• תַפרִיט
  • תַפרִיט
מבט אל ואדי באזור נחל לוטם, חיפה

מסלול טיול מקסים בנחל לוטם, חיפה

דף הבית » מסלול טיול מקסים בנחל לוטם, חיפה

מצאתם טעות בכתבה? יש לכם משהו להוסיף? צרו איתנו קשר.

זמן קריאה משוער: 5 דקות

כללי: נחל לוטם הוא מנחליה הארוכים של חיפה. הוא עובר במדרונותיו המערביים  של הכרמל מראשו בגן האם שבמרכז הכרמל ומסתיים למרגלות הכרמל בשכונת שער העליה שנמצאת ממש מול פארק הכט, בצידו השני של כביש החוף. המסלול עובר בנוף של חורש ים תיכוני טיפוסי. על המסלול מצלים מגוון עצים כמו אלון מצוי, אורן, דפנה, אלה ועוד. במהלך המסלול נראה גם מערה קטנה שממוקמת קרוב לסוף המסלול. הנחל נקרא על שם שני סוגי השיחים המעטרים אותו ואת הכרמל בכלל והם לוטם שעיר ורוד ומקומט עלי הכותרת ולוטם מרווני, בעל עלי כותרת לבנים ו”מגוהצים”. ניתן לראות אותם במלוא פרחיתם באביב.

חבל ארץ: חיפה- כרמל 

נקודת התחלה: גן האם, מרכז הכרמל

נקודת סיום: שכונת שער העליה למרגלות הכרמל

מפת סימון שבילים: מפה מספר 4- כרמל ורמות מנשה

שילוט והכוונה במסלול: סימון שבילים כחול

נקודות ציון: (32.81, 34.992)  (12460, 1488)

גישה לאזור המסלול: רגלית

עונות מומלצות: כל השנה, בחורף ובאביב המסלול עשיר יותר בפריחה עונתית.

משך המסלול: כארבע שעות

מאפייני המסלול: המסלול נעשה כולו בירידה. חלק גדול ממנו מוצל על ידי עצי אורן, אלון, ער אציל ועצים נוספים האופייניים לכרמל. ישנו במהלך המסלול אזור חשוף בו נמצאת תחנת שאיבה נטושה. לאחר האזור החשוף המסלול שב להיות מוצל ובעל אופי של חורש. מדי פעם ישנן מדרגות אבן במהלך המסלול ולכן יש לשים לב אם אל ההליכה מצטרפים ילדים קטנים או אנשים מבוגרים.

רמת קושי: קל- בינוני

אורך המסלול בק”מ: כשלושה ק”מ

איך להגיע: למגיעים באזור המרכז יש להמשיך בכביש החוף עד פניה ימינה לרחוב אצ”ל. בצד השני של כביש החוף תראו תחנת דלק של חברת “דלק”. ברחוב אצ”ל ממשיכים בעליה. בהמשך נקרא הרחוב בשם דרך הים. נוסעים לאורכו כאשר באמצע ישנו אין כניסה ואז הנסיעה היא ברחוב אילנות המקביל עד החיבור חזרה לדרך הים. הרחוב מגיע עד למרכז הכרמל. כל שנותר הוא לפנות שמאלה ולחפש חניה שאינה פשוטה באזור. ניתן למצוא חניה בדרך הים עצמה ובמקומות נוספים במרכז הכרמל. למגיעים בשני רכבים כדאי להשאיר רכב ברחוב רפאל אלנקווה שבשכונת שער העליה: לאחר הפניה לרחוב אצ”ל ישנה מייד פניה שמאלה. זהו רחוב אלנקווה.

נגישות לנכים: המסלול אינו נגיש לכסאות גלגלים או עגלות ילדים.

מקום לפיקניק: גן האם בתחילת המסלול וגם בגן הציבורי שבסוף המסלול או בפארק הכט אם ברצונכם לטייל בו לאחר המסלול. ניתן לעצור למנוחה מדי פעם במהלך המסלול באזורים המוצלים.

לעיון: הנחיות בטיחות ודגשים לפני ובמהלך טיול

כניסה: חינם

חניה: רוב הסיכויים שבתשלום בגלל חניה בכחול- לבן.

קליטה בקשר: תקינה

נקודת מילוי מים: גן האם בתחילת המסלול

אזהרות למפגעים במסלול: בעונת הגשמים יש להזהר מהחלקה.

מקומות להפסקה במסלול: במהלך המסלול יש פה ושם ספסלים שהונחו. בנוסף רוב המסלול מוצל ולכן ניתן לעצור תמיד בצילו של אחד העצים, בישיבה על אחד הסלעים. לקראת סוף המסלול יש גם מערה קטנה, מקום נחמד למנוחה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים: הליכה במסלול בתחילת האביב תאפשר לראות כמובן את גיבורי הסיפור- שיחי הלוטם שעיר על פרחיו הורודים- סגולים שעלי הכותרת שלהם נראים מקומטים והלוטם המרווני בעל הפרחים הלבנים והמצוחצחים. שיחי הלוטם הם גדולים ולכן בולטים בפריחתם. בסתיו פורחים בחלק מהמסלול חצבים שלהם עמודי תפרחת גדולים ומרשימים. בתקופה ובסביבה בהן פורחים החצבים פורחות גם חבצלות קטנות פרחים. בעונת החורף, כמו בכל אזור מוצל בכרמל פורחות רקפות, כלניות, פשתה ופרחי חורף נוספים. לאווירת הג’ונגל בחלק הממסלול מוסיפים שיחים מטפסים כמו יערה איטלקית על ריחה המתוק וקיסוסית קוצנית.

לינה מומלצת: בחיפה מגוון בתי מלון גדולים וקטנים יותר ללון בהם. להלן כמה מהם:

מלון טמפלרס: ממוקם בשד’ בן גוריון במושבה הגרמנית, ממש למרגלותיהם של הגנים הבהאים המתפרשים לכל אורך המדרון. המלון נותן אווירה של ישן עם חדש, מבנה עתיק מאבן מבחוץ, אך כל האבזור והפינוק בפנים. במלון פינות ישיבה נעימות, מוצלות ומרוצפות אבן. ישנה גם מסעדה בה תוכלו לשבת ולהנות. עוד על מלון טמפלרס באתר השוואת מלונות בארץ ובעולם

דן פנורמה: מלון דן פנורמה הוא אחד מסמליה של חיפה. קשה לפספס את שני המגדלים הבולטים על רכס ההר כאשר צופים בו מכיוון מפרץ חיפה. דן פנורמה הוא מלון איכותי. החדרים בו נוחים ומפנקים, יש בו בריכה והפעלות לילדים. במלון ניתן לקבל טיפולים מסוגים שונים במתחם הספא שבו, והנוף- לא סתם קוראים למלון דן פנורמה… עוד על מלון דן פנורמה באתר המשווה מחירי מלונות בארץ ובעולם

מסלול: נתחיל את מסלול הטיול בכניסה ממרכז הכרמל אל גן האם. נרד בגן לנקודה הנמוכה ביותר בו וממנה מתחיל המסלול. בשביל עם מדרגות אבן נמשיך לרדת עד שנעבור את מסך הצמחיה המפריד בין העיר ואזור מרכז הכרמל הסואן לבין “מאחורי הקלעים”של העיר, הואדי הירוק של נחל לוטם. לאחר שנבלענו בתוך הטבע נתחיל ללכת במורד הנחל. השביל הוא נוח להליכה ומתון יחסית. חלק גדול מהמסלול זהו חורש ים תיכוני טיפוסי בו נלך בצילם של אשחר רחב עלים, אלון מצוי ועצי אורן, שבעונה המתאימה נוכל לאסוף צנוברים הנופלים למרגלותיהם ולפצח. ככל שנמשיך במורד אפיק הנחל, החורש הולך ומתעבה ונהיה סבוך יותר. בהמשך נגיע לבית משאבות ישן שלא נמצא בשימוש כבר שנים רבות. בשנות החמישים היתה תכנית להפוך את האזור לפארק ולכן הוקמו בו משאבות. התכנית היתה להזרים מים במורד הנחל שיישאבו חזרה. לאחר מכן נגיע לחורשה של עצי ער אציל הלוא הם עצי הדפנה שעליהם הריחניים משמשים כתבלין בבישולים רבים. נלך בחורש עד שנצא ממנו ונגיע לאזור חשוף בו ישנה פריחה של חצבים וחבצלות בסתיו. לאחר מכן נחזור חזרה לאזור מוצל ומיוער. חדי העין יוכלו להבחין בבור נסתר לצידו של האפיק. זהו כבשן סיד בו נהגו לייצר סיד עד תחילת המאה העשרים. לאחר הליכה במורד השביל נגיע למטע של עצי זית עתיקים. עובי הגזע מעיד על גילם המופלג של העצים. כאן תוכלו לבחור האם אתם רוצים מסלול ארוך יותר ורגוע או מסלול קצר יותר אך אתגרי. מכאן ישנו טיפוס קצר ותלול שמביא אתכם לשביל ירוק. השביל יוצא בסמוך לרח’ דרך הים 102. מכאן אגב ישנה עליה לא קצרה במעלה הרחוב עד למרכז הכרמל. למעדיפים להמשיך במסלול הארוך לכיוון מטה, נמשיך בשביל שחלקו מוצל וירוק יותר וחלקו חשוף יותר לשמש. לכל אורך הדרך ישנן מדי פעם תצפיות לנוף הכולל את מורד ההר ואת הים. כמו באזורים אחרים בכרמל, ניתן לראות הבדלים בין הצמחיה שבמדרון הפונה לכיוון צפון לבין זו שבמדרון הפונה דרומה. המדרון הפונה דרומה חשוף יותר לשמש ולכן יבש ודליל יותר בצמחיה ואילו המדרון הפונה צפונה מיוער. לאחר כמה מאות מטרים של הליכה, ככל שנתקרב לסוף המסלול נוכל לראות את העיר מתקרבת חזרה. לאחר שנעבור כמה עצי חרוב נגיע למערה  קטנה. נמשיך במורד. באביב נוכל לראות פריחה של חרציות על פני שטחים רחבים ושל חרדל לבן. נחצה חורש של עצי שיטה כחלחלה עד שנצא בגן קרית שפרינצק וממנו לרחוב אלנקווה בו מסתיים מסלולנו. מטיילים שהשאירו כאן את רכבם יסיימו כאן. מטיילים שצריכים לחזור למרכז הכרמל יכולים לקחת אוטובוס מספר 3 שעובר בדרך הים. לשם כך יש להגיע לפינה של רח’ אלנקווה עם רח’ אצ”ל ולחצות לצד השני. ניתן גם לנסוע באוטובוס 31 שיוצא מקריית שפרינצק.

אטרקציות בסביבה: בחיפה בכלל ובאזור מרכז הכרמל ישנן אטרקציות רבות. להלן מספר דוגמאות:

גן החיות של חיפה: לאחר שתחזרו למרכז הכרמל, או לחילופין בטרם תצאו למסלול, תוכלו לבקר בגן החיות של חיפה שנמצא ממש ליד היציאה אל נחל לוטם. גן החיות מלא בשבילים המגיעים לפינות שונות בגן החיות. בגן החיות סוגים שונים ורבים של בעלי חיים: יונקים, עופות ואף טורפים. גולת הכותרת מבין הטורפים הם הטיגריסים הבנגלים הלבנים והיפהפיים, אך ישנם טורפים מרשימים נוספים כמו נמר ודב. 

טיילת לואי: בהמשך שדרות הנשיא, אחרי מגדל פנורמה ומלון דן פנורמה ישנה טיילת לואי. זוהי טיילת יפהפיה הצופה אל הנוף הפנורמי והמרשים של הים והמפרץ. הטיילת מלאה אזורי מדשאות, מרוצפת אבן, מטופחת ומקסימה. ניתן לבוא עם אופניים או סתם לטייל באווירה הרגועה של הטיילת. כמובן שזהו מקום מעולה לפיקניקים. ניתן לרדת מן הטיילת לרחוב יפה נוף ולצפות בגנים הבהאיים לכיוון מטה.


על פי סעיף 27א לחוק הגנת זכויות יוצרים: אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות למידע/צילומים/תמונות/סרטים המגיעים לידנו. אבל, אם זיהיתם מידע/צילום/תמונה שאתם מחזיקים בזכויותיהם ולא ניתן קרדיט (בשוגג), אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש או לבקש לתת קרדיט, וזאת באמצעות פנייה למייל support@tiulim.net.


צרו קשר עם ורדה לתכנון הטיול שלכם