוץ 4 הבורות שהוא נוח למעבר, שימש כנקודת תמיכה להצטיידות שיירות. 

בטיחות, סכנות

מבחינה מבנה השטח אין מעברים מסוכנים. מומלץ להימנע מטיול ביום שיש סיכוי לגשם. בשום אופן אין לנסות להיכנס לבורות המים-עומקם 6 מטר ויותר. הבורות מסוג פעמון ואין בדפנות אחיזה. כמובן יש לשמור היטיב על ילדים שלא יתקרבו אל פתחי הבורות.

בערוץ 4 הבורות עצמו אין קליטה בטלפון סולולרי ,אלא לאחר יציאה מהערוץ או עליה לגבעות מסביב.

סוג הטיול: רגלי. משפחות.

אורך המסלול: 4-5.5 ק”מ (לפי בחירה)

דרגת קושי (1- 10): קצר :3 מלא:5

עונה מועדפת:כל השנה. בקיץ אה”צ.

מתאים לגיל: קצר 6+ מלא:8+

מי שתיה במסלול: אין

זמן משוער בשעות: קצר:2 מלא:4

צבע סימון במפה: כחול. אחרי מאגורת רחמים: אדום

שמורה: לא

תחילת מסלול רגלי: קצה רח’ חברון נ.צ

סיום מסלול רגלי : באותו מקום נ.צ

איך מגיעים: מרכז העיר ערד. ברחוב חברון צפונה עד הסוף.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם