• תַפרִיט
  • תַפרִיט

מסלול טיול מעגלי בשמורת נחל עמוד

דף הבית » מסלול טיול מעגלי בשמורת נחל עמוד

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

נחל עמוד. צילום: אורן פלס. מתוך אתר פיקיוויקי

ערכה:יעל פלד

כללי: נחל עמוד זורם לאורכו של הר מירון ונשפך לכנרת.

חבל ארץ: גליל עליון

מפת סימון שבילים: מפה 2 – גליל עליון

נקודת התחלה: חניון נחל עמוד

נקודת סיום: חניון נחל עמוד

סימון השבילים: מתחילים בסימון הכחול, עוברים למסלול השחור ומסיימים בסימון האדום.

שילוט והכוונה במסלול: הטיול מתחיל במסלול המסומן האדום עד עין יקים(עין תינה), ממשיך במסלול המסומן בשחור עד לבריכות שכווי, אחרי כן עוברים למסלול המסומן בכחול עד עין יקים(עין תינה) וחוזרים למסלול במסומן באדום כדי לחזור לחניון.

נקודות ציון: Lng:35.456438732157494  Lat:32.972325104116116

עונות מומלצות: סתיו, אביב וקיץ.

משך המסלול: כארבע שעות.

מאפייני המסלול: המסלול מיועד למשפחות.

רמת קושי: קלה

אורך המסלול: כארבעה קילומטר.

ציוד למסלול: יש לדאוג לקחת מים, כובע וקרם הגנה. בנוסף מומלץ לנעול נעליים נוחות להליכה ואף יש לדאוג לנעליים להחלפה. זאת ועוד מי שמעוניין להשתכשך במים, מומלץ שיביא עמו בגד ים. חשוב לציין שהכניסה למקום מותנית בתשלום, ולכן מומלץ לדאוג שיהיה לכם כסף לתשלום.

נגישות לאנשים שיש להם נכויות: אין

 מקום לפיקניק: חניון המובאה, עין יקים(עין תינה) ובבריכות שכווי.

כניסה: הכניסה לשמורה מותנית בתשלום.

חניה: חניון המובאה

קליטה בקשר: תקין, למעט בבריכות שכווי.

נקודת מילוי מים: בחניון בכניסה למסלול.

אזהרות למפגעים במסלול

 אין להיכנס למבנים בשל סכנת קריסה

אין לשחות ואין לטבול עצמיכם בבריכות שכווי.

לעיוןהנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

מקומות להפסקה במסלול: חניון המובאה, עין יקים(עין תינה) ובבריכות שכווי.

פריחה: באביב תוכלו להבחין בחרציות.

איך להגיע: נוסעים על כביש 65 עד לצומת נחל עמוד. אחרי כן תעלו על כביש 85 לכיוון כרמיאל ותיסעו עליו עד לצומת חנניה. שם תיפנו ימינה לכיוון הר מירון ותעלו על כביש 866. תעברו את כפר שמאי ותמשיכו לנסוע עוד כשני קילומטר ואז תפנו ימינה לחניון נחל עמוד. תמשיכו עוד כקילומטר ותגיעו לחנייה של שמורת נחל עמוד. מי שיבוא מדרך זו יצטרך לשלם דמי כניסה.

מסלול: תלכו במסלול המסומן באדום עד לשער המונע את מעברם של הצאן והבקר לשמורה. אחרי כן תרדו במסלול ותלכו כעשר דקות עד למבנה הנטוש של משטרת א-טינה, מבנה משטרה בריטי מתקופת המרד הערבי הגדול. שם תוכלו להשקיף על שמורת נחל עמוד ועל העיר צפת. בהמשך נרד במדרגות עד שתגיעו לצומת שבילים. שם תעברו למסלול המסומן הו בשחור והן בסימון של שביל ישראל. תלכו בו עד שתגיעו למעיין עין יקים (עין תינה) שזורמים בו מים לאורך כל השנה. מסביבו תוכלו להבחין בעצי תאנה ובעצי אגוז.

המעוניינים יוכלו לפנות שמאלה וללכת כקילומטר לעין פועם. ייחודו של מעיין זו שהוא מעיין קרסטי הפורץ בפליטה מתונה של מים כל פרק זמן מסוים. מצב זה נוצר עקב אגירתם של מי תהום בחלקים קרסטיים שאינם אחידים. חלקים אלה מתמלאים לגמרי ואז מתרוקנים בבת אחת. מכיוון שאין אחידות כל חלק בסלע מתמלא בזמן אחר, ולכן זרם המים יוצא בזמנים שונים.

אל תשכחו שאחרי כן תצטרכו לחזור בחזרה לעין יקים(עין תינה).

לאחר שהייה באזור המעיין תמשיכו לאורך שרידי אמת המים ותלכו בחורש טבעי. בהמשך תלכו עד שתגיעו לצומת שבילים נוסף ובו תפנו שמאלה ותרדו לאפיקו של הנחל. כעת תצטרכו לעבור את אפיק הנחל על גשרון עץ. מצדו השני של הגשר תראו לפניכם שרידים של בוסתנים, אמות מים, טחנות מים לעיבוד צמר, טחנות קמח ושרידים נוספים. בנוסף תוכלו בעצי תפוחים, שזיפים, שסק, תאנים ואף בפרדס. בהמשך תפנו ימינה ותלכו עד לברכות שכווי שהן בריכות גדולות שמסביבן צומחים עצי דולב. לאחר שהייה בבריכות תלכו במסלול הכחול בחזרה לעין יקים(עין תינה) ואחרי כן תעלו בשביל לשרידי בוסתנים, אמות מים ובריכות שמסביבם תוכלו להבחין בעצי פרי שונים. משם תלכו במסלול המסומן באדום עד שתגיעו אל החניון.

מסלולי טיול נוספים בשמורת הר מירון והסביבה

 

אטרקציות בסביבה

יקב אדיר ביישוב דלתון

יקב משפחתי המייצר יינות איכותיים. היינות מיוצרים מענבים מסוג פלאטו הגדלים בכרם בן זמרה. בנוסף יש במקום מחלבה המייצרת גבינות איכותיות.

פלאטו: יין העשוי מענבים מסוג פלאטו העוברים דילול קפדני התורם לריכוז מצומצם של ענבים בכל שטח. לאחר תהליך ייצור היין, הוא מועבר לחביות עץ אלון צרפתי לתקופת יישון של שנתיים. לאחר מכן הוא עובר תהליך יישון נוסף הנמשך שמונה חודשים. סדרות היין מיוצרות רק בשנים בהן הבציר איכותי ועומד בסטנדרטים גבוהים.

במהלך הסיור במרכז המבקרים תטעמו מהיין ומהגבינות המיוצרות במקום, תצפו בסרטון על תהליך ייצור היין ועל תהליך ייצור הגבינות. המעוניינים יוכלו לשבת במסעדה שבה תוכלו ליהנות מארוחות חלביות בשילוב שתייה מהיין המיוצר במקום. המקום כשר.

המעוניינים יוכלו ליהנות מסדנת יין וגבינות. בסדנת הגבינות תלמדו את תהליך ייצור הגבינה, שימור הגבינה ותקבלו מידע על כל סוגי הגבינות. לאחר החלק העיוני כל אחד יכין גבינה בעצמו. לבסוף הוא יוכל לטעום מארבעה סוגי גבינות של המחלבה כדי שיוכל להשוות את טעמן לטעמה של הגבינה שהוא יצר בעצמו. בסדנת היין תעשו סיור בכרמים, תקבלו מידע על סוגי הגפנים, תקבלו מידע על תהליך הייצור ואף תראו אותו במו עיניכם ואף תקבלו מידע כיצד מזהים את מידת איכותו של היין. לבסוף תטעמו מהיינות השונים ותעמדו על ההבדלים ביניהם.

קבוצות שיהיו מעוניינות בימי כיף במקום יוכלו לבחור חבילה אחת מבין שבע החבילות המוצעות:  1. נסיעת שטח במטעים ובכרמים. 2. ארוחת בוקר+סרטון על תהליך ייצור הגבינות ועל תהליך ייצור היין. 3. סיור גבינות הכולל סרטון על תהליך ייצור הגבינות ועל תהליך ייצור היין+ סדנת גבינות. 4. פיינטבול. 5. סרטון על תהליך ייצור הגבינות ועל תהליך ייצור היין ואחרי כן יהיה כיבוד מתוק.  6. סרטון על תהליך ייצור הגבינות ועל תהליך ייצור היין+ ארוחת כריכים. 7. Vip: סרטון על תהליך ייצור הגבינות ועל תהליך ייצור היין+ כיבוד מתוק+ שתייה חמה+ יין

שעות פתיחה: באמצע שבוע מתשע בבוקר עד חמש אחר הצהריים וביום שישי מתשע בבוקר עד שתיים בצהריים

טלפון ליצירת קשר: 04-6991039

 

יקב רימון בדלתון

היקב היחיד בעולם המייצר יינות מרימון בלבד. המבקרים נחשפים לתהליך ייצורו של יין העשוי מרימונים ואף זוכים לטעום את טעמו הטוב.

שלבי ייצור יין מרימון

שלב ההפרדה: מפרידים בין גרגרי הרימון לבין הקליפה הלבנה                                         

כל הרימונים מוכנסים למכונה מיוחדת המפרידה בים גרגירי הרימון לבין הקליפה שלו ואחרי כן חותכת את מה שנשאר לשישה חלקים כך שכעת לרימון נוצרה צורה של כוכב. בהמשך הרימון נלחץ כלפי מטה בגלגל סיליקון כדי שיפתח לפלחים ותיווצר צורה של מניפת אוויר. פעולה זו גורמת לכל הגרגירים ליפול למטה.

שלב השטיפה: הגרגירים מוכנסים לכלי שיש בו מים כדי לשטוף היטב את הגרגירים.

שלב הסחיטה: הגרגירים נכנסים למכונות הסחיטה הסוחטת כשלושה טון של רימונים בדקה.

שלב התסיסה: בשלב זה הסוכר של הפרי הופך לאלכוהול בשל שמרי היין המפרקים את הסוכר. תסיסת הרימון אורכת כשלושה חודשים בשל ערכיו הבריאותיים של הרימון.

שלב ההתיישנות: היין עובר לחביות עץ אלון צרפתי לשנתיים

שלב המעבר לבקבוק: לאחר שנתיים היין מועבר לבקבוק והוא נמצא בו כחודש.

מעבר לחנות: לאחר חודש בבקבוק מעבירים את היין לחנויות כדי למכור אותו.

בנוסף ביקב זה מייצרים שמן מזרעי רימון. שמן זה נודע בסגולות הריפוי שלו, ולכם משמש גם לטיפולים בריאותיים:טפטוף שלוש טיפות לפה כל יום כדי להוריד לחץ דם, לאזן את רמת האינסולין, לשיפור מידת הכולסטרול בדם, משמיד תאים סרטניים של סרטן השד ולטיפולים קוסמטיים: מחליף את פעולת הסרום ופעולת מסכת הלילה.

מייצרים ביקב מיץ רימונים וריבת רימונים.

שעות פתיחה: באמצע שבוע מתשע וחצי עד חמש אח הצהריים וביום שישי מתשע וחצי עד שעה לפני כניסת שבת.

טלפון ליצירת קשר: 04-6822325

ג’י פי גץ בכרם בן זמרה

אורי גץ שהוא וג’יפאי מוכר שיש לו ידע רחב בגיאוגרפיה ובהיסטוריה יתאים בשבילכם טיולי ג’יפים. אתם תוכלו לבחור האם זה יהיה טיול ג’יפים עצמאי האם זה יהיה טיול ג’יפים בהדרכתו של אורי.

 טלפון ליצירת קשר: 050-7630889

 

מסעדות בסביבה

מחלבת קדוש בצפת

מסעדה חלבית כשרה למהדרין הנגישה לאנשים שיש להם נכויות.

שעות פתיחה: באמצע שבוע משמונה בבוקר עד שמונה בערב וביום שישי משמונה בבוקר עד ארבע אחר הצהריים

טלפון ליצירת קשר: 057-9440868

 

סנדוויץ‘ טוניסאי בצפת

תוכלו לבחור אם לאכול אוכל טוניסאי ביתי, אם תוכלו סנדוויץ טוניסאי מלחם הבית או מפריקסה הכולל משוויה, טונה, ביצים, טרשי, אריסה, זיתים שחורים ולימון כבוש. ואף אם לאכול דווקא מתוק ושם תוכלו לבחור בין ספינג‘מרוקאי לבין  ספינג’ טוניסאי. המקום כשר למהדרין.

שעות פתיחה: באמצע שבוי מתשע בבוקר עד עשר בלילה וביום שישי מתשע בבוקר עד שלוש אח הצהריים

טלפון ליצירת קשר: 04-6974342

 

מנדי’ס בצפת

מסעדה גורמה כשרה למהדרין המציעה ארוחות בשריות וארוחות בשרים מהמטבח היהודי האותנטי בניחוח אירופאי.

שעות פתיחה: בין יום ראשון לבין יום שני משתים-עשרה בצהריים עד עשר בלילה, ביום חמישי משתים-עשרה בצהריים עד חצות וביום שישי מתשע בבוקר עד שתיים בצהריים.

טלפון ליצירת קשר: 052-7609099 או 053-8094583 

מקומות לינה:

מלונות מומלצים בצפת


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם