• תַפרִיט
  • תַפרִיט
עין יזרעאל . צילם ORI . אישור חופשי מויקיפדיה

מסלול טיול מהר שאול לעין יזרעאל ודרך התנך בפסגת ההר

דף הבית » מסלול טיול מהר שאול לעין יזרעאל ודרך התנך בפסגת ההר

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

כללי: הר שאול מהווה חלק מרכס הרי הגלבוע. הרי הגלבוע מפרידים בין הרי השומרון לבין עמק יזרעאל. למרגלות ההרים נמצא עמק יזרעאל מצפון ועמק בית שאן ממזרח. הר שאול נמצא בצפון- מערב הרי הגלבוע. מהר שאול ישנה תצפית נהדרת וניתן לראות ממנו את עמק חרוד, עמק בית שאן, הר תבור, גבעת המורה. נוף ההרים המקיפים את העמק יחד עם נוף העמק ושדותיו הוא נהדר. ניתן לראות מההר גם את השדה בעמק יזרעאל הנחרש בצורת ציור. השדה נמצא ליד קיבוץ תל יוסף. ההר משמש נקודת זינוק עבור דאונים או מצנחי רחיפה. בהר שאול אפשר למצוא פריחה יפהפייה בעונה. יש במקום חניון גדול עם שולחנות וכסאות.

חבל ארץ: עמקים 

נקודת התחלה: חניון הר שאול בסמוך לדרך נוף הגלבוע (כביש 667)

נקודת סיום: עין יזרעאל למסלול הארוך או חניון הר שאול לדרך התנ”ך- מסלול קצר ומעגלי המקיף את ההר.

מפת סימון שבילים: מפה מספר 3: גליל תחתון, עמקים וגלבוע

שילוט והכוונה במסלול: למסלול הקצר השילוט בצבע ירוק, למסלול הארוך לעין יזרעאל סימון שחור ולאחר מכן כחול.

נקודות ציון: (Lng:35.37541160155797 Lat:32.53489240244863)

גישה לאזור המסלול: את המסלול המעגלי ניתן לעשות ברגל או באופניים. המסלול הארוך הוא להליכה רגלית ולא מיועד לעגלות ילדים.

עונות מומלצות: בסוף החורף ותחילת האביב. אז הפריחה במקום היא בשיאה

משך המסלול: המסלול הקצר נמשך כחצי שעה. המסלול הארוך נמשך בסביבות 5 שעות.

מאפייני המסלול: המסלול הקצר הוא קל ומישורי כי הוא מקיף את פסגת ההר. המסלול הארוך לעין יזרעאל עובר ברובו בירידות ועליות מתונות בשבילים שחלקם מוצלים וחלקם לא. חלקו הראשון הוא שביל צר בו הירידה תלולה יותר.

רמת קושי: במסלול הקצר קלה, במסלול הארוך בינונית. ניתן לטייל במסגרת המשפחה אך לא עם ילדים קטנים מדי

אורך המסלול בק”מ: המסלול הקצר: 1-2 ק”מ. המסלול הארוך 6 קילומטרים.

איך להגיע: לביצוע המסלול הארוך יש להשאיר מכונית בנקודת הסיום בעין יזרעאל. לשם כך נוסעים בכביש 65 עד צומת הסרגל. שם פונים לכיוון כביש 675. ממשיכים עד צומת יזרעאל. ממשיכים מהצומת עוד מספר קילומטרים עד לדרך עפר עם סימון כחול המגיעה לעין יזרעאל. שם מחנים את אחד הרכבים. משם נוסעים חזרה בכביש 675 ולאחר מספר דקות פונים לכביש 667- דרך נוף הגלבוע. שילוט יכוון אותנו לאחר מספר קילומטרים לחניון הר שאול. על מנת להגיע מייידית להר שאול, עבור הרוצים לעשות את המסלול הקצר, מכביש 675 יש לפנות לכביש 667 ולא להמשיך לדרך העפר המובילה לעין יזרעאל.

נגישות לנכים: המסלול הקצר נגיש. המסלול הארוך לא נגיש לכסאות גלגלים או עגלות.

מקום לפיקניק: חניון הר שאול הוא מקום מצויין לפיקניקים. יש בו את כל מה שנדרש (חוץ מאוכל כמובן). יש בו כסאות ושולחנות, שירותים, מקום למילוי מים. במהלך המסלול הארוך אין נקודות מוצלות רבות אך הדרך היא בשבילים מתונים כך שניתן לבצע עצירה. באמצע הדרך ישנה אנדרטה שסביבה אורנים וברושים נותני צל. בחלק הדרך האחרון ישנו צל לסירוגין בהליכה בחורשת האורנים. בעין יזרעאל ניתן לעשות פיקניק “רציני” נוסף.

לקריאה ועיון נא לחצו: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: בחניון הר שאול ובחניה ליד עין יזרעאל

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: בחניון הר שאול

אזהרות למפגעים במסלול: לאחר גשם להזהר מהחלקה במיוחד בתחילת המסלול בירידה התלולה יותר.

מקומות להפסקה במסלול: חניון הר שאול, עין יזרעאל ונקודות בדרך כמו האנדרטה הגדולה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: הפריחה העונתית בהר שאול ובגלבוע בכלל היא רבה ומיוחדת. בסוף החורף ותחילת האביב היא מגיעה לשיאה. תחילת האביב היא סופן של הכלניות והרקפות אך הן עדיין שם בצבעי האדום והורוד שלהן. בנוסף אליהן מתחילים כבר פרחי האביב כמו נוריות, פרגים, צהרון שהוא סוג של אירוס בצבע סגול, אירוס הגלבוע שפורח במרץ, מרגניות שכמה שהן קטנות ככה הן צובעות את השטח בצבען הכחול כהה, קחוונים לבנים מבחוץ וצהובים מבפנים, חרדלים, כלח שהוא צמח גבוה ובעל פריחה צהובה- ירוקה. זהו אזור ססגוני בעל צבעים משתנים לאורך המסלול.

לינה מומלצת: אזור הר שאול והגלבוע מוקף קיבוצים שבהם ניתן למצוא אירוח כפרי עם הרבה מדשאות סביב הצימר. אפשר למצוא בסביבה גם צימרים פרטיים. בנוסף ניתן לישון שינה בטבע בגן לאומי מעיין חרוד או בסחנה. כמה מקומות:

וילה בכפר: צימר במושב כפר יחזקאל שנמצא קרוב מאוד להר שאול. זהו צימר מושקע מאוד. יש בו ארבע בקתות שנקראות על פי עונות השנה ומעוצבות בהשראתן. כל היחידות מותאמות למשפחות. במתחם הצימר ישנה בריכה גדולה והוא מוקף בגינה ירוקה. יש מחוץ לצימר פינות ישיבה נעימות. המטבח והאמבטיה בבקתות מאובזרים, חדישים ומפנקים. בהחלט מקום נעים לאחר יום של טיולים. לפרטים על וילה בכפר

כפר נופש עין חרוד: כפר נופש הכולל 26 חדרי אירוח סך הכל. ישנו מגוון של חדרים משודרגים יותר או פחות. יש סוויטות, בקתות נופש וחדרי אירוח בסגנון קיבוצי כך שרק אתם תוכלו לקבוע את סגנון האירוח המתאים לכם. כל היחידות מכילות מטבח מאובזר, אמבטיה וכל התנאים להעברת זמן החופשה בנעימים. ניתן לבלות בבריכת הקיבוץ. מידע נוסף על כפר נופש עין חרוד

מסלול: נתחיל את המסלול בפסגתו של הר שאול. שם ניתן לנוח תחילה מן הדרך ולערוך פיקניק. יש במקום שולחנות פיקניק רבים והכי חשוב- זוהי נקודת תצפית נפלאה על כל עמק יזרעאל עם המשבצות הצבעוניות שלו אותן יוצרים השדות ובריכות הדגים, וכן עם רכסי ההרים המקיפים אותו. בין השדות גולת הכותרת היא כמובן השדה אשר נקצר כל שנה בצורת ציור מהמם, ציור או כתובת הקשורים למדינה, כמו פניו של הנשיא שמעון פרס. המעוניינים במסלול הקליל והקצר ילכו בדרך התנ”ך ויעברו מפסוק אחד לאחר אודות שאול המלך שנהרג עם שלושת בניו בקרב שהיה במקום עם הפלישתים. הרים נוספים מרכס הרי הגלבוע נקראים על שם בניו של שאול: אבינדב, מלכישוע ויונתן. השביל הוא שביל מעגלי וקליל. הקפת ההר לוקחת עד חצי שעה. מכאן כל המעוניין במסלול הארוך מתחיל לרדת לכיוון עין יזרעאל: תחילה נרד בכביש המסומן באדום עד לצומת שבילים שם נתחבר לשביל המסומן בשחור בפניה ימינה. זהו החלק הצר והתלול יותר בטיול. ההליכה בשביל זה כוללת דילוגים בין סלעים ושיחים ואינה נוחה. נמשיך בירידה עוד כחצי שעה עד לחיבור עם שביל ירוק. נמשיך בשביל השחור. כאן השביל הופך להיות רחב ומישורי יותר והדרך נוחה יותר. בהמשך נגיע לאנדרטה שקשה להתעלם ממנה. זהו גל אבנים גבוה בו מוזכרים כמה משמותיהם של תושבי האזור שנפלו במלחמת השחרור. זהו אזור מוצל. ישנם ברושים ואורנים סביב האנדרטה אשר מצלים על הסביבה וזו הזדמנות לשבת באזור מוצל כי עד כה רוב המסלול היה חשוף לשמש. מהאנדרטה נמשיך בשביל ירוק. זהו שביל רחב אשר מוצל בחלקו מאורנים הנמצאים סביבו. זוהי הליכה בעליה קלה. נמשיך עם השביל עוד מספר דקות כאשר במפגש שבילים נפנה שמאלה. כך נמשיך עד לשביל המסומן כחול הפונה ימינה. נעבור להליכה בשביל הכחול. גם כאן זה אזור מוצל כי ההליכה היא בחורשת אורנים. נמשיך בהליכה זו. לאחר מעבר על פני מחצבה גדולה מימין לשביל, ההליכה תהיה בירידות ועליות מתונות לסירוגין. לאחר המחצבה יתגלו לעינינו נופים יפים המשלבים שדות חקלאיים עם בריכות ולמטה מאיתנו נראה עצי אורן שצומחים ממש באופן נטוי ביחס לקרקע בגלל המדרון התלול עליו הם גדלים. נלך עוד כשעה וחצי עד שנגיע לכביש 675. נחצה את הכביש לדרך עפר שתוביל אותנו בסופו של דבר לעין יזרעאל בה החנינו את אחד הרכבים מבעוד מועד.

אטרקציות בסביבה: עמק יזרעאל וסביבתו שופעים בתיירות חקלאית ואקולוגית. יש בה כמה מקומות מסוג זה בהם ישנן פעילויות לילדים אך לא רק להם:

דרך העץ: במושב שדמות דבורה בתוך יער של עצי פאולוניה מתחדש הוקם המקום דרך העץ. במקום ישנו שפע של פעילויות הקשורות לעץ ולאקולוגיה בכלל, כמו נגריה בה אפשר לעבור סדנאות של הכנת דברים מעץ, מקום המכיל כל מיני משחקים מעץ, מעגל מתופפים, סרטי קולנוע ועוד. במקום ניתן גם ללון בלינת קמפינג אם אתם רוצים טבע עד הסוף. במושב שדמות דבורה ניתן גם לבקר בכוורות ולצפות בהכנת הדבש והדונג. גם שם ישנן פעילויות רבות לילדים.

ברווזים בכפר– נמצא במרכז המבקרים במושב כפר ברוך שבעמק. במקום יהיה לכם מפגש מדהים עם ברווזים בכל שלבי חייהם מן הביצה ועד לבגרות ועם עופות מים נוספים. תוכלו גם ללטף אפרוחים וללמוד רבות על העוף המקסים הזה.

סחנה: הסחנה או גן השלושה נמצא בסמוך לקיבוץ ניר דוד ממש למרגלות הגלבוע. כיף אמיתי להתרחץ בבריכות בקיץ במיוחד לאחר מסלול מעייף. גם באביב המים נעימים. תוכלו להנות ממדשאות רחבות והרבה פינות לערוך בהן פיקניקים.

 –


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם