• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול מגן לאומי חוף השרון אל גן לאומי אפולוניה

דף הבית » מסלול טיול מגן לאומי חוף השרון אל גן לאומי אפולוניה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

גן לאומי אפולוניה, ארשוף – מתוך דף הפייסבוק רשות הטבע והגנים

כללי: חוף השרון הוא שמורת טבע יפהפיה הנמצאת במרחק נגיעה מאזור המרכז ומכביש החוף. רבים מאיתנו עוברים בסמוך אליה מבלי להתוודע אליה. אנו רואים את מרכז הקניות הגדול שנמצא לפניה ולא יודעים כי מאחוריו קיים מקום יפה שנעים ללכת בו. הגן הלאומי חוף השרון כולל את חוף הים ואת רכס הכורכר המערבי של השרון. יש במקום מגוון רחב של צמחים ים תיכוניים ומדבריים בשלל צבעים. בחלקו הראשון של הטיול נטייל בגן, נלך על טיילת הדק שנבנתה בסמוך לשפת המצוק ונוכל לצפות בים המקסים שתחתנו. לאחר מכן נרד אל חוף הים ונלך לאורכו עד שנגיע לגן לאומי אפולוניה שגם בו נטייל ליד המבצר. המסלול אינו קשה ונוח מלבד הירידה אל החוף שהיא מעט סלעית.

חבל ארץ: מישור החוף- השרון

נקודת התחלה: גן לאומי חוף השרון

נקודת סיום: גן לאומי אפולוניה

מפת סימון שבילים: מפה מספר 7- השרון ומערב השומרון

שילוט והכוונה במסלול: בגן לאומי חוף השרון סימון אדום ושחור, ובדרך לאפולוניה סימון שביל ישראל.

נקודות ציון:   (11825, 1334) Lng:34.81971873842372  Lat:32.22511168901416)

גישה לאזור המסלול: ברגל

עונות מומלצות: המסלול מיועד להתחלה בשעות הבוקר כי לגנים לאומיים ניתן להכנס עד השעה 16:00 בלבד, כך שעד שעה זו יש להגיע לאפולוניה. כיוון שכך, עדיף לא לעשותו בקיץ בשיא החום. אם מסתפקים רק בגן לאומי חוף השרון ניתן לעשותו כל השנה ובקיץ להגיע בשעות מאוחרות יותר לקראת השקיעה שבה הנוף והאוויר במיטבם.

משך המסלול: כחצי יום

מאפייני המסלול: מסלול יפהפה, נוח ונעים. גן לאומי חוף השרון הוא גן מטופח הנמצא באחד החופים היפים ביותר בארץ, החוף של געש- שפיים. ההליכה על גבי מצוק הכורכר עם הים מלמטה, הרוח הנושבת, הצמחיה היפה כולל אירוס הארגמן בעונה וצמחים רבים נוספים היא נעימה. לאחר מכן ההליכה לאורך החוף תוך צפיה בבעלי חיים קטנים- סרטנים קטנים או חלזונות ימיים ועוד היא כיפית לכולם. המסלול מתאים למשפחות אך לא לעגלות ילדים גם בשל הדרך החולית וגם בגלל הירידה אל החוף. בעלי עגלות יכולים להסתפק בהליכה על גבי הטיילת בחוף השרון ולאחר מכן לנסוע אל גן לאומי אפולוניה

רמת קושי: קל- בינוני

אורך המסלול בק”מ: כשמונה ק”מ

איך להגיע: מכביש החוף פונים אל המרכז המסחרי שבקיבוץ שפיים. פונים לכיוון החנות צומת ספרים ובכיכר שלידה פונים שמאלה לכיוון מערב לדרך עפר שמגיעה עד שער הגן. כעת יש להקפיץ רכב אל גן לאומי אפולוניה: שני רכבים יסעו דרומה לכיוון הרצליה. בצומת כפר שמריהו יש לפנות ימינה לכיוון הרצליה פיתוח. בכיכר השניה אליה מגיעים פונים ימינה העד לחניה של הגן הלאומי.

נגישות לנכים: המסלול אינו מתאים לכסאות גלגלים או לעגלות ילדים

מקום לפיקניק: פיקניק מסודר ניתן לערוך לפני תחילת המסלול. בסמוך לחניה של גן לאומי חוף השרון ישנם שולחנות עליהם ניתן לאכול ארוחת בוקר בטרם היציאה למסלול. במהלך המסלול עד גן לאומי אפולוניה אין שולחנות מסודרים אך יש שפע פינות חמד למנוחה.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: לגן לאומי חוף השרון הכניסה חינם, לאפולוניה הכניסה בתשלום.

חניה: חינם

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: לפני הכניסה לגן לאומי חוף השרון ישנם ברזי מים. בגן לאומי אפולוניה ישנם בנוסף גם שירותים.

אזהרות למפגעים במסלול: בהליכה על גבי המצוק יש לפקוח עין על ילדים קטנים שלא יפלו. בהליכה בחוף הים יש ללכת במרחק בטוח מהמצוק בשל סכנת התמוטטות.

מקומות להפסקה במסלול: בגן לאומי חוף השרון ישנה טיילת הדק וספסלים לשבת. ניתן גם באזור העצים הנטועים לתפוס מנוחה. חוף הים הוא אזור נפלא לעצור למנוחה ולפיקניק מאולתר.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: גן לאומי חוף השרון מלא בצמחיה מגוונת. ישנו שילוב  של צמחים המאפיינים אזורים מדבריים וצמחים ים תיכוניים. בין היתר נוכל לראות את העדעד הכחול בעל הפרחים הקטנים בצבע כחול כהה עם לבן, רותם, עדעד רותמי שפרחיו ורודים, שמשון סגלגל (שפרחיו בצבע צהוב), נר הלילה החופי בעל הפרחים הצהובים והגדולים הנפתחים בערב, לוטוס מכסיף בעל פריחה צהובה, חרציות, מינים שונים של דגנים. כשנרד לכיוון החוף נוכל לראות את חבצלת החוף פורחת בפרחיה הלבנים ואת הקורנית המקורקפת בין הסלעים שפרחיה הם ורודים. בתחילת האביב נוכל לראות את פריחתו של אירוס הארגמן. אנשי רשות שמורות הטבע והגנים הביאו לאחרונה לאזור גן לאומי חוף השרון צבאים שהוחזקו בתנאים לא טובים בפינות חי למיניהן, אז אם יתמזל מזלנו נוכל לראות אולי צבי שחוצה את הדרך במהירות.

לינה מומלצת: אזור חוף השרון הוא אזור תיירותי. חוף הים מנתניה עד הרצליה ידוע כאחד החופים היפים במדינה. הנה מספר מקומות לינה באזור:

מלון קיבוץ שפיים: מלון קיבוץ שפיים נמצא ממש בקרבת חוף השרון כך שאם אתם מגיעים מן המלון אל תחילת המסלול אין לכם צורך להזיז את הרכב מן המקום. זהו מלון באוירה קיבוצית- כפרית, מלא מדשאות מסביב. במלון ישנה בריכה, חדרים נוחים ונוף נעים וירוק של הקיבוץ. עוד על מלון קיבוץ שפיים באתר השוואת מלונות המבטיח למצוא את המחיר הטוב ביותר עבורכם.

מלון דירות מרין הייטס: מלון דירות מרין הייטס נמצא בהרצליה, לא רחוק מחוף השרון ומהתחנה השניה בטיול שלנו, מבצר אפולוניה. מדובר על מלון דירות נוחות ונעימות, חלקן מרווחות מספיק עבור משפחות. ישנה במלון בריכת שחיה, פינות ישיבה וגם בית קפה. בדירות ישנו מטבחון נעים ומאובזר, אמבטיה מאובזרת, סלון נוח וטלויזיה עם מסך שטוח. עוד על מלון מרין הייטס באתר השוואת מלונות בארץ ובעולם.

מסלול: נתחיל את המסלול בגן לאומי חוף השרון. כשניכנס דרך השער הדרומי של השמורה תקבל את פנינו חורשה קטנה של איקליפטוסים עם שולחנות לפיקניק בה נוכל לשבת מעט, לאכול ולנוח בטרם נצא למסלול. לאחר שאספנו כוחות נתחיל ללכת עם השביל האדום המסומן. אנו הולכים על רכס הכורכר המערבי ביותר מבין רכסי הכורכר החוצים את השרון מצפון לדרום. מיקומם של רכסי הכורכר אשר מורכבים מחול יחד עם גיר ושאריות של בעלי חיים ימיים מראה לנו את השינויים במיקומו של קו החוף לאורך התקופות. אנו הולכים צפונה לאורך המצוק באזור בו רסס הים מגיע וממליח את הקרקע ולכן מחזיקים בו מעמד צמחים אשר עומדים במליחות הזו כמו חבצלת החוף, קורנית מקורקפת בעלת הפריחה הורודה, אם כי היא מנסה “להתחמק” מהמליחות ולצמוח באזורים אליהם הרסס אינו מגיע. נראה גם את נר הלילה החופי וצמחים נוספים. לאחר הליכה נגיע אל מרפסת התצפית הצופה אל הים. זהו עוד מקום  עצירה נהדר בו אפשר לשבת בשלווה ולצפות בחוף הים שמתחתינו. גלי הים המגיעים עד למצוק אוכלים אותו ונוגסים בו. למצוק נגרם נזק רב בגלל בניית המרינה בהרצליה אשר מונעת מחול נוסף להגיע. לכן המצוק נמצא בסכנת התמוטטות. שימו לב שאין מעקה לאורך שפת המצוק ויש לשים לב לילדים קטנים. נמשיך לאורך טיילת הדק הנעימה עד שנגיע למרפסת הצפונית של הגן. נמשיך הלאה עד למפגש עם השביל השחור. אם בדרך ראיתם תנועה מהירה של בעל חיים קרוב לודאי שאינכם מדמיינים וראיתם צבי אשר עשה את דרכו בשמורה. לאחרונה הובאו אל השמורה צבאים שהוחזקו בתנאים לא מספקים בפינות חי שונות על מנת שיתרבו באזור ויחיו בו. לפני שנים חיו בשטח השמורה צבאים אך הם נכחדו. השביל השחור מוביל אל הנקודה הגבוהה ביותר בגן ממנה נוכל לצפות על שטח גדול ולראות את קצהו של רכס הכרמל מצפון יחד עם ארובות חדרה ומדרום נוכל לראות עד אשדוד. כעת ניפרד מהשביל השחור ונמשיך עם דרך עפר אל הנקודה הצפונית בגן עד לשערו הצפוני. כאן נפנה מערבה אל דרך שבה נלך עד שנגיע אל חוף הים. הדרך בה נלך בחוף הים מסומנת בסימון של שביל ישראל. ישנם מקומות בהם נבחין בהתמוטטות המצוק. כדאי ללכת במרחק בטוח ממנו. גם רצועת החוף הולכת ונהיית צרה. בהליכה לאורך החוף נוכל לאסוף צדפים ולצפות בבעלי החיים הקטנים השוכנים בו כמו סרטנונים קטנים, חלזונות ימיים. חיפרו מעט בחול והסתכלו סביבכם. אפשר כמובן לעצור מדי פעם לבניית ארמון או סתם להסתכלות  על הים. אם אתם עושים את המסלול בקיץ (עם כובע והרבה קרם הגנה) תוכלו להכנס גם למים ולשכשך מעט. לאחר 4 ק”מ נוספים של הליכה נגיע לגן לאומי אפולוניה. נלך בשביל המסומן ונראה אבנים שהדרדרו מהמבצר. בגן נטייל בין שרידי הישובים הרבים שהיו בו לאורך השנים, החל מהפניקים שהתיישבו בו במאה ה- 6 לפנה”ס ועד לעותומנים שישבו בו עד סוף המאה ה- 19. גם כאן, כמו בחוף השרון נוכל לראות פרחים שונים הפורחים על פי עונות השנה. בקיץ סביר כי יהיו אלה בעיקר קוצים כמו קיפודן או קוצים אחרים אך באביב ישנה פריחה של סביון אביבי, שום תל אביב, חרציות וכן פרגים או נוריות. הרותם, העדעד הכחול, נר הלילה החופי, חבצלת החוף ובסתיו גם חצבים. לאחר סיור בגן לאומי אפולוניה מסתיים המסלול.

אטרקציות בסביבה: באזור שפיים- הרצליה בהם נמצאים הגנים ישנן אטרקציות שונות:

טיסות טנדם- מצנחי רחיפה: חוף השרון בסמוך לשפיים הוא אזור ממנו יוצאות טיסות טנדם עם מצנחי רחיפה בה אתם יושבים ומרחפים. אם תמיד חלמתם לעוף וברצונכם לרחף בשמים מעל חוף הים ולראות את החול, המים ואת בתי הישוב ארסוף וכל הישובים האחרים באזור, טיסה כזו היא חוויה. ניתן גם לצלם בוידיאו את המראה הנשקף מן הטיסה.

גן פסלים ארסוף: בסמוך לישוב ארסוף נמצא גן פסלים יפהפה ומיוחד בו פסלים רבים מעץ בצורות שונות. כאשר אתם נוסעים בכביש הפנימי שליד מרכז מסחרי שפיים שווה לעצור ולהסתובב מעט בגן. יש בו גם בית קפה קטן ומאולתר המתאים לאווירה הקלילה במקום.

 –

מסלול טיול באזור: גן לאומי אפולוניה

 

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם