• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול מנחל קדש עד למצודת ישע

דף הבית » מסלול טיול מנחל קדש עד למצודת ישע

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

נחל קדש הוא נחל אכזב הזורם מצפונו של רכס הרי נפתלי. הנחל בכללותו מתחיל בלבנון, עם זאת בארץ הוא מתחיל בהר אביבים ומתנקז בעמק החולה. ערוציו הרבים יצרו קניון עמוק ולכן נחל קדש תחתון נחסם למעבר אדם בשל הסיכון הכרוך בסיור שם ואילו נחל קדש עליון תלול ורווי מפלים יבשים, סלעים ואבנים גדולות ההופכות את המסלול לאתגרי. סגירתו של נחל קדש תחתון הובילה לסיום המסלול במצודת כח\ישע המאופיינת באתר ארכיאולוגי מרשים. משם תוכלו להמשיך לשני אתרים ארכיאולוגים נוספים: תל קדש ושמורת עין קדש שבה תוכלו ליהנות גם ליהנות ממעין מקסים ביופיו

זמן קריאה משוער: 7 דקות

צילום: אורן פלס. מתוך אתר פיקיוויקי

עריכה לשונית: יעל פלד

עידכונים ותיקונים: אושר, מאתר “נלך” מסלולי טיול

נחל קדש הוא נחל אכזב הזורם מצפונו של רכס הרי נפתלי. הנחל בכללותו מתחיל בלבנון, עם זאת בארץ הוא מתחיל בהר אביבים ומתנקז בעמק החולה. ערוציו הרבים יצרו קניון עמוק ולכן נחל קדש תחתון נחסם למעבר אדם בשל הסיכון הכרוך בסיור שם ואילו נחל קדש עליון תלול ורווי מפלים יבשים, סלעים ואבנים גדולות ההופכות את המסלול לאתגרי. סגירתו של נחל קדש תחתון הובילה לסיום המסלול במצודת כח\ישע המאופיינת באתר ארכיאולוגי מרשים. משם תוכלו להמשיך לשני אתרים ארכיאולוגים נוספים: תל קדש ושמורת עין קדש שבה תוכלו ליהנות גם ליהנות ממעין מקסים ביופיו 

חבל ארץ: גליל עליון.

מפת סימון שבילים: מפת סימון שבילים מספר 1 – החרמון, הגולן ואצבע הגליל.

נקודת התחלה: מהחנייה שבקיבוץ יפתח תחזרו אחורה עד שתגיעו לירידה לנחל שתזהו כשתראו את השלט “נחל קדש”

נקודת סיום: מצודת ישע

סימון השבילים: שביל ישראל

שילוט והכוונה במסלול: תתחילו את המסלול בשביל ישראל עד סוף ערוץ הנחל ומשם תעלו על השביל המסומן באדום שיוביל אתכם לסוף המסלול.

נקודות ציון: Lng:35.55262181649891  Lat:33.129095313705704

עונות מומלצות: כל השנה.

משך המסלול: כשלוש שעות.

מאפייני המסלול: המסלול מיועד למיטיבי לכת.

רמת קושי: בינוני –  קשה

אורך המסלול: כשלושה קילומטרים.

ציוד למסלול: נעלי הליכה סגורות, כובע, מים, משקפי שמש, מקדם הגנה, אוכל, שקיות אשפה, משקפת, מגדיר פרחים ומפת סימון מספר 1.

המעוניינים לעשות סנפלינג מקצועי נדרשים להביא ציוד מקצועי וחבלי גלישה.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: לא.

מקום לפיקניק: חורשת הזיכרון ללוחמי הפלמ”ח ובסמוך למפלים.

כניסה: חינם.

חניה: החנייה של קיבוץ יפתח, חניון האלה –  החניה של מצודת ישע.

קליטה בקשר: תקין.

נקודת מילוי מים: חורשת הזיכרון ללוחמי הפלמ”ח ובסמוך למפלים.

אזהרות למפגעים במסלול: במהלך ההליכה יש ללכת לאט ובזהירות. אף יש להיעזר בסולמות כדי שתשמרו על ביטחונכם. בנוסף תשמרו על כללי השמורה ואל תפגעו בחי או בצומח.אסור בתכלית האיסור להתקרב אל המצוק, לרדת לנחל קדש תחתון ולהדליק אש!

לעיון : הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: חורשת הזיכרון ללוחמי הפלמ”ח ובסמוך למפלים.

פריחה: באביב תוכלו לראות חרציות ואירוסים.

איך להגיע:

מומלץ להגיע בשתי מכוניות!

דרך הגעה לתחילת המסלול: תיסעו בכביש 90 עד לצומת כוח ומשם תפנו מזרחה ותעלו על כביש 899. תמשיכו לנסוע עד שתגיעו לצומת ישע שבו תפנו לכיוון צפון ותעלו על כביש 866. תמשיכו לנסוע עד שתגיעו לקיבוץ יפתח ששם תהייה לכם חניה.

דרך הגעה לסוף המסלול: תיסעו בכביש 90 עד לצומת כח. שם תפנו שמאלה ותיסעו עד שתגיעו לחניה בחניון האלה.

המגיעים במכונית יוכלו בסיום המסלול למצוא מישהו שיהיה מוכן לקחת אותם למקום שבו הם השאירו את הרכב .

מסלול

 נחל קדש

תלכו במסלול המסומן בשביל ישראל (כתום – כחול – לבן) שבו לשער המיועד כדי למנוע מהצאן והבקר מלהיכנס לשמורה. משם תרדו לערוצו של הנחל במצוקונים, שבמהלכו תעברו סלעים גדולים, תרדו בסולמות ויתדות ותקפצו בין אבן אחת לבין אבן אחרת. הנחל עובר דרכם של סלעי דולומיט שגרמו להיווצרותם של שלושה מפלים: תלכו במסלול שלא מסומן לעבר המפל הראשון שקומתו כשמונה  מטרים. כשתגיעו למפל תצטרכו לעקוף אותו מכיוון דרום דרך ארובה טבעית החצובה באבן ותמשיכו באפיק הנחל. תמשיכו ללכת כשעה עד שתגיעו למפל השני שקומתו כעשרה מטרים. כשתגיעו למפל תצטרכו לעקוף אותו מימין. תמשיכו ללכת כרבע שעה עד שתגיעו לצומת נחלים ששם תפנו ימינה. אלה שיודעים לעשות סנפלינג יוכלו ללכת לכיוון המפל השלישי ויוכלו לעשות שם סנפלינג – קומתו של המפל כעשרים ושלושה מטרים. לכל השאר תמשיכו ללכת באפיק הנחל שלאורכו יהיו שני מפלונים קטנים: האחד קומתו כשבעה מטרים והשני קומתו כשנים-עשר מטרים. משם תמשיכו ללכת כחצי קילומטר עד לפנייה לשביל עידן המסומן באדום ותעלו בו. שביל עידן הוא שביל שהוקם לזכרו של תלמיד שנהרג במקום. תמשיכו לעלות בשביל האדום עד שתגיעו לחצר מצודת ישע שלכל אורכה יש עמדות מידע קולי. בחצר מצודת ישע תלכו תחילה בשביל הפלמ”ח המוביל לקבר אחים שבו קבורים לוחמי הפלמ”ח שנהרגו במצודה עצמה. לצדה ממוקמת אנדרטה שעליה חרוט השיר דודו שכתב חיים חפר ז”ל והלחין אלכסנדר אוריה בוסקוביץ ז”ל, ואף תוכלו לשמוע את השיר בעמדת המידע הקולי שלה – כאן תשמעו את אריק איינשטיין ז”ל: http://www.youtube.com/watch?v=N5FmrWzKZw0 . השיר מספר על מפקד הכוח של כיתת חבלנים שהייתה מיועדת לפוצץ את המצודה. הוא נפצע מרימונים שנזרקו לעברם ואף על פי שנפגע פקד על חייליו להפעיל את חומר הנפץ שהיה קשור לגופו. החיילים סירבו לפקודתו וניסו לחלץ את מפקדם. לצערנו, הוא וחייליו נהרגו בתאריך 20 באפריל 1948. מסביבה יש גן שבו ממוקמת תצפית המשקיפה על החולה, הגליל המזרחי, רמת הגולן והחרמון. תמשיכו ללכת כשבע מאות מטרים עד שתגיעו לעמדת פילבוקס, עמדת שמירה מבטון בצורת קופסת גלולות, שבה יש חורים המשמשים לירי בנשק בודד או במכונת ירייה. קומתה של עמדה זו כארבעה מטרים ואף רוחבה כארבעה מטרים. בנוסף הכניסה לעמדה מתאפשרת רק אם מצליחים לפרוץ את דלת הפלדה. כדי להגיע לעמדות השמירה היה צורך לטפס במדרגות עד לעמדות הצפייה על האזור. לאורכו של שביל הפלמ”ח ממוקמת גדר של בסיס צבאי שלאורכה ממוקמות שוחות שנועדו להגן על האזור. משם תעלו במדרגות עץ עד שתגיעו למצודת ישע עצמה.

 

מצודת ישע

מדובר במצודת משטרה שהוקמה  בשנת 1938. מצודה זו בנויה מבטון ובראשה יש צריח שבו מוצבות עמדות שמירה שהקימו הבריטים כדי שיוכלו לדכא את המרד הערבי. במלחמת השחרור הבריטים עזבו את המקום והערבים תפסו את מקומם. מהלך זה הוביל למצור על היישובים רמות נפתלי, מנרה ומשגב עם. הפלמ”ח ניסו שלוש פעמים לכבוש את המקום: בפעם הראשונה נהרגו חמישה לוחמים, בפעם השנייה נהרגו עשרים ושלושה לוחמים ואילו בפעם השלישית הלוחמים הצליחו לכבוש את המקום. במצודת ישע נהרגו עשרים ושמונה לוחמים, ולכן היא נקראת גם מצודת כ”ח. מצודה זו נקראת ישע על שם הכפר “נבי ישע”. גם במצודה יש עמדות מידע קולי המספרות את סיפור הקרב שהתרחש במצודה. כיום מצודה זו משמשת את משמר הגבול.

בינואר 2014 נפתח מוזיאון הרעות שהוקם לזכרם של לוחמי הפלמ”ח שנפלו במצודה.  במרכזה של חצר המצודה מוצב פסל הרעות, בצדה הדרומי מסומן המקום שבו היו אמורים לשים את חומר הנפץ שנועד לפוצץ את המצודה ובצדה הצפוני זו הכניסה למוזיאון. הביקור במוזיאון מתחיל בצפייה בראיון עם הסופר והמשורר חיים גורי על מקור ההשראה ל- “שיר הרעות” והשיר המקורי מוצג בכניסה למוזיאון. אחרי כן עוברים לאולם שבו תוכלו לראות פריטים המציגים לכם את מה שהתרחש במרד הערבי כולל הקמת גדר הצפון ובניין המשטרות הגליליות. משם תמשיכו לאולם נוסף שבו תוכלו לראות פריטים שיציגו לכם את מה שהתרחש בתקופת מלחמת העצמאות ובשלוש תקיפותיה של המשטרה. בנוסף במרכז האולם ממוקם שולחן שעליו מוצבת מפת הגליל וכמה טאבלטים שבהם תוכלו לראות את מהלך הלחימה בראייה תלת ממדית. כעת תמשיכו לעבר האולם הבא שבו תראו פריטים שיציגו לכם את הדרכים שבהן השתמשו להכשרת לוחמי הפלמ”ח. בהמשך תעברו לאולם שבו תוכלו לראות פריטים שיציגו לכם את מה שהתרחש בשלושת הקרבות שהתרחשו במצודה ואת סיפור גבורותיהם של הלוחמים: אתם תראו קטעי וידאו המספרים על הלוחמים וקטעי וידאו של הלוחמים. כעת תעברו לחדר הזיכרון ששם מוצב קיר שבו חרוטים שמותיהם של כל הנופלים בקרבות שהתרחשו במצודה ומצדו השני תוכלו לפתוח עשרים ושמונה מגירות שבכל אחת מהן תוכלו לראות את פריטיהם האישיים של כל אחד מהלוחמים. בתום הסיור במקום תצפו בסרט “רעות תחת אש” העוסק בקרב על כיבוש המצודה, תקבלו מחשב כיס שבו תוכלו לקרוא על כל אחד מהלוחמים וכל מידע הקשור למצודה. ואף תסיירו בשביל הפלמ”ח ותשמעו בעמדות מידע קוליות על סיפור הקרבות על המצודה ואת השיר  דודו.

החניה של מצודת כח נקראת חניון האלה שמה שמיוחד במקום זה הוא עץ האלה גדול. מתחתיו של עץ זה יש שולחנות פיקניק. בנוסף מסביב לחניון יש עצי אלה רבים מזנים שונים. אף תוכלו לראות במקום את עמק קדש הרווי במטעי פרי ובכרמים. מחניון האלה תוכלו לצאת לעבר גן לאומי תל קדש.

 

גן לאומי תל קדש

נקודת ציון: Lng:35.55545020509999  Lat:33.114217013196374

בכניסה לגן יש חניון שבו תוכלו לעשות פיקניק, הילדים יוכלו לשחק במתקני שעשועים לילדים ואתם תוכלו לנוח.

בגן הלאומי עצמו תוכלו לראות שרידיו של היישוב קדש שאותו חפר יוחנן אהרוני. היישוב שימש למקלט למי שהואשם בהריגה. בתקופת בית שני טיטוס וצבאו התארגנו לקראת המלחמה בגוש חלב. בתקופה הצלבנית הוא נחשב למקום קבורתם של ברק בן אבינועם, דבורה הנביאה ויעל אשת חבר הקיני. בשלב מסוים היישוב  נחשב למקום קדוש לאלה השייכים לשבט לוי.                                                                             

בנוסף תוכלו לראות את שרידיו של מקדש רומאי מפואר מהמאה השנייה לספירה שנבנה לאל שמין. למקדש זה יש שלושה פתחים: פתח אחד גדול ושני פתחים קטנים. כאשר תיכנסו למבנה תמצאו שרידים לשמונה עמודים שהחזיקו את המקדש על טילו. בנוסף תוכלו לראות שעל השער הימני חרוטה דמותו של הנשר שכנראה סימל פולחן הקשור למוות ולרוחות רפאים.

לצדו ממוקם מאוזוליאום שהוא  מבנה מפואר המשמש לקבורה, שבו יש סרקופגים, מכלי אבן מעוצבים המשמשים לקבורה. באחד מהם קבור יהושע בן נון ומי שמקיף את הקבר יחד עם החולה זה יוביל להבראתו של האדם החולה. לפיכך נראה שלקבר של יהושע בן נון יש סגולות מרפא.אגב לקבר סגולות מרפא. הקף את הקבר עם החולה והרי הוא בריא.

אף תוכלו לראות תעלות קשר ששימשו את צבא ההגנה לישראל בתקופת מלחמת העצמאות. לצדן תוכלו ליהנות במקום מחורשת עצי אלה אטלנטית ואיקליפטוסים שבה יש תצפית המשקיפה לשמורת החולה, יסוד המעלה, רמת הגולן, להבות הבשן, החרמון,מג’דל שמס, עין קניה, נווה אטיב כפר סולד וסוריה.

אטרקציות בסביבה

באלי באגי במושב רמות נפתלי

חברה המתמחה בטיולי באגים שבהם תוכלו לשבת זה ליד זה ואף תחגרו חגורת בטיחות. הטיולים באזור הגליל העליון. תעמודנה לרשותכם שלוש אופציות: טיול באגי לזוגות, טיול באגי למשפחות וטיול באגי אתגרי שאורכו כשעתיים.

 טלפון ליצירת קשר: 050-2267401


היער והגולן במושב רמות נפתלי

חברה המתמחה בטיולים ברכבי שטח: גיפים, טרקטורונים, רנג’רים ובאגים. הטיולים באזור הגולן, הגליל והכנרת. לרשותכם תעמודנה שלוש אפשרויות: טיולים למתחילים, טיולים מאתגרים וטיולים רומנטיים שיכולים להיות או ביום או בלילה. אורכם של הטיולים משתנה בהתאם לסוג הטיול שבחרתם.

טלפון ליצירת קשר: 050-7438018 או 050-7438313.

דני ג’יפ במושב רמות נפתלי

חברה המתמחה בטיולי ג’יפים באזור הכרמל, הגלבוע והגליל. במסלולים משולבות סדנאות ופעילויות אתגריות.

טלפון ליצירת קשר: 050-550-3717  או 052-862-0656

תור קרטינג בריחנייה

חברה המתמחה במרוצי מכוניות לכל הגילים. במקום תהיינה לכם שתי אפשרויות לבילוי:

מכוניות חשמליות: מתחם מכוניות המיועד לששה רכבים שבכל אחד מהם יכול לשבת נהג אחד. המטרה של המשחק לנסוע במתחם מבלי להתנגש זה בזה. מיועד לילדים מגיל ארבע.

קרטינג מקצועי: מתחם קרטינג המיועד לעשרה רכבים שבכל אחד מהם יכול לשבת נהג אחד. לפני התחרות תקבלו תדרוך ולאחריה תחגרו את חגורת הבטיחות ותחבשו קסדה. כעת אתם מוכנים לצאת לדרך. בסופן של כל הקפות המסלול יוכרז הזוכה בתחרות. מיועד לילדים מגיל שמונה.

הממתינים למשחק יוכלו ליהנות מכסאות נוחים, תצפית למתחם המשחק כדי שתוכלו לראות אותו ולהתרשם ממנו, שולחן ביליארד ומזנון.

טלפון ליצירת קשר: 050-5214960

יקב רמות נפתלי

יקב בוטיק הממוקם בחצר הבית שממול לכרם עמק קדש שממנו קוטפים את הענבים המיועדים לייצור היין. משם קוטפים את הזנים: קברנה סוביניון, מרלו, שיראז, פטיט ורדו, מלבק וברברה. במקום תוכלו להתרשם ממגוון היינות המיוצרים ביקב, ללמוד על תהליך ייצור היין, לסייר ביקב ולטעום מהיין.

טלפון ליצירת קשר: 04-6940371 או 054-7983100

יקב עמרם במושב רמות נפתלי

יקב בוטיק הממוקם בביתם של משפחת אזולאי שבו יש חדר לבצירת היין, חדר תסיסה, חדר קירור ומרתף לשימור היין. הענבים שמהם עושים את היין גדלים בכרם הממוקם בעמק קדש שמשם קוטפים את הזנים: קברנה סוביניון, מרלו, שיראז, סנג׳יובזה, פטיט ורדו ומלבק. הסיורים במקום מותנים בתיאום מראש.

טלפון ליצירת קשר: 046940039, 0507438045 או 0505222901

מסעדות בסביבה

 אלומה בכפר במושב רמות נפתלי

מסעדה הבנויה מבולי עץ ארז שמשקיפה לגליל, לגולן ולחרמון. מקומות הישיבה ממוקמים בטבע ושולחנות האוכל עתיקים. המסעדה מציעה אוכל ים תיכוני ברוח המטבח האירופאי, ובייחוד הספרדי.

שעות פתיחה: באמצע שבוע, למעט יום ראשון + שישי משש בערב עד עשר בלילה וביום שבת מאחת בצהריים עד חמש אחר הצהריים טלפון ליצירת קשר: 046943111

מסעדת קבב במושב יפתח

מסעדה המגישה קבב מסוגי בשר שונים בפיתה  לבנונית דקיקה.

שעות פתיחה: עשר בבוקר עד עשר בלילה טלפון ליצירת קשר: 048218756

סאוסרוקה בריחנייה

מסעדה הממוקמת בחצר ביתם של משפחת ח’ון שבה תוכלו לטעום מהמאכלים הצ’רקסים האותנטיים. במקום  תוכלו גם לקבל מידע על העדה הצ’רקסית על כל היבטיה.

שעות פתיחה: בתיאום מראש. טלפון ליצירת קשר: 04-6980349 או 050-5203146 

 

מקומות לינה ברמות נפתלי והסביבה

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם