• תַפרִיט
  • תַפרִיט
מסלול טיול, יער ביריה, חולה, חצור, עין תינה, חורשת טל

טיול מומלץ בצפון הארץ מיער ביריה לחורשת טל

דף הבית » טיול מומלץ בצפון הארץ מיער ביריה לחורשת טל

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

מסלול הטיול והתמונות באדיבות ובאישור רשות הטבע והגנים

יער ביריה

ליער ביריה ניכנס בדרך שמול הכניסה לצפת (כביש 89, ליד סימן ק”מ 53).

יער ביריה, יער נטע האדם הגדול בגליל, משתרע על פני כ- 20 אלף דונם במדרונות המשתפלים מאזור צפת לעבר ראש פינה וחצור הגלילית. הצעתנו היא לרדת מצפת לעמק החולה דרך היער ואתריו. דרך היער יורדת לכביש ראש פינה – קרית שמונה (כביש 90), כ- 100 מטרים מצפון לצומת מחניים וכ- 4 ק”מ מדרום לתל חצור.

הו, הו איזה נוף, אמר רבא

לא הרחק מהמצודה, בהר יבנית, נמצאת נקודת תצפית מרהיבה, המשקיפה על בקעת החולה, הגולן, הרי נפתלי והחרמון. ניתן להגיע למקום ברכב פרטי. מהמצודה נוסעים בכביש מזרחה, עד לשערי בסיס צבאי. לפני שער הבסיס פונה שמאלה בדרך עפר, העולה עד לנקודת התצפית, השוכנת בצד שתי אנטנות בולטות. מעט הלאה בהמשך הדרך נמצאים קברי חכמי התלמוד הנודעים – אביי, רבא ורבי יהודה נשיאה.

מלונות מומלצים הקרובים ליער ביריה

גן לאומי תל חצור

גן לאומי תל חצור נמצא בצד כביש ראש פינה – קרית שמונה, מול קיבוץ איילת השחר (כביש 90 בין סימני ק”מ 448-447).

תל חצור, שבו נמצאים שרידי העיר הקדומה שהוכתרה במקרא בתואר “ראש כל הממלכות האלה (יהושע יא 10), שוכן מול קיבוץ איילת השחר. חצור שגשגה בתקופה הכנענית התיכונה (1750 לפני סה”נ בקירוב) ובתקופה הישראלית ( מאה 9 לפנה”ס) ויצרה את המכלול המבוצר הגדול ביותר בארץ ישראל בתקופה זו. העיר עמדה בקשרי מסחר עם ערי בבל וסוריה, ואליה נשלחו כמויות ניכרות של בדיל לתעשיית הברונזה.

הביקור במפעל המים של חצור, שנבנה ככל הנראה בימי המלך אחאב, הוא חוויה מיוחדת. גרם מדרגות ארוך יורד 30 מטרים בבטן האדמה. כאן כרו יושבי התל מנהרה, שמסתיימת בבריכה קטנה שבה מצטברים מי תהום. המנהרה העניקה אפשרות ליושבי חצור אפשרות גישה למים מבלי שיזדקקו למעיינות שנבעו מחוץ לעיר.

חלק בלתי נפרד מהסיור בתל הוא ביקור במוזיאון עתיקות חצור, השוכן בכניסה לקיבוץ איילת השחר. מומלץ להתחיל כאן את הסיור ולהתרשם מהממצאים שנמצאו בחפירות התל ומהסברים על תולדותיו.

שעות פתיחה: 17:00-8:00. טל’ 04-6937290. הכניסה בתשלום.

המלונות הכי קרובים לתל חצור

שמורת עין נוטרה (עין תינה)

שמורת עין נוטרה שוכנת בצד הכביש המזרחי של עמק החולה (כביש מס’ 918, בין סימני ק”מ 24-23).

שמורת עין נוטרה שוכנת בנקודת המגע של הגולן עם עמק החולה. מרחבת החניה, השוכנת ליד כמה עצי שיזף, יש לצעוד כ- 500 מטרים במקביל לכביש, עד לפלג השוטף שיוצרות הנביעות בנחל. כל שנותר לעשות הוא לצעוד במעלה הפלג, אל ראש הנביעה, במים הצלולים והנעימים. בפסח יש סיכוי לראות כאן את הפריחה הצהובה והיפה של האירוס הענף. זהו צמח מים המגדל קבוצות גדולות של עלים, שמגיעים לגובה של כמטר. הצמח נדיר מאוד ואין לפגוע בו, כפי שאין לפגוע בשאר צמחי הביצה הגדלים כאן.

בתום הסיור שבים לרכב באותה דרך. מומלץ מאוד לצעוד בפלג בנעליים המותאמות להליכה במים. משך הסיור כשעה עד שעתיים.

מקומות לינה מומלצים בקרבת עין נוטרה

גן לאומי חורשת טל

לגן לאומי חורשת טל כדאי להמשיך משם צפונה בכביש המזרחי של עמק החולה (918) דרך להבות הבשן וכפר סאלד היישר לגן הלאומי, השוכן מדרום לכביש קרית שמונה – בניאס (כביש מס’ 99), סמוך לקיבוץ הגושרים.

חורשת טל היא שמורת טבע וגן לאומי בעת ובעונה אחת. החורשה הנהדרת, שבה צומחים כ- 240 אלוני תבור קשישים, הוכרזה כשמורת טבע, ואופייה נשמר בקפידה. רק מעטים מבין עצי הבר בישראל משתווים בגובהם וביופיים של האלונים בשמורת טל. יש בהם המתנשאים לגובה של 15 מטר ונופם כה גדול, עד כי 70 איש יכולים לחסות בצלם.

השטח שמחוץ לחורש הוקדש לבילוי בחיק הטבע: יש כאן 200 דונם של מדשאות ירוקות ופלגים המביאים את מי נהר הדן אל אגם שחייה ענק. המים מגיעים דרך נחל טל, שייתכן כי במקורו היה תעלת השקיה מהתקופה הביזנטית (מאה 5 לספה”נ).

בתחום חורשת טל מתפצל נחל טל לשלושה פלגי משנה מלאכותיים, להנאת הנופשים במקום. אחד הפלגים מוביל לפארק הדיג. חובבי דיג יכולים להשליך חכה ולקוות שיתמזל מזלם.

שעות פתיחה: 8.00 – 17.00 טל’ 6942440 – 04. הכניסה בתשלום.

לינה בחניון חורשת טל

החניון הוא אחד מאתרי הקמפינג הוותיקים והמשוכללים בישראל. לרשות המבלים בגן הלאומי עומדים שירותים, מי שתייה, מקלחות חמות, שולחנות לפיקניק, תאי קירור, תאורת שטח ומזנון. אפשר ללון גם בבונגלו ובחדרי אירוח.

שעות קבלה לחניון 23:00-14:00. טל’ 6942440 – 04.

לינות מומלצים הקרובים לחורשת טל

למסלולי ההליכה יש להצטייד במים, בכובע ובנעלי הליכה.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם