• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול ממצוק תמרור לעין בוקק

דף הבית » מסלול טיול ממצוק תמרור לעין בוקק

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

עין בוקק. צילם: אודי שטיינוול. מתוך אתר פיקיוויקי

בין ערד לבין אזור דרום ים המלח משתרע מסלול מדהים הפותח ברמת המדבר, ממשיך בכמה עמדות תצפית מפעימות, ונשפך עם מי נחל בוקק לכיוון עין בוקק ומצוק ההעתקים. המסלול מציע תמהיל מושלם למשפחות, כשהוא משלב תנאי שטח קלים יחסית, אפשרות להפוגה מרעננת במעיין ותצפיות נוף קסומות שכל אחת מהן היא גלוית נוף מהממת חושים.

חבל ארץ: דרום ים המלח ומדבר יהודה

משך המסלול: יום אחד. 8 שעות

רמת קושי: בינונית

 אורך המסלול: 10 ק”מ

עונות מומלצות: סתיו, אביב, חורף ( חל איסור חמור לטייל בזמן שיטפונות)

מפת סימון שבילים: 11  – דרום מדבר יהודה וים המלח

מאפייני המסלול: מתאים למיטיבי לכת, מתאים למשפחות, ניתן לשלב טבילה במים.

נקודת מילוי מים : אין . יש להצטייד במים לפני ההגעה למקום . נחל בוקק אסור לשתיה

קליטה – קשר :לאורך רוב המסלול קליטה טובה .

מקומות מתאימים להפסקה / חניה/ חניון : באזור המפל של נחל בוקק, בראש מעלה בוקק, בעין בוקק

הנחיות בטיחות והגנה על הסביבה בעת ביצוע מסלול טיול בישראל

איך מגיעים?

המסלול מתחיל בכביש מס’ 31 המוביל מהעיר ערד לים המלח – נווה זוהר. בין קילומטר מס’ 64 לקילומטר מס’ 65 בכביש, במרחק כעשרה קילומטרים מצומת נווה זוהר לכיוון מערב, או במרחק של כ – 16.5 קילומטרים מצומת חתרורים לכיוון מזרח, תמצאו שלט חום, המכוון לצוק תמרור ולעין בוקק. כאן מתחיל השביל הרגלי, אשר מסומן בסימון שבילים ירוק. מקומות חנייה מסודרים אין, אך תוכלו בהחלט לאלתר מקומות בטוחים להחנות בהם את הרכב באזור. נקודת הסיום של המסלול, בה יש להחנות את הרכב השני שימתין לכם, ממוקמת סמוך לפנייה הצפונית המובילה לאזור מלונות עין בוקק. המיקום המדויק הוא על כביש 90, סמוך לקילומטר מס’ 212, שם ממוקם שלט המכוון את הנוסעים לכיוון עין בוקק. אופציה אחרת היא לבחור בשביל הממוקם כקילומטר אחד מזרחה בכביש 31. שביל זה מוביל, בין היתר, לעין בוקק, ומסומן בסימון שביל שחור. אם תיסעו בדרך עפר זו, תגיעו למרגלות צוק תמרור.

המסלול

כאמור, מתחילים בשביל הרגלי המסומן בסימון שבילים ירוק, וממשיכים עם הדרך הטובלת בנופי המדבר אפופי הקסם לאורך כקילומטר אחד. בתום צעידה קלילה תפגשו בהר שולחן המכונה “צוק תמרור” על שמו של שלט ישן ועלום שהיה ממוקם על עמוד בקצה הצוק בשנים עברו ונצפה למרחוק כתמרור. כיום, התמרור כבר איננו, אך שמו היומרני של הצוק נותר על כנו. כאן, ניתן להמשיך ישר עם השביל, אך מומלץ לעצור, להיצמד לקו המצוק, ולהמשיך כקילומטר אחד בכיוון מזרח, עד לנקודת גובה 204, שם ממתינה לכם תצפית נוף יפהפייה, המשקיפה על אזור דרום ים המלח מקצה לקצה. בדרום: רכס חתירה, הר צבאים ורכס חצרה. בצפון: מצדה, הר בן יאיר והר הקנאים. במערב: העיר ערד ורכס זוהר. במזרח: לשון ים המלח, קניון נחל בוקק, הרי אדום, הרי מואב, וכמובן – ים המלח במלוא הדרו. מנקודת תצפית זו תוכלו להתרשם מגבעות הקירטון המכסות את רמת המדבר. למען האמת, האזור נהנה ממשקעים של 350 – 100 מילימטרים גשם בשנה, אך בשל כושר הספיגה הגרוע של הקרקע באזור, מרבית מי הנגר העלי הולכים לאיבוד, מה שהופך את האזור למתאים למרעה, אך לא לחקלאות. לאחר שמיציתם את תצפית הנוף המסחררת מכל כיווניה, המשיכו עם המצוק לכיוון צפון מערב, והתחברו שוב לשביל הירוק אשר יוביל אתכם בכיוון מטה, מצוק תמרור לכיוון נחל עין בוקק. מוצאו של הנחל, הזורם לאורך כעשרה קילומטרים, הוא באזור של הר פרסה והר בן נשר, והוא זורם לכיוון מצוק ההעתקים. לאחר צעידה נינוחה לאורך כקילומטר אחד, תפגשו בדרך עפר המסומנת בסימון שבילים שחור, אך יש להמשיך עם השביל הירוק, העובר בתוך אפיקו של נחל עין בוקק. הצעידה באפיק הנחל מלווה בצמחייה אופיינית לאזור, כמו רתם המדבר, אשל, רכפתן המדבר, מלוח קיפוח, וצמחים טיפוסיים אחרים. לאחר כקילומטר וחצי נוספים של הליכה בחיק הטבע, תגיעו לנקודת תצפית יפה נוספת, מעל מפל לא גדול אשר נוצר בנחל. המשיכו בשביל הירוק אשר עוקף את המפל מצדו הימני וחוזר שוב אל הנחל. המשיכו בהליכה של כשני קילומטרים נוספים, והיצמדו לשביל המסומן בירוק, עד שתגיעו למפל נחל בוקק.

במפל בוקק נופל הנחל ממצוק ההעתקים במפל פרסה מרהיב, המתנוסס לגובה מרשים של מאה מטרים, ומתחתיו מפל נוסף בגובה של 60 מטרים. אם תתיקו את מבטכם לדקות ספורות מהמפל הזורם ותתמקדו בנוף הסובב אותו, תוכלו לראות, כמו במרחק נגיעה, את הר סדום, את הרי אדום המתנוססים לגובה ואת מצוק ההעתקים. בתחתית המפל ממוקם עין בוקק, בו נפגוש בהמשך המסלול.

לאחר הפוגה קלה להתרעננות במפל בוקק, תוכלו לאזור כוחות מחודשים ולהמשיך הלאה עם השביל המסומן בירוק לכיוון צפון מזרח, לאורך כשני קילומטרים, עד שתגיעו למפגש עם שביל בעל סימון שבילים אדום. בנקודה זו ממש, מתחילה הירידה לכיוון עין בוקק. נצמדים לשביל האדום ויורדים במורד מצוק ההעתקים. תחילת הירידה תלולה משהו ומאתגרת יחסית, כך שחשוב להקפיד על ירידה איטית ומחושבת, במיוחד אם יצאתם לטיול במסגרת משפחתית ואתם מלווים בילדים.

אם תעצרו לרגע בנקודת הפתיחה של השביל האדום, תוכלו ליהנות מתצפית מרשימה על שני חלקיו של ים המלח, המאבד גובה עם כל שנה שחולפת, בין אם בשל החום הכבד השורר באזור ומוביל לאידוי המים, בין בעקבות שאיבת מים המבוצעת על ידי מפעלי ים המלח, וכמובן – בשל המחסור החמור במקורות מים משמעותיים באזור שאיננו משופע במים. ובשבילכם, הירידה המדאיגה במפלס הגובה של ים המלח, היא עוד סיבה טובה להתעכב למספר שניות בנקודת תצפית זו ואפילו להקדיש לה מספר תמונות. לעולם לא תדעו כיצד ייראה ים המלח מנקודת התצפית הזו כאשר תזדמנו לכאן בפעם הבאה שתחשוק נפשכם במסלול באזור, כך ששווה להנציח את הנוף…

לאחר שתמשיכו בירידה לכיוון עין בוקק לאורך כ – 800 מטרים, הירידה תהיה קלה יותר, ותפגשו בפיצול שבילים אחר. השביל האדום שהוביל אתכם לכאן ממשיך לכיוון מצד בוקק ועין נואית, ועל כן, נבחר בשביל השחור הממשיך היישר לעין בוקק. לאחר ירידה של כקילומטר אחד נוסף, תגיעו לעין בוקק, שם תמצאו בריכה אפופת שלווה באפיק הנחל, לצד מפל מים. זהו בדיוק המקום המתאים להפוגה קלה ומרעננת בלב הטבע, כשהנוף הפראי עוטף אתכם בשלווה קסומה, מן הסוג שרק נופי טבע שטרם פגמה בהם יד המודרניזציה יכולים לספק.

מיציתם? המשיכו עם השביל השחור בתוך אפיק נחל בוקק, והקדישו מספר שניות להתבוננות בצמחיית המים האופיינית המעשירה חלק זה של השביל בזווית בוטנית ששווה להתעכב לסקירה מעמיקה שלה. לאחר צעידה של כ – 400 מטרים נוספים תגלו שמי הנחל נבלעים בסחף שבאפיק הנחל, ו – 300 מטרים נוספים יובילו אתכם לכביש 90, לחוף ים המלח, וכאן, למעשה, ממתין לכם הרכב המאסף שהחניתם מראש, והמסלול המדהים מגיע לנקודת הסיום.

אופציות נוספות לבילוי באזור

בסביבה הקרובה:

– מצד בוקק: סמוך לכביש בו אתם ממוקמים בסיום המסלול, מעט לכיוון צפון, תמצאו את מצד בוקק שהוקם אי שם במאה הרביעית לספירה, על שרידי מבנים היסטוריים מתקופת הורדוס.

– עין נואית: מעל מצד עין בוקק ממוקם מעיין תרמו מינרלי הנובע ברום של כ – 150 מטרים מעל לפני ים המלח. מי המעיין חמים והם נחשבים יעילים למטרות רפואיות.

בסביבה הרחוקה יותר:

– נחל אבוב:

מוצא: מצפה זוהר הממוקם במרחק של כשישה קילומטרים מתחנת דלק  “פז” שבעיר ערד.

סימון השביל: שחור

אורך המסלול: 2.5 ק”מ

סוג הטיול: המסלול יורד לכל אורכו, מתאים למיטבי לכת ומגיל 8 בלבד.

אורך משוער: כ – 3 שעות

 

– נחל כיסן

שביל מספר: 11359

סימון השביל: אדום

הנחל יורד מהר קינה בכיוון מערב ונשפך אל נחל קינה. בדרכו הנחל חותך מספר קמרים המכוסים בצור, ובאחד החתכים  ניתן לראות מאגורה גדולת ממדים.

אורך המסלול: 4.5 ק”מ

 

מסעדות באזור:

– תמוז

בית קפה מקסים הממוקם בקניון ערד ומציע, מלבד כיפת זכוכית מרשימה דרכה תוכלו לצפות בשמי התכלת שמעליכם, גם תפריט מגוון ועשיר של מנות עיקריות, כריכים וסלטים, מנות איטלקיות משובחות, סושי, דגים, מוקפצים, מאפים, לחמים וקינוחים תוצרת המטבח המבטיח של תמוז ועוד פינוקים קולינריים שלא כדאי לפספס.

– אופציה בשרית בראש ספורטיבי: מפגש רשב”י

שיפודיה בלתי יומרנית בעליל הממוקמת במרכז המסחרי הישן בעיר ערד. עם אפס תפאורה מסביב ועם שולחנות עץ פשוטים וישנים, בעלי המסעדה מתמקדים רק באוכל שעל הצלחת. האוכל ביתי לגמרי, ותמורת מחיר בדיחה תקבלו שפע סלטים, מנות בשרים על האש וקציצות מכל הלב, וכמובן – חיוך ואדיבות מקסימליים. אז אם בא לכם לצאת בזול ממש, ואם אתם מתחברים לקונספט הביתי, הפשטני ומחמם הלבבות – זה המקום!   

– אופציות לינה באזור:

המגוון העשיר של מלונות ים המלח יאפשר לכם לצאת לסיורים מעמיקים בסביבה, ולאמץ מעט מהשלווה המדהימה החופפת על האזור. שלווה שהפכה מזמן למצרך נדיר בחיי השגרה הקדחתניים של בני האנוש בעידן המודרני…


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


השאר תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם