• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול ממשמורת חוף הבונים לחוף דור

דף הבית » מסלול טיול ממשמורת חוף הבונים לחוף דור

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

חוף הבונים. מרכז להבה קרית מוצקין מאלבום משפחת: עמיר. מתוך אתר פיקיוויקי

כללי: הטיול משמורת חוף הבונים לחוף דור הוא טיול יפהפה ומלא בקסם העובר בין מפרצונים קטנים, מצוקים קטנים של כורכר, מערות כחולות, שוניות עם חיים שלמים שהן טומנות בחובן כמו אצות, שושנות ים, דגים שונים, סרטנים ועוד,  וגם הרבה היסטוריה. זהו טיול קליל המתאים מאוד לימות הקיץ בשעות בין הערביים, בהן המים הכי נעימים והאווירה רומנטית וקסומה. טיול מצויין גם כטיול זוגי וגם כטיול משפחתי. נראה  במהלך הטיול תופעות רבות הקשרות למשחק שבין המים והסלעים, הבדלים שיוצרים הגאות והשפל כמו טבלאות הגידוד- סלעים שטוחים הנראים כמו שולחנות גדולים, בריכות קטנטנות שנוצרו עקב המסת הסלע על ידי המים, גושי מלח שנוצרו בעקבות התייבשות המים בבריכות הקטנטנות וכמובן המערה הכחולה שהיא נקיק שנוצר בו חור ענק עקב המסת הסלע ורואים דרכו את המים.

חבל ארץ: מישור חוף הכרמל

נקודת התחלה: חוף הבונים

נקודת סיום: חוף דור

מפת סימון שבילים: מפה מספר 45- הכרמל ורמות מנשה

שילוט והכוונה במסלול: שביל המסומן אדום ואחריו שביל עם סימון ירוק

נקודות ציון: ( Lng:34.92331190309768  Lat:32.641541161113)   (12258, 1430)

גישה לאזור המסלול: ברגל

עונות מומלצות: כל השנה. בקיץ ובתחילת הסתיו ישנו בונוס נוסף של כניסה למים.

משך המסלול: כשלוש שעות, אך אפשר להעביר בשמורה גם יום שלם

מאפייני המסלול: מסלול קל ונוח, חלקו נעשה ממש על שפת המים וחלקו על מצוק הכורכר המרוחק יותר. ההליכה בין גבעות הכורכר עליהן ישנה גם פריחה עונתית לבין מפרצונים סלעיים או על חוף הים עצמו ממש סמוך למים היא חוויה לכל המשפחה. ההליכה היא בעיקר מישורית וכוללת מדי פעם עליות וירידות אל גבעת הכורכר וממנה.

רמת קושי: קל

אורך המסלול בק”מ: כארבעה ק”מ

איך להגיע: לנוסעים בכביש החוף: להגיע למחלף זיכרון יעקב ולפנות בו מזרחה. בצומת פראדיס לפנות שמאלה לכיוון צפון. לאחר נסיעה קצרה לפנות שמאלה לדור ונחשולים. נוסעים עד החניון של חוף דור ושם משאירים רכב אחד. עם הרכב השני חוזרים לכביש מספר 4 ונוסעים בו צפונה עוד מספר קילומטרים עד לפניה שמאלה למושב הבונים. נוסעים בדרך העוברת מעל כביש החוף ופונים ימינה אל שמורת חוף הבונים. ממשיכים על פי השילוט עד לחניה. למגיעים עם רכב אחד, ישנה גם אפשרות למסלול מעגלי מקוצר המתחיל ומסתיים בשמורת חוף הבונים או לחזור מחוף דור בדרך העוברת ליד בריכות הדגים- דרך קלה ומלאה ציפורים המגיעות לבריכות.

נגישות לנכים: המסלול אינו נגיש לכסאות גלגלים או עגלות ילדים.

מקום לפיקניק: אין במהלך המסלול שולחנות בהם ניתן לערוך פיקניק מסודר אך כמובן שניתן בכל נקודה לפרוש שמיכה או פשוט להתפרש על החול הרך, להוציא את האוכל ולאכול.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: בתשלום

חניה: חינם

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: בשמורת חוף הבונים ישנם שירותים ואפשרות למלא מים.

אזהרות למפגעים במסלול: הרחצה מותרת בחוף דור או בחוף הבונים. לא להכנס למים בחופים הסלעיים בדרך כי ליד הסלעים ישנם זרמים חזקים וסוחפים.

מקומות להפסקה במסלול: לאורך כל המסלול ניתן לעשות הפסקות בסמוך למים או על החול. גם בחוף הבונים וגם בחוף דור ישנן סככות צל שתחתן ניתן לנוח.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: בגבעת הכורכר המרוחקת יותר מן החוף נוכל לראות פריחה עונתית יפה של כלניות, נוריות, צבעונים ורקפות בחורף ומאוחר יותר, באביב, פריחה של חרציות, לוטם, סביוני אביב, מקור חסידה ופרחים נוספים. בקיץ נראה בחוף את פריחתן הלבנה והמלכותית של חבצלות החוף. בחוף ישנם צמחים נוספים המסוגלים לעמוד בתנאים הלא נוחים של צמיחה בקרקע חולית ומלוחה כמו רותם, עדעד, נר הלילה החופי. בסתיו נראה עמודים עמודים לבנים של חצבים המקשטים את החוף וגבעת הכורכר.

לינה מומלצת: באזור המסלול ישנם מקומות לינה רבים גם בחוף הכרמל עצמו וגם בזיכרון יעקב הסמוכה. הנה מספר מקומות:

כפר נופש דור- טנטורה: כפר הנופש נמצא בקיבוץ נחשולים, ממש בסמוך לחוף דור בו מסתיים המסלול שלנו. במקום ישנם 83 חדרים נוחים, מרווחים וממוזגים מסוגים שונים, כולל חדרי איגלו. סביב החדרים ישנן מדשאות רבות, טיילת, מועדון לילדים, הפעלות בקיץ ועוד מגוון רחב של הפתעות. לפרטים נוספים על כפר נופש דור- טנטורה באתר השוואת מלונות בארץ ובעולם.

עדן אין: המלון נמצא בקרבת מרכזה של זיכרון יעקב. תוכלו ללון בו בתנאים נוחים בחדרים מרווחים וממוזגים שבהם פינת קפה ותה, אמבטיה מרווחת וטלוויזיה. במלון בריכה, משחקיה לילדים, ג’קוזי וסאונה. עוד על מלון עדן אין באתר שימצא את אופציית הלינה הטובה ביותר עבורכם.

מסלול: נתחיל את המסלול בשמורת חוף הבונים. נתחבר לשביל המסומן באדום. זהו שביל הליכה צר המגיע אל חוף הים. זוהי תחנה ראשונה בה גם אפשר לרחוץ בחוף הים, במפרץ החולי של חוף הבונים לכל המעוניין. נמשיך עם השביל עד למפרצון הבא. זהו מפרצון מלא בצדפים אשר נסחפו מן המים. מכאן אפשר לעלות על גבעת כורכר ממנה ניתן לתצפת על כל הנוף של המפרצונים והסלעים המבצבצים מהמים. נרד מהגבעה ונחזור חזרה לשביל האדום ונגיע אל המערה הכחולה והמיוחדת המתגלה לנו. זהו נקיק סלע שנוצר במשך שנים רבות בהן מי הים כרסמו בסלע ושחקו אותו עד שנוצר חור ענקי. דרך החור רואים את המים על כל גווניהם, מכחול דרך טורקיז ועד ירוק כהה. רואים את הגלים המתנפצים וזורמים אל תוך הנקיק דרך הסלעים. מכאן נרד עם השביל האדום בירידה קלילה ונוחה. עד חוף דור ההליכה היא לסירוגין בין חופים חוליים ומפורצים לבין גבעות כורכר אליהן נטפס מדי פעם ונצפה בנוף. לאחר הליכה של כרבע שעה נראה את התופעה של בריכות קטנטנות בתוך שקעים שנוצרו בסלעים. השקעים נוצרו בעקבות המים שכרסמו בסלע. ההתמלאות במי הים התרחשה בעת שהיו סערות והמים הצליחו למלא את השקעים. בסמוך לבריכות הקטנות נראה גושים של מלח. זהו מלח שנותר לאחר התייבשות המים בשקעים שבסלע. נמשיך עם השביל לאורך החוף עד שיתעקל שמאלה אל גבעת כורכר נוספת שיש בה ריכוז גבוה של פריחה על פי העונה. בחורף פורחות בה כלניות, רקפות, נוריות וצבעונים. באביב יש בה שילוב של אדום מהנוריות, הפרגים והצבעונים יחד עם צהוב של החרציות והסביונים. לאחר שנטפס על הגבעה נוכל לראות במים שרידים של ספינה טרופה. מי שהגיע עם מכונית אחת ומסתפק בטיול קצר יותר מוזמן להתחבר לשביל הירוק שמגיע אף הוא לגבעה ולהמשיך איתו לנקודת ההתחלה. המעוניינים בטיול הארוך יותר ימשיכו עם השביל האדום לכיוון דרום. הדרך ממשיכה לעבור בין מפרצונים קטנים ומיוחדים שניתן לגלות בהם פינות מסתור לבעלי החיים הקטנים שחיים בסביבה זו. בתוך המים נוכל לראות איים קטנים שהופכים את הנוף לקסום ובעל מראה טרופי. נעבור ליד שרידים של ישוב עתיק. נמשיך ונעבור דרך מפרצונים רבים המוקפים בסלעים, דרך חוף המכוסה בכמויות עצומות של צדפים אשר סביבם סלעים הנראים כמפוסלים בשלל צורות. נמשיך דרכנו דרומה לכיוון תל דור. לפני חצית התל כדאי לרדת אל המים אל לגונה מיוחדת אשר נוצרה. הלגונה מוקפת בסלע הכורכר עליו אנחנו עומדים מצד אחד וחומת סלע שנוצרה במים מצד שני. בהיותה כמעט לגמרי מוקפת סלע זוהי בריכה רדודה שמימיה צלולים. לאחר מכן נלך בין שרידי תל דור ונגיע אל חוף דור. כאן כדאי לרדת אל החוף שחולותיו לבנים וכולו מפרצים נעימים ונוחים לשחיה. לאחר הבילוי בחוף הים נלך אל הרכב הממתין בחניה או שנחזור אל חוף הבונים בדרך נעימה, קלה ונוחה העוברת בין בריכות הדגים למסילת הרכבת ונהנה מתנועת הציפורים סביב הבריכות.

אטרקציות בסביבה:

פארק הסוריקטות: בקיבוץ החותרים על פני שטח נרחב תוכלו לראות בעלי חיים רבים, ביניהם מינים שונים של עופות, זוחלים ויונקים שונים. ישנן פינות ליטוף, סיורים ומגוון פעילויות לילדים. ניתן כמובן לראות את הסוריקטות אשר תמיד אחת מהן תעמוד ותתצפת על הסביבה. המקום פתוח כל יום בין השעות 10:00-15:00

פרדייב- השמורה האווירית: סמוך למושב הבונים ישנו פרדייב שהוא מועדון של צניחה חופשית בו ניתן לחוות את אחת החוויות היותר מרתקות שישנן. מלבד הצניחה תוכלו לסייר בגלריה ולצפות במטוסים מקוריים ולשמוע את הסיפורים שמאחוריהם. ניתן גם להתנסות בטיסות וינטג’ בהן תחוו את החוויה המיוחדת של טיסה במטוסים מקוריים משנות העשרים והשלושים. המועדון פתוח כל השבוע. צניחות נעשות בימים שלישי עד שבת בתאום מראש.

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם