• תַפרִיט
  • תַפרִיט
סימון שביל ישראל

מסלול טיול מנחל רחם לקניון שחורת. שביל ישראל

דף הבית » מסלול טיול מנחל רחם לקניון שחורת. שביל ישראל

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 3 דקות

כללי : מסלול טיול זה נמצא בהרי אילת. לא מתאים למשפחות עם ילדים קטנים, אלא יותר למיטיבי לכת. מסלול מגוון, המציע נופים ואתגרים לא פשוטים, אך מומלץ ביותר.

 

חבל ארץ:  אילת

נקודות ציון : 903442 / 146438 ( Lng:34.961158756735244  Lat:29.712894705079282 )

נקודת התחלה: חניון נחל רחם

נקודת סיום: קניון שחורת

מפת סימון שבילים: מפה 20 הרי אילת, בנוסף יש שילוט באתר עצמו

עונות מומלצות: סתיו, חורף ואביב יש להימנע בעונות החמות או בעת שיטפונות

משך המסלול:  בין שבע לשמונה שעות, תלוי בקצב ההליכה

מאפייני המסלול: מסלול קשה להליכה, המכיל מקטעי טיפוס רבים

רמת קושי: בינוני עד קשה

אורך המסלול בק”מ: 25  קילומטרים

כניסה: חינם

חניה: בשפע וחינם

שעות פתיחה: מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות

קליטה בקשר: לסירוגין

נקודת מילוי מים: אין, מומלץ להצטייד מראש

אסונות שקרו בעבר: נפילות ופציעות במעבר שבין הסלעים

אזהרות למפגעים במסלול: בעת המעבר בקניון הצר יש להיזהר מהדפנות, כמו כן יש להיזהר מן הגבים בהם קיימת סכנת החלקה

דרכי פינוי: פינוי רגלי בלבד עד לחניון ואז ברכב

מקומות להפסקה במסלול: לאורך המסלול ישנם מספר מקומות מוצלים בהם ניתן לעצור

הערות:  מומלץ להצטייד בכובע ובנעלי הליכה נוחות. הוראות בטיחות בטיול

הצעות לטיול ליד נחל רחם וקניון שחורת: נחל עמרם, נחל שחורת, פארק תמנע.

לינה מומלצת באזור נחל רחם וקניון שחורת: ניתן ללון בלינת שטח, הן בחניון של נחל רחם והן בחניון של קניון שחורת. לאלו מכם המעדיפים לינה שאינה בתנאי שטח, תוכלו למצוא צימרים מאובזרים בקיבוץ אליפז הסמוך.

 

איך להגיע:

נוסעים על כביש הערבה, כביש מספר 90 וממנו פונים מערבה לבאר אורה. לאחר כ-400 מטרשל נסיעה נצטלב עם כביש נוסף, יש לפנות בו ימינה. אחרי כקילומטר וחצי של נסיעה, נראה שילוט שמכווין אותנו שמאלה אל דרך עפר. יש להמשיך בנסיעה בעקבות הסימון השחור, עד שנגיע אל פיצול נוסף בכביש המסומן בצבע ירוק, יש לפנות שמאלה. ממשיכים בנסיעה עד שמגיעים אל החניון.

המסלול אינו מעגלי, על כן נקודת האיסוף נמצאת בנחל שחורת: נוסעים בכביש מספר 90 וליד אבן הק”מ ה-20 פונים בזהירות מערבה, אל שביל עפר המסומן בסימון כחול. בהמשך מופיע פיצול בו יש לפנות דרומה לשביל ירוק, בהמשך הנסיעה נגיע אל רחבת חנייה בתחילת קניון שחורת.

 

רקע כללי על האזור:

מסלול הטיול שלנו, מהווה חלק משביל ישראל וממוקם בהרי אילת. מדובר בקבוצת הרים הקרויה על שמה של העיר הדרומית, שמותיהם של ההרים עצמם, כנגד שמותיהם של מלכי יהודה. ההר הגבוה מבין ההרים הוא הר חזקיהו והשני בגודלו הוא הר שלמה.  הרי אילת הינם חלק משמורת אילת, אשר כוללת אזורים נוספים כמו בקעת תמנע.

 

מסלול:

מסלול זה משתלב בתוך שביל ישראל, אשר מסומן בסימון כחול, כתום ולבן. מסלולינו מתחיל באפיקו של נחל רחם.

ממגרש החנייה יש להתחיל בהליכה, הליכה בתוך אפיקו של הנחל. האפיק עצמו רחב ומוקף בהרים. אורכו של נחל רחם, כ18 קילומטרים. יש ללכת עם השביל המסומן בירוק.  אחרי הליכה של כקילומטר, נוכל לראות מצד שמאל שלנו מצוק יפיפה ובו נוכל לעצור להפסקה ראשונה.  

יש להמשיך בהליכה וכאשר נבחין בפיצול נוסף בדרך אשר מסומן בשחור, נפנה איתו שמאלה אל עבר האזור המבודד יותר של נחל רחם, אשר בו הלכנו עד כה.

יש להמשיך בהליכה, בכיוון עלייה.

 כאן מתחיל החלק המאתגר יותר של המסלול, בהמשך ההליכה נגיע אל גיבוב של סלעים גדולים יותר, אשר ידרשו מאמץ בטיפוס עליהם. סלעים אלו הידרדרו אל ערוץ הנחל בו אנו הולכים. לאחר הטיפוס נגיע אל מפל סלע קטן, אשר קירותיו עשויים אבן וחצייתו קלה יחסית. 

אך לאחר  מספר דקות נוספות של הליכה, נגיע אל מפל יבש נוסף, אשר חצייתו מאתגרת בהרבה.

שימו לב כי בתחילה המפל נראה חלק למדי והטיפוס בו נראה כבלתי אפשר, אך אם תחפשו היטב תוכלו למצוא מספר נקודות בהן ניתן לאחוז.

אחרי שנעבור את המפל ונמשיך בהליכה, נבחין כי הנחל הולך ומרחב.400 מטרנוספים ונגיע אל דקלי רחם. דקלי רחם הינו נווה מדבר, אשר מוצל על ידי מקבץ של עצי דקל, מקום נהדר נוסף לקחת בו הפסקה.

כשאשר נאזור מספיק כוח, נמשיך בהליכה ולאחר קילומטרים נוספים, נגיע להתפצלות בו אנו נפרדים משביל ישראל, כאן אנחנו נתחיל בעלייה. שימו לב זוהי עלייה צרה ומסוכנת מאוד בין שני ערוצי נחל, ברוחב של כ20 מטריםבלבד.

לאחר העלייה ישנה ירידה, אשר תוביל אותנו לכיוון מעלה עמרם. בנקודה זו נחווה פאטה מורגנה ונחווה תחושת תעתוע של ים.

יש להמשיך בהליכה עד שנגיע אל פיצול בדרך, אנו ממשיכים בהליכה בכיוון ירידה עם הסימון השחור, נא להיזהר בעת הירידה התלולה.  מתחתינו ותוך כדי הליכה, נוכל להבחין במצוק של אבן חול אדומה. בסוף הירידה נגיע להצטלבות נוספת בדרך, הפעם הצטלבות של שלושה שבילים, אנחנו ממשיכים עם השביל השחור הפונה לכיוון דרום-מזרח- ימינה.

בדרך נפגוש תצורות סלע יפיפיות וקניון שמציג גוונים רבים, גוונים אלו נוצרו כתוצאה מפעולת הסחיפה של המים בקירות המצוק.

בהמשך ההליכה שלנו וליתר דיוק אחרי כחצי קילומטר של הליכה, אנו ניכנס לתוך ערוץ סלעי ומפתיע ביותר. משמאלנו ומימיננו נמצאים קירות אבן בשלל צבעים: אדם, סגול ואפילו שחור.

בהמשך תחצה את דרכינו דרך עפר המסומנת בצע אדום, מנקודה זו נוכל להבחין כי הדרך בה אנו הולכים הולכת ומתרחבת. כעת אנו הולכים במישור רחב.   אחרי הליכה של כ350 מטרים ונוכל לראות את קניון שחורת מתחתינו. נמשיך ללכת עם השביל שמתעקל ימינה ומוריד אותנו אל אפיק נחל שחורת.

מכאן ואילך נמשיך ללכת עם סימון השבילים הירוק, או שנתכונן לשנת הלילה.

 


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם