• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול מגבעות מודיעין לעמק איילון

דף הבית » מסלול טיול מגבעות מודיעין לעמק איילון

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

ענבה. צילום McKaby מפורסם לפי רישיון  CC-BY-SA-3.0

כללי: אזור שפלת יהודה הכולל את הגבעות המקיפות את העיר מודיעין ואת עמק איילון שנמצא תחתן הוא אזור פסטורלי, רגוע ושלו בימינו, אך היה אזור דומיננטי מאוד מבחינה היסטורית ומוזכר בתנ”ך, בזמן שכבש יהושע את הארץ ונעזר בנס אלוהי כאשר קרא “שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון”, וגם מאוחר יותר בימי החשמונאים אשר התגוררו ממש בו ובתקופה הרומית. כאשר תטיילו בין הגבעות ובעמק תוכו לראות סימנים רבים לחיים בו בתקופות קדומות. הסימנים הם בעיקר שרידים של מתקנים חקלאיים כמו טרסות עליהן גודלו כרמים של ענבים וזיתים או בוסתנים של רימונים ותאנים, גתות בהם הפכו את הענבים למיץ מתוק לפני אחסונו לצורך ייצור היין, שרידים של בתי בד וגם שרידים של בית כנסת או בתי מרחץ רומיים ודרכים רומיות. אם תגיעו אל האזור בעונת החורף ותחילת האביב לפני שמזג האוויר מתחמם תוכלו להנות מטיול בין כרים של אחו בו גדל בעיקר עשב טרי ופורחים פרחים המאפיינים צמחיית בתה או פרחים עונתיים. עצים  אפשר לראות מדי פעם אך הם  אינם מהווים את מרכז הנוף. כאשר משקיפים מהגבעות בהן נטייל, ניתן לראות נוף חקלאי רחב ידיים שכולל שדות וכרמים. הרבה כרמים כמו בימי קדם, אך בניגוד לימים ההם, נוספו מאז לא מעט גידולים כמו פסיפלורות המטפסות על שורות של גדרות.

חבל ארץ: שפלת יהודה

נקודת התחלה: בקצה הישוב רעות

נקודת סיום: בריכת בית הקשתות

מפת סימון שבילים: מפה מספר 9- מבואות ירושלים

שילוט והכוונה במסלול: שבילים המסומנים בסימון ירוק, כחול, שחור

נקודות ציון: (31.95, 34.965)  (11480, 1500)

גישה לאזור המסלול: ברגל, אופניים

עונות מומלצות: כל השנה, אך בחורף ובאביב הפריחה נמצאת בשיאה והגבעות ירוקות. המסלול חשוף ברובו לשמש כך שבקיץ יש לקחת בחשבון את העניין.

משך המסלול: כחצי יום

מאפייני המסלול: אופי הטיול הוא ירידות ועליות לסירוגין, כאשר עיקר העליות והירידות הן בתחילת המסלול ולאחר מכן השבילים מתונים וגם רחבים יותר. רובו של המסלול חשוף לשמש אז לא לשכוח להצטייד בקרם הגנה ובכובע. בתחילת המסלול נלך בין גבעות ולאחר מכן נרד אל עמק איילון ונלך בו, כולל חציית ערוצו של נחל איילון ונקנח בהליכה בשביל הבוסתן, שביל המוקף עצי דקל ושיחי צבר. שביל זה מוביל אותנו לבריכת בית הקשתות.

רמת קושי: קלה

אורך המסלול בק”מ: 8 ק”מ

איך להגיע: המסלול הוא קווי וארוך ולכן אם אתם רוצים לעשות את המסלול במלואו תצטרכו להתארגן ולהגיע בשתי מכוניות. אם אין לכם את האפשרות הזאת תוכלו להסתפק בחלק מהמסלול ופשוט לחזור על עקבותיכם. ההכוונה שאנו נותנים מתאימה למגיעים עם שתי מכוניות:

נוסעים בכביש מספר 1 ומגיעים למחלף לטרון. פונים בו שמאלה לכביש מספר 3. לאחר כחמישה ק”מ בהם חולפים על פני פניות לפארק קנדה ולמודיעין פונים ימינה אל הישוב בית חורון. מעט לפני שער הכניסה לישוב פונים ימינה ונוסעים בשביל עפר. ממשיכים עם השביל  מימינכם תוכלו לראות מאגר מים גדול. נוסעים עוד ק”מ אחד כאשר בדרך עוברים דרך שני מעברי בקר. בפיצול שבילים אליו מגיעים אחרי כמאה מ’ פונים שמאלה ובפיצול נוסף שמגיע אחריו פונים ימינה. מגיעים אל בית הקשתות ושם מחנים את הרכב הראשון. עם המכונית השניה יש לחזור עד לכניסה לישוב בית חורון ולהמשיך עוד כשני ק”מ שם יש לפנות ימינה לכיוון מודיעין. לאחר מספר קילומטרים, ברמזור הראשון, פונים שוב ימינה לשד’ מנחם בגין. עוברים שני מעגלי תנועה. המעגל השני נמצא בקצהו של הישוב רעות. בחניית עפר קטנה מחנים את המכונית השניה.

נגישות לנכים: המסלול אינו נגיש לכסאות גלגלים ופחות נוח לעגלות ילדים.

מקום לפיקניק: במהלך המסלול תוכלו למצוא נקודות רבות למנוחה כמו מצפה איילון בו ניתן לשבת תחת הפרגולה, על כל אחת מן הגבעות בהן תטיילו לפני הירידה לעמק או בבית הקשתות, אך אין מקום מסודר לפיקניק בו ישנם שולחנות וכסאות.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: חינם

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: אין. להגיע מצויידים במים.

אזהרות למפגעים במסלול: ישנם בורות מים רבים במהלך המסלול. יש לשים לב שלא ליפול, במיוחד אם ישנם גם ילדים קטנים.

מקומות להפסקה במסלול: תוכלו לעשות הפסקה במקומות רבים במהלך המסלול, במיוחד בראשן של הגבעות כמו חורבת קנובה והבאר, מצפה איילון אליו תגיעו מאוחר יותר. המנוחה והישיבה במעלה הגבעות תאפשר לכם לצפות על כל הנוף המקסים הנפרש למרגלותיכם, לראות את העמק החרוץ בערוצי נחלים ואת גשר הרכבת הענק, הגשר הארוך ביותר בארץ, התלוי לו מעל. גם בריכת בית הקשתות בה תסיימו את המסלול היא מקום נחמד לעצירה. אם תגיעו כעת, בעונת הסתיו, אל תתאכזבו- בעונה זו הבריכה ריקה ממים. בעונת החורף היא מתמלאת ממי הגשמים אם זהו חורף בו יורדת כמות גשמים נכבדה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: כפי שציינו, את המראה הדומיננטי של הנוף מספקים דווקא הגידולים החקלאיים ופחות צמחי הבר. השדות הפרושים ריבועים ריבועים, הכרמים בהם הגפנים מטפסות על הגדרות בשורות ישרות, כרמי הזיתים שבהם לכל עץ ישנו את המראה הייחודי לו, הם אלה הכוכבים האמיתיים של האזור מבחינת הצומח שבו. עם זאת, בחורף ובאביב הגבעות מתמלאות חיים. בחורף אפשר לראות בין חוטים ירוקים של עשב גם רקפות, כלניות ופרחי בר כמו תלתן הארגמן, סביונים, מרגניות, קחוונים. לקראת האביב יצטרפו גם הנוריות ומאוחר יותר הפרגים, ועם ההתחממות שבאמצע האביב יתמלא האזור גם חרציות, שיחי לוטם ולקראת הקיץ יתייבש הכל והקוצים ישלטו באזור. בעונה זו, הסתיו, ניתן לראות את החצבים מפוזרים.

לינה מומלצת: אזור הטיול שלנו נמצא ממש באמצע הדרך שבין תל אביב לירושלים כך שניתן לשהות במלון שנמצא באחת מהערים האלה. עם זאת, ישנם בתי מלון גם קרוב עוד יותר בערים הקטנות והמושבות של אזור שפלת יהודה כמו רחובות או מזכרת בתיה.

מסלול: את הטיול נתחיל בשיטוט בין הגבעות המקיפות את העיר מודיעין, גבעות אשר עליהן נוכל למצוא בורות ובארות הזרועות בהן. נתחיל את ההליכה בקצהו של הישוב רעות. נלך תחילה בשביל רחב ומישורי ולאחר מכן נפנה ימינה בעליה. השביל בו אנו הולכים אינו שביל מסומן אך ציון דרך עבורנו הוא שביל שחור המגיע מצד שמאל בו ניתקל לאחר הליכה קצרה. השביל בו אנו עולים הוא שביל צר העובר בין טרסות ששימשו לחקלאות עתיקה. סביבנו נוכל להנות משקדיות אשר אם התמזל מזלנו והגענו לקראת סוף החורף נוכל להנות מפריחתן הלבנה- ורדרדה כמו שמלת כלה. נמשיך ונטפס כאשר לאחר כשתי דקות נפנה ימינה בעקבות שביל שחור. עם השביל השחור נגיע כמעט לראש הגבעה שבין הטרסות והסלעים שבה טיפסנו כעת. מומלץ לסטות מהשביל השחור ולטפס עד לפסגתה. בפסגתה נמצאת חורבת קנובה. לצד החורבה שינו עץ אורן נמוך הנראה עתיק לפי רוחב הגזע שלו וכמה עצי ברוש סביבו. החורבה כוללת שרידים של מבנה, חצר מלבנית ובורות מים פתוחים שיש להזהר שלא ליפול לתוכם. הבורות מתקופת החשמונאים תוכננו כך שיהיה ניתן לאגור באמצעותם כמות גדולה ככל האפשר של מים. הם נבנו במקומות גבוהים כדי שאדמה וסחף לא יסתמו את הבור וגם אטמו אותם בטיח כדי שמים לא יחלחלו דרך שכבות הסלע שמתחת. הנוף הנשקף מחורבת קנובה הוא נפלא וכולל את עמק איילון ואת הרי יהודה שמאחוריו. גשר הרכבת הענק שבין ת”א לירושלים מסמן את פתח העמק. לאחר החלפת כוחות ומנוחה נרד מחורבת קנובה ונגיע אל מפגש בין שתי גבעות ולשביל המסומן כחול. במפגש השבילים ישנה באר עתיקה המתמלאת מי תהום רעננים. בימי קדם באר היתה מקום המפגש העיקרי וסיפורים רבים נרקמו סביב מפגשים אלה, כמו סיפור האהבה בין יעקב לרחל. הבאר היא המקום המסמן את סיום השיטוט בין הגבעות ותחילת הירידה אל העמק. נרד בשביל המסומן כחול. נלך על גדותיו של ערוץ נחל קטן. לאחר שנעבור בשער מעבר לבקר נפנה שמאלה לשביל רחב ולאחר כמה עשרות מטרים ימינה לשביל המסומן כחול שהפך להיות רחב. נלך תחילה בדרך מישורית שלאחר כמה דקות יורדת במתינות ואז עולה מעט. ננטוש מעט את השביל הכחול ונעבור לצידו של  כרם עד שנגיע לסככה הנקראת מצפה איילון. במצפה נוכל לשבת ולנוח תוך כדי צפיה על כל עמק. הפעם הצפיה היא מגובה נמוך יותר, מה שנותן לנו נקודת מבט שונה מזו שהיתה לנו מראשי הגבעות. נוכל לראות את השדות והכרמים מקרוב יותר וגם את הרי יהודה הנראים בולטים יותר בנוף. כאן ממש האריך יהושע את היום על מנת לתפוס את מלכי האמורי ולהביס את הצבאות שלהם, זאת למרות שנסוגו. לאחר מנוחה נמשיך בשביל הכחול והמתפתל. נעבור בשדותיו של העמק הירוק ולאחר מכן נלך בין ערוצו של נחל איילון לבין מטע. נחצה כביש המוביל אל בית חורון. נמשיך בדרך בה נוכל לראות מטעים מצד אחד וערוץ נחל יבש מצד שני. נפנה ימינה לשביל המסומן שחור. דרך שער ניכנס לשטח המיועד לבקר ואכן נמצא פרות רבות אשר רועות להן בנחת. כשנצא מהשטח נראה אבנים עתיקות מסודרות. הן שרידים של דרך שרוצפה בתקופה הרומית. הדרך מובילה אותנו אל עבר תל איילון בו שכנה העיר המקראית איילון. נוכל לראות בה שרידים מהתקופה הצלבנית אך לא שרידים מתקופות מוקדמות של ממלכת ישראל ויהודה. לאחר ירידה מהתל נפנה בפיצול שבילים אל שביל הבוסתן. בשביל זה נלך בין ערוץ הנחל וצמחיית הנחלים העוטפת אותו, דקלים ושיחי צבר עד שנגיע אל בריכת הקשתות, בריכה יפהפיה עם מבנה קשתות מיוחד אשר שימש כבית מרחץ רומי עתיק. שם מחכה לנו המכונית.

אטרקציות בסביבה:

פארק ענבה: פארק ענבה הוא פארק הטבע של מודיעין. אם לאחר הטיול אתם מעוניינים במקום ירוק ונעים, זהו המקום עבורכם. ניתן לבלות במקום במספר אופנים: תוכלו לשבת במקום רגל על רגל בבוסתן המקורה בפרגולה ולנוח, אך תוכלו גם לשוט בסירות באגם של הפארק, ללכת בשבילי ההליכה, להנות בגן הרפתקאות, לרכוב בשבילי אופניים, או לצפות בהופעה באמפי תיאטרון.

למידע נוסף על פארק ענבה

 פארק הקופים: פארק הקופים נמצא ביער בן שמן ובו תוכלו לגוון בין טיול ושהיה ביער תוך צפיה בקופים ותחושה של ג’ונגל אמיתי בבילוי באפריכיף הבנוי ככפר אפריקאי ולהנות משלל  אטרקציות ופעילויות מהנות.

לפרטים נוספים על פארק הקופים

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם